• Pierwszy tydzień praktyk we Włoszech

            16.05.2024

            Grupa hodowców koni zdobywa doświadczenie i rozwija umiejętności zawodowe pracując w stajniach Centro Ippico Yanna Rimini oraz stajni Ippogrifo Rimini. Codzienna praca to przede wszystkim karmienie i pojenie koni, pielęgnacja i czyszczenie, a także stajenny obrządek. Julia I Nina mają okazję poznać tajniki hipoterapii. Uczestniczki praktyk dzielnie sobie radzą nie tylko z trudami porannego wstawania (wyjeżdżają do stajni już  o 7 rano), ale także z codziennymi problemami natury zawodowej. Często jest to konieczność opatrywania urazów lub schorzeń u koni. Mimo ciężkiej pracy, dziewczyny znajdują chwile na robienie żartów i śmiesznych fotek.

            Grupa uczniów z technikum  żywienia i usług gastronomicznych w odróżnieniu od hodowców koni nie musi wcześnie rano wstawać, ale za to pracuje na dwie zmiany. Jest niemałe wyzwanie, bo słoneczna plaża kusi i zachęca do błogiego lenistwa. Uczniowie pracują jednak w najlepszych restauracjach Rimini, co stanowi wyjątkową zawodową  gratkę.

            • Strampalato Snc Di Yuri Guidi E Clarissa-Borgo
            • Sbouroun Srl - Ristorante Chi Sburoun
            • Bar - Ristorante Club Nautico Maestrale Di Guidi E Migani S.N.C
            • Ferro & Fuoco Srl - Ristorante -Pizzeria Chesa De Vein

            Uczestnicy praktyk zdobywają całkiem nowe doświadczenie w pracy z owocami morza, znanymi z ich delikatnej tekstury i wyrafinowanego smaku, wymagającymi szczególnej troski w trakcie obróbki kulinarnej. Pod czujnym okiem szefów kuchni pracują z tym delikatnym produktem wykonując szereg zabiegów zanim trafią na patelnię lub do garnka. Podczas codziennej pracy poznają zasady przyrządzania i podawania. W kulinarnym procesie przygotowania owoców morza kluczowe jest ich doprawienie, które może przemienić zwykły posiłek w prawdziwy rarytas. I do tego nasi uczniowie wykorzystują aromatyczne zioła, cytrynę, masło czy białe wino wydobywają ich głębokie smaki. Serwują kalmary, krewetki i inne morskie przysmaki z makaronem i warzywami, tworząc pełne harmonii dania. 

            A po praktykach humor wszystkim dopisuje i wystarcza sił na aktywność popołudniową, czyli sporty ekstremalne,  kąpiel w morzu oraz grę w siatkówkę na plażowych boiskach. Jest też czas na lokalne smakołyki w postaci lodów, czy naleśniki o niebiańskim smaku z lodami i owocami w polewie i bitej śmietanie. (EP)

            Więcej o naszych  zawodowych przygodach na blogu https://zsckrm.wixsite.com/home/blog

          • Pożegnanie absolwentów

            16.05.2024

            26 kwietnia 2024r. kolejny rocznik absolwentów opuścił mury naszej szkoły. Ich nauka trwała 5 lat, w czasie których uzyskali kwalifikacje na poziomie technikum w trzech zawodach: technik hodowca koni, technik żywienia i usług gastronomicznych oraz technik agobiznesu. Jak zawsze uroczystość miała podniosły charkter. Pani Dyrektor Joanna Miłobóg w swoim przemówieniu podkreśliła, że lata spędzone w mokrzeszowskiej szkole to istotny czas dla młodych ludzi, na który składa się dojrzewanie do dorosłości, zdobywnania cennej widzy i umiejętności zawodowych oraz nawiązywanie wyjątkowych relacji z równieśnikami. Podkreśliła rolę nauczycieli i rodziców oraz partnerską postawę w procesie wychowania młodzieźy, dziękując za umiejętność współdziałania i uwspólnienia celu. Złożyła życzenia pomyślności w dorosłym życiu i zaprosiła na jubileuszowy zjazd w 2027r. z okazji 70-lecia istnienia szkoły. W części oficjalnej absolwenci złożyli ślubowanie, a najlepsi z nich otrzymali świadectwa z biało-czerwonym paskiem, dyplomy i nagrody. Skorzystali też z wyjątkowego przywileju, jakim jest wpis do "złotej księgi". Nie zabrakło też podziękowań dla dyrekcji i nauczycieli ze strony młodzieży i rodziców.

            Następnie przyszła kolej na część artystyczną perfekcyjnie przygotowaną przez uczennice z klasy IV CT pod kierunkiem Pani Joanny Hodel. Pełna humoru historia Tadeusza Soplicy sprowadzona do realiów teraźniejszości oraz pokazane w krzywym zwierciadle relacje ojciec - syn, rozbawiły publiczność do łez. Na szczególne uznanie zasłużyła scenagrafia i gra aktorska.

            Na koniec absolwenci i wychowawcy zrobili sobie wspólne pamiątkowe zdjęcie ze szkołą w tle i udali się na spotkania w obrębie swoich klas. (JM)

          • Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną

            15.05.2024

            5 maja jest obchodzony Europejski Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych oraz Dzień Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną. Nie tylko w tym szczególnym dniu, ale także na co dzień należy pamiętać, że społeczeństwo jako wspólnota powinno stanowić integralną całość, niezależnie od rozmaitych ograniczeń występujących ze względu na wiek czy stan zdrowia.

            W środę 8 maja 2024r. wychowankowie internatu na zaproszenie Warsztatów Terapii Zajęciowych PSONI wcielili się w rolę wolontariuszy pomagając przy organizacji tego jakże ważnego wydarzenia. (MS)

          • Majowe świętowanie

            15.05.2024

            Święto Narodowe, które obchodzimy w rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja, jest jednym z tych dni w roku, który skłania do refleksji nad znaczeniem takich słów jak wolność i odpowiedzialność, przede wszystkim w kontekście Państwa i Narodu. Konstytucja 3 Maja jest jednym z symboli naszej niepodległości oraz ważnym elementem pamięci zbiorowej. Przez dziesięciolecia prawo do kultywowania pamięci o jej uchwaleniu świadczyło o kondycji polskiej państwowości.W tym roku obchodzimy 233 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja, kiedy Sejm Czteroletni uchwalił ustawę, gruntownie reformującą pa państwo. Dlatego klasa 1 PTM wraz z wychowawczynią p. Bogumiłą Kosut przygotowała apel poświęcony temu wydarzeniu.

            Pani wicedyrektor Luiza Kępińska w swoim przemówieniu podkresliła, że trzy piersze dni maja to trzy ważne daty dla wszystkich Polaków. 1 maja – wiązany najczęściej ze świętem pracy, w tym roku jest przede wszystkim dniem jubileuszu związanego z wejściem Polski do Unii Europejskiej. Bilans dwudziestolecia Polski w UE jest bezdyskusyjnie dodatni, a świętowaniu rocznicy towarzyszy poczucie, że to wydarzenie stanowiło dla rozwoju naszego kraju najlepszy okres w jego historii. 2 maja – biało – czerwone święto polskich barw, czyli święto flagi, jest czasem na demonstrację przywiązania do symbolu narodowego.

            Na koniec Pani Kępińska złożyła życzenia zgromadzonym, aby te dni wypeniły się radością z bycia Polakiem, a Majowa Jutrzenka przyniesła wszystkim pokój, radość i optymizm. (JM)

          • Wycieczka dydaktyczna na Uniwersytet Przyrodniczy

            06.05.2024

            22 kwietnia 2024r. klasy 2MT (technik agrobiznesu) oraz 2CT (technik hodowca koni) uczestniczyły w wycieczce dydaktycznej na Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu. Organizatorką wyjazdu była Pani Karolina Czaplińska. Uczniowie wzięli udział w wykładzie poprowadzonym przez Panią Profesor Ewę Łukaszewicz w Instytucie Hodowli Drobiu Instytutu Hodowli Zwierząt, na temat chowu i hodowli gęsi i strusi. Następnie prof. dr. hab. inż. Artur Kowalczyk, Dyrektor Instytutu Hodowli Zwierząt, oprowadził uczniów po zagrodzie edukacyjnej, gdzie znajdowało się wiele ozdobnych i egzotycznych ptaki. Kolejnym punktem programu było uczestniczenie w prześwietlaniu jaj gęsich. Uczniowie byli także świadkami wykluwania się gęsiąt. Dodatkowo obejrzeli ciekawe eksponaty w muzeum zlokalizowanym na terenie kampusu. Uwiecznieniem wycieczki był lunch w studenckim barze. (KC)

      • Kontakty

        • Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Wincentego Witosa, 58-160 Świebodzice
        • 74 850 87 36
        • Mokrzeszów 111 58-160 Świebodzice Świebodzice Poland
        • 74 850 87 00
        • ePUAP: zsckrmokrzeszow1
    • Galeria zdjęć

        brak danych