• Nowa odsłona szkolnej biblioteki

      25.09.2020

      W tym roku szkolnym mamy zaszczyt pochwalić się naszą wyremontowaną biblioteką szkolną. Poza nowymi meblami i wystrojem wnętrza biblioteka zaprasza miłą atmosferą i dogodnymi godzinami otwarcia. Dzięki przystąpieniu do Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa wkrótce pojawią się także nowe pozycje książkowe, na które już czeka miejsce na półkach (EJ) 

     • Narada Dyrektorów

      25.09.2020

      22 września 2020r. odbyła się w ZSCKR w Mokrzeszowie narada dyrektorów z okręgu wizytacyjnego podległego Panu Piotrowi Krzywdzie - wizytatorowi Kuratorium Oświaty we Wrocławiu/ delegatura w Wałbrzychu i jednocześnie koordynatorowi ds.kształcenia zawodowego przy Dolnośląskim KO. W spotkaniu wzięło udział 30 przedstawicieli organów prowadzących oraz kadry zarzadzającej z palcówek z terenu Świdnicy, Żarowa, Strzegomia, Kłodzka, Nowej Rudy, Bystrzycy i Polanicy Zdroju. Podjęte tematy dotyczyły spraw bieżących związanych z funkcjonowaniem szkół w roku 2020/21. Spotkanie było także doskonałą okazją do wymiany doświadczeń i poszukiwania wspólnych rozwiązań aktualnych problemów. Jak zawsze nie mogło zabraknąć także poczęstunku przygotowanego przez uczniów technikum żywienia i usług gastronomicznych, a piękna pogoda pierwszego dnia jesieni sprzyjała spacerom po szkolnym campusie, którego uroki docenili wszyscy z obecnych gości. (JM)

     • Młody Mechanik na Medal 

      25.09.2020

      20 września 2020r. odbył się finał VII edycji Konkursu Młody Mechanik na Medal. Corocznie organizatorem konkursu jest Polska Izba Gospodarcza Maszyn i Urządzeń Rolniczych. Celem wydarzenia jest rozwijanie zainteresowań oraz podnoszenie wiedzy i umiejętności z zakresu techniki rolniczej. W finale wzięło udział 10 uczniów z całej Polski, którzy osiągnęli najlepsze wyniki po eliminacjach, czyli po rozwiązaniu trzech testów online. W gronie finalistów Naszą Szkołę reprezentował Oskar Bełdo - uczeń klasy II Technikum w zawodzie: technik agrobiznesu. Opiekunem ,,Młodego Mechanika” był Pan Krzysztof Hodel - nauczyciel przedmiotów zawodowych z mechanizacji rolnictwa. Cała dziesiątka rozwiązywała indywidualnie test z wiedzy teoretycznej oraz dodatkowo wykonała krótkie zadania praktyczne. Po podliczeniu wyników komisja konkursowa ogłosiła trzech laureatów. Niestety Oskar nie zajął miejsca na podium, ale gratulujemy mu i tak dużego sukcesu, którym jest udział w finale konkursu. (Ko)

     • Kiermasz używanych podręczników

      14.09.2020

       W dniach 7 - 11 września 2020r. odbył się w naszej szkole kiermasz używanych podręczników. Uczniowie mieli możliwość kupienia książek niezbędnych do nauki. Ze względu na konieczność zachowania norm bezpieczeństwa kiermasz odbył się w bibliotece, według wcześniej ustalonego harmonogramu i zasad. Nad całością czuwały panie Elżbieta Jawień oraz Magdalena Kuklińska. Teraz pozostało już tylko życzyć sukcesów w nauce… (Ku)

     • Polski wrzesień – pamiętamy

      15.09.2020

      Wrzesień to miesiąc powrotu do szkoły, to koniec wakacji… Nie można jednak zapomnieć, że 1 września każdego roku to data znamienna dla historii Polski, ważna dla dziejów narodu. Wybuch II wojny światowej w pamiętnym 1939 roku przekreślił marzenia, zwłaszcza młodych Polaków o wolnej Polsce, zburzył ich spokój, zabrał młodość, a w wielu przypadkach i życie. Bezmiar okrucieństwa wynikającego z wojny, która miała charakter totalny, spowodował cierpienie ludności cywilnej, odarł człowieka z jego godność.

      Dlatego, aby uczcić pamięć ofiar wojny, uczniowie wraz z Panią Agnieszką Stelmach przygotowali wystawę historyczną, która przywołała daty 1 września i 17 września 1939 roku. Nie zabrakło tu faktów, zdjęć i przykładów dokumentów związanych z agresją Niemiec i Związku Radzieckiego na Polskę.  (JM)

     • Awans zawodowy nauczycieli

      15.09.2020

      Jak co roku kadra ZSCKR w Mokrzeszowie podnosi swoje kwalifikacje. Nauczyciele chętnie biorą udział w wielu szkoleniach i warsztatach, przechodzą także przez ścieżkę awansu zawodowego. Wszystko po to, aby jeszcze skuteczniej wychodzić ku potrzebom uczniów, doskonalić i unowocześniać swój warsztat pracy, czyli po prostu lepiej uczyć. I tak od 1 września w gronie pedagogicznym mamy kolejnych nauczycieli mianowanych – są to Pani Natalia Kinast, Pani Justyna Hupało-Hanak i ksiądz Dawid Fiołek. Nauczycielem kontraktowym  została Pani Małgorzata Lenczewska, a nauczycielem dyplomowanym został Pan Radosław Światowy. Wszystkie osoby zaprezentowały wysoki poziom kompetencji i wiedzy nauczycielskiej podczas postepowań awansowych odbywających się w siedzibie Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi w Warszawie. (JM)

     • Rozpoczęcie roku szkolnego 2020/21

      01.09.2020

      We wtorek 1 września zgodnie z kalendarzem rozpoczął się nowy rok szkolny 2020/21. Tym razem zupełnie inaczej niż w ciągu 63 lat istnienia szkoły. Pierwszy raz nie odbyła się uroczysta akademia z udziałem całej społeczności szkolnej. Dlaczego? Wszyscy wiedzą -  bezpieczeństwo epidemiczne... Uczniowie w kameralnej atmosferze gabinetów, o różnych porach, po dezynfekcji rąk, w maseczkach zasłaniających usta i nos zasiedli w szkolnych ławkach, aby spotkać się z wychowawcami. Mimo nienastrajającej optymistycznie pogody, radość (z przyczyn obiektywnych powściągliwa) towarzyszyła tym spotkaniom. Wreszcie można się było spotkać w murach szkoły, realnie, nie zadalnie. Pani dyrektor Joanna Miłobóg wraz z Panią Luiza Kępińska (wicedyrektor ds. pedagogicznych) i Panią Moniką Kołakowską (kierownik praktycznej nauki zawodu) powitała uczniów klas I w imieniu swoim i całego grona pedagogicznego. To oni byli niewątpliwymi bohaterami dzisiejszego dnia. Ropoczęli naukę w wybranych przez siebie zawodach, aby za 5 lat zostać specjalistami od hodowli koni, agrobiznesu czy usług gastronomicznych z dyplomem technika. 

      Jaki będzie ten rok szkolny? Tego nikt nie wie, ale wszyscy mają nadzieję, że okoliczności będą pod każdym względem dla Mokrzeszowskiej Szkoły korzystne, czego wszyscy sobie życzymy.

     • Zakończenie roku szkolnego 2019/2020

      30.06.2020

      W piątek 26 czerwca 2020r. zakończył się rok szkolny. Był na pewno wyjątkowy i przejdzie do historii. Od 12 marca z racji epidemii nie odbywały się zajęcia w siedzibie ZSCKR w Mokrzeszowie. Uczniowie, rodzice i nauczyciele musieli wdrożyć się do nauczania na odległość. Nie było to łatwe wyzwanie, ale wspólnymi siłami udało się! Uczniowie mogli odebrać świadectwa (chętni za zgodą rodziców). Oczywiście z zachowaniem zasad bezpieczeństwa sanitarnego, czyli „na raty” i w maseczkach podczas kameralnych spotkań z wychowawcą. Ubolewali nad tym pozostali nauczyciele, jednocześnie rozumiejąc zaistniałą konieczność.

      Na szczególne wyróżnienie w tym roku szkolnym zasłużyli:

      1. Aleksandra Młocek  z klasy 2CT - średnia: 5,29
      2. Kacper Stańczyk z klasy 1MT – średnia: 5,00
      3. Mateusz Stańczyk z klasy 3PTM – średnia 5,00
      4. Nikola Zarzycka z klasy 3PTC – średnia 5,00
      5. Weronika Kulesza z klasy 3 PTC – średnia 4,85
      6. Patrycja Bieruta z klasy 2 PTM – średnia 4,77
      7. Aniela Winiarczyk z klasy 3PTM - średnia 4,75
      8. Mateusz Mach w klasy 1M4 – średnia 4,75
      9. Oliwia Wierzbicka z klasy 3 PTC – średnia – 4,75

      Uczniom, którzy otrzymali świadectwa z biało-czerwonym paskiem, należą się gratulacje i życzenia dalszych sukcesów. Za wszystkich pozostałych trzymamy kciuki w następnym roku szkolnym, aby pozwolił i im sięgnąć po najwyższe laury.

      Powodzenia i do zobaczenia we wrześniu!      

     • Świat po pandemii

      15.06.2020

       

      Jury w składzie: Joanna Miłobóg - przewodnicząca, Luiza Kępińska i Ewa Mizerska informuje, że został rozstrzygnięty konkurs na najciekawszą pracę na temat: „Jak będzie wyglądał świat, kiedy się skończy pandemia koronawirusa”. Złożono w terminie 8 prac. Wyniki wyglądają następująco:

      I miejsce - Aleksandra Maik - klasa II PTM

      II miejsce - Tobiasz Piasecki - klasa III PTC

      III miejsce - Adrianna Dubaj - klasa II PTM

      Wyróżnionym gratulujemy!

      A oto wyróżniona praca – zapraszamy do lektury!

       

      „Wydawało nam się, że możemy wszystko. Polecieliśmy w kosmos, byliśmy na Księżycu. Jesteśmy pod ziemią i w powietrzu. Trafiliśmy do głębin mórz i oceanów, odkrywamy co chwilę nowe rzeczy. Myśleliśmy, że możemy zabijać zwierzęta, więzić je w klatkach przez całe życie. Tak samo chcieliśmy wycinać lasy do ostatniego pnia. Naszym celem było zwiększenie produkcji, musieliśmy mieć w końcu coraz więcej i więcej. Wciąż za niskie wieżowce, zbyt wolne samochody, przestarzałe telefony. Marzyliśmy o nowszych, które różnią się kształtem jednego guzika. Kupowaliśmy coraz więcej, bo twierdziliśmy, że mamy za mało, a robiliśmy to tylko po to, żeby zaraz wyrzucić, bo nam się znudzi. Plastik w miejscach, gdzie spacerowaliśmy to już chyba norma... Jedzenie w śmieciach - tak samo. A gdy wyrzuciliśmy już plastik i jedzenie, zaczęliśmy wyrzucać wartości.

      A teraz?

      Nawet nie możemy wyjść z domu. Wydaje mi się, że ludzie po pandemii zaczną bardziej doceniać sam fakt bycia wśród innych. Zaczniemy się cieszyć z najmniejszych rzeczy, chociażby braku maski, bez której nie możemy się teraz poruszać. Lecz lęk pozostanie, że czeka nas to samo z podwojoną siłą. Nikt nie może być pewny, że na stałe wrócimy do "normalności", a może to jest nasza nowa normalność? W czasach, w których się znajdujemy nie możemy być niczego pewni.

      Wydaje mi się, że im dłużej będziemy "zamknięci", tym bardziej nasz światopogląd się zmieni, przestaniemy patrzeć na to, jak się ktoś ubiera, jaki ma telefon, a zaczniemy doceniać sam fakt, że po prostu jest. Będziemy dostrzegać rzeczy, których wcześniej nie widzieliśmy. A może wręcz przeciwnie? Zacznie się "wyścig szczurów", a my zamiast się wspierać w tym trudnym dla nas czasie, zaczniemy być swoimi wrogami, którzy stoją na drodze do osiągnięcia przez nas celów i kariery.

      Każdy z nas jest inny i wiele spraw postrzega inaczej. Jedni może to wszystko przemyślą i zmienią swoje nastawienie, a inni będą bardziej łasi na pieniądze tłumacząc się, że przez tę sytuację przecież tyle stracili. Ludzie, chodzący do pracy, będą musieli spędzać w niej coraz więcej czasu, żeby nasza gospodarka nie upadła. Czy nie przełoży się to na ich zdrowie? Osłabienie to łatwa droga dla wirusa… Co jeśli wróci, będzie mocniejszy, a my z powodu wyczerpania nie będziemy w stanie się bronić?

      Ciężko jednoznacznie powiedzieć jak będzie wyglądało nasze życie po pandemii. Ilu ludzi, tyle scenariuszy naszej dalej przyszłości. Moim zdaniem powinniśmy teraz bardziej uważać, zadbać o siebie i o innych. Nikt z nas nie może przewidzieć zakończenia obecnej trudnej sytuacji, nie wiemy co nas czeka. Podsumowując uważam, że pomimo różnych wizji na dalsze miesiące, to nawet jeśli dostaniemy komunikat, że już po wszystkim, strach, który w nas siedzi, będzie przejmował nad nami kontrolę i w dalszym ciągu będziemy bardzo mocno uważać i myśleć o tym, co i jak robimy.

    • Bardzo dobre wyniki egzaminów zawodowych!!!
     • Bardzo dobre wyniki egzaminów zawodowych!!!

      24.03.2020

      Śmiało można powiedzieć, że nasi uczniowie to zawodowcy, którzy poświadcząą na rynku pracy swoje kwalifikacje odpowiednim dokumentem - świadectwem potwierdzającym kwalifikację w zawodzie lub dyplomem potwierdzającym kwalifikacje zawodowe.

      Wyniki egzaminów w sesji styczeń-luty 2020 są naprawdę satysfakcjonującej:

      - kwalifikacja R.06 – Prowadzenie przedsiębiorstwa w agrobiznesie – 100% zdawalności, średni wynik części pisemnej – 87,3%, średni wynik części praktycznej 94%, najwyższy wynik indywidualny: część pisemna – 90%, części praktyczna – 100%

      - kwalifikacja R.20 – Szkolenie i użytkowanie koni – 100% zdawalności, średni wynik części pisemnej – 83,6%, średni wynik części praktycznej 88,5%, najwyższy wynik indywidualny: część pisemna – 95%, części praktyczna – 94%

      Ponadto połowa uczniów zdała egzaminy dla kwalifikacji T.15 – Organizacja żywienia i usług gastronomicznych. Natomiast wszyscy uczniowie, którzy przystąpili do egzaminów poprawkowych zdali je.

      Gratulujemy uczniom i nauczycielom! (JM)

     • Mamy nowego busa!!!

      19.03.2020

      Od czwartku 19 marca 2020r. majątek szkoły powiększył się o nowego, drugiego busa (na stanie znajduje się już Opel Vivaro). To przywieziony prosto z salonu CITROEN SPACETOURER FEEL XXL. Zakup był możliwy dzięki dodatkowym środkom otrzymanym z Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Samochód ma bardzo dobre parametry i komfortowe wyposażenie, dzięki czemu wszystkie wyjazdy uczniów i nauczycieli będą czystą przyjemnością. Wobec tego faktu ilość wyjazdów na szkolenia branżowe, wycieczki, zawody, konkursy, itp. pewnie teraz znacznie wzrośnie (JM)

    • Cyberbezpieczni
     • Cyberbezpieczni

      08.03.2020

      W piątek 6 marca 2020 r. na czwartej i piątej lekcji odbyło się spotkanie dotyczące cyberprzemocy. Wzięli w nim udział uczniowie wszystkich klas. Ten ważny temat postanowili przybliżyć swoim koleżankom i kolegom uczniowie klasy 1MT – Jagoda Partyka i Eryk Kobylański. Najpierw przedstawili założoną z piętnastu slajdów prezentację dotycząca wyżej wymienionego tematu. Następnie zaprosili zebranych na półgodzinną projekcję filmową mająca uświadomić młodzieży, jakie zagrożenia czyhają w Internecie. Po projekcji wszyscy uczniowie rozeszli się do klas. (Eryk Kobylański)

      Wydarzenie miało miejsce w związku ze Szkolnym Dniem Cyberbezpieczeństwa. Poprzedziła je wystawa plakatów przygotowanych przez uczniów wszystkich klas, nad którą czuwał Pan Szymon Gumny. Powyższe działania związane są z realizacją Szkolnego Programu Wychowawczo-Profilaktycznego oraz Strategii Cyberbezpieczeństwa.

    • To, co po nas zostanie
     • To, co po nas zostanie

      03.03.2020

      W piątek 28 lutego 2020r. uczciliśmy Pamięć o Żołnierzach Wyklętych poprzez wykonanie wystawy zatytułowanej „Cześć ich Pamięci.” Umieściliśmy tam plakaty na temat życia i działalności żołnierzy walczących po wojnie z komunistyczną władzą. W punkcie centralnym znalazły się wizerunki dwóch bohaterów, szesnastoletniej „Inki” Studziakówny oraz Zygmunta Szelendziarza „Łupaszki”. Wcześniej na lekcji historii uczniowie mieli okazję zapoznać się z dylematami, przed jakimi stali często ich rówieśnicy wybierając walkę z nową powojenną władzą o niepodległą Polskę.

      Według szacunków historyków od 1944 r. i przejęcia władzy przez Polski Komitet Wyzwolenia Narodowego w partyzantce antykomunistycznej walczyło około 150 tys. Polaków. Represje, aresztowania, amnestie, apele o ujawnianie się, po których zwykle ruszała kolejna fala aresztowań byłych żołnierzy Armii Krajowej, powoli i systematycznie redukowały tę liczbę. W 1947 r. na dalszą walkę zbrojną zdecydowało się ok. 2 tys. żołnierzy podziemia niepodległościowego. Skazani na przegraną, bez jakichkolwiek szans, powoli wykruszali najczęściej zdradzani przez osoby z bliskiego kręgu współpracowników lub rodzin.

      W początkach lat 50. walczyło jeszcze ok. 250-400 partyzantów, ale była to bardziej walka o przetrwanie niż walka o zmianę ustroju. Nie mieli domów, pieniędzy, właściwie każda noc i każdy dzień mogły się zakończyć w najlepszym razie aresztowaniem, w najgorszym śmiercią, a możliwości ucieczki na Zachód po uszczelnieniu granic właściwie spadły do zera. Ostateczne ciosy oddziałom partyzanckim zadano w 1953 r., a amnestia ogłoszona w kwietniu 1956 r. sprawiła, że realnie w ukryciu pozostało kilkunastu najbardziej wytrwałych. Ostatnim, który zginął z bronią w ręku, był Józef Franczak „Lalek". (AS)

      „Idź dokąd poszli tamci do ciemnego kresu
      po złote runo nicości twoją ostatnią nagrodę
      idź wyprostowany wśród tych co na kolanach
      wśród odwróconych plecami i obalonych w proch
      ocalałeś nie po to aby żyć
      masz mało czasu trzeba dać świadectwo
      bądź odważny gdy rozum zawodzi bądź odważny
      w ostatecznym rachunku jedynie to się liczy
      a Gniew twój bezsilny niech będzie jak morze
      ilekroć usłyszysz głos poniżonych i bitych
      niech nie opuszcza ciebie twoja siostra Pogarda
      dla szpiclów katów tchórzy - oni wygrają
      pójdą na twój pogrzeb i z ulgą rzucą grudę
      a kornik napisze twój uładzony życiorys
      i nie przebaczaj zaiste nie w twojej mocy
      przebaczać w imieniu tych których zdradzono o świcie".

      „Przesłanie Pana Cogito" (Z. Herbert)

    • II i III miejsce uczniów ZSCKR w Mokrzeszowie w Finale Wojewódzkim Olimpiady Młodych Producentów Rolnych
     • II i III miejsce uczniów ZSCKR w Mokrzeszowie w Finale Wojewódzkim Olimpiady Młodych Producentów Rolnych

      28.02.2020

      27 lutego 2020 r. na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu odbyła się XXXVIII edycja Olimpiady Młodych Producentów Rolnych. W eliminacjach wojewódzkich Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Mokrzeszowie reprezentowało 6 uczniów technikum w zawodzie - technik agrobiznesu: Kacper Czerwiński, Damian Chudziński, Wiktor Lindner, Tomasz Kucharski, Kamil Kudła i Jakub Podkówka. Program olimpiady uwzględniał test zawierający 50 pytań oraz finał ustny. Zakres pytań był bardzo obszerny. Uczestnicy musieli wykazać się wiedzą teoretyczną i praktyczną w zakresie: produkcji roślinnej, produkcji zwierzęcej, mechanizacji rolnictwa, ekologii, ekonomiki rolnictwa oraz znajomością bieżących informacji dotyczących sektora rolniczego. Uczniowie ZSCKR w Mokrzeszowie zdobyli podium! Wiktor Lindner zajął II miejsce, a Kacper Czerwiński – III miejsce. Finaliści wezmą udział w Etapie Centralnym, który odbędzie się w dniach 12-13 maca 2020 r. podczas XXVI Międzynarodowych Targów Techniki Rolnicze j,, AGROTECH” w Kielcach. Gratulacje dla zwycięzców !!!

      Głównym pomysłodawcą i inicjatorem tego wydarzenia jest Zarząd Krajowy Młodzieży Wiejskiej w Warszawie. Finał etapu wojewódzkiego został objęty Honorowym Patronatem Dolnośląskiej Izby Rolniczej oraz Wydziału Przyrodniczo - Technologicznego Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Należy podkreślić, że eliminacje wojewódzkie w naszym okręgu nie miały miejsca blisko 20 lat. Cieszy nas fakt reaktywacji tej olimpiady w województwie dolnośląskim. (Ko)

    • Wycieczka klasy pierwszej na Warszawskie Targi Rolnicze
     • Wycieczka klasy pierwszej na Warszawskie Targi Rolnicze

      23.02.2020

      W piątek 31 stycznia 2020r. klasa  1M4 wraz z wychowawcą Krzysztofem Hodelem oraz rodzicami (!) wyruszyła na wycieczkę do stolicy Polski - Warszawy. Główną przyczyną wyjazdu były Centralne Targi Rolnicze w Nadarzynie. „Na największych tego typu targach mieliśmy okazję zapoznać się z wieloma nowościami stosowanymi w rolnictwie. Potem przyszedł czas na zwiedzanie. Zobaczyliśmy najciekawsze miejsca Warszawy - Pałac Kultury i Nauki, Grób Nieznanego Żołnierza, Kolumnę Zygmunta, Zamek Królewski i wiele innych. Codziennie cała klasa wspólnie z wychowawcą przygotowywała posiłki. Potem siadaliśmy do stołu, jedliśmy i rozmawialiśmy. Takie wycieczki poprawiają więzi pomiędzy uczniami. Jest to duży plus, gdyż jesteśmy klasą pierwszą i jeszcze cały czas się poznajemy. Tym bardziej żałowaliśmy, kiedy 2 lutego musieliśmy pożegnać Warszawę. To był nasz pierwszy, ale na pewno nie ostatni taki wyjazd.” - wspominają przyszli technicy agrobiznesu. (KH)

    • Studniówka 2020
     • Studniówka 2020

      23.02.2020

      25 stycznia 2020r. odbył się bal studniówkowy uczniów klas IV technikum. Tym razem maturzyści, nauczyciele i pracownicy szkoły oraz ich osoby towarzyszące bawiły się w restauracji Camelot w Szczawnie-Zdroju. Jak co roku nie zabrakło ciepłych słów, które skierowały do bohaterów wieczoru Pani Wicedyrektor Luiza Kępińska i Pani Kierownik Monika Kołakowska: „Kiedy się patrzy na Was uśmiechniętych, podekscytowanych i szczęśliwych, chce się powiedzieć – chwilo trwaj, jesteś piękna! Wasze szykowne stroje, modne fryzury i eleganckie otoczenie podkreślają fakt, że dziś bawią się tu wyjątkowe osoby. Ale nasuwa się jeszcze jedna refleksja – te piękne panie i przystojni panowie to co prawda jeszcze uczniowie Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Wincentego Witosa w Mokrzeszowie, ale już ludzie dorośli.” Po przemowach i podziękowaniach przyszedł czas na poloneza, podczas którego można było podziwiać klasę tancerzy. Zabawa trwała do białego rana, a czas wspólnie spędzony upłynął szybko, zbyt szybko… (JM)

      Więcej na: https://doba.pl/dsw/artykul/studniowka-zespolu-szkol-centrum-ksztalcenia-rolniczego-w-mokrzeszowie-zdjecia-/28514/15

     • Szkolny MasterChef – II edycja

      23.02.2020

      17 stycznia 2020r. odbyła się II edycja szkolnego konkursu kulinarnego MasterChef. W konkursie wzięły udział 2-osobowe drużyny z klas technikum żywienia i usług gastronomicznych. Zadanie polegało na sporządzeniu w ciągu dwóch godzin samodzielnie i według własnego przepisu wymyślonej potrawy. Organizatorkami konkursu były Panie Brygida Kowalczyk i Jolanta Pinaczakowska. Zmagania i efekty miłośników gotowanie oceniła komisja w składzie: Pani Luiza Kępińska – wicedyrektor jako przewodnicząca oraz członkowie – Pani Monika Kołakowska i Pani Bogumiła Kosut. Pomimo ustalonych kryteriów, wyłonienie zwycięzców części praktycznej nie było łatwe. Uczniowie wykazali się dużą kreatywnością i starannością. W tej części najlepiej wypadła drużyna z klasy 1 P4C – Amelia Dyjak i Amelia Michoń. Zwycięstwo zapewniła im smakowita zapiekanka z ziemniaków i surówka z białej kapusty, co potwierdziło słuszność powiedzenia, że „proste jest pyszne”. Z sercem przygotowane i estetycznie podane samiki zrobiły największe wrażenie.

      W drugim etapie uczniowie mieli do rozwiązania test składający się z 40 pytań. I tutaj też drużyna z klasy 1 P4C okazała się najlepsza. Tym samym Aniela Dyjak i Aniela Mchoń zdobyły w roku szkolnym 2019/2020 tytuł Szkolnego MasterChefa. Gratulacje! (K_)

     • Nasi w Półfinałach Mistrzostw Polski Szkół Rolniczych

      23.02.2020

      16 grudnia 2019r. odbył się Półfinał Mistrzostw Polski Szkół Rolniczych w halowej piłce nożnej dziewcząt, a 3 stycznia 2020 r. zagrała nasza reprezentacja chłopów. Organizatorem przedsięwzięcia był Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. J. Dzierżona w Bogdańczowicach. Patronat nad wydarzeniem objął Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Nasze obie drużyny dzielnie się spisały i ostatecznie każda zajęła 4 miejsce w swojej kategorii. Dziękujemy za walkę do ostatniego gwizdka! (MW)

    • UWAGA SŁUCHACZE!
     • UWAGA SŁUCHACZE!

      31.01.2020

      Szanowni Słuchacze Kwalifikacyjnych Kursów Zawodowych!

      Zmianie ulegają terminy w organizacji roku!

      Zmiana jest spowodowana zapisami w przepisach prawa oświatowego - zakończenie kształcenia na kwalifikacyjnych kursach zawodowych musi nastąpić w terminie nie dłuższym niż 6 tygodni przed rozpoczęciem sesji egzaminacyjnej egzaminów potwierdzających kwalifikacje
      w zawodzie organizowanych przez Centralną Komisję Egzaminacyjną.

      Dlatego wobec powyższych:

      • 9 maja 2020 w sobotę odbędą się egzaminy semestralne
      • 11 maja 2020 w poniedziałek nastąpi zakończenie kursu

      Aby zrealizować wszystkie godziny, zajęcia z wykorzystaniem e-laerningu będą się odbywać
      w środy, a w czwartki, piątki i soboty będą zorganizowane zajęcia stacjonarne zgodnie z planem.

      W razie wątpliwości proszę o kontakt z sekretariatem szkoły.

     • Wieczór Poezji Obcojęzycznej

      19.12.2019

      12 grudnia 2019r. dwoje naszych uczniów: Amelia Dyjak i Adrian Strzałkowski wzięło udział w XII Powiatowym Wieczorze Poezji Obcojęzycznej w ZSM w Świdnicy. Tegoroczny wieczór był poświęcony twórczości szwedzkiego zespołu „ABBA” i niemieckiej piosenkarce Nenie. Uczniowie recytując teksty twórców mogli pogłębić swoją znajomość języków obcych oraz poznać kulturę lat 90 – tych. Spotkanie było też okazją do zawarcia nowych znajomości międzyszkolnych. Uczniowie przygotowywali się do Wieczoru pod czujnym okiem nauczycieli języków obcych -  Pani Doroty Koczut i Pani Magdaleny Kuklińskiej.

     • Nikola Zarzycka stypendystką Prezesa Rady Ministrów

      18.12.2019

      27 listopada 2019 roku w auli Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu odbyła się uroczystość wręczenia dyplomów stypendystom Prezesa Rady Ministrów dla najzdolniejszych uczniów szkół ponadgimnazjalnych z terenu województwa dolnośląskiego. Wręczenia dyplomów w imieniu Pana Premiera dokonał Dolnośląski Kurator Oświaty Roman Kowalczyk. W ZSCKR w Mokrzeszowie kryteria przyznania stypendium spełniła Nikola Zarzycka - uczennica klasy trzeciej technikum w zawodzie: technik hodowca koni. W roku szkolnym 2018/2019 uzyskała najwyższą średnia ocen w szkole: 5,20 oraz otrzymała wzorową ocenę ze sprawowania.

      Nikola osobą systematyczną, pracowitą i rzetelną.  Wykazuje aktywność na wielu płaszczyznach funkcjonowania.tj,   podejmuje liczne działania na rzecz klasy i szkoły, chętnie bierze udział w konkursach, olimpiadach i zawodach. Jest zainteresowana nauką w wybranym przez siebie zawodzie i zdobywaniem dodatkowych kwalifikacji, np. poprzez udział w warsztatach, szkoleniach branżowych. Uczestniczy w realizowanych przez szkołę projektach, np. „Zawodowiec to dobry fachowiec”, „Działam,, obserwuję, uczę się. Europejska mobilność warunkiem kompetencji zawodowych i językowych uczniów i nauczycieli w ZSCKR w Mokrzeszowie”. W czerwcu Nikola zajęła zespołowo II miejsce w między powiatowym konkursie „Młodzi z pomysłem na przemysł 4.0” organizowanym przez Społeczną Akademię Nauk w Świdnicy w ramach Kongresu Młodzieży Przedsiębiorczej. Uczennica dumnie reprezentuje szkołę w poczcie sztandarowym. Angażuje się w  działalność Samorządu Uczniowskiego, jest współpomysłodawcą i prowadzącą Spółdzielnię Uczniowską „Agromix”.Poza lekcjami rozwija swoją pasję, jaką jest jazda konna. Nikola jest osobą otwartą, życzliwą, często służy pomocą koleżankom i kolegom, charakteryzuje się dużą kulturą osobistą, jest taktowna, potrafi podziękować, docenić cudzą pracę. W sytuacjach trudnych wykazuje się empatią, posiada silne poczucie sprawiedliwości. Jest akceptowana i lubiana przez zespół klasowy. Nie wchodzi w konflikty. Jest spokojna i opanowana. Nikola Zarzycka stanowi wzór do naśladowania dla innych uczniów. Ma dobrą opinię wśród nauczycieli i pracowników szkoły.

      Należy dodać, że o Stypendium Prezesa Rady Ministrów mogą ubiegać się uczniowie, którzy w danym roku szkolnym mają średnią powyżej 4,75 oraz przynajmniej bardzo dobą ocenę ze sprawowania. Stypendium wiąże się z gratyfikacją pieniężną - uczeń otrzymuje co miesiąc przyznaną kwotę, którą może wykorzystać na rozwijanie swoich zainteresowań.

      Stawka jest warta zachodu, zatem zachęcamy wszystkich uczniów do rywalizacji o stypendium PRM za ten rok szkolny! (LK)

     • Co rolnik wiedzieć powinien …

      18.12.2019

      12 grudnia 2019 r. w naszej szkole odbyło się szkolenie pt. "Zasady przyznawania płatności obszarowych, w tym zasady wypełniania wniosku o płatności w formie elektronicznej e-wniosek", które przeprowadził Pan Romuald Szałata - pracownik Powiatowego Zespołu Doradztwa Rolniczego w Świdnicy. Uczniowie klas I i II Technikum w zawodzie: technik agrobiznesu mieli okazję poznać zasady wypełniania e-wniosku o płatności oraz  techniczne możliwości składania e-wniosku. W dalszej części szkolenia zwrócono uwagę na wdrożenie krajowego programu działań dotyczących zmniejszenia zanieczyszczenia wód azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych oraz zapobiegania dalszemu zanieczyszczeniu. Zgodnie z wytycznymi programu od 1 stycznia 2019 r. każde gospodarstwo o powierzchni powyżej 10 ha użytków rolnych lub utrzymujące zwierzęta gospodarskie w liczbie powyżej 10 DJP zobowiązane jest do posiadania Planu Nawożenia Azotem. Uczniowie mieli możliwość zobaczyć jak prawidłowo wypełniać Plan Nawożenia azotem w specjalistycznym programie komputerowym. Młodzież bardzo aktywnie uczestniczyła w spotkaniu zadając praktyczne pytania w obszarze tematycznym szkolenia. (Ko)

    • Nowy Rok. Nowe Wyzwania. Nowe Projekty?
     • Nowy Rok. Nowe Wyzwania. Nowe Projekty?

      13.12.2019

      Jeszcze nie zamknął się ostatni rozdział projektu „Działam, obserwuję, uczę się. Europejska mobilność warunkiem rozwoju kompetencji zawodowych i językowych uczniów i nauczycieli ZSCKR w Mokrzeszowie”,  który pozwolił naszym uczniom i nauczycielom doskonalić się, zawodowo w Dani, Hiszpanii, Portugalii, a już pojawia się nowa perspektywa. Dzięki kontaktom nawiązanym w Green Academy w Aarhus (duński partner) podczas wyjazdu młodzieży na wiosenne praktyki, udało się nawiązać współpracę z Tridium College w Randes. Dlatego 12 grudnia 2019r. odbyło się u nas spotkanie robocze z delegacją, której przewodził Pan Lars Bageer Hansen. Rozmowy zakończyły się owocnie, a Tradium College jako potencjalny partner projektu, pokazał się z jak najlepszej strony. I dlatego, jeśli wniosek otrzyma dofinansowanie ze środków unijnych, to w 2021 roku wybrani uczniowie kształcący się w zawodzie technik żywienia i usług gastronomicznych pojadą właśnie do Randes. Czego wszystkim zainteresowanym stronom można życzyć! (JM)

    • Festiwal Przedmiotów Ogólnokształcących - odsłona humanistyczna
     • Festiwal Przedmiotów Ogólnokształcących - odsłona humanistyczna

      13.12.2019

      Tradycją naszej szkoły stał się organizowany rok rocznie Festiwal Przedmiotów Ogólnokształcących. W ramach tegoż festiwalu w dniu 11 grudnia 2019 roku przedstawiciele wszystkich klas naszej szkoły wraz z opiekunami - Panią Karoliną Czaplińską, Joanną Hodel, Dorotą Koczut oraz ks. Dawidem Fiołkiem wzięli udział w „lekcji w kinie”, która odbyła się w auli I LO im. J. Kasprowicza w Świdnicy. Uczestnicy lekcji dydaktycznej „w terenie” poznali historię polskiego kina oraz zapoznali się z sylwetkami Polaków, którzy wnieśli wiele do kina polskiego i światowego. Lekcję uświetnił film pt.: „Twój Vincent”. To brytyjsko-polski animowany techniką malarską film pełnometrażowy w reżyserii Doroty Kobieli i Hugh Welchmana, który powstał we współpracy z poetą i prozaikiem Jackiem Dehnelem. Fabułę stanowi życie i śmierć Vincenta van Gogha. Film otrzymał nominację do Złotych Globów w 2018 roku oraz nominację do Oskara w styczniu 2018 roku w kategorii: Najlepszy pełnometrażowy film animowany. „Twój Vincent” otrzymał Europejska Nagrodę Filmową za film animowany. Po seansie uczniowie nagrodzili film gromkimi brawami, co świadczy o tym, że docenili wkład i zaangażowanie twórców filmu w stworzenie tego wielkiego dzieła sztuki. (KC)

    • Cavaliada Tour 2019
     • Cavaliada Tour 2019

      12.12.2019

      Międzynarodowe Zawody Jeździeckie Cavaliada Tour w Poznaniu to jedna z najlepiej zorganizowanych imprez cavaliadowych w Polsce, w której nasi uczniowie kształcący się w zawodzie technik hodowca koni uczestniczyli w dniach 28-29 listopada 2019r. Podczas zawodów młodzież miała okazję oglądać na żywo zmagania jeźdźców rozgrywane na wysokim międzynarodowym poziomie sportowym. Zawodnicy walczyli w konkursach w skokach przez przeszkody, WKKW oraz powożeniu (wpisane do Światowej Federacji Jeździeckiej). Najbardziej emocjonującym konkursem dla widzów był Halowy Puchar Polski w Powożeniu Zaprzęgów Czterokonnych, do którego konie dla zawodnika Piotra Mazurka przygotowywała nasza uczennica kl. IV CT Kinga Prymula. Następne konkursy, w tym potęga skoku CSI4* (wysokość muru 210 cm) oraz WKKW dostarczały wiele wrażeń do późnych godzin wieczornych.

      W przerwach konkursowych młodzież mogła podziwiać Targi Sprzętu Jeździeckiego, na których wystawcy prezentowali swoją ofertę sprzętu i akcesoriów jeździeckich. Tematyka targów była tak szeroka, że obejmowała wszystko co związane z jeździectwem i hodowlą, a ilość i jakość sprzętu zachęcała do zakupów akcesoriów dla siebie, czy swojego konia. Można też było zapatrzeć się w podarki świąteczne dzięki uczestnictwie w Festiwalu Sztuki i Rękodzieł Artystycznych.

      Po zetknięciu się z wielkim światem jeździeckim uczniowie wrócili do szkoły z większym zapałem do rozwoju swoich pasji i zainteresowań związanych z zawodem. I już czekają na następny wyjazd na Cavaliadę, tym razem do Warszawy w roku 2020. (JH)

    • „Literatura jest zbudowana na czułości”
     • „Literatura jest zbudowana na czułości”

      09.12.2019

      Tak jak w całej Polsce, tak i w naszej szkole nie mogło zabraknąć akcentu związanego z faktem otrzymania Literackiej Nagrody Nobla przez Olgę Tokarczuk, która 10 grudnia 2019r. odbierze z rąk króla Szwecji złoty medal i dyplom potwierdzający to wyjątkowe wyróżnienie. W holu szkoły została wyeksponowana wystawa dotycząca jej życia i twórczości pt: „Twarze Olgi Tokarczuk”. Uczniowie mogli także przeczytać informacje, jakie ukazały się w codziennej prasie na temat tej prestiżowej nagrody i poznać dzieła pisarki, które są dostępne w bibliotece szkolnej. Mogli także zobaczyć własnoręczny podpis autorki w Księdze Gości z roku 2009, kiedy to pani Olga odwiedziła naszą szkołę w ramach sesji letniej Towarzystwa Uniwersytetów Ludowych. Wystawa była także okazją do prezentacji prac plastycznych wykonanych przez uczniów w ramach wewnątrzszkolnego konkursu plastycznego na „Najciekawszy portret naszej Noblistki”. (Ku)

     • Jakość żywca wołowego

      09.12.2019

      4 grudnia 2019 r. w siedzibie Powiatowego Zespołu Doradztwa Rolniczego w Świdnicy odbyła się konferencja pt. ,,Produkcja żywca wołowego System QMP oraz chów i hodowla bydła”. Uczestnikami spotkania byli rolnicy, hodowcy bydła mięsnego oraz uczniowie naszej szkoły – kl. II CT- technik hodowca koni i kl. II PTM - technik agrobiznesu wraz z opiekunami: Panią Małgorzatą Bednarską i Panią Moniką Kołakowską Młodzież miała okazję wzbogacić swoją wiedzę w zakresie produkcji zwierzęcej. Głównym tematem konferencji była jakość żywca wołowego w odniesieniu do Systemu QMP. Pierwszym prelegentem był Pan Marcin Adamczyk - przedstawiciel Polskiego Zrzeszenia Producentów Bydła Mięsnego, który w bardzo ciekawy sposób przedstawił powiązania mające wpływ na jakość finalną żywca wołowego. Podkreślił jak kluczowe w procesie produkcji są: dobór rasy do typu użytkowania,  odpowiednie warunki chowu i hodowli, dobrostan zwierząt czy zapewnienie opieki weterynaryjnej. Dodatkowo zaprezentował dane statystyczne, które dotyczyły poziomu uboju, eksportu i jakości żywca wołowego na rynku Unii Europejskiej i świata. Z doborem ras bydła mięsnego zapoznał uczestników prezes firmy K.I. Samen Polska Pan Marek Damsz. Ciekawe wykłady i prezentacje przedstawili lekarze weterynarii - lek. wet. Jacek Ptak i lek. wet. Wojciech Ptak. Dotyczyły one syndromu oddechowego bydła oraz zapalenia wymienia. Konferencja była doskonałą formą pogłębienia wiadomości oraz spotkania i wymiany informacji z ludźmi z branży. (Ko)

    • Święta coraz bliżej…
     • Święta coraz bliżej…

      06.12.2019

      W naszej szkole i internacie czuć już klimat świąt. Pojawiły się choinki i pierwsze świąteczne dekoracje. Trwają próby do bożonarodzeniowego przedstawienia, z gabinetu religii słychać kolędy, a w pracowni żywienia unosi się zapach świątecznych pierników i ciasteczek. „Morzeszowskie elfy”, czyli Samorząd Uczniowski i mini przedsiębiorstwo „Internat Company” produkują stroiki świąteczne, ozdoby, mydełka, bombki, które będzie można kupić na kiermaszu zorganizowanym w budynku głównym szkoły w ostatnim tygodniu przed świętami (17-19 grudnia 2019r.) Już dzisiaj warto odłożyć pewną sumę, bo dochód z kiermaszu wspomoże działalność szkolnego wolontariatu. Nie zabraknie też „szlachetnej paczki” przygotowywanej przez mieszkańców internatu. Mamy też piękne kartki „wyczarowane” przez uczennice Anielę Winiarczyk i Weronikę Gołąb pod okiem Pani Małgorzaty Lenczewskiej. Trafią one do firm i instytucji zaprzyjaźnionych ze szkołą. No cóż! Święta coraz bliżej! (JM)

    • „Dbam o zdrowie”
     • „Dbam o zdrowie”

      05.12.2019

      3 grudnia 2019r. odbył się Powiatowy Konkurs Dotyczący Przeciwdziałania AIDS Pod Hasłem „Dbam o Zdrowie”. Naszą Szkołę godnie reprezentowali uczniowie klasy 2 PTM - Patrycja Bieruta i Mateusz Dyczkowski. Co prawda zajęli miejsca poza czołową trójką, ale możemy być z nich dumni, ponieważ na większość pytań odpowiedzieli dobrze, co świadczy o dużej wiedzy naszej reprezentacji. Uczniowie za udział w konkursie dostali pamiątkowe dyplomy  oraz drobne upominki. Zapowiedzieli, że w przyszłym roku to właśnie oni staną na podium :) (MW)

    • Ach, te pierniki…
     • Ach, te pierniki…

      05.12.2019

      Miejscem, które koniecznie trzeba odwiedzić jest Piernikarnia Śląska w Niemczy. Nasi uczniowie z technikum w zawodzie technik żywienia i usług gastronomicznych z paniami Jolantą Pinczakowską i Agatą Wójcik 3 grudnia 2019r. brali udział w warsztatach, których aktywna formuła pozwoliła na poznanie dziejów śląskiego piernikarstwa (w tym sekretnych receptur wytwarzania ciasta i samodzielnego wykonania figuralnych pierników). Położenie na skrzyżowaniu szlaków handlowych, tradycje kulinarne sięgające czasów pogańskich oraz obfitość miodu stwarzały sprzyjające warunki dla rozwoju na Śląsku tej tek ważnej dziedziny usług (jako pierwsi wymienieni są w 1293 roku piernikarze ze Świdnicy). Do naszej dyspozycji były m.in. piękne drewniane formy odtworzone z wedle starych wzorów. Wizyta w Piernikarni Śląskiej to niezwykła podróż do krainy zmysłów, a także do czasów, gdy na Śląsku wypiekano kilkadziesiąt gatunków pierników. Przez wieki miały one różnorodne smaki i kształty (m.in.. ludzi, zwierząt, przedmiotów, herbów, roślin), będąc odzwierciedleniem życia społecznego, kulturalnego, gospodarczego i religijnego regionu. W Niemczy pierniki wytwarzano od 1455 roku. Jest to magiczne i pełne uroku miejsce, będące najsłodszą atrakcją turystyczną Dolnego Śląska, odkrywającą zapomniane tradycje piernikarskie  (bogatsze i starsze o 100 lat od toruńskich). Zobaczcie, jak cudne pierniki udało nam się wypiec! (JP)

     • Sukces Wiktora w Olimpiadzie Wiedzy z zakresu BHP w rolnictwie

      03.12.2019

      22 listopada 2019r. odbyła się Olimpiada Wiedzy o BHP w rolnictwie organizowana przez Okręgowy Inspektorat Pracy we Wrocławiu. Naszą szkołę reprezentowali trzej uczniowie z klasy II technikum w zawodzie technik agrobiznesu: Kacper Czerwiński, Damian Chudziński i Wiktor Lindner przygotowani przez Pana Aleksandra Raka. W olimpiadzie uczestniczyło 30-tu uczniów z 10-ciu szkół rolniczych woj. dolnośląskiego. Nasz uczeń Wiktor Lindner uzyskał bardzo wysokie czwarte miejsce. Za zajęcie tego miejsca, prócz drobnych upominków, otrzymał wysokiej klasy tablet. Gratulujemy! (AR)

    • Szkolny dzień Erasmusa+ – konferencja podsumowująca projekt „Działam, obserwuję, uczę się. Europejska mobilność warunkiem rozwoju kompetencji zawodowych i językowych uczniów i nauczycieli ZSCKR w Mokrzeszowie”
     • Szkolny dzień Erasmusa+ – konferencja podsumowująca projekt „Działam, obserwuję, uczę się. Europejska mobilność warunkiem rozwoju kompetencji zawodowych i językowych uczniów i nauczycieli ZSCKR w Mokrzeszowie”

      28.11.2019

      27 listopada 2019r. w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. W. Witosa w Mokrzeszowie odbyła się konferencja podsumowująca realizację i upowszechniająca rezultaty projektu „Działam, obserwuję, uczę się. Europejska mobilność warunkiem rozwoju kompetencji zawodowych i językowych uczniów i nauczycieli ZSCKR w Mokrzeszowie”.

      Projekt realizowany jest w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego „Ponadnarodowa mobilność uczniów i absolwentów oraz kadry kształcenia zawodowego”.  Jego budżet wyniósł 379.827,20 zł.

      Konferencja podsumowująca projekt była częścią „Szkolnego Dnia Erasmusa”. W wydarzeniu wzięła udział cała społeczność szkolna oraz zaproszeni goście. Imprezę prowadziła koordynator projektu – Elwira Podhalicz wspólnie z Ryszardem Skotnickim – nauczycielem języka obcego i członkiem zespołu projektowego, którzy zaprezentowała cele i zakładane efekty projektu oraz podsumowali jego realizację przedstawiając informację na temat osiągniętych rezultatów.

      Uczestnicy mobilności, tj, uczniowie i nauczyciele podzielili się wspomnieniami i doświadczeniami ze swojej przygody z Erasmusem+. A było o czym opowiadać. 18 uczniów technikum w zawodzie technik żywienia i usług gastronomicznych odbyło praktyki w restauracjach hiszpańskiej Walencji. Natomiast 9 przyszłych hodowców koni i 9 przyszłych  techników agrobiznesu wyjechało do w Jordbrugets w Danii. Programem objętych było również 13 nauczycieli realizujących job shadowing w szkołach w Portugalii i Danii. Wszyscy zgodnie stwierdzili, że wyjazd rozwinął ich kompetencje zawodowe i poprawił komunikację w języku obcym, a nawiązane kontakty i zdobyte doświadczenia są bezcenne.

      Uczestnicy projektu na specjalnie stworzonej mapie Europy zaznaczyli kraje, które odwiedzili przypinając pamiątkowe zdjęcia. Od początku realizacji projektów w ramach Erasmusa+ młodzież i nauczyciele byli już w Niemczech, Włoszech, Wielkiej Bytanii, Holandii, na Islandii o Malcie. Teraz doszły jeszcze: Dania, Portugalia i Hiszpania.

      Joanna Miłobóg – dyrektor ZSCKR w Mokrzeszowie, zaprezentowała pamiątkowe albumy, które dokumentują odbyte praktyki i job shadowing oraz wręczyła uczniom i nauczycielom Europassy potwierdzające nabyte umiejętności i kompetencje.

      Kolejnym punktem programu było rozstrzygnięcie konkursu „Moja przygoda z Erasmusem – fotorelacja”. Nagrody w konkursie ufundowała hojna Rada Rodziców ZSCKR w Mokrzeszowie. Wyróżnieni uczniowie to: Mateusz Marcinkowski (I miejsce), Oliwia Wierzbicka (II miejsce) i Weronika Kulesza (III miejsce).

      Ponieważ w Szkolnym Dniu Erasmusa wzięła udział cała społeczność szkolna, dlatego można było podsumować zaangażowanie poszczególnych klas, które nie tylko przygotowały stoiska państw dotychczas odbytych mobilności, ale także rywalizowały o palmę pierwszeństwa w konkursie na najlepszą prezentację kraju mobilności oraz w turnieju wiedzy o odbytych mobilnościach i krajach goszczących. I choć wygrana przypadła klasie IV technikum w zawodzie technik hodowca koni (Hiszpania), to nikt nie czuł się pokonany. Jak zawsze imprezie towarzyszyła wspaniała atmosfera, a poziom zaangażowania uczniów był równie wysoki jak wysoka była jakość całego wydarzenia. (EP)

    • Warsztaty branżowe przyszłych hodowców koni
     • Warsztaty branżowe przyszłych hodowców koni

      27.11.2019

      Jak co roku w naszej szkole, w ramach promocji kierunku kształcenia w zawodzie technik hodowca koni odbyły się warsztaty zawodowe z udziałem zaproszonych gości – branżowców i fachowców w dziedzinie chowu i hodowli koni. 22 listopada 2019r uczniowie specjalizujący się w zawodzie technik hodowca koni, mieli okazję czerpać profesjonalną wiedzę od specjalistów, którzy dzielili się swoim doświadczeniem i osiągnięciami w pracy z końmi. Uczniowie zaprosili na spotkanie hipoterapeutę, instruktora jazdy konnej i właściciela stajni „Zielone Wzgórze” z Dziećmorowic – Magdalenę Drozdowską – Pazik, która uświadamiała młodzież omawiając etapy świadomego jeździectwa, związane z tajnikami sztuki jeździeckiej, poszanowaniem koni, ich potrzeb oraz zrozumieniem sensu każdej wykonanej czynności z koniem i jeźdźcem. Pani Agnieszka Litwa - weterynarz specjalizujący się w leczeniu koni, przeprowadziła wykłady dotyczące zachowań chorobowych u koni, występowania najczęstszych schorzeń, chorób i urazów, metod leczenia oraz szeroko rozumianej profilaktyki w hodowli koni. Pani Sandra Slawska właścicielka sklepu „Patataj”, hodująca własne konie i specjalizująca się w doradztwie w sprawach żywienia koni, zwróciła uwagę na trudności w tym zakresie ze względu na specyfikę układu pokarmowego konia. Podawała przykłady rozwiązań wielu trudnych przypadków różnych grup żywieniowych koni, przedstawiła szeroki asortyment paszowy dostępny na  polskim rynku oraz możliwości rozwijania się w branży, w której można z powodzeniem łączyć pasję z pracą zawodową.

      W ramach wdzięczności za bezinteresowny dar przekazania wiedzy opartej na doświadczeniu nasi uczniowie wręczyli gościom skromne podarunki i częstowali słodkim poczęstunkiem.

      Szkolenie było inspiracją dla młodych, przyszłych hodowców, dopełnieniem wiedzy z zakresu kierunku kształcenia oraz pozwoliło uzyskać wskazówki pochodzące ze źródeł doświadczeń ludzi kochających konie. (JH)

    • Filozofia zaklinacza koni
     • Filozofia zaklinacza koni

      27.11.2019

      „Przez wieki ludzie mówili do koni: „Musisz robić co ci każę, albo cię skrzywdzę”. Ludzie nadal tak mówią do innych ludzi – nadal zastraszają, zmuszają i upokarzają. Jestem przekonany, że moje odkrycia związane z pracą z końmi mają tę samą moc i zastosowanie w miejscu pracy, w systemie edukacji czy systemie karnym, a także w wychowaniu dzieci. W głębi serca uważam, że nikt z nas nie ma prawa mówić: „Musisz to zrobić, albo cię skrzywdzę”- ani do żadnego zwierzęcia, ani do żadnego człowieka.” (Monty Roberts)

      17 listopada 2019r. uczniowie kształcący się w zawodzie technik hodowca koni podczas szkolenia zorganizowanego na terenie Partynic we Wrocławiu poznali Monty Robertsa - amerykańskiego trenera koni wyścigowych, znanego wśród koniarzy jako „zaklinacz koni”. Monty prezentował całej Polsce swoje metody pracy z końmi bez przemocy, oparte przede wszystkim na zaufaniu, wzajemnym szacunku, zbudowaniu relacji i właściwej komunikacji między człowiekiem a koniem.

      Na pokazie uczniowie obserwowali metodę komunikacji z koniem, której szkoleniowiec jest twórcą, nazwanej „Join – Up”. Monty pracował z 4 końmi zgłoszonymi z całej Polski. Pokazał pracę z koniem surowym i z końmi mającymi problemy behawioralne (nie akceptują człowieka, czy przedmiotu np. plastiku, folii, itp.). Demonstrował jak radzić sobie ze zwierzęciem, które wykazuje problemy i bunt podczas kontaktu z człowiekiem. Trener uczył również wprowadzania do przyczepy - koniowozu koni, które odmawiały wejścia. Dopełnieniem szkolenia były opowieści o wykorzystywaniu metod pracy z końmi w pracy z weteranami wojennymi cierpiącymi na zespół stresu pourazowego.

      Spotkanie stało się inspiracją nie tylko do pracy z końmi metodami „Join – Up”, ale również do lepszego poznania i wgłębiania się w psychologię konia. Uświadomiło, jak ważna jest praca nad sobą oraz świadomość własnego ciała. (JH)

    • Zobaczyć urok i poznać temperament koni czystej krwi arabskiej – marzenia czy rzeczywistość?
     • Zobaczyć urok i poznać temperament koni czystej krwi arabskiej – marzenia czy rzeczywistość?

      27.11.2019

      Nie ma wątpliwości – w naszej szkole to rzeczywistość. W dniach 12 i 13 listopada 2019 r. uczennice z klasy technikum w zawodzie technik hodowca koni wraz z nauczycielką Panią Joanną Niebieszczańską odwiedziły jedną z największych i najsłynniejszych państwowych stadnin koni czystej krwi arabskiej - Michałów. Spędziły tam dwa wspaniałe dni, podczas których mogły zobaczyć jak wygląda praca w tak prestiżowym ośrodku, poznać ciekawych ludzi, którzy zajmują się  treningiem i hodowlą koni czystej krwi arabskiej i koni małopolskich o ciekawym umaszczeniu tarantowatym. Pierwszy dzień wypełniło zwiedzanie całej stadniny, po której oprowadziła grupę pani zootechnik Weronika Sosnowska-Sidoruk. Jej opowieść o koniach rozmieszczonych w 11 stajniach, ich pochodzeniu, liniach, rodzinach klaczy i rodach ogierów i ich  osiągnięciach była cennym doświadczeniem hodowlanym. Następnie uczennice rozmawiały z trenerem koni pokazowych panem Mariuszem,  który jeździł z końmi po całym świecie na czempionaty, opowiadał o specyfice szkolenia i treningu koni czystej krwi arabskiej do pokazów i czempionatów w różnym wieku. Całości dopełniło zwiedzanie Europejskiego Centrum Rozrodu Koni i Stacji Pozyskiwania Nasienia Ogierów w Stadninie Michałów. Pani zootechnik opowiadała o czynnościach związanych z pobieraniem nasienia od ogierów , obróbce nasienia w laboratorium i o inseminacji klaczy. Chętni uczniowie mogli również dosiąść koni arabskich o świetnym charakterze i niesamowitym temperamencie oraz specyficznym kontakcie z człowiekiem.

      Drugi dzień pobytu zaczął się od w masztalerni, gdzie przed rozpoczęciem pracy spotykają się wszyscy masztalerze, trenerzy i zootechnicy. Pracownicy przekazują sobie różne informacje dotyczące stanu zdrowia koni, a zadania rozdaje koniuszy i zootechnik. Tam też zostały wydane dyspozycje dla naszej grupy. W tym dniu uczennice pomagały w codziennych pracach na stajniach, np. w porządkach, czyszczenie koni. Następnie uczennice zobaczyły pokaz koni arabskich zorganizowanym specjalnie dla nich. Prezentowały się takie „końskie gwiazdy”, jak: Ermitage, Pontia , Wieża Mocy, Lawinia. Przyszli hodowcy zobaczyli, na czym w praktyce polega prezentacja koni, jak się je ustawia do oceny pokroju i na co należy zwrócić uwagę podczas samej oceny. Widzieli też prezentację tych koni w ruchu w ręku i luzem.

      Kolejnym punktem w programie było zwiedzanie muzeum na terenie stadniny. Są tam zgromadzone wszystkie nagrody, floo ,puchary, piękne obrazy, siodła arabskie i piękne zdjęcia, które świadczą o niesamowitych osiągnięciach tamtejszych koni.

      Następnie uczniowie wybrali się wraz z panią prezes stadniny Moniką Słowik do pozostałych gospodarstw należących do stadniny, w tym Folwarku Podlesie, gdzie znajduje się młodzież męska -  ogierki roczne i dwuletnie czystej krwi arabskiej i małopolskiej o selekcjonowanym umaszczeniu tarantowatym.

      W ośrodku w Michałowie oprócz koni jest jeszcze prowadzona hodowla bydła mlecznego rasy jersey, a w gospodarstwie Lubcza bydła rasy holsztyńsko-fryzyjskiej. W Lubczy pani zootechnik opowiadziała o hodowli bydła i o odbywającym się właśnie próbnym udoju.

      Uczennice były bardzo zadowolone z wyjazdu, podczas którego mogły zdobyć ciekawe i ważne zawodowe doświadczenia. (JN)

       

    • INTERNAT COMPANY – nowe przedsięwzięcie uczniowskie  rozwijające umiejętności biznesowe
     • INTERNAT COMPANY – nowe przedsięwzięcie uczniowskie  rozwijające umiejętności biznesowe

      18.11.2019

      Kolejni uczniowie naszej szkoły wykazali się inicjatywą, kreatywnością, a przede wszystkim przedsiębiorczością. Mieszkańcy internatu założyli młodzieżowe mini przedsiębiorstwo - firmę „Internat Company”, która będzie działała na szkolnym rynku na wzór spółki jawnej. Wspólnicy wybrali 4-osobowy zarząd spółki. Prezesem został Damian Chudziński, dyrektorem ds.marketingu Patrycja Bieruta, dyrektorem finansowym Aniela Winiarczyk i dyrektorem produkcyjnym Kacper Czerwiński. Szkolnym opiekunem mini przedsiębiorstwa jest Pani Elwira Podhalicz.

      W piątek 8 listopada 2019r. Zarząd „Internat Company” podpisał z Panią Dyrektor Joanną Miłobóg umowę najmu pomieszczenia przeznaczonego na działalność mini przedsiębiorstwa.

      Na ten moment uczniowie – wspólnicy szukają pomysłu na produkt, przygotowują biznesplan przedsięwzięcia, gromadzą niezbędny kapitał, podejmują działania marketingowe. Zanim zaczną produkować sprzedawać swoje produkty i prowadzić dokumentację finansową, przeszli cykl szkoleń. 13 listopada 2019r. Damian Chudziński i Patrycja Bieruta wzięli udział w szkoleniu „Design Thinking - metoda projektowania innowacyjnych rozwiązań stosowana w Google”. Szkolenie odbyło się w Chorzowie. Całodniowe warsztaty były okazją do poznania ciekawych osób z różnych szkół w Polsce oraz nauką kreatywnego myślenia wykorzystywanego w procesie projektowania nowych innowacyjnych rozwiązań. Natomiast Aniela Winiarczyk jako dyrektor finansowy szkoli się on-line odnośnie prowadzenia dokumentacji i rozliczeń finansowych.

      Nasi przedsiębiorcy chcą wziąć udział w Ogólnopolskim Konkursie na Najlepsze Młodzieżowe Mini przedsiębiorstwo PRODUKCIK, który odbędzie się w czerwcu 2020 roku. Zwycięzca konkursu reprezentuje Polskę w konkursie europejskim „JA Europe Company of the Year Competition”.

      Życzymy ciekawych pomysłów i maksymalnych zysków! (EP)

     • „Naród, który nie pamięta swojej historii, zmuszony jest ją powtórzyć”

      18.11.2019

      Jest taki dzień w kalendarzu ważny dla każdego, kto o sobie mówi „ jestem patriotą”. To dzień 11 listopada, Święto Odzyskania Niepodległości. Cieszymy się, że po 123 latach odzyskaliśmy niepodległość. Ale co ta niepodległość dla nas znaczy? Czy potrafimy docenić, ile trudu włożyli nasi przodkowie, byśmy mogli żyć w wolnym kraju? I temu, dlaczego powinniśmy cieszyć się z wolności i pamiętać o tym, co było, poświęcony był apel przygotowany przez klasę 2 CT w piątek 8 listopada 2019r. W montażu słowno-muzycznym uczniowie przedstawili wiersze tych poetów, dla których słowa POLSKA, WOLNOŚĆ, WALKA były znakiem powinności każdego Polaka. Nie zabrakło również ważnych dla historii piosenek: „Żeby Polska była Polską”, „Mury”, „Pierwsza Brygada”.  Bo jak się okazuje, odzyskanie wolności, to dopiero początek. Każda lekcja historii jest ważna. Dlatego doceniajmy to, co dostaliśmy i dbajmy, by nam tego nie odebrano. (Wó)

    • KRUS w naszej szkole
     • KRUS w naszej szkole

      07.11.2019

      6 listopada 2019 r. w naszej szkole gościliśmy przedstawicieli Terenowej Placówki Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w Świdnicy: Panią Kierownik - Urszulę Dembińską i Panią Inspektor do spraw prewencji - Lucynę Jabłonkę. Wraz z nimi w spotkaniu z młodzieżą klas pierwszych uczestniczyła także Pani Joanna Bartosiak-Kuźniewska - przedstawiciel Okręgowego Inspektoratu Pracy we Wrocławiu Oddział w Wałbrzychu. Prelegenci przedstawili cele i zadania reprezentowanych instytucji oraz wskazali największe zagrożenia dla zdrowia i życia osób pracujących w sektorze rolnictwa. Uczniowie mieli okazję  dowiedzieć się wielu ciekawych informacji dotyczących min. środków ochrony indywidualnej w pracy rolnika, podstaw ubezpieczeń społecznych w rolnictwie oraz  form zatrudnienia i  zasad podejmowania pierwszej pracy. Atrakcją był konkurs - TEST z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy w rolnictwie i przemyśle. Na młodzież czekały atrakcyjne nagrody rzeczowe. Najlepszymi w dziedzinie BHP okazali się  uczniowie kl. I M4T Technikum w zawodzie: technik agrobiznesu czyli: miejsce I - Serafin Lesiak, miejsce II - Piotr Wilczak i miejsce III – Oskar Bełdo.   (Ko)

       

    • Hubertus 2019
     • Hubertus 2019

      07.11.2019

      29 października 2019r. odbyła się szkolna impreza jeździecka Hubertus zorganizowana przez uczniów technikum w zawodzie technik hodowca koni. Społeczność naszej szkoły uczciła tradycję święta jeźdźców i myśliwych na terenie SO Książ.

      Na uroczystości gościliśmy Pana Marka Pawłowicza – przewodniczącego Rady Rodziców i jednocześnie właściciela stadniny i klubu jeździeckiego „Stary Julianów”, delegację z zaprzyjaźnionej szkoły ZS Nr 1 w Krzyżowicach składającą się z uczniów technikum w zawodzie technik hodowca koni wraz z nauczycielem Panem Grzegorzem Jasiczkiem, Panią Sandrę Slawską właścicielkę sklepu „Patataj” ze Świdnicy oraz kadrę kierowniczą i wychowawców klas.

      Szkolny Hubertus rozpoczął się uroczystym pokazem ujeźdzeniowym w wykonaniu jeźdźców – uczniów prezentujących 10 koni. Pokaz został przygotowany i prowadzony przez uczennicę kl. IV CT Kingę Prymulę. Następnie odbyły się gry i zabawy z końmi oraz park habituacyjny, gdzie każdy miał okazję popracować z koniem z ziemi w ręku, sprawdzić swoje umiejętności w pracy i komunikacji z koniem . Uczennice Wiktoria Czakan z kl. II CT oraz Julia Białobrzeska z kl. III PTC uświetniły imprezę amatorskim pokazem woltyżerskim, po którym to każdy z chętnych mógł wykonać trzy podstawowe figury woltyżerskie na koniu pracującym w pasie woltyżerskim (klęk na koniu, flaga i młynek). Każdy z uczestników był zaangażowany i miał zadania do wykonania. Wychowawcy klas owijali koniom kończyny owijkami na czas i dokładność. Zaproszeni goście – branżowcy musieli opisać kościec konia i wypełnić poprawnie zadanie egzaminacyjne z kwalifikacji R.20 w części pisemnej, natomiast młodzież losowała zadania, polegające na identyfikacji wybranych koni, ocenie chodów i pokroju. Uwieńczeniem Hubertusa było „szukanie lisa”, którego to udało się znaleźć Natalii Zabagło-Pawłowicz z kl. II CT oraz Szymonowi Klepkowi z kl. I CT.

      Po wspólnych zmaganiach, przy ognisku wręczono upominki dla najlepszych miłośników koni, a uroczystość świętowano biesiadując przy smacznym bigosie i smażąc kiełbaskę na kiju.

    • Szkoła pamięta
     • Szkoła pamięta

      04.11.2019

      Przypadające 1 listopada Święto Zmarłych to czas pełen zadumy i refleksji nad  istotą życia i przemijaniem. Zapaleniu zniczy towarzyszą wspomnienia osób bliskich i ważnych. Nasza społeczność także co roku upamiętnia wszystkich uczniów, nauczycieli i pracowników szkoły, którzy odeszli, ale byli związani z Mokrzeszowską Szkołą, gdzie skrzyżowały się nasze drogi. Stąd w czwartek 31 października 2019r. ksiądz Dawid Fiołek wraz z młodzieżą przed wejściem do głównego budynku szkoły zorganizował symboliczne miejsce pamięci.

      W tym roku dodatkowo uczciliśmy Święto Zmarłych wystawą przygotowaną przez uczniów i Panią Agnieszkę Stelmach poświęconą ważnym postaciom polskiej historii, których życiowa misja przełożyła się na fakt, że jest nam dane żyć w czasach niepodległości. Włączyliśmy się tym samym w ogólnopolską akcję „Szkoła pamięta” zorganizowaną pod patronatem Ministra Edukacji Narodowej. (JM)

    • Koncert skrzypcowy w Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu
     • Koncert skrzypcowy w Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu

      04.11.2019

      „4 pory w roku” Antonia Vivaldiego to wydarzenie, podczas którego nie mogło nas zabraknąć. 30 października 2019r. wybrani uczniowie klas pierwszych w zawodzie technik agrobiznesu i technik żywienia i usług gastronomicznych wraz z opiekunkami Panią Jolantą Pinczakowską i Panią Wiesławą Krzemińską uczestniczyli w koncercie organizowanym w ramach  Koncertów Edukacyjnych dla Młodzieży.

      „4 pory w roku” to koncert, podczas którego omówione zostały okoliczności powstania cyklu koncertów skrzypcowych Cztery pory roku, skomponowanych przez jednego z najwybitniejszych przedstawicieli muzyki barokowej – Antonia Vivaldiego. Pomimo upływu wielu lat owe koncerty cieszą się niesłabnącą popularnością, podobnie jak ich autor, któremu poświęcone było to spotkanie. Została ukazana imponującą różnorodność działań i niespodziewanych talentów włoskiego kompozytora, a także sensacyjne epizody z jego życia – wszystko po to, by udowodnić, że Antonio Vivaldi, podejmując rozliczne aktywności twórcze, był całkowicie nieszablonowy i zarazem wyjątkowo efektywny. W programie, poza Czterema porami roku, znalazły się także inne słynne utwory mistrza, a całość została zilustrowana materiałami filmowymi zrealizowanymi w Wenecji, specjalnie  na potrzeby koncertu.

      Wydarzenie z cyklu „Speaking Concerts” jest organizowane we współpracy z powstałą w 2009 r. w Poznaniu „Fabryką Sztuki”, której misją stało się kształtowanie wrażliwości oraz zaspokajanie potrzeby obcowania z kulturą wśród wszystkich pokoleń za pomocą uniwersalnego języka – muzyki. Podczas koncertów wykonanie muzyki łączone było z komentarzami charyzmatycznego dyrygenta, Marcina Sompolińskiego oraz autorskimi filmami i prezentacjami. (JP)

    • Wybory do Samorządu Uczniowskiego
     • Wybory do Samorządu Uczniowskiego

      04.11.2019

      24 października 2019r. odbyły się wybory do Samorządu Uczniowskiego. Wydarzenie poprzedzone było kampanią kandydatów. Nad poprawnością wyborów czuwała komisja w składzie: Oliwia Lurka (4CT) , Kacper Król (4MT) oraz Panie Magdalena Kuklińska i Marta Podrzycka. Uprawnionych do głosowania było 147 uczniów. Głosowało 131 osób. Oddano 131 głosów ważnych. Frekwencja wyniosła 89%. Najwięcej głosów – 64 – otrzymał Krystian Pilch (3 PTC) i to on będzie pełnił funkcję przewodniczącego SU. Na Patrycję Bierutę (2MT) głosowały 44 osoby, a na Aleksandrę Marcinkowską (2PTM) – 23. Gratulujemy nowemu szefostwu i życzymy powodzenia i wytrwałości przy realizacji wyborczych zobowiązań. (JM)

    • Jabłko - niejedno ma imię…
     • Jabłko - niejedno ma imię…

      24.10.2019

      Wcale nie zaczęło się w naszej szkole od jabłka. Kilka lat wcześniej mieliśmy szkolną maskotkę truskawkę, która uwieczniona jest na jednym z filmów reklamujących szkołę. Aktualnie ujednoliciliśmy temat „owocowo-warzywny” i dlatego logo szkoły stanowi jabłko, maskotką szkoły jest jabłko JONATAN, a wspólnie bawimy się w czasie Szkolnego Święta Jabłka. W tym roku cała społeczność szkolna przygotowywała krzyżówki z hasłem JONATAN, rymowanki o jabłku, brała udział w quizie jabłkowym… Impreza zwsze wypada jesienią, gdyż stanowi okazję do przyjęcia w poczet społeczności szkolnej uczniów klas pierwszych. Dlatego w tym roku postanowiliśmy do naszego kochanego jabłka dodać wariacje dyniowe, bo jak szaleć to szaleć! Zaprosiliśmy niezwykłych gości - właścicieli magicznego „Dyniowego Zakątka” z Olszan, Państwa Staraków. No i działo się… Były szartlotki i pieczone jabłka, były przysmaki dyniowe i mnóstwo zabawy. (EM, MP)

    • Cukier młodzieży nie krzepi!!!
     • Cukier młodzieży nie krzepi!!!

      24.10.2019

      Jak zaplanować właściwą dietę i przygotować zdrowy posiłek? O co właściwie chodzi z tą insuliną? Czy można sobie pozwolić na deser? Odpowiedzi na te i inne pytania odnaleźli uczniowie klas pierwszych 23 października 2019r. podczas spotkania i warsztatów z Panią Anetą Stanek-Gonerą. Pani Aneta współpracuje z „Fundacją Insulinooporność – zdrowa dieta i zdrowe życie” i przyjechała do nas, aby porozmawiać o właściwych nawykach żywieniowych oraz pokazać jak można obejść się bez cukru, który bynajmniej nie krzepi… Wszystko to działo się w przededniu Światowego Dnia Walki z Otyłością stanowiącą bardzo poważny problem społeczny, także w Polsce. (JM)

      P. S. Dziękujemy serdecznie Pani Justynie z portalu doba.pl.

      Więcej na:

      https://doba.pl/dsw/artykul/-foto-za-nami-warsztaty-cukier-mlodziezy-nie-krzepi-/27519/0

      https://www.facebook.com/insulinooporni

    • Ogólnopolski Tydzień Kariery
     • Ogólnopolski Tydzień Kariery

      23.10.2019

      Dzięki współpracy z Poradnią Psychologiczno-Pedagogiczną w Świebodzicach, Panie Ludmiła Krawczyk i Milena Balwierz przeprowadziły cykl warsztatów dla uczniów klas pierwszych w zawodach technik żywienia i usług gastronomicznych, technik hodowca koni, technik agrobiznesu. Oryginalne ujęcie tematu stanowiła gra "Planuję, decyduję, działam”, ponieważ pozwoliła uczniom na aktywność i uruchomienie wyobraźni. (MP, EM)

    • Seminarium na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu
     • Seminarium na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu

      22.10.2019

      21 października 2019r. w Centrum Dydaktyczno-Naukowym Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu odbyło się seminarium pt. ,,Wspieranie rozwoju małej przedsiębiorczości na obszarach wiejskich Dolnego Śląska – modele działalności i dobre praktyki‘’. Siedmioro uczniów naszej szkoły wraz z opiekunem Panią Moniką Kołakowską wzięło udział w tym interesującym, naukowym spotkaniu. Całe wydarzenie zostało zrealizowane w ramach Schematu II Pomocy Technicznej Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich PROW na lata 2014-2020 i było podsumowaniem projektu realizowanego przez Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu w porozumieniu z Dolnośląskim Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego we Wrocławiu, Lokalną Grupą Działania – Stowarzyszenie LIDER A4 oraz Stowarzyszeniem  ,,Żywność dla przyszłości”. W trakcie seminarium zostały zaprezentowane zagadnienia w ramach trzech paneli tematycznych: 1. PRZEDSIĘBIORCZOŚĆ, 2. MODELE DZIAŁALNOŚCI i DOBRE PRAKTYKI, 3. MODELE SPOŁECZNEJ WSPÓŁPRACY. Młodzież miała doskonałą okazję wysłuchać ciekawych wystąpień prelegentów, poszerzyć swoje wiadomości dotyczące zakładania działalności na obszarach wiejskich oraz zasad ich funkcjonowania. Dodatkowo uczniowie dowiedzieli się jak prowadzić działalność gospodarstwa o profilu winiarskim, agroturystycznym i ekologicznym. Zdobyli również informacje na temat zasad certyfikacji gospodarstw ekologicznych. Seminarium było źródłem wiedzy dla rolników i przyszłych rolników, którzy myślą o nowych kierunkach organizacji gospodarstwa i nowych profilach jego działalności. (Ko)

       

    • Dzień Papieski
     • Dzień Papieski

      21.10.2019

      16 października 2019r. w naszej szkole przeżywaliśmy obchody XIX Dnia Papieskiego. Z tej okazji społeczność szkolna uczestniczyła w przedstawieniu słowno-muzycznym przygotowanym przez uczniów klasy 3PTC wraz z księdzem Dawidem Fiołkiem. Wspominaliśmy 41 rocznicę wyboru kardynała Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową. Przypomnieliśmy sobie część najważniejszych wydarzeń z czasu pontyfikatu Papieża Polaka, a także słowa, które wypowiadał do rodaków - szczególnie do młodego pokolenia. Miłym akcentem tego dnia był poczęstunek w postaci „papieskich kremówek" przygotowanych przez Panią Brygidę Kowalczyk i uczniów klas technikum żywienia. Na zakończenie obchodów Dnia Papieskiego głos zabrała także Pani dyrektor Joanna Miłobóg, która zauważając kryzys autorytetów we współczesnym świecie, wskazała na św. Jana Pawła II, jako na tę osobę, która może stać się takim autorytetem dla młodych ludzi, poszukujących wyższych wartości i życiowych celów. (DF)

     • Zagraniczne szkolenia naszych nauczycieli – odsłona pierwsza

      21.10.2019

      Dzięki współpracy ZSCKR w Mokrzeszowie z Krajowym Centrum Edukacji Rolniczej w Brwinowie nauczyciele naszej szkoły biorą udział w wielu szkoleniach i seminariach branżowych, w tym zagranicznych. Zdobyte podczas wyjazdów umiejętności, wiedzę i doświadczenia wykorzystują w pracy z uczniami oraz przekazują sobie nawzajem, co sprawia, że możemy stwierdzić, jesteśmy za pan brat ze światowymi wzorcami i nowinkami. To z kolei przekłada się na wysoką jakośc pracy szkoły.

      I tak od 1 do 5 października 2019 r. Pani Natalia Kinast i Pani Jolanta Pinczakowska uczestniczyły w seminarium „Enoturystyka i kuchnia węgierska” połączonym z wyjazdem studyjnym. Nauczycielki miały okazję pogłębić wiedzę na temat zwyczajów kulinarnych Węgier, korzeni i specyfiki kuchni Madziarów, tajemnic produkcji wina. Poznały tradycje winiarskie oraz produkcję win w regionie Egeru. Uczestniczyły w pokazie przygotowywania potraw kuchni węgierskiej – gulaszu węgierskiego, placków węgierskich, placków węgierskich - langosz, kołacza węgierskiego oraz naleśników a la Gundel. Brały udział w warsztatach sporządzania gulaszu węgierskiego. Ponadto poznały tajniki ekspozycji jako elementu marketingu sprzedaży. Wyjazd był również okazją do zwiedzenia stolicy państwa i jednocześnie największego miasta Węgier – Budapesztu. Podczas wieczornego rejsu mogły podziwiać majestatyczne budowle jak m.in. budynek parlamentu, zamek królewski czy Most Elżbiety. (NK)

     • Świetnie wyniki naszych uczniów w I Rzucie Ligii Lekkoatletycznej

      20.10.2019

      17 października 2019r. w Świdnicy na trenie na OSIR-u odbył się I Rzut Ligi Lekkoatletycznej, w którym nasza szkoła wzięła udział. W tym roku bardzo dobrze zaprezentowali się biegacze wygrywając swoje konkurencje. Kasjan Onyszkiewicz wygrał bieg ponad 400-metrowym finiszem na dystansie 1500 metrów, a Daniel Dominiak był jak zwykle bezkonkurencyjny w biegu na 400 metrów pokonując resztę rywali nawet o kilkadziesiąt metrów!!! Wszystkim Naszym Reprezentantom gratulujemy dobrych wyników i liczymy na podobne, a nawet jeszcze większe sukcesy w II Rzucie Ligi Lekkoatletycznej już w kwietniu. (MW)

    • Sukces luzaczek
     • Sukces luzaczek

      20.10.2019

      Podczas Mistrzostw Polski w Powożeniu Zaprzęgami Czterokonnymi połączonych z Mistrzostwami Młodych Koni w Powożeniu nasze uczennice: Kinga Prymula oraz Sandra Burban z klasy IV technikum w zawodzie technik hodowca koni miały okazję luzakować Panu Piotrowi Mazurkowi - obecnemu mistrzowi Polski w powożeniu. Podczas próby ujeżdżenia i zręczności Kinga nawigowała Pana Piotra. Dzięki udziałowi w tak prestiżowych zawodach uczennice zdobyły bezcenne doświadczenia oraz przeżyły niezapomniane sportowe emocje. Gratulujemy Panu Piotrowi Mazurkowi, luzakom oraz koniom :)  tytułu Mistrza Polski! (JH)

      Zdjęcia: Katarzyna Kopera

      http://www.driving.pl/84-aktualnosci/aktualnosci-z-kraju/1852-mistrzostwa-polski-czworek-mpmk-ksiaz-2019

    • Jubileusze szkół rolniczych
     • Jubileusze szkół rolniczych

      14.10.2019

      Nasza szkoła jest jedną z 53 placówek w Polsce należących do Sieci Szkól Rolniczych prowadzonych przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Jedną z dwóch takich na Dolnym Śląsku. Co je łączy? Niewątpliwie nazwa – wszystkie są Zespołami Szkół Centrami Kształcenia Rolniczego. Poza tym wszystkie kształcą młodzież i dorosłych w zawodach rolniczych. Co je wyróżnia spośród innych szkół? Świetnie wyposażona nowoczesna baza, bardzo dobra kadra pedagogiczna, wysoka zdawalność egzaminów zawodowych i wiele dodatkowych przedsięwzięć skierowanych na rozwój uczniów i podnoszenie ich umiejętności branżowych (projekty, wycieczki, spotkania, warsztaty, itp.). I oczywiście przywiązanie do własnej historii. Zatem jubileusz każdej ze szkół, tak jak w rodzinie, stanowi wydarzenie dla wszystkich „sióstr”. Dlatego na imprezach takiej rangi nie mogło zabraknąć przedstawicieli ZSCKR w Mokrzeszowie.

      4 października 2019r. Pani Dyrektor Joanna Miłobóg uczestniczyła w Jubileuszu 60-lecia Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. K. Kluka w Rudce (województwo podlaskie).

      9 października 2019r. nasza delegacja wraz ze sztandarowym świętowała obchody 55-lecia Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Rudnej połączone z nadaniem szkole imienia Władysława Szafera (województwo dolnośląskie).

      12 października 2019r. Pani Dyrektor reprezentowała ZSCKR w Mokrzeszowie podczas Jubileuszu 70-lecia Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Komisji Edukacji Narodowej w Henrykowie (województwo lubuskie).

      Jeszcze raz składamy wszystkim Jubilatkom najserdeczniejsze życzenia i już dzisiaj zapraszamy za 8 lat na nasze 70-lecie. (JM)

    • „Moje serce zostało we Lwowie”
     • „Moje serce zostało we Lwowie”

      14.10.2019

      11 października 2019r. uczniowie naszej szkoły na czele z Panią Moniką Kołakowską – kierownikiem praktycznej nauki zawodu uczestniczyli w uroczystych obchodach 10 Dni Lwowa i Kultury Kresowej zorganizowanych przez świdnicki oddział Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich. Wydarzenie jak zawsze przyciągnęło wiele osób, dla których Lwów (jak mówią słowa piosenki) to takie miejsce na ziemi, w którym „zostawili serce”. Dzięki wspomnieniom i pieśniom młodzież obecna na uroczystości mogła wziąć ciekawą lekcję historii, lepiej poznać ważne dla polskiej kultury i narodowej pamięci miejsca, jak choćby cmentarz Orląt Lwowskich, cmentarz Łyczakowski czy Uniwersytet Lwowski. Prowadzący uroczystość prezes TMLiKPW Pan Antoni Jadach na ręce Pani Kołakowskiej złożył podziękowania za dotychczasową współpracę. (JM) Więcej na: https://mojaswidnica.pl/10-dni-lwowa-i-kultury-kresowej-w-swidnicy-zdjecia/

    • Dzień Edukacji Narodowej
     • Dzień Edukacji Narodowej

      11.10.2019

      W piątek 11 września 2019r. odbył się uroczysty apel z okazji Święta Edukacji Narodowej.

      Zgodnie z tradycją szkoły część oficjalna rozpoczęła się od ślubowania pierwszoklasistów. Tym samym w sposób symboliczny zostali oni włączeni w poczet zbiorowości uczniowskiej Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. W. Witosa w Mokrzeszowie.

      W dalszej części wydarzenia głos zabrała Pani dyrektor Joanna Miłobóg. W swoim wystąpieniu odczytała list i przekazała życzenia od Pana Krzysztofa Ardanowskiego – Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Następnie podziękowała wszystkim pracownikom i nauczycielom za kolejny rok pracy, poświęcenia i zaangażowania w rozwój Szkoły. Wręczyła także nagrody tym, którzy w swojej pracy dydaktyczno-wychowawczej odznaczyli się wyjątkową kreatywnością, sumiennością, zaangażowaniem i empatią w rozumieniu spraw uczniowskich. Wyróżnieni zostali: Joanna Hodel, Luiza Kępińska, Monika Kołakowska, Brygida Kowalczyk, Magdalena Kuklińska, Ewa Mizerska, Marta Podrzycka i Ryszard Skotnicki.

      Jak co roku nie zabrakło kwiatów, laurek i słów podziękowania od młodzieży. Imprezę przygotowali uczniowie klasy 2 PTM wraz z wychowawcą Panem Marcinem Wójciakiem. Wykazali się nie tylko inicjatywą i poczuciem humoru, ale i zaskoczyli Grono tablem ze zdjęciami swoich nauczycieli. Oczywiście na wysokości zadania stanął również Samorząd Uczniowski, który pod okiem Pani Brygidy Kowalczyk postanowił osłodzić wszystkim ten dzień serwując tort i inne wykwintne ciasta idealnie komponujące się ze świeżą kawą i aromatyczną herbatą. Poczęstunek wpisał się świetnie w słowa naszej „nowej” noblistki Olgi Tokarczuk: „Mądrość jest apetyczna jak drożdżowe ciasto, ożywiająca jak herbata”. (JM)

    • Mistrzostwa Polski w Powożeniu Zaprzęgami Czterokonnymi i Mistrzostwa Polski Młodych Koni w Powożeniu. Stado Ogierów Książ 2019
     • Mistrzostwa Polski w Powożeniu Zaprzęgami Czterokonnymi i Mistrzostwa Polski Młodych Koni w Powożeniu. Stado Ogierów Książ 2019

      10.10.2019

      W dniach 4-6 października 2019 r. na hipodromie Stada Ogierów Książ odbyły się Mistrzostwa Polski w Powożeniu Zaprzęgami Czterokonnymi połączone z Mistrzostwami Młodych Koni w Powożeniu. Tegoroczna aura nie rozpieszczała koni ani zawodników. Błoto i ulewny deszcz sprawiły, ze trasa była ekstremalnie trudna. Nie obyło się bez wypadków. Na szczęście nie były groźne w skutkach. Pierwszy dzień zawodów to próba ujeżdżenia na czworoboku, dzień drugi to widowiskowy maraton czyli próba terenowa z przeszkodami. Dzień trzeci to próba zręczności na hipodromie.

      Oczywiście na imprezie nie zabrakło przedstawicieli naszej szkoły. Uczennice kl. I technikum w zawodzie: technik hodowca koni Sabina Dembna i Zuzanna Skrzydlewska z opiekunem Panią Joanną Niebieszczańską czynnie  uczestniczyły w zawodach służąc pomocą techniczną przy wpuszczaniu zawodników na czworobok. Dodatkowo nasza młodzież - Sabina Dembna i Zuzanna Skrzydlewska oraz Adam Tarkowski i Alan Kołosowski, w pięknych strojach ludowych asystowali przy ceremonii wręczania nagród w trzecim dniu zawodów. (Ko)

    • Mistrzostwa Polski Młodych Koni w ujeżdżeniu, skokach przez przeszkody i wkkw Morawa 2019
     • Mistrzostwa Polski Młodych Koni w ujeżdżeniu, skokach przez przeszkody i wkkw Morawa 2019

      01.10.2019

      Od 19 do 22 września 2019r. przyszli hodowcy koni mieli okazję poznać kulisy wybranego przez siebie zawodu. Uczestniczyli w asyście sędziowskiej podczas Mistrzostw Polski Młodych Koni w ujeżdżeniu, skokach przez przeszkody i WKKW w Morawie. Najpierw przeszli szkolenie związane z asystą sędziowską podczas WKKW. Zapoznali się z zasadami oceny zawodników i obsługą programu komputerowego dotyczącego oceny jeźdźców. Dowiedzieli się między innymi, co bierze pod uwagę sędzia na przeszkodach crossowych, a jakie umiejętności techniczne zawodników ocenia się w poszczególnych konkursach. Spotkali się z głównym lekarzem weterynarii, który omówił dokładnie sposób kwalifikacji koni do zawodów sportowych z uwzględnieniem zdrowia i bezpieczeństwa konia, najczęstszych objawów chorobowych, urazów i schorzeń podczas zawodów, dokumentacji i identyfikacji koni oraz zasad przeglądu weterynaryjnego. Przez cały czas nie tylko asystowali w pracy sędziom konkursowym, ale również czuwali nad prawidłowym przebiegiem zawodów sportowych.

      Wydarzenie tej rangi pozwoliło uczniom poznać wielu cenionych specjalistów pracujących przy obsłudze zawodów. Młodzież miała okazję obserwować umiejętności i wyniki młodych koni oraz pracę i doświadczenie zawodników.

      Współpraca z ośrodkiem jeździeckim „Stragona” w Morawie oraz umożliwienie uczniom udziału w zawodach wpływa pozytywnie na rozwój umiejętności branżowych, poszerzanie wiadomości związanych ze sportem jeździeckim i specyfiką organizacji zmagań jeździeckich. (JH)

    • Otwarcie szkolnej kawiarenki
     • Otwarcie szkolnej kawiarenki

      30.09.2019

      W środę 25 września 2019r. została otwarta kawiarenka szkolna. Kampania plakatowa zadziałała i wydarzenie cieszyło się sporym zainteresowaniem.

      A oto mini wywiady z gośćmi i  organizatorami:

      Kuba – uczeń klasy IV, gość:

      „Rzadko chodzę do kawiarni, bo najbardziej smakuje mi kawa w domu. Ale dziś postanowiłem spróbować. I jestem miło zaskoczony. Co mnie zdziwiło? Gwar osób stojących w kolejce oraz siedzących przy stolikach, unoszące się w powietrzu aromaty kawy i deserów oraz organizatorzy zaangażowani w swoje zajęcia. Nie spodziewałem się takiego tłumu. Atmosfera była naprawdę kawiarniana. No i menu. Było tu wiele kuszących propozycji. Między innymi czarna kawa, kawa z bitą śmietaną lub kawa z mlekiem, herbaty, soki. Musiałem się zastanowić co wybrać: curd cytrusowy czy czekoladowy z ciasteczkami. A może crème brûlée? Na zamówienie nie czekałem długo. Kątem oka znalazłem wolne miejsce pomiędzy nauczycielami i kilkoma młodszymi uczniami. Oczywiście skończyło się na przyjemnej pogawędce. Mogę powiedzieć, że jestem za takim spędzaniem w szkole czasu i za taką integracją.”

      Pani Natalia Kinast – nauczyciel przedmiotów żywieniowych, organizatorka kawiarenki:

      „Pracownia planowania żywienia od maja 2019 roku posiada profesjonalny ekspres firmy Stalgast warty 12.000 PLN, witrynę chłodniczą i inne urządzenia. Wiele lokali gastronomicznych może nam zazdrościć. Uczniowie i nauczyciele w ubiegłym roku szkolnym odbyli branżowe szkolenia, które poszerzyły pakiet ich umiejętności zawodowych. To efekt realizacji projektu „Zawodowiec to dobry fachowiec”. Skoro mamy wykwalifikowanych baristów, trzeba było to wykorzystać. Dlatego poparłam inicjatywę uczniów. Wspólnie z klasą 3 technikum w zawodzie technik żywienia i usług gastronomicznych zamierzamy kontynuować przedsięwzięcie i poszerzać asortyment, zwłaszcza deserów. Zarobione pieniądze będą przekazane na Radę Rodziców, która będzie nimi zarządzać tak, aby można było kupić surowce na kolejne tygodnie działalności.”

      Krzysztof Jasiński i Daniel Dominiak – uczniowie, pomysłodawcy kawiarenki:

      „Mieliśmy wiele zamówień, a czasami ledwo nadążaliśmy z wydawaniem kawy. Automat był tylko jeden, a chętnych prawie osiemdziesięciu, ale udało się nam spełnić oczekiwania gości. To najważniejsze” - powiedział Krzysiek przygotowując kolejny napój.

      „Cieszę się, że wszystkim smakowały moje desery. Uwielbiam patrzeć jak takie niewielkie słodkości zmieniają czyjś dzień na lepszy” – mówił Daniel karmelizując cukier do kolejnych crème brûlée.

      Reasumując – szkolną kawiarenkę można uznać za otwartą. I to z sukcesemJ (NK)

    • Każdy może zdobyć swój Everest
     • Każdy może zdobyć swój Everest

      29.09.2019

      25 września 2019 r. klasy pierwsze w zawodzie technik agrobiznesu oraz technik hodowca koni wyjechały na wycieczkę dydaktyczno-krajoznawczą do Radomierza oraz Mniszkowa wraz z opiekunami: Panią Karoliną Czaplińską, Panią Joanną Hodel oraz Panią Agatą Wójcik.

      Dzięki współpracy ZSCKR w Mokrzeszowie ze Stacją Badawczą Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, umiejscowioną w malowniczo położonym Radomierzu, uczniowie mieli okazję obejrzeć gospodarstwo prowadzone przez Panią Agnieszkę i Piotra Gierszewskich. Zajmują się oni chowem i hodowlą bydła francuskiej rasy charolaise. Uczniowie z zainteresowanie słuchali prelekcji na temat chowu tej mięsnej rasy bydła.

      Uczestnicy wycieczki dotarli również do Mniszkowa, gdzie znajduje się Fundacja „Czarodziejska Góra", prowadzona przez niezwykłego człowieka - Pana Roberta Kazimierskiego „Kazia", byłego alpinisty, obecnie znawcy i hodowcy koni czystej krwi arabskiej. Uczniowie wysłuchali szalenie inspirującej prelekcji o tym, że każdy człowiek może wspiąć się na wyżyny swoich możliwości, mimo trudności jakie życie przed nim stawia. Misją fundacji jest między innymi budowanie pewności siebie u ludzi dzięki obcowaniu z końmi.

      Z wycieczki wróciliśmy naładowani pozytywną energią i wiarą we własne możliwości. (KC)

    • AGRO SHOW Bednary 2019
     • AGRO SHOW Bednary 2019

      23.09.2019

      19 września 2019r. uczniowie klasy 2PTM i 1M4 wraz z opiekunami: Panem Krzysztofem Hodelem, Panem Marcinem Wójciakiem i Panią Małgorzatą Bednarską pojechali na wycieczkę integracyjno-dydaktyczną na AGRO SHOW na Bednary, k. Poznania. Ta Międzynarodowa Wystawa Rolnicza organizowana jest przez Polską Izbę Gospodarczą Maszyn i Urządzeń Rolniczych od 1999 roku. AGRO SHOW od lat postrzegane jest jako doskonałe miejsce prezentacji najnowszych i najnowocześniejszych maszyn i urządzeń rolniczych. AGRO SHOW to również kompleksowa wystawa, podczas której swoją aktualną ofertę pokazują producenci nawozów, nasion, środków ochrony roślin, firmy z sektora finansowego i innych branż związanych z rolnictwem. Dzięki temu rolnicy przybywający na AGRO SHOW podczas 4 dni wystawy mają możliwość zapoznania się z kompletną ofertą środków produkcji i usług dla rolnictwa.

      Nasi uczniowie zgodnie stwierdzili, że podczas wycieczki mieliśmy możliwość zobaczenia maszyn, które w przyszłości mogą się im przydać we własnych gospodarstwach. Wszyscy uczestnicy wycieczki wrócili z niej zadowoleni i z uśmiechem na twarzy. (KH)

       

    • 20 lat WTZ-ów w Mokrzeszowie
     • 20 lat WTZ-ów w Mokrzeszowie

      19.09.2019

      Los kiedyś skrzyżował drogi Naszej Szkoły i Warsztatów Terapii Zajęciowej Polskiego Stowarzyszenia Osóbz Niepełnosprawnością Intelektualną/ Koło w Świdnicy. Z uczestnikami WTZ-ów i ich opiekunami spotykamy się codziennie i znamy, można powiedzieć, od zawsze. To nasi „sąsiedzi z parteru”, którzy po różnych perturbacjach korzystają z pomieszczeń szkolnego internatu. Dlatego z radością przyjęliśmy zaproszenie na ich 20 urodziny. I jak zawsze nie odmówiliśmy pomocy. Tym razem uczniowie technikum żywienia i usług gastronomicznych razem z Panią Brygidą Kowalczyk pomogli w obsłudze gości. Pani Jadwiga Roniewska-Ciupiak – kierownik WTZ-ów - pochwaliła naszą młodzież na forum podczas części oficjalnej dziękując szkole za te lata współpracy. (JM)

    • Zadwórze – polskie Termopile
     • Zadwórze – polskie Termopile

      19.09.2019

      18 września 2019r. delegacja naszej szkoły uczestniczyła w uroczystości upamiętniającej 99 rocznicę bitwy pod Zadwórzem przygotowanej przez Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wychodniach w Świdnicy. Jej celem było upamiętnienie wydarzeń z roku 1920. Wówczas, a dokładnie 17 sierpnia podczas wojny polsko-bolszewickiej, 330 młodych żołnierzy nazywanych Orlętami Lwowskimi stanęło do nierównej walki z siłami konnej armii Budionnego. Zależało im na opóźnieniu ataku na Lwów. I chociaż na polu bitwy poległo 313 żołnierzy, to cel został osiągnięty. Wg opinii historyków bohaterstwo oddziału kpt. Zajączkowskiego przyczyniło się do zwycięstwa Wojska Polskiego w Bitwie Warszawskiej. (JM)

       

    • Adios Valencia! Hola escuela en Mokrzeszów :)
     • Adios Valencia! Hola escuela en Mokrzeszów :)

      18.09.2019

      14 września 2019r. uczniowie Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Mokrzeszowie wrócili z 2-tygodniowych praktyk, które realizowali w branży gastronomicznej w Walencji. 18 przyszłych techników żywienia i usług gastronomicznych doskonaliło umiejętności zawodowe w hiszpańskich hotelach i restauracjach. Praktyki możliwe były dzięki realizowanemu od września 2018 roku projektowi „Działam, obserwuję, uczę się. Europejska mobilność warunkiem rozwoju kompetencji zawodowych i językowych uczniów i nauczycieli ZSCKR w Mokrzeszowie” w ramach projektu „Ponadnarodowa mobilność uczniów i absolwentów oraz kadry kształcenia zawodowego” realizowanego ze środków PO WER na zasadach Programu Erasmus+, sektor: Kształcenie i szkolenia zawodowe. Projekt ułatwi na pewno naszej młodzieży przejście z etapu nauki do etapu zatrudnienia i uprości wejście na trudny i dynamiczny rynek pracy nie tylko w Polsce, ale i w Europie.

      Praktykanci pracowali codziennie 8 godzin przez 5 dni w tygodniu. Samodzielnie dojeżdżali do pracy środkami transportu publicznego (autobusami, metrem, itp.). Młodzież była zakwaterowana u rodzin hiszpańskich, co stanowiło świetną okazją do nawiązania ciekawych znajomości i poznania kultury śródziemnomorskiej, a także „wymusiło” komunikację w języku angielskim lub hiszpańskim (!). Weekendy i niektóre popołudnia były zapełnione wieloma atrakcjami. W pierwszy dzień pobytu młodzież wypoczywała po podróży na pięknej plaży Malvarrosa. Opiekunowie praktyk, Pan Ryszard Skotnicki i Pani Elwira Podhalicz, wspólnie z Marią, przewodniczką z Esmovii (partner projektu) zapoznali uczniów z topografią miasta oraz pokazali najważniejsze punkty turystyczne Walencji.

      Na początku praktyki każdy musiał poznać personel, regulaminy pracy oraz przejść szkolenie z BHP, przepisów sanitarnych, zasad stosowania środków ochrony indywidualnej, obsługi maszyn i urządzeń, obowiązków pracowników kuchni i sali obsługi.

      Podczas weekendu uczniowie odwiedzili największe w Europie oceanarium. Po pracy nie mogło zabraknąć czasu na zwiedzanie miasta, odpoczynek ma brzegu morza czy wspólną kolację.

      Dzięki uczestnictwu w projekcie młodzi ludzie stali się bardziej odważni, otwarci i pewni siebie. Część osób uwierzyło w swoje możliwości i umiejętności zarówno zawodowe, jak i językowe. Wielu mówiło o przygodzie życia. Była to dla uczniów unikalna okazja, aby doskonalić swój warsztat zawodowca, poznać ciekawe miejsca, kulturę, ludzi, język hiszpański oraz odpocząć na słonecznych plażach ood błękitnym hiszpańskim niebem.

      Odbycie zagranicznego stażu potwierdzone będzie wydanymi certyfikatami Europass-Mobilność, dzięki którym nabyte przez uczniów umiejętności i kwalifikacje zawodowe przybiorą postać formalną i uznawaną przez europejskich pracodawców. Młodzież otrzymała również certyfikaty potwierdzające odbyty staż od instytucji pośredniczącej oraz przyjmującej. (EP)

    • Brązowy medal dla Daniela Dominiaka w hiszpańskim wyścigu CASTELLAR-OLIVERAL
     • Brązowy medal dla Daniela Dominiaka w hiszpańskim wyścigu CASTELLAR-OLIVERAL

      18.09.2019

      W niedzielę 8 września 2019 r. Daniel Dominiak – uczeń klasy III technikum w zawodzie technik żywienia i usług gastronomicznych, wziął udział w VI edycji popularnego w Walencji  wyścigu Castellar – Oliveral na dystansie 10 km. Jak to się stało? Daniel – w ciągu tygodnia pracy uczestnik praktyk zagranicznych w odbywających się w Hiszpanii w ramach programu Erasmus+, postanowił wykorzystać wolny czas tak, jak lubi najbardziej, czyli rywalizując z innymi biegaczami. I tym razem odniósł sukces - zajął 3 miejsce w swojej kategorii wiekowej oraz 44 miejsce w kategorii OPEN na 450 startujących zawodników. Należy dodać, że Daniel ma na swoim koncie wiele występów zwieńczonych tytułami:

      • Mistrza Polski LZS na dystansie 800 m,
      • Wicemistrza Polski LZS na 400 m,
      • Mistrza Dolnego Śląska na 800 m w kategorii U20,
      • Halowego Mistrza Dolnego Śląska na 600 m i 300 m w kategorii U20

      Na co dzień trenuje w Klubie SL GKS Olsza Olszyna, a jego celem na sezon halowy 2019/2020 jest zdobycie medalu na Mistrzostwach Polski w Toruniu w kategorii U20.

      Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów w drodze na sportowe szczyty! (EP)

    • Kupuj PRODUKTY POLSKIE
     • Kupuj PRODUKTY POLSKIE

      11.09.2019

      "PRODUKT POLSKI” – takie określenie pojawia się na wielu opakowaniach produktów z żywnością, które znajdujemy na sklepowych półkach. Co oznacza? Mówi o tym, że towar przez nas kupowany  został wytworzony co najmniej w 75% z surowców pochodzących z Polski, od polskich rolników. Dlaczego warto zwrócić uwagę na tak oznakowane produkty?

      Bo wyróżniają się one bardzo dobrą jakością, są produkowane w sposób spełniający wysokie wymagania rynku i klienta – po prostu smakują i są zdrowe. Trzeba mieć świadomość tego faktu.

      Nasza szkoła również włączyła się w kampanię promocyjno-informacyjną. 11 września 2019r. na spotkaniu przygotowanym przez klasy IV technikum w zawodzie technik agrobiznesu i technik hodowca koni pod kierunkiem Pani Joanny Hodel i Pani Karoliny Czaplińskiej nie zabrakło wystawy polskich produktów. Część merytoryczną dotyczącą oznakowania opakowań i certyfikacji poprowadziła Pani Izabela Michniewicz z Dolnośląskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego we Wrocławiu. O zagrodach edukacyjnych opowiedziała Pani Agnieszka Kowalczuk. Na koniec spotkania wszyscy mogli skorzystać z poczęstunku przygotowanego przez uczniów oczywiście tylko z polskich produktów.

      Zapraszamy wszystkich gości, a zwłaszcza rodziców i słuchaczy KKZ do zapoznania sięz ekspozycją i materiałami informacyjnymi. (JM)

       

      Zapraszamy do obejrzenia konferencji pracowej jaka odbyła się w MRiRW

    • Dożynki w Mokrzeszowie
     • Dożynki w Mokrzeszowie

      09.09.2019

      W niedzielę 8 września 2019r. odbyły się dożynki wiejskie w Mokrzeszowie z udziałem całej społeczności lokalnej, wśród której nie zabrakło i przedstawicieli naszej szkoły na czele z Panią dyrektor Joanną Miłobóg. Mimo że pogoda nie dopisała, atmosfera była gorąca i rodzinna. Po mszy dziękczynnej odprawionej w kościele pw. św. Jadwigi przez proboszcza tutejszej parafii -  księdza kanonika Stanisława Panewskiego, wszyscy udali się do świetlicy, gdzie zasiedli do stołów zapraszani przez starostów dożynek i gospodarzy wsi – Panią sołtys Janinę Bogacz i Pana radnego Pawła Dziurdzię. Charakter tego wyjątkowego święta rolników podkreślił występ zespołu ludowo-estradowego „Mokrzeszów”, który zaprezentował misterium chleba. Publiczności spodobały się też pełne wdzięku mażoretki z Pszenna. (JM)

    • Centralna inauguracja roku szkolnego szkół podległych MRiRW
     • Centralna inauguracja roku szkolnego szkół podległych MRiRW

      09.09.2019

      6 września 2019r. w Starym Brześciu odbyła się uroczysta inauguracja roku szkolnego 2019/2020 szkół podległych Ministrowi Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Wśród 53 delegacji z całej Polski nie zabrakło naszych przedstawicieli, tj. Pani dyrektor Joanny Miłobóg, Pani wicedyrektor Luizy Kępińskiej oraz pocztu sztandarowego pod opieką Pana Krzysztofa Hodela.

      Uroczystość miała podniosły charakter. Poprzedziła ją msza św. w zabytkowym kościele św. Stanisława BM w Brześciu Kujawskim. Następnie poczty sztandarowe i delegacje przy wtórze orkiestry dętej przemaszerowały do ZSCKR w Starym Brześciu, gdzie rozpoczęła się część oficjalna wydarzenia. Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi - Pan Jan Krzysztof Ardanowski - w przemówieniu inauguracyjnym zwrócił się do dyrektorów, nauczycieli i uczniów, aby w swoich działaniach brali odpowiedzialność za ziemię „żywiecielkę”, szanowali jej potrzeby (np. stosując płodozmian), wykazywali się wiedzą, która musi stanowić podstawy każdej działalności, w tym rolniczej.

      P.S. Serdecznie dziękujemy Panu Dyrektorowi Markowi Sobolewskiemu z ZSCKR w Powierciu za przemiłe spotkanie, niezwykle gościnne przyjęcie i zapewnienie noclegu całej naszej ekipie oraz pokazanie walorów regionu, w tym zabytkowego sanktuarium Matki Boskiej Zwycięskiej w Brdowie. (JM)

       

       

    • Kiermasz używanych podręczników
     • Kiermasz używanych podręczników

      09.09.2019

             6 września odbył się w naszej szkole kiermasz używanych podręczników. Wzorem ubiegłych lat uczniowie mogli sprzedać używane książki i kupić za bezcen te, które były im potrzebne. Kiermasz był też okazją do wspólnej dyskusji i wymiany doświadczeń miedzy uczniami, głównie klas pierwszych, którzy chętnie integrowali się ze swoimi starszymi kolegami i koleżankami.

      Teraz pozostało już tylko życzyć sukcesów w nauce... (Ku)


       

    • Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego
     • Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego

      09.09.2019

      W poniedziałek 2 września 2019r. rozpoczął się nowy rok szkolny. Tym razem wśród zgromadzonych wyjątkowo liczną grupę stanowili uczniowie klas I, którzy będą pobierać naukę w 4 oddziałach. Towarzyszyli im też rodzice.

      Uroczystą akademię przygotowała klasa IV technikum w zawodzie technik hodowca koni pod opieką wychowawczyni – Pani Joanny Hodel. Po słowach wprowadzenia młodzież zaprezentowała program związany z obchodami 80 rocznicy wybuchu II wojny światowej. Przypomniano najważniejsze fakty. Podkreślono bezmiar tragedii ludności. Zwrócono uwagę na zagrożenia, jakie niesie za sobą totalitaryzm. Pointę stanowił wiersz wyrecytowany przez ucznia Michała Zawadę.

      Pani dyrektor Joanna Miłobóg w swoim przemówieniu także odniosła się do historii Polski kładąc nacisk na kwestię wolności i jej znaczenie w wymiarze uniwersalnym. Na zakończenie zwróciła się do uczniów i nauczycielami z życzeniami, aby rozpoczęty rok szkolny 2019/2020 był okresem osobistego rozwoju, wielu ciekawych doświadczeń związanych zwłaszcza z kształceniem zawodowym i przyniósł wszystkim satysfakcję w postaci wysokich wyników na świadectwach.

      Nie zabrakło też słów skierowanych do całej społeczności szkolnej przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi – Pana Jana Krzysztofa Ardanowskiego, który na tę okoliczność przysłał do ZSCKR w Mokrzeszowie specjalny list. (JM)

    • Dożynki gminne w Pszennie
     • Dożynki gminne w Pszennie

      09.09.2019

      W niedzielę 25 sierpnia 2019r. w Pszennie odbyły się dożynki gminne. Gmina Świdnica składa się z 33 sołectw i jest największa w powiecie świdnickim. Święto dożynkowe stanowi wpisany w tradycję wyraz dziękczynienia za zebrane plony. I chociaż lato tego roku było suche i upalne, nie ma dużych strat, więc rolnicy, hodowcy, sadownicy, ogrodnicy i pszczelarze zebrali się, aby wziąć udział w uroczystym korowodzie z wieńcami i bochnami chleba, modlić się podczas mszy świętej, podziwiać stoiska i stragany dożynkowe, raczyć się specjałami przygotowanymi przez koła gospodyń wiejskich i bawić przy muzyce gwiazdy wieczoru - zespołu Brathanki. Na dożynkach nie zabrakło też reprezentacji naszej szkoły na czele z Panią dyrektor Joanną Miłobóg. Uczniowie mimo trwających wakacji, stanęli na wysokości zadania i wzorowo zaprezentowali swoje umiejętności związane z obsługą gości, za co osobiście podziękowała całej ekipie wójt gminy - Pani Teresa Mazurek. (JM)

    • Kuchnia hiszpańska na celowniku uczniów ZSCKR w Mokrzeszowie
     • Kuchnia hiszpańska na celowniku uczniów ZSCKR w Mokrzeszowie

      04.09.2019

      Wydaje się, że za oknem nadal wakacje, lecz uczniowie już zasiedli w szkolnych ławkach. Jednak nie wszyscy. Bo oto grupa 18 przyszłych techników żywienia i usług gastronomicznych z Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. W. Witosa w Mokrzeszowie 31 sierpnia 2019r. wyleciała z lotniska w Katowicach na praktykę zawodową do hiszpańskiej Walencji w ramach projektu: „Działam, obserwuję, uczę się. Europejska mobilność warunkiem rozwoju kompetencji zawodowych i językowych uczniów i nauczycieli ZSCKR w Mokrzeszowie w ramach działania „Ponadnarodowa mobilność uczniów i absolwentów oraz kadry kształcenia zawodowego” realizowanego ze środków PO WER na zasadach Programu Erasmus+  - sektor: Kształcenie i szkolenia zawodowe. Uczniowie będą realizować praktyki zawodowe w hotelach, restauracjach i lokalnych barach tapas przez dwa tygodnie. Pod okiem profesjonalistów kuchni hiszpańskiej zdobędą wiedzę, umiejętności, a przede wszystkim doświadczenie, tak cenne na rynku pracy. W końcu praca pod skrzydłami lokalnych szefów kuchni to nie tylko wyjątkowa atrakcja, ale i gwarancja wysokiego poziomu praktyk. Są gotowi podjąć każde wyzwanie, gdyż przed wyjazdem odbyli zajęcia z przygotowania językowego, pedagogiczne i kulturowego.

      Młodzież ma zapewniony bogaty program kulturowy, który obejmuje zwiedzanie miasta wraz z jego historycznym centrum, katedry i pałace, kilometry parków, największe oceanarium
      w Europie, czy supernowoczesne perełki architektury użytkowej (Miasto Sztuki i Nauki).

      Realizacja projektu to okazja do zdobycia przez uczniów Europassa potwierdzającego nabycie wiedzy i kwalifikacji w innym kraju europejskim. To sprawdzenie wiedzy i umiejętności
      w praktyce, podniesienie kompetencji posługiwania się językiem angielskim w życiu codziennym i zawodowym. To także szansa na przeżycie wspaniałej przygody, poznanie podstaw hiszpańskiego oraz tradycji, kultury i zwyczajów z pierwszej ręki, czyli od samych Hiszpanów, bo nasi uczniowie zakwaterowani są u rodzin.

      Opiekunami uczniów są Pan Ryszard Skotnicki i Pani Elwira Podhalicz, która jest również koordynatorem projektu.

      „Mamy nadzieję, że nasi uczniowie wrócą do nas nie tylko opaleni, pełni wrażeń, ale przede wszystkim zdobędą nieocenione doświadczenia, które pozwolą z zapałem przygotować hiszpańskie tapasy oraz paellę valencianę, na które już dzisiaj zapraszam do mokrzeszowskiej szkoły”  – mówi Pani Joanna Miłobóg dyrektor ZSCKR w Mokrzeszowie. (EP)

    • Kadra najwyższych lotów
     • Kadra najwyższych lotów

      09.09.2019

      Chociaż wakacje jeszcze się nie skończyły, to przed czwórką nauczycieli ZSCKR w Mokrzeszowie spotkało wyzwanie. 23 sierpnia 2019r. w Warszawie stanęli przed komisjami powołanymi przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, aby po przeprowadzonej rozmowie otrzymać kolejny stopień awansu zawodowego. Emocje towarzyszyły wszystkim, ale poziom, jaki zaprezentowali był bardzo wysoki. Wszyscy wykazali się nie tylko fachowością i wiedzą, ale udowodnili, że w ich pracy to uczeń jest najważniejszy. I tak Panie: Joanna Hodel, Dorota Koczut i Marta Podrzycka są już nauczycielami dyplomowanymi, a Pan Krzysztof Hodel jest nauczycielem mianowanym.

      Mamy się czym chwalić - w ZSCKR w Mokrzeszowie 78% nauczycieli posiada najwyższe stopnie awansu zawodowego, z czego 64% to nauczyciele dyplomowani, a 14% to nauczyciele mianowani. (JM)

  • Kontakty

   • Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Wincentego Witosa, 58-160 Świebodzice
   • szkola@mokrzeszow.edu.pl
   • 74 850 87 36
   • Mokrzeszów 111
   • 74 850 87 00
 • Galeria zdjęć

  • Pracownie szkolne
  • Centralna inauguracja roku szkolnego szkół podległych MRiRW
  • Internat
  • Hiszpania
  • Rozpoczęcie roku szkolnego 2019/2020
  • Dożynki Gminne Gminy Świdnica
  • Zdjęcia szkoły