• Ogólnopolskie Zawody w Skokach przez Przeszkody dla Młodzieży Szkół Rolniczych

      29.05.2023

      Od poniedziałku 29 maja 2023r. nasza szkoła będzie pełniła funkcję organizatora i gospodarza Ogólnopolskich Zawodów w Skokach przez Przeszkody dla Młodzieży Szkół Rolniczych. To autorska inicjatywa kadry i młodzieży kształcącej się w technikum w zawodzie technik hodowca koni w ZSCKR w Mokrzeszowie. Celem zawodów jest pokaz umiejętności jeździeckich uczniów Zespołów Szkół Centrów Kształcenia Rolniczego uprawiających dyscypliny jeździeckie.

      Impreza odbędzie się pod patronatem honorowym Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Przedsięwzięciu patronują także Dyrektor Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa - Pana Waldemar Humięcki oraz Dyrektor Dolnośląskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego - Pan Marek Tarnacki. Do rywalizacji zgłosiła się młodzież z 17 szkół podległych MRiRW. Zawodnicy 31 maja zmierzą się na arenie OJ Stragona w programie skokowym.

      Przedsięwzięcie jest organizowane we współpracy z Ośrodkiem Jeździeckim STRAGONA w Morawie i przy wsparciu partnerów szkoły, w tym firmy OSADKOWSKI Sp. z o.o.

      Zapraszamy 31 maja 2023r. na godzinę 10.00 do OJ Stragona (Morawa 36 - arena A) - impreza ma charakter otwarty.

     • Etap centralny – Finał XLVI Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Rolniczych

      30.05.2023

      Olimpiada Wiedzy i Umiejętności Rolniczych to jeden z najstarszych i najbardziej prestiżowych konkursów wiedzy i umiejętności praktycznych organizowany w naszym kraju, któremu patronuje Ministerstwo Edukacji i Nauki, a także Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. 27 i 28 maja 2023 roku na terenie Kampusu Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie odbyły się eliminacje centralne – Finał XLVI Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Rolniczych. Uczniowie z całej polski rywalizowali w 8 blokach tematycznych: Produkcji Roślinnej, Produkcji Zwierzęcej, Mechanizacji Rolnictwa, Ogrodnictwa, Agrobiznesu, Leśnictwa, Architektury Kajobrazu, Weterynarii. Naszą szkołę reprezentował Piotr Wilczak - tegoroczny absolwent technikum w zawodzie technik agrobiznesu. Piotrek rywalizował z 24 uczestnikami w bloku: AGROBIZNES. Mimo że tym razem nie zajął miejsca na podium, to jest to osiągnięcię, z którego może być dumny, bowiem wszystkie osoby biorące udział w Etapie Centralnym OWiUR uważamy za Wielkich Wygranych. (Ko)

     • Zakończenie praktyk zagranicznych w Grecji

      23.05.2023


      Zagraniczne praktyki zawodowe (nr projektu 2022-1-PL01- -VET-000052313) współfinansowane przez Unię Europejską dobiegły końca. 19 czerwca 23023r. zakończyliśmy naszą przygodę i praktyki w słonecznej Grecji.W tym dniu opiekun praktyk odwiedził miejsca odbywania praktyk, odbył rozmowy ewaluacyjne z mentorami uczniów. Opiekunowie usłyszeli wiele ciepłych słów. Pracodawcy bardzo chwalili praktykantów, zwracając szczególna uwagę na ich wiedzę teoretyczną, umiejętności zawodowe, komunikację w języku angielskim, zaangażowanie w pracę.

      Nasi uczniowie bardzo dobrze odnaleźli się w nowych środowiskach pracy, przynieśli dumę szkole. Uczestnicy mobilności otrzymali certyfikaty ukończenia praktyki, potwierdzające nabycie umiejętności zawodowych i zdobycie doświadczenia zawodowego w środowisku europejskim. Po podsumowaniach, pożegnaniach nadeszła okazja relaksu w hotelowym basenie.

      Możemy śmiało stwierdzić, iż ostatnie dwa tygodnie były dla nas wspaniałym doświadczeniem, które na długo pozostanie w naszej pamięci, jak i sama Grecja, za którą już tęsknimy! (EP)

     • Wychowankowie internatu wolontariuszami

      23.05.2023

      Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną to dzień, w którym mówimy o tym, że każdy człowiek w naszym kraju i na całym świecie jest równy. Każdy człowiek potrzebuje życzliwości, ale w szczególności godności. W piątek 19 maja 2023r. wychowankowie internatu na zaproszenie Warsztatów Terapii Zajęciowych wcielili się w rolę wolontariuszy pomagając przy organizacji tego wydarzenia. Obchody miały miejsce na Świdnickim Rynku, który tego dnia zamienił się w wielką scenę artystyczną. (MS)

     • Piękno greckich zabytków

      15.05.2023

      Weekend uczestnikom praktyk zagranicznych w Grecji upłynął pod hasłem poznawania bogactwa kulturowego dziedzictwa Krety w pigułce. W sobotę 13 maja 2023r. korzystając z weekendowego czasu wolnego odwiedzili pałac minojski w Knossos, który w latach jego świetności zamieszkiwało ponad 10 tysięcy mieszkańców. Kultura minojska, kultura kreteńska – jedna z najstarszych cywilizacji epoki brązu w obszarze Morza Śródziemnego. Odkryta i poznana dokładniej na początku XX wieku dzięki pracom wykopaliskowym prowadzonym przez archeologa Arthura Evansa w Knossos.

      Niedziela natomiast upływała na poznawaniu walorów historycznej cytadeli w Rethymno, a także na spacerze urokliwymi uliczkach tego trzeciego co do wielkości miasta Krety, gdzie przeplatała się na przestrzeni lat kultura grecka i turecka. Nasi uczniowie i  Cytadelę, gdzie mieszkańcy schronili się podczas najazdu Turków, jednak zostali podbici czego charakterystycznym miejscem był meczet z jednym Nazaretem najwyższym punktem miasta. Po zwiedzaniu zabytków Rethymno i kulinarnej przygodzie w okolicznych restauracjach przyszedł czas na wypoczynek na plaży.

      W akompaniamencie dobrego humoru i wspaniałych widoków wszyscy powrócili do hotelu na kolację. (LP)

     • Spotkanie z okazji 50-lecia matury

      15.05.2023

      12 maja 2023r. w internacie ZSCKR w Mokrzeszowie miało miejsce wyjątkowe wydarzenie. Po 50 latach od zdania egzaminu maturalnego absolwenci z rocznika 1973 postanowili spotkać się i powspominać lata spędzone w Mokrzeszowskiej Szkole. Była to okazja do wielu wzruszeń i radości towarzyszących m. in oglądaniu zdjęć, kronik i dzienników. Swoich byłych uczniów zaszczyciła obecnością Pani Zofia Szmidla – Piątkowska, niezwykle lubiana i ceniona za swoją wiedzę i nieprzemijającą charyzmę nauczycielka i wychowawczyni. Spotkanie pokazało, że szkoła to miejsce, do którego wraca się nie tylko myślami, ale i faktycznie, a przyjaźnie nawiązane w szkolnych murach są w stanie przetrwać całe życie.

     • Praktyki zawodowe w Grecji

      15.05.2023

      Kolejna już grupa 11 uczniów w tym roku szkolnym bierze udział w praktykach zagranicznych. Tym razem udali się do Grecji. Przed wyjazdem uczestniczyli w działaniach przygotowawczych, które obejmowały przygotowanie organizacyjne, kulturowe, językowe, pedagogiczne i BHP. Po podróży samolotem, która dla niektórych była całkiem nowym przeżyciem, uczniowie wraz z opiekunami, Panią Elwirą Podhalicz i Panem Leszkie Pohaliczem dotarli do Heraklionu na Krecie, gdzie przez dwa tygodnie będą realizować program praktycznego kształcenia zawodowego, zwiedzać, poznawać kulturę innego kraju i komunikować się w języku obcym. 

      Uczniowie techniku w zawodzie technik agrobiznesu odbywają praktyki w firmie Aloe Vera Hellas zajmującej się uprawą, przetwórstwem aloesu i dystrybucją uzyskiwanych z niego certyfikowanych produktów najwyższej jakości. Przyszli technicy żywienia nowe doświadczenie zawodowe zdobędą w jednaj z najlepszych restauracji w Heraklionie Thigaterra - The Art Of Slow Food. Natomiast miłośniczki koni przeżyją swoją zawyodową przygodę w stajni Equestrian Academy of Creata.

      To wszystko za sprawą projektu nr 2022-1-PL01-KA121-VET-0000052313 współfinansowanego przez Unię Europejską realizowanego dzięki przyznanej szkole akredytacji. (JM)

      Więcej na https://zsckrerasmus.blogspot.com/?m=1

     • Realizacja Projektu Szkoleniowego z Europejską Grupą Doradczą Sp. z o.o.

      10.05.2023

      Łącznie 30 uczniów Technikum z klas III i IV w zawodzie: technik agrobiznesu i technik hodowca koni w terminie od 17 do 21 kwietnia 2023 r. zrealizowało cykl szkoleń obejmujących następujące zagadnienia: rolnictwo ekologiczne, przetwórstwo rolno-spożywcze i rolniczy handel detaliczny (RHD) oraz zarzadzanie, organizację i planowanie pracy w gospodarstwie rolnym. Firma Europejska Grupa Doradcza Sp. z o.o. otrzymała akredytację Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi na kompleksową organizację i przeprowadzenie bezpłatnych szkoleń w sektorze rolniczym. Młodzież z naszej szkoły miała możliwość uczestniczyć w szkoleniach realizowanych w ramach poddziałania 1.1 ,, Wsparcie dla działań w zakresie kształcenia zawodowego i nabywania umiejętności” w zakresie działania ,, Transfer wiedzy i działalność informacyjna” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

      Zrealizowane szkolenia były doskonałym uzupełnieniem procesu kształcenia zawodowego zarówno w części teoretycznej jak i  praktycznej. Nabyta wiedza i umiejętności wzbogaciły konkurencyjność naszych uczniów na rynku pracy. Wszystkie szkolenia były realizowane w naturalnych warunkach pracy min. w gospodarstwach ekologicznych, gospodarstwach rolnych prowadzących rolniczy handel detaliczny oraz przetwórstwo rolno-spożywcze. (Ko)

     • ​​​​"Idź śmiało w kierunku swoich marzeń. Żyj życiem jakie sobie wyobraziłeś." Pożegnanie absolwentów 2023

      02.05.2023

      28 kwietnia 2023 r. w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. W. Witosa w Mokrzeszowie odbyła się uroczystość pożegnania uczniów klas IV technikum w zawodach: technik żywienia i usług gastronomicznych i technik hodowca koni (4P4C) oraz  technik agrobiznesu (4M4) Uroczystość przygotowali młodsi koledzy z klasy 3 PTM  wraz z wychowawczynią Panią Magdaleną Kuklińską. Najlepszymi wynikami na zakończenie szkoły mogli poszczycić się Veronika Plokhuta i Szymon Klepek, którzy otrzymali świadectwo z biało-czerwonym paskiem oraz nagrody ufundowane przez Radę Rodziców.

      W części artystycznej wystąpiła klasa 3PTM, która w zabawny sposób obdarowała swoich starszych kolegów dyplomami, nawiązującymi do ich charakterystycznych cech. Było dużo śmiechu i zabawy. Wzruszającym i pięknym elementem akademii było symboliczne "odcięcie pępowiny"  łączącej wychowawców klas 4M4 – Krzysztofa Hodela i 4P4C – Brygidy Kowalczyk ze swoimi wychowankami.

      Teraz już tylko pozostaje życzyć absolwentom powodzenia w dojrzałym życiu i zrealizowania marzeń. (Ku)

   • Kontakty

    • Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Wincentego Witosa, 58-160 Świebodzice
    • 74 850 87 36
    • Mokrzeszów 111 58-160 Świebodzice Świebodzice Poland
    • 74 850 87 00
    • ePUAP: zsckrmokrzeszow1
  • Galeria zdjęć

    brak danych