• Krajowy etap konkursu "Test wiedzy o rolnictwie ekologicznym”

      05.12.2022

      W dniach 29-30 listopada 2022r. w Warszawie odbył się krajowy etap konkursu „Test wiedzy o rolnictwie ekologicznym”. Naszą szkołę reprezentował finalista etapu szkolnego, uczeń klasy I technikum w zawodzie technik agrobiznesu Patryk Palac, którego wspierała w przygotowywaniach Pani Elwira Podhalicz. Test obejmował 50 pytań z zakresu rolnictwa ekologicznego. Rywalizowało ze sobą 39 młodych ludzi ze szkół rolniczych z całej Polski. Celem konkursu było zwiększenie poziomu wiedzy uczniów szkół sektora rolno-spożywczego na temat systemu rolnictwa ekologicznego oraz żywności ekologicznej.

      Konkurs towarszyszył konferencji zorganizowanej przez Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie Odział w Radomiu we współpracy z Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Krajowym Centrum Edukacji Rolniczej w ramach operacji własnej Planu Operacyjnego Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich na lata 2022-2023, współfinansowanej ze środków Unii Europejskiej w ramach Schematu II Pomocy Technicznej „Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020

      Poziom konkursu był bardzo wysoki i brali w nim udział w większości uczniowie klas IV. Patryk co prawda nie znalazł się na podium, ale miał okazję nie tylko sprawdzić swoją wiedze, ale i ją pogłębić, zwłaszcza jeżeli chodzi o problematykę polskiego rolnictwa z zakresu ekologii i zdrowej żywności.

      Patryk uczestniczył w  następujących prelekcjach:

      • Działania na rzecz rozwoju rolnictwa ekologicznego w Polsce – Jan Golba Zastępca Dyrektora, Departament Rolnictwa Ekologicznego i Jakości Żywności MRiRW
      • Walory produktów ekologicznych oraz możliwości ich sprzedaży– dr hab. Sylwia Żakowska- Biemans,SGGW  (EP)
     • Pierwsze ślizgi za nami ;)

      05.12.2022

      1 grudnia 2022 roku grupa wychowanków internatu spędziła swój wolny czas na lodowisku w Świdnicy. Młodzież doskonaliła technikę ślizgów i hamowania, a niektórzy próbowali fantazyjnych piruetów. Każdy chciał pochwalić się swoimi umiejętnościami. Zabawom i śmiechom nie było końca. Zmęczeni, ale bardzo zadowoleni wróciliśmy na kolację. Nasz wyjazd na lodowisko na pewno musimy powtórzyć. (MS)

     • Przed jasełkami praca wre!

      05.12.2022

      Coraz bliżej święta. Trzeba zakasać rękawy i przygotować jasełka bożonarodzeniowe – tak postanowili nasi uczniowie. I tak zrobili. Końcem listopada chętni z klasy 1MT podjęli wyzwanie i zapisali się do zespołów: scenograficznego i aktorskiego. Po przydzieleniu ról zaczęły się ćwiczenia. W czwartek 1 grudnia 2022r. punkt 13 dwa zespoły uczniów dosłownie zablokowały stołówkę, by wykonać zlecone zadania. Część ćwiczyła role, część śpiew. Pod okiem ks. Marcina i organisty, Pana Michała, uczeń Rafał i uczennica Nina ćwiczyli grę na gitarze i skrzypcach szykując się do klasowych kolęd. Na koniec każdy zespół mógł zaprezentować swoje osiągnięcia. Pozostały trzy tygodnie, a przed zespołami jeszcze wykonanie szopki. A więc do pracy, bo niedużo już czasu! (MZ)

     • Profilaktyka nade wszystko

      05.12.2022

      2 grudnia 2022r. specjalistki z Powiatowej Stacji Sanitarno - Epidiologicznej w Świdnicy poprowadziły prelekcję dla klas pierwszych dotycząca zachowań ryzykownych. Aby lepiej zrozumieć poruszany temat, uczestnicy spotkania mieli możliwość założenia NARKOGOGLI, które symulują wiele skutków używania narkotyków lub przedawkowanie leków, np. dezorientację, zaburzenia percepcji przestrzeni, zawroty głowy, brak koncentracji, zaburzenia obrazu, problemy z pamięcią. Wnioski - nie warto... (MW)

     • Lenistwo nad rozsądkiem czy rozsądek nad lenistwem?

      02.12.2022

      30 listopada 2022 roku w Ośrodku Szkolenia PIP we Wrocławiu została przeprowadzona olimpiada wiedzy o bhp i prawie pracy dla uczniów dolnośląskich szkół o profilach rolniczych. Olimpiada miała formę pisemnego testu. Każdy z uczestników odpowiadała na 40 pytań. Jak się okazało potrzebna była dogrywka.

      Po zaciętej i niezwykle wyrównanej rywalizacji komisja konkursowa wyłoniła zwycięzców. Wyróżniony został uczeń klasy 1 PT Michał Więckowski. Serdecznie gratulujemy! (LE)

     • Ziemniaczany raj, czyli szkolny MasterChef

      02.12.2022

      29 listopada i 1 grudnia 2022r. w dwóch turach odbył się szkolny konkurs MASTRCHEF pod hasłem "Ziemniaczany raj". Inicjatorkami przedsięwzięcia były Panie Brygida Kowalczyk i Natalia Kinast. Celem konkursu była promocja surowców pochodzenia roślinnego, zachęcenie uczniów o profilu gastronomicznym do kreatywnego wykorzystania ziemniaków w kuchni, rozwijanie umiejętności kulinarnych i uzdolnień twórczych, motywowanie do potrzeby systematycznej pracy w celu podnoszenia umiejętności i kompetencji w wybranym zawodzie, rozwijanie idei rywalizacji na zasadach fair play. Do konkursu przystąpiło aż 12 drużyn. W menu królował ziemniak, który dał się poznać w wyśmienitych odsłonach i zestawieniach. Jednak zanim uczniowie podeszli do części praktycznej, musieli odpowiedzieć na pytania testu sprawdzającego wiedzę z technologii żywienia. Potem przyszła pora na przygotowanie potraw wg przepisów, które zawodnicy musieli wynaleźć, a następnie sprawdzić podaczas wcześniejszych prób. Oceniany był także przebieg procesu produkcji, higiena produkcji i stopień trudności wykonania potrawy.

      Wszystkie zestawy przygotowane przez młodzież cieszyły oko i podniebienie. Okazało się, że popularne w polskiej kuchni ziemniaki mogą być nie tylko doskonałym składnikiem zdrowowych i pożywnych zup, ale gościć na talerzach jako dodatek do placków, tart, a nawet znaleźć swoje miejsce na pizzy czy być składnikiem jedynych w swoim rodzaju pulchniutkich bułeczek. W zestawieniu z wybornymi w smaku soczystymi mięsami, kolorowymi i chupiącymi sałatkami i aksamitnymi sosami zachwycały poezją smaku. I tylko jury (kadra kierownicza) miało problem jak wyłonić zwycięzców przy tak wysokim i wyrównanym poziomie. (?)

      Lista zwycięzców

      KLASY I-II

      I miejsce - Tetiana Shybanova i Viktoria Trzaska 

      II iejsce - Nikola Brandys i Adam Lubczyński 

      III miejsce - Nadia Zając i Alan Kiszczak 

      KLASY III-IV

      I miejsce - Julia Kłodowska i Laura Welzman

      II miejsce - Bartosz Czechowski i Szymon Klepek

      III miejsce - Weronika Czarnik i Adrian Strzałkowski

      Gratulujemy!!!

      Nagrody ufundowała Rada Rodziców. (JM)

     • Dbam o zdrowie

      02.12.2022

      Aleksandra Piłat i Julia Dusza reprezentowały naszą szkołę w powiatowym konkursie ‚,Dbam o zdrowie - HIV AIDS”. Organizatorem konkursu był Oddział Rejonowy PCK w Świdnicy. Opiekę merytoryczną nad uczennicami sprawował Pan Marcin Wójciak. Nasza drużyna zajęła 6 miejsce wśród wszystkich szkół średnich powiatu świdnickiego. Gratulujemy występu i w przyszłym roku liczymy na podium. (MW)

     • Kwalifikacje absolwenta a potrzeby pracodawców w zakresie umiejętności i kompetencji na rynku pracy

      01.12.2022

      30 listopada odbyła się uroczysta konferencja podsumowująca realizację projektu programu Erasmus+ w ramach sektora Kształcenie i szkolenie zawodowe, akcja 1 Mobilność edukacyjna – Wyjazdy uczniów i kadry edukacyjnej.  Projekt współfinansowany był przez Unię Europejską, a budżet projektu wyniósł 68.009,00 Euro. Celem głównym projektu było podniesienie umiejętności, kwalifikacji i kompetencji zawodowych nauczycieli przedmiotów zawodowych oraz zdobycie doświadczenia zawodowego uczniów i przygotowanie ich do realiów współczesnego rynku pracy. W projekcie wzięło udział 37 uczniów odbywających praktyki zagraniczne w Turcji, Danii i Rumunii oraz 4 nauczycieli kształcenia zawodowego realizujących szkolenie branżowe w stadninie Vilhelmsborg w Danii i Hotelu Titanic Mardan Palace w Antaly. Dzięki udziałowi w projekcie zarówno nauczyciele, jak i uczniowie zdobyli praktyczne umiejętności i doświadczenie zawodowe, rozwinęli kompetencje językowe, kulturowe, personalne oraz społeczne potwierdzone odpowiednimi certyfikatami Europass,

      Na spotkanie zostało zaproszonych wielu gości z zaprzyjaźnionych instytucji, z którymi szkoła na codzień współpracuje. Konferencję otworzyła Pani Dyrektor Joanna Miłobóg witając gości, nauczycieli oraz uczniów. Pani Monika Kołakowska kierownik praktycznej nauki zawodu zaprezentowała podstawowe cele zintegrowanej strategii umiejętności 2030, natomiast koordynator projektu Elwira Podhalicz omówiła poszczególne etapy realizacji projektu Erasmus +. Uczestnicy praktyk zaprezentowali miejsca odbywania praktyk oraz omówili korzyści z udziału w projekcie prezentując rezultaty projektu, a przede wszystkim zdobyte umiejętności i rozwinięte kompetencje. Uczestnicy projektu podczas swoich wystąpień potwierdzili, że udział w projekcie przyczynił się nie tylko do zdobycia nowych umiejętności i kompetencji, ale był również dla nich ciekawym i ważnym doświadczeniem zarówno życiowym, jak i zawodowym.

      Bardzo ważnym punktem konferencji był panel dyskusyjny z udziałem nauczycieli przedmiotów zawodowych, uczniów oraz zaproszonych gości - przedstawicieli firm i instytucji z branży rolniczej, gastronomicznej i hodowli koni w celu określenia zapotrzebowania na umiejętności i kompetencje niezbędne na rynku pracy oraz współpracy szkoły z pracodawcami. 

      Uczestnicy konferencji w podsumowaniu byli zgodni, że nabyte przez uczniów w trakcie kształcenia praktycznego umiejętności i kompetencje w połączeniu z wiedzą w przyszłości zaowocują nie tylko lepszymi wynikami w nauce, ale będą znaczące podczas poszukiwania ciekawej i atrakcyjnej pracy.

      Na zakończenie Pani Dyrektor podziękowała wszystkim uczestnikom za udział w konferencji, a koordynator projektu zapowiedziała, że od stycznia 2023 roku rozpocznie się rekrutacja do nowego projektu w ramach otrzymanej akredytacji, do udziału której już teraz serdecznie zaprasza. Spotkanie zakończyły rozmowy, wspomnienia oraz oglądanie rezultatów, wystaw i galerii zdjęć z projektu. (EP)

     • Wizyta w Maciejowym Sadzie

      01.12.2022

      29 listopada 2022r. uczniowie klasy 4MT (technik agrobiznesu) wzięli udział w sadowniczych warsztatach „Jesienna pielęgnacja drzew owocowych”. Organizatorem był Dolnośląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego z siedzibą we Wrocławiu. Uczestnicy dowiedzieli się jakie zabiegi pielęgnacyjne wykonuje się jesienią, żeby przygotować sad do zimy. Poznali procesy przetwórstwa owoców zebranych w sadzie: tłoczenia soków, tworzenia octów, suszenia owoców. Sok jabłkowy z "Maciejowego Sadu" jest produktem wpisanym na listę Produktów Tradycyjnych prowadzoną przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Sok jest tłoczony na zimno, pasteryzowany, naturalnie mętny, bez dodatku wody i cukru, bez konserwantów. (WK)

     • Głośne czytanie

      25.11.2022

      Jesień to wyjątkowy czas, który z pewnością sprzyja czytaniu. Głośne czytanie, oprócz dostarczania niewątpliwej przyjemności, przyczynia się także do rozwoju intelektualnego i ogólnej poprawy samopoczucia. W związku z tym uczniowie naszej szkoły, zachęceni przez panie bibliotekarki, postanowili na lekcjach z wychowawcami czytać na głos fragmenty swoich ulubionych książek. (Ku, MD)

     • III miejsce naszej drużyny

      25.11.2022

      Międzyszkolne Mistrzostwa Pierwszej Pomocy zakończyły się sukcesem naszej drużyny. Ekipa w składzie Szymon Klepek, Aniela Tarkowska, Aleksandra Rebelska, Julia Waiss, Emilia Kantek i Bartosz Czechowski zajęła wysokie III miejsce. Świetny występ naszej młodzieży pokazał, że z takimi uczniami możemy czuć się bezpiecznie. Opiekunem konkursu był Pan Marcin Wójciak. Gratulacje. (MW)

     • Internatowa rodzinka kibicuje

      23.11.2022

      Jednym z bardziej emocjonujących wydarzeń sportowych tego sezonu w internacie było wspólne oglądanie meczu Polska - Meksyk, który odbył się w dniu 22 listopada 2022r. Wszyscy byli podekscytowani i przebrani w barwy narodowe. Wychowankowie założyli szaliki, koszulki sportowe i biało-czerwone czapki. Nie zabrakło Pana Piotra Cichońskiego, który wspólnie z młodzieżą kibicował naszej drużynie. Nie obyło się bez wspólnych okrzyków, zwłaszcza podczas rzutu karnego, który wykonywał Robert Lewandowski. Wynik zakończył się remisem zero do zera. Gramy dalej :) (PC, LE)

     • Wycieczka do starego młyna

      23.11.2022

      21 listopada 2022 r. klasa III PTM uczestniczyła w wycieczce dydaktycznej do młyna w Siedlimowicach. Uczniowie zwiedzali zabytkowy młyn z 1840 roku, własnoręcznie przygotowywali podpłomyki z mąki, którą otrzymuje się na starych maszynach wyprodukowanych na początku ubiegłego wieku. Przy produkcji mąki i kasz w małych młynach otrzymuje się otręby, bogate w białko, witaminy oraz minerały. Otręby są doskonałą paszą dla krów mlecznych. Uczniowie poszerzyli swoją wiedzę z produkcji roślinnej i zwierzęcej. (MB)

     • Nasza "L - ka" :)

      21.11.2022

      21 listopada 2022r. przyjechała do nas prosto z salonu piękna Toyota Yaris:), dołączając do już bogatej floty pojazdów, których właścicielem jest ZSCKR w Mokrzeszowie. To samochód w pełni przystowany do nauki jazdy. Srebrna Yariska będzie od nowego roku szkolnego służyła uczniom, którzy w ramach dodtkowych umiejętności zawodowych zrobią w szkole kurs na prawo jazdy kat. B. Oczywiście pod czujnym okiem naszych nauczycie - insytuktorów i na szkolnym placu manewrowym. Prosto, wygodnie i bezpłatnie (!) przygotują się do egzaminów organizowanych przez WORD-y. A umiejętność prowadzenia samochodu to przecież podstawowa kompetencja, przydatna nie tylko w życiu zawodowym. Każdy powinien ją mieć. (JM)

     • XXXIII Olimiada Teologii Katolickiej

      18.11.2022

      Diecezja Pelplińska wraz z Uniwersytetem Kardynała Stefana Wyszyńskiego jest organizatorem XXXIII Ogólnopolskiej Olimpiady Teologii Katolickiej w roku szkolnym 2022/2023. Hasło tegorocznej Olimpiady brzmi: Bóg jest Miłością objawioną w Słowie. Jej adresatami są uczniowie wszystkich typów szkół ponadpodstawowych. W Olimpiadzie wzięli również udział uczniowie Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Mokrzeszowie. Pięcioro z nich, po przygotowaniu się z materiału wskazanego przez organizatora, przystąpiło do konkursu i 17 listopada o godz. 11.00, wraz z młodzieżą z całej Polski, uczestniczyło w pisemnym teście. Wśród pytań były np.: Pelpliński egzemplarz Biblii Gutenberga zawiera? Jakim terminem zostało określone Słowo w Prologu Ewangelii Janowej jako Syn Ojca? Co jest powodem Bożego objawienia? Dlaczego Bóg objawia się ludziom? Syn Boży stał się człowiekiem, abyśmy stali się bogami – prawda czy fałsz? 

      Do drugiego etapu Olimpiady przeszli: Patryk Palac kl. 1MT, Igor Borkusz kl. 1PT, Nikola Nowosiad kl. 1PT. Gratulujemy uczniom naszej szkoły i życzymy Darów Ducha  Świętego w dalszym zdobywaniu wiedzy. (ZA)

     • Uroczyste spotkanie z kresowiakami

      18.11.2022

      16 listopada 2022r. delegacja reprezentująca naszą szkołę uczestniczyła w spotkaniu zorganizowanym z inicjatywy Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowowschodnich w III Liceum Ogólnokształcące  w Świdnicy. Było to wzruszające wydarzenie. Przygotowano piękny program artystyczny złożony z lwowskich pieśni, przyśpiewek, wierszy. Były też pieśni patriotyczne i wspomnienia. W spotkaniu nie zabrakło młodzieży z Ukrainy i opowieści o Lwowie. Seredecznie dziękujemu Panu Prezesowi Antoniemu Jadachowi oraz całemu TMLiKP za zaproszenie. (LE)

      Więcej na: http://www.lo3.net.pl/start.php/?cat=5

       

     • Ratujmy owady!!!

      18.11.2022

      Wiemy, że trzmiel jest bardzo pożytecznym owadem, którego populacja jest coraz mniejsza w Polsce. Zatem kiedy 15 listopada 2022r. Emilka z klasy 4 P4C znalazła przy wejściu do piwnicy osłabionego trzmiela,  ekipa internatowa ruszyła do akcji. Uczennica wraz z koleżankami Alicją i Julią z klasy II CT postanowiła uratować mu życie. Dziewczęta, kierując się wiedzą nabytą o tych pożytecznych owadach, dowiedziały się, że trzmiele zimują w opuszczonych mysich norkach i w dziuplach drzew. Wykopały dołek o głębokości 3 cm, ociepliły go mchem i zasłoniły wejście liśćmi. Teraz mały trzmiel ma wygodny i ciepły domek pod drzewem w zacisznym miejscu i będzie mógł tam spokojnie przezimować zimę, a na wiosnę zwiększyć plony upraw poprzez zapylenie większej ilości roślin. W niedalekiej przyszłości planujemy zakupienie domków dla owadów.

      Zwracajmy uwagę na małych, pożytecznych, skrzydlatych przyjaciół! (LE)

     • Owoce współpracy wysiane

      17.11.2022

      Listopadowa aura pozwoliła na późne prace polowe. Uczniowie klasy II i III Technikum w zawodzie technik agrobiznesu przygotowali starannie glebę do wysiewu nasion pszenicy zwyczajnej ozimej. Ziarniaki odmiany IMPRESJA otrzymaliśmy od Naszego Partnera – Firmy OSADKOWSKI Sp. z o.o. Prace polowe odbywały się w ramach realizacji praktycznej nauki zawodu pod czujnym okiem nauczyciela Pana Krzysztofa Hodela. Wysiane zboże jest owocem współpracy szkoły i Firmy Osadkowski Sp. z o.o. Czekamy na wschody  i wakacyjne żniwa:) (Ko)

     • Niepodległa na zawsze

      13.11.2022

      10 listopada 2022r. odbył się apel z okazji 104 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Ten ważny moment miał uroczystą oprawę. Wydarzenie rozpoczął polonez. Piękny i dostojny taniec narodowy zaprezentowali uczniowie ubrani w stoje ludowe. Następnie o godzinie 11.11 cała społeczność odśpiewała Mazurka Dąbrowskiego włączając się w ogólnopolską akcję "Szkoła do hymnu". Potem przyszła pora na przemówienie Pani Dyrektor, która zwróciła uwagę na wielką wartość, jaką jest wolność narodu, jego obywateli i suwerenność państwa w kontekście burzliwych dziejów Naszej Ojczyzny i poczucia zachwiania bezpieczeństwa i pokoju na świecie po 24 lutego 2022r.  Następnie przyszła pora na lekcję historii przygotowaną przez klasę 4PTC pod kierunkiem wychowawczyni, Pani Natalii Kinast. Dekoracja wykonana wg pomysłu uczennicy Karoliny Łukasik stanowiła adkwatne do okoliczności i jej tematu tło. Całości dopełniło odśpiewania "Roty", której słowa zawsze poruszają i budzą wzruszenie.  (JM)

  • Kontakty

   • Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Wincentego Witosa, 58-160 Świebodzice
   • szkola@mokrzeszow.edu.pl
   • 74 850 87 36
   • Mokrzeszów 111 58-160 Świebodzice Świebodzice Poland
   • 74 850 87 00
   • ePUAP: zsckrmokrzeszow1
 • Galeria zdjęć

   brak danych