• Nowe perspektywy współpracy z Dolnośląskim Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego we Wrocławiu

            06.10.2021

            30 września 2021r. w siedzibie DODR we Wrocławiu odbyła się konferencja ,,Współpraca szkół rolniczych z instytucjami w ramach realizacji wspólnych projektów”. Naszą szkołę reprezentowała Pani Monika Kołakowska - Kierownik Praktycznej Nauki Zawodu. Wśród zaproszonych gości byli przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego, Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, Oddziału Terenowego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, Dolnośląskiej Izby Rolniczej, Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego we Wrocławiu, Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa, Dolnośląskiego Oddziału Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Ośrodka Hodowli Zarodowej Przerzeczyn Zdrój Sp. z o.o. oraz przedstawiciele szkół rolniczych prowadzonych i nadzorowanych przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Głównym tematem spotkania była wielopłaszczyznowa współpraca wszystkich podmiotów  realizujących działania na rzecz rolnictwa i mieszkańców obszarów wiejskich. Zwrócono szczególną uwagę na znaczenie współpracy szkół rolniczych z instytucjami związanymi z rolnictwem w obszarze poprawy jakości kształcenia zawodowego. Wskazano źródła wsparcia finansowego  wspólnych działań  i projektów, np. KSOW, SIR ( Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich, Sieć Na Rzecz Innowacji w Rolnictwie). 

            Na koniec konferencji miłym akcentem było zwiedzanie w jesiennej aurze pierwszej instytucjonalnej winnicy Dolnośląskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego we Wrocławiu jako przykładu realizacji wspólnych projektów.

            Nie zabrakło też podziękowania przekazanego przez Pana Marka Tarnackiego - dyrektora DODR we Wrocławiu za współpracę przy organizacji XXV Regionalnej Wystawy Zwierząt Hodowlanych KSIĄŻ 2021 (Ko)   

            Zjęcie z zasobów DODR we Wrocławiu              

          • Czerwone jabłuszko i wybory do Samorządu Uczniowskiego

            06.10.2021

            W ubiegłym roku pandemia uniemożliwiła nam zorganizowania Szkolnego Święta Jabłka, które jest imprezą cykliczną ukierunkowaną na integrację klas pierwszych i ich wychowawców, prowadzoną przez samorząd uczniowski. Niestety hasło „JABŁKIEM W EPIDEMIĘ" okazało się nadal aktualne, więc 5 października 2021r. bawiły się klasy pierwsze i klasy drugie. Imprezę prowadził opiekun samorządu pan Ryszard Skotnicki w towarzystwie maskotki szkolnej Jabłka Jonatana. Wszystkim dopisały humory. Okazało się, że zdolności też. Uczniowie zaangażowali się w realizację proponowanych zadań, bawili się znakomicie, a wytwory ich pracy zostały zaprezentowane w holu szkoły. Nawet pani dyrektor Joanna Miłobóg musiała wykazać się zdolnościami poetyckimi i razem z panią pedagog stworzyły Odę Jabłkową:

            O, pełny kosz!

            To już jesień.

            Jonatany czerwone

            Przysiadły przy stole.

            Będą tam dzień i noc.

            Wokół zapach, o tak...

            I żadnej czarnej pleśni.

            Po trzykroć NIE, NIE, NIE!!!

            Równie ważne wydarzenie miało miejsce w tym samym czasie, bo odbywały się demokratyczne wybory do samorządu uczniowskiego. W tym roku kandydowało aż 6 osób. Komisja w składzie Patrycja Bieruta i Martyna Czerwińska bardzo sprawnie przeliczyły głosy i na forum odczytały protokół powyborczy. Przewodniczącą SU została wybrana większością głosów uczennica klasy II PTM Aleksandra Piłat. Karolina Łukasik uczennica klasy III PTC została jej zastępcą. Reszta funkcji zostanie przydzielona w poniedziałek podczas zebrania prowadzonego już przez nowy zarząd. Pani dyrektor gratulując Oli i Karolinie powiedziała, że "Ten wybór potwierdza fakt, że Mokrzeszowskiej szkole rzadzą kobiety :)”.

            Elementem, który połączył wszystkich uczniów w Dniu Szkolnego Święta Jabłka było smaczne,  czerwone i pełne witamin jabłuszko rozdawane przez naszą maskotkę - Jonatana Mokrzeszowskiego. (MP, EM)

          • Wizyta w Klinice Equivet

            06.10.2021

            1 października 2021r. grupy uczniów techikum w zawodzie technik hodowca koni uczestniczyła w zajęciach na terenie prywatnej kliniki Equivet, czyli Szpitala dla Koni, znajdującego się w miejscowości Gęsice koło Wrocławia. Nasi uczniowie mieli okazję zapoznania się ze specyfiką funkcjonowania ośrodka, który jest prowadzony przez znanego lekarza - doktora Pawła Golonkę specjalizującego się przede wszystkim w ortopedii i chirurgii koni. Szpital ten przyjmuje konie nie tylko z całego kraju, ale również i zza granicy, a w ciągu roku przeprowadza się w nim kilkaset operacji. 

            Dzięki uprzejmości dr Golonki oraz jego pracowników medycznych mieliśmy możliwość poznać „końskich pacjentów” z różnymi schorzeniami i dolegliwościami. Zapoznaliśmy się z obiektami kliniki zapewniającej leczonym koniom całodobową opiekę, poznaliśmy możliwości specjalistycznego sprzętu medycznego oraz procedury technicze i prawne obowiązujące podczas przyjęcia konia do szpitala oraz całego cyklu jego leczenia. W szpitalu mogliśmy zaobserwować wykonanie USG serca konia, sterylny zabieg kastracji ogiera w pełnym znieczuleniu na sali operacyjnej, następnie proces wybudzania konia na sali wybudzeń,  jak  również proces przygotowania konia do zabiegu, usypianie go, a także zabieg usuwania zmienionych tkanek  w przypadku raka kopyta.

            Wizyta w szpitalu dla koni była kolejnym nowym doświadczeniem dla naszych przyszłych hodowców koni, impulsem przypominającym o konieczności stosowania profilaktyki u koni, ogromnej odpowiedzialności człowieka za ich dobrostan, a także stała się motywacją do poszerzania wiedzy z zakresu weterynarii koni. (JH)

          • Wycieczka dydaktyczno-integracyjna hodowców koni

            06.10.2021

            27 września hodowcy koni z klas 1CT, 2CT oraz 3CT pojechali wraz z Panią Joanną Hodel oraz Panią Karoliną Czaplińską do Zagrody Rekreacyjno-Edukacyjnej “Marianówek” koło Dzierżoniowa. Zagrodę prowadzą rodzice naszej uczennicy Klaudii Ostrowskiej. Gospodarstwo zajmuje się produkcją roślinną i zwierzęcą. Mieliśmy okazję zobaczyć chów bydła mięsnego rasy Limousine, koni, owiec, królików oraz drobiu.

            Dodatkową atrakcją było pieczenie chleba i robienie home-made masła. Co za smak!

            Dziewczyny integrowały się rozmawiając i piekąc kiełbaski przy ognisku oraz jeżdżąc na gokartach. (KC)

          • Jabłkowe smakołyki

            04.10.2021

            Jabłko jest smaczne, zdrowe i polskie. Ten najpopularniejszy owoc kojarzy się z jesienią, pysznym  sokiem i aromatyczą szarlotką. Stanowi uzupełnienie każdej zdrowej diety małych i nieco większych. Ale w naszej szkole jabłko to także elemant tradycji wpisany w logo i uosobiony w postaci Jonatana Mokrzeszowskiego - sympatycznej szkolnej maskotki. 

            5 października obchodzimy w ZSCKR w Mokrzeszowie Szkolne Święto Jabłka. Organizatorzy zapewniają, że atrakcji nie zabraknie :)

            A dla wszystkich amatorów jabłek już tutaj przepisy na jabłowe smakołyki:

            Smacznego!

    • Kontakty

      • Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Wincentego Witosa, 58-160 Świebodzice
      • 74 850 87 36
      • Mokrzeszów 111 58-160 Świebodzice Świebodzice Poland
      • 74 850 87 00
      • ePUAP: zsckrmokrzeszow1
  • Galeria zdjęć

      brak danych