• Początek sezonu - czas na szkolenie

            16.04.2024

            Rozpoczął się letni sezon zawodów krajowych i międzynarodowych WKKW na terenie Ośrodka Jeździeckiego Stragona w Morawie, gdzie jak co roku nasi uczniowie kształcący się w zawodzie technik hodowca koni pomagają w organizacji i przebiegu przedsięwzięcia. W związku z tym 22 marca 2024r. odbyło się szkolenie przypominające dla uczniów, które poprowadziły panie Jaga Matusiak i Bogda Długosz odpowiedzialne za tor crossowy podczas zawodów. Nie zabrakło informacji dla sędziów przeszkodowych i kamerzystów w zawodach wkkw. Ekspertki omówiły i zapoznały uczniów z obowiązkami i wyposażeniem sędziego przeszkodowego, asystentów sędziów oraz organizacją i radiokomunikacją. 

            4 kwietnia 2024 r. podczas zawodów Strzegom Spring Open uczniowie klas pierwszych zostali przeszkoleni na terenie OJ Stragona z asystowania sędziom podczas trwania konkursów ujeżdzeniowych na czworobokach. Dodatkowo młodzież poznała obowiązki poszczególnych osób (weterynarz, sędzia, sekretarz, kowal, komisarz itd.) odpowiedzialnych za prawidłowy, bezpieczny i sprawny przebieg zawodów z udziałem tak wielu zawodników i koni. W kolejnych dniach trwania zawodów wkkw, tj. od 5 do 7 kwietnia młodzież asystowała sędziom na przeszkodach crossow. (JH)

             

          • Debata o praworządności

            16.04.2024

            „Moja wolność kończy się tam, gdzie zaczyna się wolność drugiego człowieka”

            10 kwietnietnia 2024r. po raz pierwszy w ZSCKR w Mokrzeszowie jednocześnie spotkało się tyle znakomitych osób. Gościliśmy prokuratora rejonowego pana Marka Rusina, kierownika zespołu kuratorów kuratorskiej służby sądowej pana Macieja Więcka, dzielnicową Słotwiny panią Martę Balewicz oraz przyjaciela szkoły, psychologa pana Roberta Klimkiewicza. Stanowili oni lożę ekspertów podczas debaty w stylu oxfordzkim na temat praworządności. Marszałkinią debaty była Alicja Ostrowska, a sekretarzem Patryk Palac. Liderkami grup zostały Klaudia Ostrowska i Nikola Gumułka. Chwilami atmosfera była gorąca, gdyż sporo się dowiedzieliśmy o z pozoru niewinnie wyglądających zachowaniach, które mogą być traktowane jako zagrożenie demoralizacją, czyn karalny, przestępstwo. 

            Słowa uznania należą się Samorządowi Uczniowskiemu i jego opiekunowi pani Elwirze Podhalicz. SU bardzo dużo pracy włożył w przygotowanie strony organizacyjnej debaty. Dobrym pomysłem było wybranie problemów oraz ich egzemplifikacja w postaci nagranych scenek. 

            Była to pierwsza tego typu debata, ale po rozmowach z naszymi gośćmi już teraz wiemy, że nie ostatnia. (EM, MP)

          • Słodkie szaleństwo, czyli szkolny konkurs na deser

            16.04.2024

            8 kwietnia 2024r. w naszej szkole odbył się konkurs kulinarny na najlepszy deser pod hasłem „Słodkie szaleństwo”. Jego celem było kształtowanie kreatywnych postaw w gastronomii, rozbudzeniu wrażliwości estetycznej i podnoszenie poziomu efektów kształcenia zawodowego. W konkursie wzięły udział 4 dwuosobowe zespoły uczniów z klas 3 – 5 technikum kształcących się w zawodzie: technik żywienia    i usług gastronomicznych. Każda drużyna wykonała deser wg własnego pomysłu. 

            Wykonane prace oceniane były przez komisję w składzie: Pani dyrektor Joanna Miłobóg i Pani kierownik praktycznej nauki zawodu Monika Kołakowska. Oceniające wzięły pod uwagę: odpowiedni dobór składników, stopień trudności, kreatywność, estetykę, prawidłowość podania i smak.

            Poziom konkursu był bardzo wyrównany. Każda drużyna zaplanowała zaskakująco pyszne i pomysłowe słodkości. 

            I miejsce zajęły: Karolina Łukasik i Julia Kłodowska (kl. V PTC) z deserem „Powroty do Turcji”. Dziewczyny wykonały bezy z kremem pistacjowym i malinowym kawiorem.

            II miejsce przyznano Nikoli Brandys i Adamowi Lubczyńskiemu (kl. III PTM). Przygotowane „niebo w gębie” to deser „Kakaowy szał” i kawa mrożona z bananami.

            III miejsce to również uczta dla oczu i podniebienia w wykonaniu Wiktorii Jaworskiej i Nadii Zając (kl. III PTM). Swój deser uczennice nazwały „Dziecięcym rajem”.

            Na IV miejscu uplasowały się „Fikuśne tartaletki”. Ta misterna słodycz wymaga do przygotowania dużo czasu i umiejętności. 

            Przewodnicząca Komisji Pani dyrektor Joanna Miłobóg podziękowała organizatorkom: Pani Brygidzie Kowalczyk i Natalii Kinast oraz uczestnikom za to doświadczenie i mile spędzony czas. (K_)

          • Półfinał konkursu "Polska wieś w Europie"

            16.04.2024

            22 marca 2024r. uczniowie ZACKR w Mokrzeszowie, tj. Liliana Herba, Klaudia Ostrowska i Wojtek Kosnowski uczestniczyli w półfinale ogólnopolskiegiego konkursu "Polska wieś w Europie", którego organizatorem było Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Komisja Europejska. Przy okazji tego wydarzenia młodzi ludzie wzięli udział w warsztatach, kórych tematyka wiązała się z przypadającą w tym roku rocznicą 20-lecia przystąpienia Polski do UE. Część konkursowa polegała na rozwiązaniu testu wiedzy o Unii Europejskiej, jej krajach członkowskich oraz rolnictwie w UE. Nasza drużyna zajęła bardzo dobre miejsce w połowie stawki. (JM)

        • UWAGA SŁUCHACZE!
          • UWAGA SŁUCHACZE!

            12.04.2024

            Przypominamy, że sesja egzaminów wewnętrznych odbędzie się w dniach 19-20 kwietnia 2024r

            Szczegółowy harmonogram: https://mokrzeszow.edupage.org/a/sluchacze

            Jeśli nie przystąpią Państwo do egzaminów w w/w terminie, nie ukończą Państwo kursu, a tym samym nie będą mogli przystąpić do egzminów zewnętrznych w lesji LATO i nie uzyskają w tym terminie certyfikatu kwalifikacji zawodowych. 

            W piątek 19 kwietnia do godz. 17.00 proszę odebrać z sekretariatu pisemną informację o indywidualnym terminie zewnętrznego (organziowanego przez OKE we Wrocławiu) egaminu pisemnego i praktycznego.

          • Wiosna na poletkach doświadczalnych firmy Osadkowski Spółka z o.o.

            25.03.2024

            25 marca 2024r. uczniowie kl. II MT - technik agrobiznesu wraz z nauczycielem Panem Krzysztofem Hodelem wybrali się na wiosenną lustrację poletek doświadczalnych Spółki Osadkowski. Plantacje poletek należą do Gospodarstwa Rolnego Pana Grzegorza Guzika  - rolnika z  terenu Gminy Marcinowice. Doradcy z działu doradztwa i rozwoju w firmie Osadkowski  w sposób profesjonalny omówili stan przezimowania, etapy wzrostu i rozwoju roślin oraz zbliżające się zagrożenia agrofagami. Uczniowie mieli również okazję poznać poddane obserwacji odmiany rzepaku ozimego oraz pszenicy ozimej. Na miejscu w warunkach polowych mogli porównać stan przezimowania oraz ustalić stadium rozwojowe roślin w okresie wiosennym. Nabytą wiedzę uczniowie ,,przywieźli” do szkoły  i wykorzystają na zajęciach z zakresu kształcenia zawodowego. (Ko)

          • Śląsk Wrocław czy Puszcza Niepołomice?

            18.03.2024

            16 marca 2024r. uczniowie ZSCKR wybrali się na stadion Tarczyński Arena Wrocław, aby obejrzeć mecz Śląsk Wrocław - Puszcza Niepołomice. Spotkanie na pozór nie wzbudzało dużo emocji, jednak nie zabrakło nagłych zwrotów akcji, pojedynków "jeden na jeden". Młodzież wróciła zmotywowana do dalszej pracy nad sportową formą. Na pewno to nie pierwszy i nie ostatni wiosenny wyjazd na tego typu wydarzenie. (PC)

          • Rekolekcje dla młodzieży

            18.03.2024

            Młodzież naszej szkoły wzięła udział w rekolekcjach wielkopostnych zorganizowanych przez ks. Marcina Zawadę - katechetę i zarazem proboszcza parafii pw. św. Jadwigi w Mokrzeszowie. Na zaproszenie ks. Marcina odpowiedział ks. Sebastian Picur - wikariusz Sanktuarium św. Jana Pawła II w Krośnie (Archidiecezja Przemyska) Obecnie z wynikiem prawie pół miliona obserwujących jest najpopularniejszym księdzem na TikToku, gdzie zamieszcza wiele odpowiedzi na często pytanie, które nurtują młodych widzów, a także daje przez to świadectwo odważnego pójścia za Jezusem. Ksiądz Sebastian także regularnie prowadzi live’y na którym przez wspólną modlitwę, śpiew i grę na ukulele uwielbia Boga. (MZ)

            Więcej na: 

            https://parafia.mokrzeszow.info/rekolekcje-w-szkolach-w-mokrzeszowie-dzien-

          • Promocja szkoły

            18.03.2024

            Jesteśmy otwarci i chętni do współpracy. Staramy się spełniać oczekiwania zawodowe młodzieży i ich rodziców, dlatego w naszej szkole podejmujemy działania promocyjne przez cały rok, organizując szereg działań, imprez, warsztatów, szkoleń, spotkań, projektów, stażów zawodowych, wycieczek dydaktycznych, pozyskując nowych partnerów itp. Działamy na różnych płaszczyznach, aby nasi uczniowie bezpiecznie zdobywali doświadczenie zawodowe na jak największym poziomie, kształcąc się w nowoczesnej szkole, łącząc teorie z praktyką, na bazie bogatego zaplecza dydaktycznego, przy współpracy z najlepszymi specjalistami, oferując szerokie możliwości zawodowe.

            Działmy promocyjne także podczas prezentacji i spotkań na Giełdach Szkół Średnich i Gminnych Targach Edukacyjnych organizowanych na terenie naszej gminy np. Lutomia Górna oraz innych okolic (Żarów, Boguszów - Gorce, Strzegom). Aktywnie pracujemy nad dotarciem do jak najszerszego odbiorcy i pozyskania najlepszych uczniów, którzy z pasją będą kształcić się w nowoczesnej szkole rolniczej, zdobywać kwalifikacje zawodowe. Będą realizować się i spełniać swoje oczekiwania związane z przyszłym zawodem. 

            W marcu zakupiliśmy odzież promującą dane kierunki kształcenia  dla uczniów i nauczycieli, która posłuży m.in. jako strój ochronny podczas realizacji  praktyk zawodowych. Cieszy fakt, że uczniowie identyfikują się ze szkołą i chcą ją promować w różnych środowiskach.

            Zapraszamy Wszystkich Chętnych Kandydatów do odwiedzenia naszej szkoły, w celu zapoznania się z bogatą ofertą kształcenia, możliwością uczestnictwa w warsztatach szkolnych podczas zajęć, a także poznania największych atutów szkoły rolniczej w Mokrzeszowie.  (JH)

          • Spotkanie dolnośląskich grup operacyjnych

            18.03.2024

            W dniach 11 – 12 marca 2024 r. w hotelu Bacero we Wrocławiu odbyło się spotkanie dolnośląskich grup operacyjnych. Organizatorem wydarzenia był Dolnośląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego we Wrocławiu przy wsparciu Brokera innowacji Pana Zbigniewa Dąbrowskiego. Naszą szkołę reprezentowali: Pani Monika Kołakowska - kierownik praktycznej nauki zawodu, Pani Elwira Podhalicz - nauczyciel przedmiotów ekonomicznych i przedsiębiorczości oraz Uczniowie: Klaudia Ostrowska kl. IV CT - technik hodowca koni i Wojciech Krosnowski kl. IV PTM - technik agrobiznesu. Podczas wydarzenia odbyły się zajęcia z rozwoju kompetencji osobistych i społecznych w zakresie podejmowania wspólnych przedsięwzięć oraz wymagań dotyczących tworzenia grup producentów czy inkubatorów przedsiębiorczości. Spotkanie było również doskonałą okazją do podsumowania rezultatów działania ,,Współpraca”  i możliwości tworzenia nowych grup w ramach Interwencji 13.5 Współpraca Grup Operacyjnych EPI w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej 2023-2027. Ważnym celem była wymiana wiedzy i doświadczeń uczestników spotkania oraz promocja i upowszechnianie rezultatów działalności grup operacyjnych. Uczniowie zdobyli wiele nowych kontaktów i propozycji związanych z transferem wiedzy i umiejętności w zakresie kształcenia zawodowego. (Ko)

          • Uczniowie na targach AGROTECH

            18.03.2024

            Od 8 do 9 marca 2023r. uczniowie szkoły uczący się na kierunku Technik Agrobiznesu uczestniczyli w XXIX Międzynarodowych Targach Techniki Rolniczej AGROTECH w Kielcach. Wraz z opiekunem, Panem Lesławem Podhaliczem wraz z grupą uczniów odbyli szereg ciekawych spotkaniach ze znanymi osobowościami oraz z przedstawicielami wiodących firm w branży rolniczej na rynku polskim oraz europejskim. Młodzi ludzie mieli okazję zapoznać się z nowinkami techniki i technologii podczas zwiedzania hal wypełnionych wspaniałym sprzętem. Podczas targów była okazja na fotki z Youtuberami, ale również prowadzenie konstruktywnych rozmów i nawiązanie współpracy. I tak zawiązały się nowe znajomości i pojawiła się pierwsza wspólna inicjatywa - uczniowie szkoły wezmą udział w pokazach maszyn rolniczych w firmie McHale. Kolejne przedsięwzięcia przypadnie na wrzesień/październik i będzie to wizyta studyjna w firmie produkującej drony rolnicze na Węgrzech. Targi uważamy za bardzo ciekawie i wartościowe. (LP)

          • Warsztaty branżowe dla przyszłych hodowców koni

            12.03.2024

            Ponownie w naszej szkole udało nam się zgromadzić specjalistów zajmujących się branżą związaną z chowem i hodowlą koni na warsztatach branżowych promujących kierunek technik hodowca koni.

            7 marca 2024 r. gościliśmy p. Beatę Kapicę - dyrektor Dolnośląskiego Związku Hodowców Koni z Wrocławia, p. Katarzynę Konarską - właścicielkę SK Stragona z Morawy, p. Magdalenę Drozdowską - Pazik właścicielkę prywatnego gospodarstwa specjalizującego się w hodowli koni, a jednocześnie instruktorkę jazdy konnej i hipoterapii w stajni Zielone Wzgórze w Dziećmorowicach, p. Nicolę Jęsiak - pracownika SO Książ, p. Grzegorza Chyłka - hodowcę koników polskich ze Stankowic oraz dwóch pracowników zajmujących się marketingiem i organizacją imprez z Wrocławskiego Toru Wyścigów Konnych Partynice. 

            Tym razem celem warsztatów zawodowych było poznanie przez uczniów szerokiego spectrum możliwości wynikających z działalności w branży związanej z pracą z końmi. Goście przedstawili wiele ciekawych wariantów wynikających z różnych specjalizacji, którymi zajmują się na codzień. Ta wiedza i świadomość pozwoli młodzieży i szkole w dalszym ciągu rozwijać współpracę z danymi ośrodkami, stajniami i gospodarstwami. Ponadto podczas spotkania każdy z uczniów mógł indywidualnie porozmawiać z daną osobą, zapytać o możliwość współpracy, podjęcia praktyk zawodowych, stażu, wolontariatu, a także pracy.

            Na warsztatach młodzież mogła wzbogacić wiedzę zawodową słuchając wykładu p. Kapicy na temat zasad identyfikacji i rejestracji koniowatych, oceny wartości hodowlanej i użytkowej koni. Uczniowie zapoznali się z nowymi wzorami dokumentów hodowlanych, co znacznie wzbogaciło wartość merytoryczną spotkania.  

            Jeszcze raz dziękujemy wszystkim gościom za poświęcony czas i dzielenie się swoim bogatym doświadczeniem. (JH)

          • Dzień Kobiet w szkole

            18.03.2024

            Z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego Dzień Kobiet upłynął pod zankiem różanych mydełek i czekoladowych słodkości, którymi uraczone zostały wszystkie Panie w Dniu Ich Święta. (EP)

          • Obchody Dnia Kobiet w internacie

            08.03.2024

            7 marca 2024 roku w internacie świętowaliśmy Dzień Kobiet. Szczere życzenia złożone paniom przez męską część społeczności internatowej oraz słodki upominek były podziękowaniem za codzienną serdeczność, pomoc, opiekę i trud wychowania. W końcu, w myśl słów poetki: „Wie to ród męski i Ty, dobry Boże, choć z babą jest źle, bez niej jeszcze gorzej…”. (MS)

          • Zajęcia na Partynicach

            08.03.2024

            Uczniowie klasy 3 i 4 technikum w zawodzie hodowca koni uczestniczyli w treningach w dyscyplinie Working Equitation na WTWK Partynice. Klinikę prowadził jeden z najlepszych jeźdźców z Portugalii, David Oliveira – Mistrz Świata i wielokrotny medalista Europy Working Equitation. Skupia się na elementach ujeżdżeniowych oraz zręcznościowych, w tym technicznym podejściu do przeszkód WE.

            Davida cechuje ogromne doświadczenie i profesjonalizm. Od 2024 roku został powołany na trenera kadry narodowej WEP. Zajęcia były bardzo pasjonujące. Przy okazji uczniowie brali czynny udział w ustawianiu toru przeszkód w konkurencji oraz mieli możliwość porozmawiać z zawodnikami, ktorych konie startują w dyscyplinie. (IB-K)

    • Kontakty

      • Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Wincentego Witosa, 58-160 Świebodzice
      • 74 850 87 36
      • Mokrzeszów 111 58-160 Świebodzice Świebodzice Poland
      • 74 850 87 00
      • ePUAP: zsckrmokrzeszow1
  • Galeria zdjęć

      brak danych