• Jabłko - niejedno ma imię…
     • Jabłko - niejedno ma imię…

      24.10.2019

      Wcale nie zaczęło się w naszej szkole od jabłka. Kilka lat wcześniej mieliśmy szkolną maskotkę truskawkę, która uwieczniona jest na jednym z filmów reklamujących szkołę. Aktualnie ujednoliciliśmy temat „owocowo-warzywny” i dlatego logo szkoły stanowi jabłko, maskotką szkoły jest jabłko JONATAN, a wspólnie bawimy się w czasie Szkolnego Święta Jabłka. W tym roku cała społeczność szkolna przygotowywała krzyżówki z hasłem JONATAN, rymowanki o jabłku, brała udział w quizie jabłkowym… Impreza zwsze wypada jesienią, gdyż stanowi okazję do przyjęcia w poczet społeczności szkolnej uczniów klas pierwszych. Dlatego w tym roku postanowiliśmy do naszego kochanego jabłka dodać wariacje dyniowe, bo jak szaleć to szaleć! Zaprosiliśmy niezwykłych gości - właścicieli magicznego „Dyniowego Zakątka” z Olszan, Państwa Staraków. No i działo się… Były szartlotki i pieczone jabłka, były przysmaki dyniowe i mnóstwo zabawy. (EM, MP)

    • Cukier młodzieży nie krzepi!!!
     • Cukier młodzieży nie krzepi!!!

      24.10.2019

      Jak zaplanować właściwą dietę i przygotować zdrowy posiłek? O co właściwie chodzi z tą insuliną? Czy można sobie pozwolić na deser? Odpowiedzi na te i inne pytania odnaleźli uczniowie klas pierwszych 23 października 2019r. podczas spotkania i warsztatów z Panią Anetą Stanek-Gonerą. Pani Aneta współpracuje z „Fundacją Insulinooporność – zdrowa dieta i zdrowe życie” i przyjechała do nas, aby porozmawiać o właściwych nawykach żywieniowych oraz pokazać jak można obejść się bez cukru, który bynajmniej nie krzepi… Wszystko to działo się w przededniu Światowego Dnia Walki z Otyłością stanowiącą bardzo poważny problem społeczny, także w Polsce. (JM)

      P. S. Dziękujemy serdecznie Pani Justynie z portalu doba.pl.

      Więcej na:

      https://doba.pl/dsw/artykul/-foto-za-nami-warsztaty-cukier-mlodziezy-nie-krzepi-/27519/0

      https://www.facebook.com/insulinooporni

    • Ogólnopolski Tydzień Kariery
     • Ogólnopolski Tydzień Kariery

      23.10.2019

      Dzięki współpracy z Poradnią Psychologiczno-Pedagogiczną w Świebodzicach, Panie Ludmiła Krawczyk i Milena Balwierz przeprowadziły cykl warsztatów dla uczniów klas pierwszych w zawodach technik żywienia i usług gastronomicznych, technik hodowca koni, technik agrobiznesu. Oryginalne ujęcie tematu stanowiła gra "Planuję, decyduję, działam”, ponieważ pozwoliła uczniom na aktywność i uruchomienie wyobraźni. (MP, EM)

    • Seminarium na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu
     • Seminarium na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu

      22.10.2019

      21 października 2019r. w Centrum Dydaktyczno-Naukowym Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu odbyło się seminarium pt. ,,Wspieranie rozwoju małej przedsiębiorczości na obszarach wiejskich Dolnego Śląska – modele działalności i dobre praktyki‘’. Siedmioro uczniów naszej szkoły wraz z opiekunem Panią Moniką Kołakowską wzięło udział w tym interesującym, naukowym spotkaniu. Całe wydarzenie zostało zrealizowane w ramach Schematu II Pomocy Technicznej Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich PROW na lata 2014-2020 i było podsumowaniem projektu realizowanego przez Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu w porozumieniu z Dolnośląskim Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego we Wrocławiu, Lokalną Grupą Działania – Stowarzyszenie LIDER A4 oraz Stowarzyszeniem  ,,Żywność dla przyszłości”. W trakcie seminarium zostały zaprezentowane zagadnienia w ramach trzech paneli tematycznych: 1. PRZEDSIĘBIORCZOŚĆ, 2. MODELE DZIAŁALNOŚCI i DOBRE PRAKTYKI, 3. MODELE SPOŁECZNEJ WSPÓŁPRACY. Młodzież miała doskonałą okazję wysłuchać ciekawych wystąpień prelegentów, poszerzyć swoje wiadomości dotyczące zakładania działalności na obszarach wiejskich oraz zasad ich funkcjonowania. Dodatkowo uczniowie dowiedzieli się jak prowadzić działalność gospodarstwa o profilu winiarskim, agroturystycznym i ekologicznym. Zdobyli również informacje na temat zasad certyfikacji gospodarstw ekologicznych. Seminarium było źródłem wiedzy dla rolników i przyszłych rolników, którzy myślą o nowych kierunkach organizacji gospodarstwa i nowych profilach jego działalności. (Ko)

       

    • Dzień Papieski
     • Dzień Papieski

      21.10.2019

      16 października 2019r. w naszej szkole przeżywaliśmy obchody XIX Dnia Papieskiego. Z tej okazji społeczność szkolna uczestniczyła w przedstawieniu słowno-muzycznym przygotowanym przez uczniów klasy 3PTC wraz z księdzem Dawidem Fiołkiem. Wspominaliśmy 41 rocznicę wyboru kardynała Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową. Przypomnieliśmy sobie część najważniejszych wydarzeń z czasu pontyfikatu Papieża Polaka, a także słowa, które wypowiadał do rodaków - szczególnie do młodego pokolenia. Miłym akcentem tego dnia był poczęstunek w postaci „papieskich kremówek" przygotowanych przez Panią Brygidę Kowalczyk i uczniów klas technikum żywienia. Na zakończenie obchodów Dnia Papieskiego głos zabrała także Pani dyrektor Joanna Miłobóg, która zauważając kryzys autorytetów we współczesnym świecie, wskazała na św. Jana Pawła II, jako na tę osobę, która może stać się takim autorytetem dla młodych ludzi, poszukujących wyższych wartości i życiowych celów. (DF)

     • Zagraniczne szkolenia naszych nauczycieli – odsłona pierwsza

      21.10.2019

      Dzięki współpracy ZSCKR w Mokrzeszowie z Krajowym Centrum Edukacji Rolniczej w Brwinowie nauczyciele naszej szkoły biorą udział w wielu szkoleniach i seminariach branżowych, w tym zagranicznych. Zdobyte podczas wyjazdów umiejętności, wiedzę i doświadczenia wykorzystują w pracy z uczniami oraz przekazują sobie nawzajem, co sprawia, że możemy stwierdzić, jesteśmy za pan brat ze światowymi wzorcami i nowinkami. To z kolei przekłada się na wysoką jakośc pracy szkoły.

      I tak od 1 do 5 października 2019 r. Pani Natalia Kinast i Pani Jolanta Pinczakowska uczestniczyły w seminarium „Enoturystyka i kuchnia węgierska” połączonym z wyjazdem studyjnym. Nauczycielki miały okazję pogłębić wiedzę na temat zwyczajów kulinarnych Węgier, korzeni i specyfiki kuchni Madziarów, tajemnic produkcji wina. Poznały tradycje winiarskie oraz produkcję win w regionie Egeru. Uczestniczyły w pokazie przygotowywania potraw kuchni węgierskiej – gulaszu węgierskiego, placków węgierskich, placków węgierskich - langosz, kołacza węgierskiego oraz naleśników a la Gundel. Brały udział w warsztatach sporządzania gulaszu węgierskiego. Ponadto poznały tajniki ekspozycji jako elementu marketingu sprzedaży. Wyjazd był również okazją do zwiedzenia stolicy państwa i jednocześnie największego miasta Węgier – Budapesztu. Podczas wieczornego rejsu mogły podziwiać majestatyczne budowle jak m.in. budynek parlamentu, zamek królewski czy Most Elżbiety. (NK)

     • Świetnie wyniki naszych uczniów w I Rzucie Ligii Lekkoatletycznej

      20.10.2019

      17 października 2019r. w Świdnicy na trenie na OSIR-u odbył się I Rzut Ligi Lekkoatletycznej, w którym nasza szkoła wzięła udział. W tym roku bardzo dobrze zaprezentowali się biegacze wygrywając swoje konkurencje. Kasjan Onyszkiewicz wygrał bieg ponad 400-metrowym finiszem na dystansie 1500 metrów, a Daniel Dominiak był jak zwykle bezkonkurencyjny w biegu na 400 metrów pokonując resztę rywali nawet o kilkadziesiąt metrów!!! Wszystkim Naszym Reprezentantom gratulujemy dobrych wyników i liczymy na podobne, a nawet jeszcze większe sukcesy w II Rzucie Ligi Lekkoatletycznej już w kwietniu. (MW)

    • Sukces luzaczek
     • Sukces luzaczek

      20.10.2019

      Podczas Mistrzostw Polski w Powożeniu Zaprzęgami Czterokonnymi połączonych z Mistrzostwami Młodych Koni w Powożeniu nasze uczennice: Kinga Prymula oraz Sandra Burban z klasy IV technikum w zawodzie technik hodowca koni miały okazję luzakować Panu Piotrowi Mazurkowi - obecnemu mistrzowi Polski w powożeniu. Podczas próby ujeżdżenia i zręczności Kinga nawigowała Pana Piotra. Dzięki udziałowi w tak prestiżowych zawodach uczennice zdobyły bezcenne doświadczenia oraz przeżyły niezapomniane sportowe emocje. Gratulujemy Panu Piotrowi Mazurkowi, luzakom oraz koniom :)  tytułu Mistrza Polski! (JH)

      Zdjęcia: Katarzyna Kopera

      http://www.driving.pl/84-aktualnosci/aktualnosci-z-kraju/1852-mistrzostwa-polski-czworek-mpmk-ksiaz-2019

    • Jubileusze szkół rolniczych
     • Jubileusze szkół rolniczych

      14.10.2019

      Nasza szkoła jest jedną z 53 placówek w Polsce należących do Sieci Szkól Rolniczych prowadzonych przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Jedną z dwóch takich na Dolnym Śląsku. Co je łączy? Niewątpliwie nazwa – wszystkie są Zespołami Szkół Centrami Kształcenia Rolniczego. Poza tym wszystkie kształcą młodzież i dorosłych w zawodach rolniczych. Co je wyróżnia spośród innych szkół? Świetnie wyposażona nowoczesna baza, bardzo dobra kadra pedagogiczna, wysoka zdawalność egzaminów zawodowych i wiele dodatkowych przedsięwzięć skierowanych na rozwój uczniów i podnoszenie ich umiejętności branżowych (projekty, wycieczki, spotkania, warsztaty, itp.). I oczywiście przywiązanie do własnej historii. Zatem jubileusz każdej ze szkół, tak jak w rodzinie, stanowi wydarzenie dla wszystkich „sióstr”. Dlatego na imprezach takiej rangi nie mogło zabraknąć przedstawicieli ZSCKR w Mokrzeszowie.

      4 października 2019r. Pani Dyrektor Joanna Miłobóg uczestniczyła w Jubileuszu 60-lecia Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. K. Kluka w Rudce (województwo podlaskie).

      9 października 2019r. nasza delegacja wraz ze sztandarowym świętowała obchody 55-lecia Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Rudnej połączone z nadaniem szkole imienia Władysława Szafera (województwo dolnośląskie).

      12 października 2019r. Pani Dyrektor reprezentowała ZSCKR w Mokrzeszowie podczas Jubileuszu 70-lecia Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Komisji Edukacji Narodowej w Henrykowie (województwo lubuskie).

      Jeszcze raz składamy wszystkim Jubilatkom najserdeczniejsze życzenia i już dzisiaj zapraszamy za 8 lat na nasze 70-lecie. (JM)

    • „Moje serce zostało we Lwowie”
     • „Moje serce zostało we Lwowie”

      14.10.2019

      11 października 2019r. uczniowie naszej szkoły na czele z Panią Moniką Kołakowską – kierownikiem praktycznej nauki zawodu uczestniczyli w uroczystych obchodach 10 Dni Lwowa i Kultury Kresowej zorganizowanych przez świdnicki oddział Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich. Wydarzenie jak zawsze przyciągnęło wiele osób, dla których Lwów (jak mówią słowa piosenki) to takie miejsce na ziemi, w którym „zostawili serce”. Dzięki wspomnieniom i pieśniom młodzież obecna na uroczystości mogła wziąć ciekawą lekcję historii, lepiej poznać ważne dla polskiej kultury i narodowej pamięci miejsca, jak choćby cmentarz Orląt Lwowskich, cmentarz Łyczakowski czy Uniwersytet Lwowski. Prowadzący uroczystość prezes TMLiKPW Pan Antoni Jadach na ręce Pani Kołakowskiej złożył podziękowania za dotychczasową współpracę. (JM) Więcej na: https://mojaswidnica.pl/10-dni-lwowa-i-kultury-kresowej-w-swidnicy-zdjecia/

    • Dzień Edukacji Narodowej
     • Dzień Edukacji Narodowej

      11.10.2019

      W piątek 11 września 2019r. odbył się uroczysty apel z okazji Święta Edukacji Narodowej.

      Zgodnie z tradycją szkoły część oficjalna rozpoczęła się od ślubowania pierwszoklasistów. Tym samym w sposób symboliczny zostali oni włączeni w poczet zbiorowości uczniowskiej Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. W. Witosa w Mokrzeszowie.

      W dalszej części wydarzenia głos zabrała Pani dyrektor Joanna Miłobóg. W swoim wystąpieniu odczytała list i przekazała życzenia od Pana Krzysztofa Ardanowskiego – Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Następnie podziękowała wszystkim pracownikom i nauczycielom za kolejny rok pracy, poświęcenia i zaangażowania w rozwój Szkoły. Wręczyła także nagrody tym, którzy w swojej pracy dydaktyczno-wychowawczej odznaczyli się wyjątkową kreatywnością, sumiennością, zaangażowaniem i empatią w rozumieniu spraw uczniowskich. Wyróżnieni zostali: Joanna Hodel, Luiza Kępińska, Monika Kołakowska, Brygida Kowalczyk, Magdalena Kuklińska, Ewa Mizerska, Marta Podrzycka i Ryszard Skotnicki.

      Jak co roku nie zabrakło kwiatów, laurek i słów podziękowania od młodzieży. Imprezę przygotowali uczniowie klasy 2 PTM wraz z wychowawcą Panem Marcinem Wójciakiem. Wykazali się nie tylko inicjatywą i poczuciem humoru, ale i zaskoczyli Grono tablem ze zdjęciami swoich nauczycieli. Oczywiście na wysokości zadania stanął również Samorząd Uczniowski, który pod okiem Pani Brygidy Kowalczyk postanowił osłodzić wszystkim ten dzień serwując tort i inne wykwintne ciasta idealnie komponujące się ze świeżą kawą i aromatyczną herbatą. Poczęstunek wpisał się świetnie w słowa naszej „nowej” noblistki Olgi Tokarczuk: „Mądrość jest apetyczna jak drożdżowe ciasto, ożywiająca jak herbata”. (JM)

    • Mistrzostwa Polski w Powożeniu Zaprzęgami Czterokonnymi i Mistrzostwa Polski Młodych Koni w Powożeniu. Stado Ogierów Książ 2019
     • Mistrzostwa Polski w Powożeniu Zaprzęgami Czterokonnymi i Mistrzostwa Polski Młodych Koni w Powożeniu. Stado Ogierów Książ 2019

      10.10.2019

      W dniach 4-6 października 2019 r. na hipodromie Stada Ogierów Książ odbyły się Mistrzostwa Polski w Powożeniu Zaprzęgami Czterokonnymi połączone z Mistrzostwami Młodych Koni w Powożeniu. Tegoroczna aura nie rozpieszczała koni ani zawodników. Błoto i ulewny deszcz sprawiły, ze trasa była ekstremalnie trudna. Nie obyło się bez wypadków. Na szczęście nie były groźne w skutkach. Pierwszy dzień zawodów to próba ujeżdżenia na czworoboku, dzień drugi to widowiskowy maraton czyli próba terenowa z przeszkodami. Dzień trzeci to próba zręczności na hipodromie.

      Oczywiście na imprezie nie zabrakło przedstawicieli naszej szkoły. Uczennice kl. I technikum w zawodzie: technik hodowca koni Sabina Dembna i Zuzanna Skrzydlewska z opiekunem Panią Joanną Niebieszczańską czynnie  uczestniczyły w zawodach służąc pomocą techniczną przy wpuszczaniu zawodników na czworobok. Dodatkowo nasza młodzież - Sabina Dembna i Zuzanna Skrzydlewska oraz Adam Tarkowski i Alan Kołosowski, w pięknych strojach ludowych asystowali przy ceremonii wręczania nagród w trzecim dniu zawodów. (Ko)

    • Mistrzostwa Polski Młodych Koni w ujeżdżeniu, skokach przez przeszkody i wkkw Morawa 2019
     • Mistrzostwa Polski Młodych Koni w ujeżdżeniu, skokach przez przeszkody i wkkw Morawa 2019

      01.10.2019

      Od 19 do 22 września 2019r. przyszli hodowcy koni mieli okazję poznać kulisy wybranego przez siebie zawodu. Uczestniczyli w asyście sędziowskiej podczas Mistrzostw Polski Młodych Koni w ujeżdżeniu, skokach przez przeszkody i WKKW w Morawie. Najpierw przeszli szkolenie związane z asystą sędziowską podczas WKKW. Zapoznali się z zasadami oceny zawodników i obsługą programu komputerowego dotyczącego oceny jeźdźców. Dowiedzieli się między innymi, co bierze pod uwagę sędzia na przeszkodach crossowych, a jakie umiejętności techniczne zawodników ocenia się w poszczególnych konkursach. Spotkali się z głównym lekarzem weterynarii, który omówił dokładnie sposób kwalifikacji koni do zawodów sportowych z uwzględnieniem zdrowia i bezpieczeństwa konia, najczęstszych objawów chorobowych, urazów i schorzeń podczas zawodów, dokumentacji i identyfikacji koni oraz zasad przeglądu weterynaryjnego. Przez cały czas nie tylko asystowali w pracy sędziom konkursowym, ale również czuwali nad prawidłowym przebiegiem zawodów sportowych.

      Wydarzenie tej rangi pozwoliło uczniom poznać wielu cenionych specjalistów pracujących przy obsłudze zawodów. Młodzież miała okazję obserwować umiejętności i wyniki młodych koni oraz pracę i doświadczenie zawodników.

      Współpraca z ośrodkiem jeździeckim „Stragona” w Morawie oraz umożliwienie uczniom udziału w zawodach wpływa pozytywnie na rozwój umiejętności branżowych, poszerzanie wiadomości związanych ze sportem jeździeckim i specyfiką organizacji zmagań jeździeckich. (JH)

  • Kontakty

   • Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Wincentego Witosa, 58-160 Świebodzice
   • szkola@mokrzeszow.edu.pl
   • 74 850 87 36
   • Mokrzeszów 111
   • 74 850 87 00
   • ePUAP: zsckrmokrzeszow1
 • Galeria zdjęć

   brak danych