• Razem

            01.12.2023

            29 listopada 2023r. w świdnickim teatrze odbył się jubileusz 60-lecia działalności Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną i 36-lecia Koła w Świdnicy. Stowarzyszenie zostało powołane z inicjatywy rodziców, którzy postanowili zawalczyć o godność swoich dzieci. Podopieczni PSONI są w różnym wieku ("od maluszka do staruszka), mają różne rodzaje niepełnosprawności, w tym często sprzężone z niepełnosprawnością ruchową. I różne potrzeby. Na szczęście nie brakuje osób zaangażowanych: opiekunów, terapeutów zajęciowych, personelu medycznego, psychologów i innych specjalistów, których w codziennej pracy łączy jedność serc, rąk i umysłów. 

            Obecnie Świdnickie Koło PSONI wspaniale prosperuje i świetnie się rozwija prowadząc ośrodek rehabilitacyjno-edukacyjno-wychowawczy, przedszkole, środowiskowy dom samopomocy oraz warsztaty terapii zajęciowej. Jeden z WTZ znajduje się w internacie naszej szkoły, więc od lat i my staramy się wspierać naszych przyjaciół. Dzielimy się nie tylko dobrodziejstwem bazy - biblioteka, świetlica, boiska, siłownia zewnętrzna, rekreacyjne tereny zieleni. Chętnie wspieramy też inicjatywy, np. kieramsze i akcje. Co roku włączmy się w obchody Dnia Godności, a wychowankowie internatu jako wolontariusze obsługują marsz. 

            Także teraz, przy okazji świętowania jubileuszu, nasza super-gastro-ekipa pod opieką Pani Brygidy Kowalczyk podjęła się obługi gastronomicznej uroczystości. Było pięknie i profesjonalnie. 

            Za nasze dochczasowe działania Pani Prezes Ewa Kowalska na ręce Pani Dyrektor Joanny Miłobóg złożyła podziękowanie dla dyrekcji oraz wszystkich pracowników i uczniów naszej szkoły. My też Wam dziękujemy, Kochani, bo dzięki Wam uczymy się jak ważna jest empatia i uwrażliwienie na drugiego człowieka. Życzymy Wam zdrowia, pogody ducha, codziennej radości oraz życiowej satysfakcji. Niech kolejne lata obfitują w nowe projekty, zamierzenia oraz wzajemną życzliwość. (JM)

          • Szkolenie Pozyskiwanie Funduszy Unijnych dla Gospodarstw Rolnych

            01.12.2023

            29 listopada 2023r. uczniowie klasy V technikum z zawodzie technik agrobiznesu odbyli szkolenie z zakresu pozyskiwania Funduszy Unijnych w ramach PROW  2023-2027. Szkolenie zorganizował Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Świdnicy. Na spotkaniu omówiono zagadnienia dotyczące programów dla rolników w nowej perspektywie finansowania 2023-2027. Uczniowie mieli okazję uzyskać kompetencje pozwalające im pozyskać dotacje unijne dla gospodarstw, którymi w przyszłości będą zarządzać. Zdobyli wiedzę o tym, z jakich programów będą mogli wkrótce korzystać, jakie kwoty dotacji będą możliwe do zdobycia i jakie aspekty będą decydowały o tym, komu dotacje będą przyznawane. Zapoznali się z zasadami  sporządzania wniosków aplikacyjnych i powtórzyli wiedzę z zakresu rolnictwa precyzyjnego, integrowanego i ekologicznego. (EP)

          • Przygotowania do egzaminu zawodowego z kwalifikacji ROL.07

            01.12.2023

            Podczas zajęć z klasą V PTC w zawodzie technik hodowca koni realizowaliśmy temat z jednostki "Szkolenie oraz przygotowanie koni do zawodów, pokazów i sprzedaży" dotyczący m. in. transportu koni. Bazowaliśmy na zadaniach z arkuszy egzaminacyjnych dla kwalifikacji ROL.07 Szkolenie i użytkowanie koni. W tym roku,  dzięki doskonałemu wyposażeniu szkoły, młodzież mogła realizować zadania i czynności związane z transportem koni, wykorzystując do tego nową przyczepę do transportu koni i jej osprzęt. Każda z uczennic wykonywała czynności związane z zaplanowaniem transportu, oporządzeniem i przygotowaniem konia do transportu oraz załadunekiem i rozładunekiem koni. (JH)

          • Adwentowe Drzewko Dobroci

            01.12.2023

            Dużymi krokami zbliża się Adwent, czyli czas prostowania dróg, czas czynienia dobrych uczynków. Ten czas, można powiedzieć, już rozpoczęła młodzież z Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Mokrzeszowie. Zanim będzie można powiesić na Adwentowym Drzewku Dobroci aniołki symbolizujące osoby w potrzebie, należało najpierw te aniołki przygotować. Pierwszą czynnością było wycięcie anioła z czerwonego, symbolizującego miłość, brystolu. Kolejne osoby wypisały numerki i nawlekły aniołki na sznurek. Teraz trzeba będzie tylko wypisać potrzeby wspomaganych osób. Tak wykonane aniołki w piątek, 1 grudnia, zawisną na choince w kościele w Mokrzeszowie. Drzewko Dobroci będzie żyło miłością ofiarodawców upominków, przygotowującej je młodzieży oraz wdzięcznych obdarowanych ludzi. (ks. MZ)

          • Szkolne Dni Życzliwości

            24.11.2023

            Od 23 do 24 listopada 2023r. w naszej szkole obchodziliśmy Szkolny Dzień Życzliwości. Była to okazja do wzajemnej życzliwość, poczucia radości i chęci do wspólnego działania, znalezienia powodu do uśmiechu.

            Uśmiech, miłe słowa, a także codzienne "proszę, przepraszam i dziękuję" jest najlepszym prezentem dla drugiej osoby, dlatego też w piątek od samego rana wchodząc do klas uczniowie i nauczyciele byli zachęcani do udziału w akcji plakatem, który został specjalnie przygotowanym na ten dzień przez Samorząd Uczniowski. W holu szkoły zagościła wyjątkowa skrzynka pocztowa. Cała społeczność szkolna mogła wrzucać kartki ze słowami życzliwości, czasem podziękowań i przeprosin skierowane do kolegów, koleżanek, nauczycieli, pracowników administracji i dyrekcji szkoły.

            Bądźmy życzliwi i uśmiechnięci nie tylko dzisiaj, ale i każdego dnia. (EP)

          • Wizyta w piernikarni

            24.11.2023

            20 listopada 2023r. uczniowie klasy II PT w zawodzie: technik żywienia i usług gastronomicznych  w ramach kształcenia zawodowego odwiedzili Piekarnię Śląską w Niemczy.

            Młodzież zapoznała się z historią wypieku pierników, ich przeznaczeniem w dawnych czasach. Wtedy były wręczane jako upominki na różne okazje, np.: śluby, chrzty, wyznanie miłości itp. Każdy z uczniów miał okazję zobaczyć dawne narzędzia pracy do wyrobu tych cudownych słodyczy.

            W ramach warsztatów każdy uczestnik z wcześniej przygotowanego ciasta uformował dla siebie i najbliższej osoby piernikowe pamiątki w wybranych przez siebie foremkach,

            Piernikarnia w Niemczy to miejsce pełne słodkiego, korzennego zapachu i pasji jej Właścicielki. Choć czas świetności piernikowych piernikarzy odszedł już w mroki historii, to takie miejsce jak Piernikarnia w Niemczy wydobywa go z powrotem na światło dzienne i doświadcza niezapomnianych wrażeń zmysłowych. (K_)

          • Spotkanie branżowe

            22.11.2023

            20.11.2023r. w naszej szkole gościliśmy p. dr  Justynę Ciechańską - hodowcę koni z Gruzji oraz Państwa Joannę i Grzegorza Chyłków - hodowców konika polskiego i koni czystej krwi arabskiej ze Stankowic. W spotkaniu uczestniczyły klasy I, II i V kształcące się w zawodzie technik hodowca koni.  P. Ciechańska dzieliła się doświadczeniem z zakresu specyfiki hodowli koni w Gruzji, konieczności zaspakajania naturalnych potrzeb tych zwierząt związanych ze stadem, ruchem, stałym dostępem do paszy, behawioru koni oraz zasad organizacji i przebiegu rajdów konnych dla turystów z całego świata. Przedstawiła ofertę współpracy naszej szkoły z jej gospodarstwem w Gruzji podczas np. realizacji zagranicznych praktyk zawodowych czy organizacji rajdów konnych.

            W tym dniu korzystając z obecności doświadczonych hodowców Państwa Chyłków jako szkoła mieliśmy przyjemność podpisać porozumienie o współpracę z  Agroturystyką „Stadnina Izery” reprezentowaną właśnie  przez właścicieli. Porozumienie daje naszym uczniom m. in. możliwość odbywania zajęć praktycznych związanych z hodowlą koni, prowadzenia turystyki i rekreacji konnej, uczestnictwa w polowych próbach konika polskiego, imprezach turystycznych i hodowlanych, kursach na instruktora górskiej i nizinnej turystyki jeździeckiej, uczestnictwo w rajdach konnych  i wielu innych działaniach związanych z zawodem. (JH)

          • Olimpiada Teologii Katolickiej - etap szkolny

            22.11.2023

            Diecezja Radomska wraz z Uniwersytetem Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie jest organizatorem XXXIV Ogólnopolskiej Olimpiady Teologii Katolickiej w roku szkolnym 2023/2024. Hasło tegorocznej Olimpiady brzmi: Zasady społeczne w nauczaniu Kościoła”, a jej adresatami są uczniowie wszystkich typów szkół ponadpodstawowych.

            W pierwszym, szkolnym etapie Olimpiady wzięli również udział uczniowie Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Mokrzeszowie. Pięcioro z nich, po przygotowaniu się z materiału wskazanego przez organizatora, przystąpiło do konkursu i 15 listopada o godz. 11.00 wraz z młodzieżą z całej Polski uczestniczyło w pisemnym teście.

            Do drugiego etapu Olimpiady zakwalifikowali się: Patryk Palac (kl. II), Vanessa Świstuń (kl. III). Gratulujemy uczniom naszej szkoły i życzymy darów Ducha  Świętego w dalszym zdobywaniu wiedzy. (ks.MZ)

          • Ostrożność nic Cię nie kosztuje

            19.11.2023

            16 listopada 2023r. uczniowie klasy 2MT Patryk Palac, Patryk Matuszek oraz uczeń klasy 1BB Rafał Łyżwa pod opieką Pani Małgorzaty Lenczewskiej wzięli udział w Olimpiadzie Wiedzy w Zakresie Bezpieczeństwa Higieny i Prawa Pracy dla uczniów szkół rolniczych województwa dolnośląskiego "Lenistwo nad rozsądkiem, czy rozsądek nad lenistwem”. Ich zadaniam było napisanie testu, który składał się z 40 pytań. Nasza drużyna wykazując się szerokim zakresem wiedzy teoretycznej oraz praktycznej w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy w rolnictwie zdobyła wyróżnienie.
            Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów! (ML)

          • Finał "Testu Wiedzy o Rolnictwie Ekologicznym"

            19.11.2023

            W dniach 15-16 listopada 2023r. w Warszawie odbył się finał konkursu „Test Wiedzy o Rolnictwie Ekologicznym” połączony z dwudniową konferencją pt. „Produkcja ekologiczna szansą dla młodych rolników”.  Organizatorem zarówno konkursu, jak i konferencji było Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie Oddział  w Radomiu we współpracy z Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Krajowym Centrum Edukacji Rolniczej, Wojewódzkimi Ośrodkami Doradztwa Rolniczego.

            Podczas konferencji podjęto tematy związane z rozwojem rolnictwa ekologicznego w Polsce, w tym możliwości wykorzystania rolnictwa 4.0 w gospodarstwach ekologicznych i otrzymania wsparcia na założenie gospodarstwa ekologicznego. Zaprezentowane zostały gospodarstwa, które są laureatami konkursów na najlepsze gospodarstwa ekologiczne, przetwórnie ekologiczną, najlepszego doradcę ekologicznego.

            W czwartek odbyła się ceremonia wręczenia nagród  laureatom „ Ogólnopolskiego Testu Wiedzy o Rolnictwie Ekologicznym”. Laureaci otrzymali pamiątkowe puchary i statuetki oraz wysokie nagrody pieniężne. Naszą szkołę reprezentowała uczennica klasy II MT – Nikola Hamera, która uzyskała najlepsze wyniki w etapie szkolnym. Niestety nie udało się jej otrzymać tytułu laureata konkursu, ale za to Nikola może pochwalić się bardzo dużą wiedzą z zakresu rolnictwa ekologicznego, bo znalazła się przecież wśród 58 uczniów z całej Polski - młodych ekspertów w dziedzinie rolnictwa ekologicznego.

            Laureatom, Nikoli i wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy. (EP)

          • W 105 rocznicę odzyskania niepodległości

            12.11.2023

            10 listopada 2023r. cała społeczność szkolna wzięła udział w uroczystym apelu z okazji 105 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Akademię rozpoczął krakowiak w wykonaniu zespołu tanecznego przygotowanego przez Pana Piotra Cichońskiego. Punktualnie o 11.11 zabrzmiał "Mazurek Dąbrowskiego" w ramach ogólnopolskiej akcji "Szkoła do hymnu". Później przyszła pora na przemówienie Pani Dyrektor, która podkreśliła znaczenie pojęć wolność i suwerenność w kontekście historycznym oraz w odniesieniu do teraźniejszości naznaczonej konfliktami powodującymi wiele ludzkich cierpień. Pojawiły się też rozważania na temat patriotyzmu i sposobów na jego wyrażenie we współczesnych czasach. Następnie uczniowie klasy 4PTM zaprezentowali program artystyczny. Nie zabrakło w nim najważniejszych wydarzeń, postaci i dat. Teksty przygotowane przez młodzież pod czujnym okiem wychowawczyni, Pani Magdaleny Kuklińskiej, przeplatały się z pieśniami patriotycznymi śpiewanymi przez wszystkich zgromadzonych. Biało-czerwone dekoracje i podniosły nastrój podkreśliły wagę tego wyjątkowego dla Polaków święta. (JM)

          • Rolnictwo precyzyjne i nawigacja rolnicza w ramach projektu "Start w przyszłość"

            06.11.2023

            W październiku w kolejnym cyklu szkoleń w ramach realizowanego projektu „START W PRZYSZŁOŚĆ” uczniowie szkoły brali udział w kursach z rolnictwa precyzyjnego oraz nawigacji rolniczych, gdzie mieli okazję zdobyć wiedzę z zakresu:

            • analizy i przetwarzania danych satelitarnych w celu tworzenia map aplikacyjnych
            • pozyskiwania i analizy danych, programowania maszyn rolniczych
            • kierowanie maszynami rolniczymi, praca na symulatorach
            • praktyczne aspekty wdrożenia nawigacji rolniczej
            • trendy i innowacje w rolnictwie precyzyjnym
            • zrównoważone rolnictwo i ochrona środowiska

            Podczas szkolenia uczniowie odbyli 4-dniowe zajęcia dydaktyczne oraz warsztaty z praktycznego zastosowania zdobytej wiedzy. Zdobyli umiejętności z zakresu rolnictwa precyzyjnego, a w szczególności:

            • potrafią obsługiwać urządzenia GPS do mapowania pól i jazdy równoległej
            • potrafią obsługiwać sprzęty rolnicze tj. rozsiewacz nawozu, opryskiwacz ciągany, siewnik punktowy, prasę rolującą, agregat uprawowo-siewny
            • potrafią dobrać odpowiednie dawkowanie środków ochrony roślin i ocenić wpływ stosowanych środków na środowisko

             Kurs przeprowadził Pan Łukasz Karpiński www.osadkowski.pl (LP)

          • Warsztaty dla uczniów w ramach projektu "Mediacje w edukacji"

            02.11.2023

            23 października 2023r. odbyły się w internacie szkoły warsztaty z panią Magdaleną Wiśniewską z Instytutu Edukacji Pozytywnej dotyczące mediacji rówieśniczych, barier komunikacyjnych, sposobów rozwiązywania konfliktów i zasad mediacji. W warsztatach brali udział przedstawiciele każdej klasy, 16 osób. W opinii prowadzącej warsztaty grupa była zaangażowana, współpracująca. 5-7 osób wykazało duży potencjał mediatorski. Uczniowie bardzo dojrzale prowadzili scenki mediacyjne. Powyższe informacje są szczególnie budujące uczniowie wcześniej nie znali mediacji i ich zasad. (MP,EM,MS)

          • Szkolny Dzień Jabłka, Dyni i Haloween

            31.10.2023

            30 października 2023r. w ramach Szkolnego Dnia Jabłka, Dynii i Haloween nasza szkolna maskotka Jonatan rozdała uczniom smaczne i zdrowe polskie jabłka, a w holu szkoły powstała haloweenowa fotobudka, gdzie każdy mógł zrobić pamiątkowe zdjęcia.

            Piękne dynie ozdobiły korytarze i klasy szkoły. (EP)

          • Hubertus 2023

            31.10.2023

            Szkolny Hubertus tym razem odbył się 27 października 2023r. w Stajni Wierzbna - Biały Las. Uroki tego miejsca i starania gospodarzy sprawiły, że zmaganiom jeźdźców towarzyszyła miła atmosfera i dobre jedzenie. Wydarzenie nabrało szczególnego znaczenia ze względu na podpisanie oficjalnej umowy o współpracy z Państwem Przybylskimi, którzy od wczoraj powiększyli grono pracodawców i partnerów szkoły wspierających kształcenie zawodowe w ZSCKR w Mokrzeszowie. (JM)

          • Szkolny Dzień Produktu Polskiego czyli promocja tego co polskie, lokalne i bardzo smaczne

            31.10.2023

            26 października 2023r. w naszej szkole odbył się dzień „Produktu Polskiego” pod hasłem „Nasi uczniowie, nasi rodzice producentami zdrowej żywności” W holu szkoły stanął suto zastawiony stół z produktami lokalnymi produkowanymi i wytwarzanymi w gospodarstwach rodziców naszych uczniów. Mogliśmy podziwiać stoiska pełne bogactwa natury, od owoców i warzyw zamkniętych w słoikach po płody ziemi. Na najbliższych godzinach z wychowawcami uczniowie będą konsumować przyniesione lokalne pyszności.

            Produkty oznaczone znakiem „Produkt Polski” są produktami wytwarzanymi w Polsce z rodzimych surowców. Polska żywność jest bardzo dobrej jakości, a produkty wytwarzane w Polskich gospodarstwach są nie tylko bardzo smaczne, ale i bardzo zdrowe, a kupując krajowe produkty, nabywamy wysoką jakość i umacniamy polską gospodarkę. (EP)

          • Warsztaty z pierwszej pomocy dla wychowanków internacie

            31.10.2023

            25 paździertnika 2023r. po raz kolejny na terenie internatu odbyło się szkolenie przeprowadzone przez funkcjonariuszy policji st. asp. Wojciecha Plizgę oraz sierż. szt. Jakuba Pasiewicza. Celem szkolenia było zwiększenie wiedzy na temat „pierwszej pomocy przedmedycznej”. Wychowankowie internatu mieli okazję wysłuchać wykładu na temat zasad udzielania pierwszej pomocy, a także przećwiczyć na fantomach resuscytację krążeniowo- oddechową. (MS)

            Dziękujemy Panom Policjantom:) 

          • Warsztaty „Moje zrównoważone i innowacyjne gospodarstwo”.

            31.10.2023

            17 i 18 października uczniowie naszej szkoły brali udział w warsztatach „Moje zrównoważone i innowacyjne gospodarstwo”.

            Szkolenie i warsztaty zorganizowano dla uczniów szkół rolniczych. Zadanie zrealizowało Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie, oddział w Poznaniu na zlecenie MRiRW.

            W szkoleniu i warsztatach poświęconych tworzeniu biznesplanu z wykorzystaniem innowacyjnych narzędzi uczestniczyło sześciu uczniów naszej szkoły. We współpracy z kolegami z innych szkół rolniczych poszukiwali pomysłów na modernizację własnych gospodarstw rolnych i tworzyli biznesplany. Była to też doskonała okazja do wymiany doświadczeń oraz integracji uczniów szkół zrzeszonych w Sieci Szkół Rolniczych prowadzonych przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z terenu Dolnego Śląska.

            Zakres tematyczny szkolenia:

            1. Wsparcie finansowe inwestycji w rolnictwie ze środków Unii Europejskiej w tym PS WPR.
            2. Małe przetwórstwo w gospodarstwie rolnym. Sprzedaż bezpośrednia, RHD, MOL.
            3. Innowacyjność – czym jest innowacyjność w rolnictwie, innowacyjność jako szansa dla rozwoju gospodarstwa rolnego i poprawa jego pozycji na konkurencyjnym rynku, innowacyjność a rozwiązania prośrodowiskowe i proklimatyczne, przykłady dobrych praktyk.
            4. Cyfryzacja w rolnictwie, rolnictwo precyzyjne, nowoczesna innowacyjna produkcja roślinna i zwierzęca. Rolnictwo 4.0.
            5. Metodyka planowania rozwoju gospodarstwa rolnego, przedstawienie najczęściej pojawiających się błędów.
            6. Biznesplan – przedstawienie zagadnienia (definicje, cel, forma, cechy dobrego biznesplanu). Analiza SWOT, ocena ryzyka, sprawozdania i analiza finansowa, jak odczytywać wynik opłacalności działalności, arkusze kalkulacyjne jako narzędzie służące tworzeniu sprawozdań i analizie wskaźników.
            7. Struktura biznesplanu – omówienie krok po kroku poszczególnych elementów biznesplanu (przedstawienie wzoru biznesplanu).
            8. Przedstawienie i analiza sytuacji produkcyjnej, ekonomicznej analizowanego gospodarstwa rolnego – studium przypadku. (LP)
    • Kontakty

      • Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Wincentego Witosa, 58-160 Świebodzice
      • 74 850 87 36
      • Mokrzeszów 111 58-160 Świebodzice Świebodzice Poland
      • 74 850 87 00
      • ePUAP: zsckrmokrzeszow1
  • Galeria zdjęć

      brak danych