Przez cały wrzesień odbywał się w naszej szkole kiermasz używanych podręczników. Podręczniki wystawione były w bibliotece szkolnej. Wzorem ubiegłych lat uczniowie mogli sprzedać używane książki i kupić za bezcen te, które były im potrzebne. Kiermasz był też okazją do wspólnej dyskusji i wymiany doświadczeń między uczniami, a wizyta w bibliotece zainspirowała do wypożyczenia innych pozycji książkowych, np. lektur ☺ (Ku, LK)
Wesele Figara? Dlaczego nie!
29.09.202426 września 2024r. uczennice z klasy 2 i 3 technikum w zawodzie technik hodowca koni uczestniczyły w próbie generalnej "Wesela Figara". Półsceniczną wersję opery Wolfganga Amadeusza Mozarta dla swoich melomanów przygotowali muzycy Filharmonii Sudeckiej w Wałbrzychu. W partiach wokalnych wystąpili studenci Akademii Muzycznej im. K. Lipińskiego we Wrocławiu. Dziewczęta miały okazję nie tylko wysłuchać fragmentów dzieła geniusza z Salzburga, ale poznać kulisy przygotowania koncertu. O kompozytorze i jego życiu ciekawie opowiedział maestro Paweł Przytocki. Uczennice ujęło nie tylko piękno muzyki i brzmienie orkiestry symfonicznej, ale także warsztat wokalistów, którzy do perfekcji opanowali nie tylko linię melodyczną, ale i libretto w języku włoskim. Ponadto wykazali się talentem aktorskim i młodzieńczą charyzmą.
Dyskusja i dzielenie się wrażeniami z pobytu z filharmonii odbyły się już w innym miejscu - klimatycznej wałbrzyskiej restauracyjce, gdzie po "uczcie dla duszy" przyszła pora na małą "ucztę dla ciała".
Wyjazd na koncert był pierwszym w wydarzeń kulturalnych, w których uczniowie ZSCKR w Mokrzeszowie będą uczestniczyć w roku szkolnym 2024/25 z inicjatywy Pani Joanny Miłobóg. (JM)
9
Warsztaty z zastosowania spektrometru
29.09.202426 września 2024r. uczniowie klas 2 i 3 technikum w zawodzie technik agrobiznesu oraz klasy 2 szkoły branżowej wraz z nauczycielami Joanną Gorczyńską, Lesławem Podhaliczem i Aleksandrem Rakiem wzięli udział w warsztatach z zastosowania spektrometru służącego do analizowania składników gleby, paszy, kiszonek oraz liści rzepaku.
Wykład oraz część warsztatową przeprowadził Pan Mateusz Dygdoń przedstawiciel firmy AGROCARES. Skanery Agrocares umożliwiają badanie gleby, pasz i zbóż oraz uzyskanie wyniku na telefon, już w kilka minut po badaniu.
Analiza za pomocą skanera Agrocares opiera się na działaniu spektrometru NIR (niskiej podczerwieni). Jest to metoda oparta na zastosowaniu modeli predykcyjnych i bazie danych, która zawiera tysiące prób glebowych przebadanych tradycyjnymi metodami analizy chemicznej oraz widma spektralnego tych samych prób glebowych. Dzięki takiemu zabiegowi skaner jest w stanie przetworzyć widmo spektralne badanej próby glebowej (np. w terenie) na informacje odnośnie żyzności gleby. Jest to innowacyjna metoda, ale w pełni oparta na tradycyjnej analizie chemicznej gleby.
Zakres podstawowy badanej próbki:
- pH,
- zawartość procentowa materii organicznej,
- azot całkowity,
- fosfor całkowity,
- potas wymienny,
- udział procentowy iłu w badanej próbie,
- temperatura gleby ,
- pojemność wymiany kationów.
Dzięki szerokiej funkcjonalności Skanera AgroCares, który działa w połączeniu z różnymi bazami danych, uczniowie mogli sprawdzić zastosowanie skanera do analizowania gleby, paszy, kiszonki z kukurydzy, a także liści rzepaku. Skaner pozwala na ocenę wartości odżywczych dla 6 głównych komponentów paszowych z trzema kluczowymi składnikami odżywczymi (sucha masa, surowe białko i skrobia): jęczmień, kukurydza, pszenica, śruta sojowa, śruta słonecznikowa i rzepakowa.
Ocena wartości odżywczych w kiszonkach z kluczowymi składnikami (sucha masa, surowe białko i NDF) dla kiszonki z trawy i kukurydzy. Ponadto skaner pozwala na analizę składu liści roślin. (LP)
13
Dzień Języków Obcych
29.09.202426 września 2024r. nasza szkoła przyłączyła do europejskich obchodów Dnia Języków Obcych. Dzień ten obchodzony jest od 2001 r. z inicjatywy Rady Europy i we współpracy z Komisja Europejską.
Głównym przesłaniem tej inicjatywy jest rozwijanie umiejętności językowych.
Zasadniczym celem obchodów Dnia Języków jest podnoszenie świadomości w zakresie:
- bogactwa i różnorodności językowej Europy, które należy pielęgnować i rozszerzać;
- potrzeby zwiększania zakresu nauczanych języków (także tych mniej znanych i używanych), co skutkować będzie rozszerzeniem wielojęzyczności;
- potrzeby osiągania przez obywateli pewnego zaawansowania w zakresie co najmniej dwóch języków, poza swoim własnym, tak aby mogli w pełni wykorzystać swój potencjał jako obywatele demokratycznej Europy.
Uczniowie naszej szkoły, przy pomocy Pani Karoliny Czaplińskiej, przygotowali plakaty ze słowniczkiem w językach obcych oraz kodami QR, aby można było odsłuchać wymowę tych często trudnych słów i zwrotów. Jeden plakat zawiera słowniczek polsko-japoński, ponieważ uczennica klasy 1MT, Amelia Czyżewska, uczy się tego języka. Na przerwach rozbrzmiewała muzyka znanych wykonawców europejskich, którzy śpiewają w swoich językach ojczystych.
Zachęcamy do uczenia się języków obcych - bo warto! (KC)
3
Jesienna wizyta w Makicie
29.09.2024W dniach od 24 do 25 września 2024r. uczennice i uczniowie klasy 3 MT (technik agrobiznesu) wraz z nauczycielem Lesławem Podhaliczem uczestniczyli w szkoleniu „Nowoczesne urządzenia elektromechaniczne stosowane w rolnictwie”, które realizowane było w Warszawskim Centrum Szkoleniowym Makita.
Podczas dwudniowego młodzież zapoznała się z najnowszą ofertą firmy Makita dedykowaną na rynek rolnictwa i ogrodnictwa. Szkolenie oprócz wykładów merytorycznych miało również część warsztatową. Podczas uczniowie sprawdzili działanie oferowanych produktów oraz mieli okazję zobaczyć możliwości sprzętu podczas licznych, czasami ekstremalnych testów. Sprzęt i wyposażenie wraz z dostępnymi innowacjami spełniło oczekiwania. Nad całością szkolenia czuwał trener Makity Pan Paweł Zając. (LP)
4
Lubimy pomagać
26.09.2024Ostatnie wydarzenia związane z powodzią w naszym powiecie, to czas szczególnie trudny zarówno dla ludzi, ale i także dla bezdomnych zwierząt. Nasi uczniowie kolejny raz kierując się empatią postanowili pomóc w miarę własnych możliwości, tym razem zwierzętom. W trosce o dobrostan zwierząt Samorząd Uczniowski wspólnie z Młodzieżową Radą Internatu podjęli inicjatywę zorganizowania zbiórki środków czystości, artykułów higienicznych oraz wszelkiego rodzaju karmy dla zwierząt na potrzeby Schroniska dla zwierząt PATATAJ ANIMALS SANCTUARY w Witoszowie. Schronisko zajmuje się ratowaniem zwierząt gospodarskich takich jak konie, osły, barany, owce, króliki, zwierzęta zagrodowe wszelkiego typu.
Zorganizowana akcja spotkała się z dużym zaangażowaniem młodzieży. Zebrane dary zostały przekazane 24.09.2024r. i przyniosły dużą radość opiekunom zwierząt Pani Sandrze i Panu Dawidowi, a jeszcze większą zwierzakom, które od bramy witały się z nami serdecznie.
Opiekunowie zwierząt na ręce uczniów klasy V technikum w zawodzie technik agrobiznesu przekazali serdeczne podziękowania dla całej społeczności szkolnej. Dzięki hojności społeczności szkolnej, schronisko otrzymało wsparcie nie tylko w postaci pożywienia, ale także wyrazów troski i solidarności.
Zorganizowana inicjatywa nie tylko pomaga zwierzętom, ale też kształtuje wartości społeczne wśród młodych ludzi, ucząc ich empatii i odpowiedzialności. Zaangażowanie uczestników akcji pokazuje, że nawet najmniejszy wkład może przyczynić się do poprawy warunków życia bezdomnych zwierząt.
Dziękujemy Wam kochani, że macie wielkie serca dla ludzi, ale również dla zwierząt! (EP)
3
Nowoczesność w Ośrodku Hodowli Zarodowej w Przerzeczynie Zdroju
25.09.202424 września 2024 r. uczniowie klas: 1MT w zawodzie technik agrobiznesu oraz 2CT w zawodzie technik hodowca koni wraz z opiekunkami: Paniami Karoliną Czaplińską, Joanną Gorczyńską i Joanną Hoodel, wzięli udział w wycieczce dydaktycznej do Ośrodka Hodowli Zarodowej w Przerzeczynie Zdroju.
Na terenie obiektu w Gilowie uczniowie uzyskali sporą dawkę wiedzy na temat chowu bydła mlecznego rasy holsztyńsko-fryzyjskiej w odmianie czerwono-białej oraz ras zachowawczych w typie kombinowanym, tj. rasy polskiej czerwonej i polskiej czerwono-białej. Dodatkowo, przyszli hodowcy obserwowali pracę najnowocześniejszych robotów udojowych firmy Lely. Zaledwie kilka kilometrów od Gilowa, w Stasinie, prowadzony jest chów i hodowla bydła francuskiej rasy Limousine. Olbrzymie buhaje tej rasy mięsnej zrobiły na uczniach niemałe wrażenie. (KC)
Wybory do Samorządu Uczniowskiego
24.09.2024Jednym z najważniejszych praw demokracji jest możliwość wybierania swoich przedstawicieli, co w realiach szkoły oznacza, że wszyscy uczestniczymy w wyborach reprezentującego uczniów przewodniczącego Samorządu Uczniowskiego.
Tegoroczne wybory odbyły się 23 września, a poprzedziła je kampania wyborcza. Do pełnienia tej ważnej i odpowiedzialnej funkcji zgłosiły się dwie kandydatki: Nikola Gumułka i Alicja Ostrowska. Podczas kampanii kandydatki starały się zaprezentować z jak najlepszej strony, zachęcając do głosowania poprzez plakaty z krótkim opisem swoich zainteresowań, planów i ambicji. Lokal wyborczy, w którym zasiadła komisja, został otwarty dla wyborców o godzinie 10.00. Uczniowie mogli oddać głos na wybranego kandydata zgodnie z harmonogramem. Karty do głosowania wrzucano do urny, która została opróżniona o godzinie 12.30, po zamknięciu lokalu wyborczego. Po podliczeniu głosów wypełniono protokół i opublikowano wyniki.
Funkcję przewodniczącej w roku szkolnym 2024/2025 będzie pełniła Alicja Ostrowska, która uzyskała największą liczbę głosów. Jej kontrkandydatka Nikola Gumułka będzie pełniła funkcję wiceprzewodniczącej.
Wybory nadzorowała wcześniej wybrana komisja wyborcza pod nadzorem opiekuna SU Pana Szymona Gumnego. Serdecznie gratulujemy!!! (LP)
AGROSHOW Bednary 2024
22.09.202420 września 2024r. prawie 40 osobowa grupa uczniów klas I/II/III technikum w zawodzie technik agrobiznesu wraz z nauczycielami Aleksandrem Rakiem i Lesławem Podhaliczem uczestniczyła w Targach AGROSHOW Bednary 2024.
AGROSHOW Bednary to wyjątkowe wydarzenie, które przyciąga rolników z całej Polski. Tegoroczna edycja była wyjątkowa obchodzono 25 lecie wydarzenia. Właśnie te targi dają możliwość bezpośredniego kontaktu z producentami maszyn i urządzeń rolniczych. Odbywające się w Bednarach wydarzenie to największa plenerowa wystawa rolnicza, która co roku przyciąga tysiące uczestników. AGROSHOW Bednary to doskonała okazja do zapoznania się z nowinkami technologicznymi i porównania ofert wielu producentów. I właśnie z tych możliwości korzystali nasi uczniowie, którzy uczestniczyli w pokazach maszyn na polach doświadczalnych w tym celu przygotowanych podczas targów, jak również bezpośrednio zapoznawali się z szeroką ofertą producentów, których stoiska odwiedzali. Był też czas na odwiedzenie popularnych postaci ze świata mediów.
Pobyt na targach umożliwił także nauczycielom nawiązanie współpracy z placówkami badawczymi przy uczelniach i instytucjach z branży rolniczej. (LP)
Link do strony wydarzenia: https://www.facebook.com/PIGMiUR
8
Predator Games 2024 II edycja
18.09.2024Zapraszamy do udziału w gamingowych rozgrywkach Predator Games 2024 II edycja.
Uczniowie zgłaszają się mailowo na adres: informa@spoko.pl
W zgłoszeniu należy podać wybraną grę w rozgrywkach.
Link do strony organizatora: https://cs.predatorgames.pl/pl/home
INFORMCJI UDZIELA PAN LESŁAW PODHALICZ.
"Słowacki wielkim poetą był" :)
16.09.2024Z okazji 215 rocznicy urodzin Juliusza Słowackiego, która przypadła 4 września 2024r., uczennice klasy 3CT przygotowały dla romantycznego poety pamiątkowe dyplomy. Ale to nie wszystko. Zachęcone przez p. Joannę Miłobóg stworzyły także całkiem "zgrabne" laudacje. Idąc za wskazówką Słowackiego, przy pisaniu wzięły sobie do serca poradę, iż "Chodzi (..) o to, aby język giętki powiedział wszystko, co pomyśli głowa". No i udało się. Wieszcz zapewne byłby zadowolony, no a dobre oceny z j. polskiego w dzienniku stanowią miłą "wartość dodaną" przedsięwzięcia. (JM)
3
"Umarłych wieczność dotąd trwa, dopóki pamięcią się im płaci"
15.09.2024Pogrążeni w smutku i żalu zawiadamiamy o śmierci
Pana Ryszarda Łukasika
nauczyciela, wychowawcy i kolegi.
Pochylamy głowy w geście ostatniego pożegnania.
Jednakże nie zapomnimy o Tobie nigdy.
Rodzinie składamy wyrazy współczucia
Dyrektor
wraz z całą społecznością
ZSCKR w Mokrzeszowie
„Można odejść na zawsze, by stale być blisko”
13.09.2024Z głębokim żalem żegnamy
Panią Swietłanę Kaczmarek
nauczycielkę i koleżankę
Na zawsze pozostaniesz w naszej pamięci.
Rodzinie składamy wyrazy współczucia
Dyrektor
wraz z całą społecznością
ZSCKR w Mokrzeszowie
Poznaliśmy się
11.09.202410 września 2024r. pedagog i psycholog przeprowadziły warsztaty integrująco-adaptacyjne dla uczniów klasy I MT w zawodzie technik agrobiznesu. Godnym uznania jest fakt, że 24 uczniów (czyli cała klasa) zgłosiło się punktualnie na zajęcia. Klasie towarzyszyła wychowawczyni pani Karolina Czaplińska. Od początku zajęć uczniowie prezentowali gotowość, zaangażowanie. Było wesoło, sympatycznie. Budujące jest to, że wszyscy potwierdzili, że nasza szkoła im się podoba i chcą być w przyszłości prawdziwymi rolnikami.
Ciekawostka - wśród uczniów tej klasy są dzieci absolwentów naszej szkoły, czyli tradycji stało się zadość:)
Do zobaczenia na kolejnych warsztatach! (MP, EM)
4
Razem łatwiej
09.09.2024Przypominamy, że 30.01.2024r. nasza szkoła przystąpiła do „Programu polityki zdrowotnej w zakresie profilaktyki zaburzeń psychicznych, w tym depresji oraz zapobiegania samobójstwom dla dzieci i młodzieży na terenie Województwa Dolnośląskiego – RAZEM ŁATWIEJ”.
Osoby, które maja potrzebę uzyskania wsparcia, pomocy, kontaktu mają do dyspozycji podane numery telefonów. Zapewniona jest 100% dyskrecja. (MP)
KRUS zaprasza do VI Ogólnopolskiego Konkursu dla Młodzieży „Moja Wizja Zero – recepta na zdrowie w gospodarstwie rolnym”
09.09.2024Zapraszamy do udziału w VI Ogólnopolskim Konkursie dla Młodzieży „Moja Wizja Zero – recepta na zdrowie w gospodarstwie rolnym”. Konkurs skierowany jest do młodzieży w wieku od 13 do 21 lat włącznie. Zadaniem konkursowym jest nagranie krótkiego filmu w orientacji poziomej (od 30 sekund do 2 minut) na temat kampanii „Wizja Zero” i co najmniej jednej z jej siedmiu Złotych Zasad, ze szczególnym zwróceniem uwagi na zdrowie rolnika i jego rodziny. Zgłoszenie do udziału w konkursie polega na wypełnieniu Formularza zgłoszeniowego oraz Oświadczenia dostępnego na stronie internetowej Kasy. Film należy zapisać w pliku wideo w formacie AVI lub MPEG-4. Jakość i format pliku powinien umożliwiać odbiór filmu z urządzeń stacjonarnych i przenośnych (tablety, smartphony, SmartTV, itp.). Termin nadsyłania zgłoszeń upływa 30 września 2024 r.
VI edycja Ogólnopolskiego Konkursu dla Młodzieży „Moja Wizja Zero – recepta na zdrowie w gospodarstwie rolnym” odbywa się pod Patronatem Honorowym Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Współorganizatorami konkursu są: Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, Państwowa Inspekcja Pracy Główny Inspektorat Pracy, AGRO Ubezpieczenia - Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych, Fundacja PGE.
Celem konkursu jest promowanie wśród młodzieży szkolnej i studentów uczelni wyższych, w szczególności o profilu rolniczym, bezpiecznych zachowań związanych z pracą na terenie gospodarstwa rolnego oraz popularyzowanie Wizji Zero w rolnictwie.
Laureaci Konkursu zostaną uhonorowani nagrodami rzeczowymi i pieniężnymi:
I nagroda: nagroda pieniężna o wartości 4.500 zł brutto ufundowana przez Fundację PGE; dron z kamerą oraz kamera sportowa ufundowane przez MRiRW; głośnik ufundowany przez AGRO Ubezpieczenia; tablet ufundowany przez KOWR; smartwatch ufundowany przez ARiMR; smartfon ufundowany przez KRUS.
II nagroda: nagroda pieniężna o wartości 3.500 zł brutto ufundowana przez Fundację PGE; dron z kamerą oraz kamera sportowa ufundowane przez MRiRW; głośnik ufundowany przez AGRO Ubezpieczenia; tablet ufundowany przez KOWR; smartwatch ufundowany przez ARiMR; smartfon ufundowany przez KRUS.
III nagroda: nagroda pieniężna o wartości 2.000 zł brutto ufundowana przez Fundację PGE; dron z kamerą oraz kamera sportowa ufundowane przez MRiRW; głośnik ufundowany przez AGRO Ubezpieczenia; tablet ufundowany przez KOWR; smartwach ufundowany przez ARiMR; smartfon ufundowany przez KRUS
Głównym celem strategii Wizja Zero w sektorze rolniczym jest zmniejszanie wypadków przy pracy i chorób zawodowych, co wiąże się ze stworzeniem lepszych warunków pracy i poprawą zdrowia rolników. Strategia Wizja Zero opiera się na przekonaniu, że wypadki przy pracy i choroby zawodowe można wyeliminować, jeśli zastosuje się odpowiednią strategię prewencji.
Innowacją w strategii Wizji Zero jest zwrócenie uwagi na trzy wymiary pracy człowieka: bezpieczeństwo, zdrowie i dobrostan, które mają kluczowy wpływ na wystąpienie lub nie wypadków, urazów, czy też chorób spowodowanych pracą. Strategia opiera się na 7 Złotych Zasadach, których zastosowanie pomaga ograniczyć ryzyko niepożądanych zdarzeń, tj. aby nikt nie został pozbawiony życia lub zdrowia w pracy:
Zasada 1: Przejmij inicjatywę – zaangażuj się.
Zasada 2: Zidentyfikuj zagrożenia – kontroluj ryzyko.
Zasada 3: Zdefiniuj cele – stwórz program.
Zasada 4: Zapewnij zdrowy i bezpieczny system pracy – bądź dobrze zorganizowany.
Zasada 5: Zadbaj o bezpieczne otoczenie w gospodarstwie: maszyny, narzędzia i stanowisko pracy.
Zasada 6: Poszerzaj wiedzę na temat zasad bezpieczeństwa w gospodarstwie
Zasada 7: Daj dobry przykład i motywuj innych
Warunkiem uzyskania dobrostanu fizycznego jest kształtowanie bezpiecznego środowiska pracy, na które składają się między innymi profilaktyka zdrowotna, techniczne bezpieczeństwo pracy, a także właściwe metody i dobre praktyki pracy.
Dbałość o zdrowie jest jednym z kluczowych elementów dobrostanu fizycznego. Rolnicy powinni regularnie badać swój stan zdrowia, gdyż podczas wykonywania prac rolniczych występuje mnóstwo czynników szkodliwych dla zdrowia jak: czynniki biologiczne (bakterie, wirusy, roztocza), czynniki chemiczne (nawozy, środki ochrony roślin, środki do dezynfekcji), pyły pochodzenia roślinnego i zwierzęcego, promieniowanie słoneczne (UV) oraz hałas związany z obsługą maszyn. Czynniki te mogą spowodować schorzenia, urazy, alergie, a także rolnicze choroby zawodowe. W 2023 roku Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego wydała 210 decyzji przyznających odszkodowanie z tytułu uszczerbku na zdrowiu lub śmierci wskutek choroby zawodowej. Wśród chorób zawodowych dominowały choroby zakaźne i pasożytnicze (175 przypadków) - głównie borelioza, 17 przypadków chorób obwodowego układu nerwowego oraz układu ruchu wywołanych sposobem wykonywania pracy; 16 chorób układu oddechowego oraz 2 przypadki chorób skóry.
Równie ważna przy budowaniu dobrostanu fizycznego jest świadomość wpływu niekorzystnych warunków pracy na stan zdrowia osób pracujących w gospodarstwie rolnym. Dzięki identyfikacji ryzyka możliwe jest podjęcie właściwych działań zaradczych, to jest zmianę organizacji pracy, zmianę technologii produkcji na bezpieczniejszą, czy też zastosowanie środków ochrony indywidualnej dostosowanych do rodzaju wykonywanej pracy i występujących w środowisku pracy zagrożeń. Nie można również ignorować czynników atmosferycznych wpływających na bezpieczeństwo pracy. Podczas trwających prac żniwnych, przy pracy w wysokich temperaturach należy używać czapek chroniących przed przegrzaniem głowy, lekkiej odzieży roboczej, a na nieosłonięte części ciała stosować kremy z filtrem ochronnym. Podczas pracy należy robić przerwy, pamiętać o odpowiednim nawadnianiu organizmu oraz spożywaniu posiłków regeneracyjnych. Na stronie internetowej Kasy dostępne są listy kontrolne, przy pomocy których można kompleksowo zidentyfikować potencjalne źródła zagrożeń występujących w gospodarstwie. Listy takie również dostępne są w siedzibie świdnickiej Palcówki.
Placówka Terenowa KRUS w Świdnicy
Samodzielny inspektor Lucyna Jabłonka
Opracowano w oparciu o materiały prewencyjne ze strony internetowej Kasy www.gov.pl/krus oraz PIP
Szkolenie z zakresu BHP
09.09.20245 i 6 września 2024r. uczniowie wszystkich klas uczestniczyli w obowiązkowym szkoleniu z zakresu BHP. Program spotkań był dostosowany do zawodu, który wybrali. Bezpieczeństwo podczas praktycznej nauki zawodu jest kwestia podstawową i bezsporną. Młodzież od specjalisty z zakresu BHP dowiedziała się, że stosowanie się do regulaminów i zasad daje gwarancję zachowania zdrowia swojego i innych. Uczniowie uświadomili sobie m.in jaką rolę odgrywa właściwy strój roboczny, jakie obowiązują normy dotyczące podnoszenie i przenoszenia ciężarów, jakie zasady trzeb arespektrować przy obsłudze różnych maszyn i urządzeń. Z takim bagażem wiedzy udali się na zajęcia. (JM)
Opiekunowie SU wybrani
09.09.20244 września 2024 r. Samorząd Uczniowski zgodnie z prawem przeprowadził wśród wszystkich uczniów Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. W. Witosa w Mokrzeszowie wybory opiekunów Samorządu Uczniowskiego na rok szkolny 2024/2025.
Najwięcej głosów zdobył pan Szymon Gumny (50 głosów), który będzie pełnił funkcję głównego opiekuna SU. Na drugim miejscu uplasował się pan Lesław Podhalicz (46 głosów), który będzie drugim opiekunem.
Dobry wynik osiągnęła także pani Agnieszka Stelmach (20 głosów).
Nowym opiekunom - Panu Gumnemu i Panu Podhaliczowi życzymy owocnej współpracy z młodzieżą. (EP)
"Znani nieznani Polacy" - wyjątkowa wystawa w ZSCKR w Mokrzeszowie
05.09.2024Najbardziej rozpoznawalni Polacy na świecie to papież Jan Paweł II oraz współzałożyciel i pierwszy przewodniczący NSZZ „Solidarność”, laureat Pokojowej Nagrody Nobla w 1983 roku Lech Wałęsa, a także najwybitniejsza uczona świata Maria Skłodowska-Curie. Jednak na kartach naszej bogatej historii zapisało się złotymi zgłoskami wielu innych wybitnych, choć z różnych powodów zapomnianych w ojczyźnie rodaków. Żyli oni i pracowali na chwałę ludzkości w dalekich, obcych krajach, najczęściej z powodu zesłania lub przymusowej popowstaniowej lub powojennej emigracji. Część z nich, mimo niewątpliwych zasług dla świata, znana jest w naszym kraju tylko nielicznym zainteresowanym.
Wystawa Znani nieznani Polacy wchodzi w skład cyklu przedsięwzięć zatytułowanych Polacy światu, realizowanych przez Departament Współpracy z Polonią i Polakami za Granicą Ministerstwo Spraw Zagranicznych we współpracy z Archiwum Polskiej Akademii Nauk (poprzednie przedsięwzięcia z tego cyklu to kalendarze pt. Polacy na Syberii, Polacyw Ameryce, Polacy w krajach Azji i Pacyfiku). Składa się z 23 różnokolorowych plansz, na których są zaprezentowane dokonania 44 wybitnych Polaków, sławnych, docenianychi podziwianych na świecie, a zupełnie nieznanych lub prawie zapomnianych w Polsce. Są to m.in. Bronisław Malinowski, Antoni Patek, Ludwik Hirszfeld. (JM)
ZAPRASZAMY DO OGLĄDANIA WYSTAWY W DNI PRACY SZKOŁY OD GODZ. 8.00 do 18.00.
Uroczystość rozpoczęcia roku szkolnego 2024/25
02.09.2024W poniedziałek 2 września 2024r. rozpoczął się nowy rok szkolny. Uroczystość miała szczególny przebieg ze względu na fakt, że swoję dyrektorską kadencję rozpoczął Pan Krzysztof Hodel, któremu do 31 sierpnia 2029r. Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi powierzył funkcję dyrektora ZSCKR w Mokrzeszowie. Na początku apelu Pani Joanna Miłobóg jako ustępujący dyrektor przekazała Panu Hodelowi klucz do szkoły oraz tradycyjny ręczny dzwonek. Samorząd Uczniowski również przygotował dla Pana Hodela niespodziankę w postaci przedmitów - atrybutów, które mogą być pomocne w zarządzaniu szkołą:) Następnie Pan Hodel wygłosił przemówienie inauguracyjne. Zaakcentował, że priorytetami będą dla niego kwesie bezpieczeństwa oraz rozwój, kominikacja i współpraca pomiędzy wszystkimi podmiotami szkoły. Zapewnił, że będzie dążył do podniesienia poziomu kształcenia i wzmocnienia wizerunku placówki, zwłaszcza w środowiskach rolniczych. Szczególnie ciepło przywitał nowych nauczyci oraz uczniów klas I. Na koniec życzył wszystkim zgromadzonym sukcesów w nowym roku szkolnym.
Podczas akademii nie zabrakło także nawiązań historycznych w związku z 85 rocznicą wybuchu II Wojny Światowej. Cała społeczność szkolna minutą ciszy uczciła pamięć bohaterów i poległych podczas zamagań wojennych. Podtrzymując tradycję szkoły odśpiewano hymn szkoły w obecności sztandaru.
Głos zabrała także Pani Wicedyrektor Elwira Podhalicz przekazują uczniom istotne informacje organizacyjne. Następnie uczniowie wraz z wychowawcami udali się do klas, aby już w miejszych gronach omówić szczególy związane z nowym rokiem szkolnym. (JM)
9
Archiwum Aktualności