• Zagraniczne praktyki uczniów

      09.05.2022

      Takiej sytuacji niegdy jeszcze nie było, choć w zagranicznych praktykach uczniowie ZSCKR w Mokrzeszowie uczestniczą w każdym roku. Co jest tym razem takiego niezwykłego? Tym razem w ramach przyznanej akredytacji w obszarze "Kształcenie i szkolenia zawodowe" w niedzielę 8 maja 2022r. w świat wyruszyły 3 grupy. 11 uczniów technikum w zawodzie technik żywienia i usług gastronomicznych pod opieką Pani Elwiry Podhalicz i Pani Natalii Kinast poleciało do Turcji, gdzie w Anataly w ekskluzywnym pięciogwiazdkowym hotelu Titanic  Mardan Palace poznają tajemnice najlepszych szefów kuchni. 12 uczennic technikum w zawodzie technik hodowca koni pojechało do dobrze znanej w naszej szkolej Green Academy w Beder, ale praktykować będzie w ośrodku specjalizującym się m.in. chodowli duńskich koni gorącokrwistych. Opiekę nad tą grupą sprawują Pani Izabela Bek-Kaczkowska i Pan Ryszard Skotnicki. Natomiast 14 przyszłych techników agrobiznesu tym razem trafiło do Bukaresztu, gdzie będzie doskonalić swoje umiejętności praktyczne w oparciu o bazę dydaktyczną Uniwersytet Agronomicznych Nauk i Medycyny Weterynaryjnej oraz w okoliczych gospodarstwach, m.in w winnicach. Towarzyszą im Pani Karolina Czaplińska i Pan Krzysztof Hodel. Praktyki potrwają do 21 maja 2022r. W tym czasie nauczyciele także wbogacą swoje doświadczenia i umiejętności zawodowe realizując szkolnia branżowe.

      Wkrótce będzie można śledzić relacje z mobilności na blogach.

      Celem projektu Nr  2021-1-Pl01-Ka121-Vet-000006682 jest zdobycie praktycznego doświadczenia zawodowego, wzmocnienie i rozwój kompetencji zawodowych uczniów oraz przygotowanie do realiów współczesnego rynku pracy, a ponadto wzmocnienie kompetencji językowych w tym języka obcego zawodowego, poznanie oczekiwań europejskiego rynku pracy, podniesienie kompetencji społecznych, osobistych i kulturowych uczniów. (JM)

       

     • Wycieczka w Rudawy Janowickie

      11.05.2022

      W dniach 4 – 6 maja 2022r. klasy 3 MT i 3 M4 były na wycieczce szkolnej w Rudawach Janowickich. Nasza przygoda zaczęła się od zwiedzenia ruin zamku Bolczów, do których dotarliśmy pieszo. Po małej rozgrzewce dnia poprzedniego wybraliśmy się pieszo szlakiem niebieskim na Sokolik i Krzyżyną Górę. Wędrując szlakiem przez Rudawski Park Krajobrazowy podziwialiśmy dzieła natury wykute w skałach m.in. Skalny Most, Piec, Fajkę, Starościańskie Skały. W drodze na Sokolik skorzystaliśmy z oferty żywieniowej schroniska PTTK Szwajcarka – do gustu przypadły nam zwłaszcza tosty. Wieczorami nie obyło się bez ogniska i tradycyjnego pieczenia kiełbasek. (SG, ML)

     • Nigdy więcej wojny

      09.05.2022

      5 maja 2022r. klasa 1CT (technik howca koni) wraz z nauczycielką historii Panią Agnieszką Stelmach wzięła udział w wycieczce dydaktycznej do KL Gross- Rosen. Odwiedziliśmy pawilon, oglądaliśmy przedmioty  osobiste należące do więźniów. Dowiedzieliśmy się o ich pochodzeniu i bardzo trudnej codzienności, m.in. apelach, wyniszczającej pracy oraz ciężkich warunkach bytowych. Na młodzieży wrażenie zrobił fakt, że tożsamość uwięzionych była ukryta pod wytatułowanym numerem obozowym, a przynależność oznakowana symbolem gwiazdy Dawida. Wyjazd odbył się w ramach obchodów 77 rocznicy zakończenia II Wojny Światowej i upamiętnienia ofiar nazizmu. (AS)

     • Otwarcie sezonu międzynarodowych zawodów jeździeckich w WKKW w Polsce z asystą naszych uczniów

      05.05.2022

      Otwarcie sezonu zawodów międzynarodowych we Wszechstronnym Konkursie Konia Wierzchowego w Morawie już za nami. W dniach 8-10 kwietnia oraz 22-24 kwietnia odbyły się międzynarodowe starty jeździeckie w WKKW Strzegom Spring Open, w których to nasza młodzież kształcąca się w zawodzie technik hodowca koni mogła, w ramach współpracy z Morawą, uczestniczyć w asyście sędziowskiej oraz pomocy technicznej podczas przebiegu konkursów, zarówno na czworoboku, parkurze jak i na trasie crossu. Zadania przydzielone młodzieży polegały głównie na asystowaniu sędziom ujeżdżeniowym (komputerowe zapisywanie osiągniętych wyników przez zawodników) na trasie crossu, na przydzielonych przeszkodach crossowych -videofilmowanie przejazdów zawodników oraz mierzenie ich czasu przejazdu. Praca na tego typu zawodach jest bardzo wymagająca, bowiem młodzież pracuje w różnych warunkach klimatycznych, wymaga dużej odpowiedzialności, umiejętności pracy zarówno zespołowej, jak i indywidualnej. Przede wszystkim jednak dostarcza uczniom dużo satysfakcji i  jest doskonałą formą doskonalenia zawodowego w branży związanej z hodowlą koni.

      Kolejna asysta czeka uczniów już w ostatnim tygodniu tego roku szkolnego. (JH)

     • Święto Konstytucji 3 Maja

      02.05.2022

      Tym razem obchody uchwalenia Konstytucji 3 Maja uczciliśmy uroczystym apelem, który przygotowała klasa 2 CT wraz z wychowawcą - Panią Joanną Hodel. Mając w pamięci znaczenie tego święta dla współczesnej demokracji, uczennice przedstawiły rys historyczny przywołując ważne daty, fakty i postaci. Nie zabrakło także programu artystycznego i piosenek patriotycznych. Całości dopełniła dopracowana pod każdym względem dekoracja. Na całej społeczności szkolnej wrażenie zrobił wiersz Wisławy Szymborskiej "Gwęda o miłości ziemi ojczystej" w wykonaniu Weroniki Plokhuty, w której ustach ostatnia zwrotka utworu nabrała szczególnego znaczenia...

      "By na tej twarzy spokój był

      i dobroć, i rozumny uśmiech,

      naród mój nie żałuje sił,

      walczy i tworzy, i nie uśnie.

      Pierścienie świetlnych lat nad nami,

      ziemia ojczysta pod stopami.

      Nie będę ptakiem wypłoszonym

      ani jak puste gniazdo po nim."

     • Dzień Flagi Rzeczpospolitej Polskiej 

      02.05.2022

      Dzień Flagi został ustanowiony przez Sejm w 2004 r. Celem święta jest promowanie szacunku do flagi oraz propagowanie wiedzy o polskiej tożsamości oraz symbolach narodowych. W tym dniu Polacy z dumą wywieszają flagi w domach i instytucjach państwowych. Zachęcamy wszystkich do udziału w akcji. 
      Więcej na: https://www.gov.pl/web/edukacja-i-nauka/dzien-flagi-rzeczypospolitej-polskiej--swietujmy-razem

     • Wycieczka edukacyjna do SK w Michałowie

      02.05.2022

      Uczniowie 3 klasy technikum w zawodzie technik hodowca koni, udali się na wycieczkę do słynnej na cały świat Stadniny Koni w Michałowie specjalizującej się w hodowli koni arabskich. Dodatkowo gospodarstwo utrzymuje małe stado koni małopolskich o rzadkiej maści tarantowatej oraz kilkanaście kucy szetlandzkich. Ponadto posiada dwa stada bydła mlecznego: rasy jersey i czarno-białej z dużym dolewem holsztyno-fryza.

      Pierwszego dnia młodzież zapoznała się z historią stadniny oraz zwiedziła całe gospodarstwo. To ponad 400 koni, w tym m.in.: 8 ogierów czołowych, ponad 100 klaczy stadnych, 86 źrebiąt oraz ponad 200 młodzieży hodowlanej. Całość zrobiła na uczniach ogromne wrażenie. Okazało się, iż jest jeszcze kilka klaczy z bliskim terminem porodu. Uczniowie postanowili wraz z masztalerzem pełniącym dyżur nocny poczekać na wyźrebienie. Bezbłędnie wskazali po wnikliwej obserwacji dwie kandydatki – klacze zdradzające objawy zbliżającego się porodu. Słuchając opowieści masztalerza dowiadywali się jak odbywa się poród, jakie są czynności poprodowe i na co najczęściej hodowcy powinni zwrócić uwagę. Do godziny 3 nad ranem szybko zleciał czas oczekiwania. Niestety klacz kandydatka ani myślała, by tej nocy się oźrebić. Uczniowie udali się na krótki spoczynek, by niedługo potem o 6.00 rano stawić się na  zbiórkę – codzienną odprawę masztalerzy z hodowcą, koniuszym oraz Panią Prezes Moniką Słowik.

      Dzień w stajni zaczyna się bardzo wcześnie. Najpierw klacze w oddziałach na biegalniach należy uwiązać na swoich miejscach do karmienia. Jest co robić przy ponad 100 klaczach i ponad 80 źrebiętach. Następnie przychodzi pora na odpas, czyli zadawanie paszy treściwej i objętościowej. Każdy koń dostaje swoją porcję, do swojego żłobu według wyliczonej dawki pokarmowej, pod czujnym okiem Pana Koniuszego. Podczas jedzenia odbywa się czyszczenie koni, by piękno konia arabskiego nie zginęło zasłonięte kurzem z nocy. Tą czynność uczniowie sprawanie opanowali już na zajęciach, więc uwinęli się szybko. Zadziwili się tylko łagodnością i spokojem klaczy, które cierpliwie poddawały się zabiegom. Po pracy czas na przerwę śniadaniową, ale jeszcze przed posiłkiem, pospiesznie udaliśmy się do Europejskiego Centrum Rozrodu Koni, gdzie pani doktor nadzorowała pobieranie nasienia od ogierów, następnie opowiadała o badaniu nasienia i pozwoliła uczniom na zerknięcie pod mikroskop. Były to fascynujące zajęcia praktyczne z inseminacji klaczy, badania USG. Widzieliśmy kilkutygodniowe źrebaczki na USG i monitorowaliśmy uderzenia tętna. 

      Konie zjadły, więc całe stado należy teraz uwolnić z uwiązów i wypuścić na padoki. Klacze z bardzo małymi źrebaczkami odbywały spacer w ręku, klacze ze starszymi - ruch swobodny, a odsadzona młodzież i młode konie - ruch wymuszony na bieżniach. Jeszcze nie nastał czas pastwiskowy, więc konie tęsknie zerkały na pobliskie wielohektarowe pastwiska. W stajni pokazowej odbywa się codzienny trening koni do pokazów.  Uczniowie w sposób praktyczny zobaczyli na czym polega praca prezentera i mieli okazję spróbować zaprezentować wielokrotną medalistkę championkę wielu pokazów. Emandoria wraz z Panem Marcinem ukazywała piękno arabskiego konia bez wysiłku. Lecz trzymana przez nas nie bardzo chciała współpracować. Wiemy już, że aby być prezenterem koni arabskich, należy mieć ogromne doświadczenie i długo oraz ciężko pracować. Wszystko przed nami. Po przerwie obiadowej prace w stajni pokazowej nadal trwały więc nasze zajęcia praktyczne były bardzo ciekawe.

      Zapoznaliśmy się także z hodowlą bydła mlecznego rasy Jersey oraz rasy Holsztyno-Fryzyjskiej. Nowoczesne hale udojowe, cielętniki oraz obory nawet na hodowcach koni zrobiły wrażenie. Widzieliśmy korekcję racic w specjalnym poskromie - krowy w podwieszeniu były poddawane zabiegowi. To jedno z pierwszych urządzeń w Polsce.

      Dużą atrakcją było zapoznanie się z sąsiednim gospodarstwem należącym do SK Michałów utrzymującym młodzież roczną i dwuletnią. Uczestniczyliśmy w trenowaniu koni na bieżni, przyszłych zwycięzców gonitw. Ogierki dwuletnie i roczne ponad 100 koni galopowało po bieżni w zwartym stadzie. Dowiedzieliśmy się, w jakich wyścigach konie arabskie zdobywają nagrody i jak wygląda trening na torze wyścigowym.

      Żywienie koni, planowanie rozrodu, praca selekcyjna oraz próba dzielności i pokazy to zagadnienia, które nie stanowią dla nas problemu. Zajęcia praktyczne to doświadczenie niezapomniane oraz bardzo wspomagające codzienną edukację w zawodzie technik hodowca koni. Bardzo dziękujemy załodze i kierownictwu Stadniny Koni Michałów za bardzo ciekawy i merytoryczny pobyt. Konie arabskie to najpiękniejsze konie na Świecie. (IB)

     • Pożegnanie uczniów klas IV

      09.05.2022

      29 kwietnia 2022 roku w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. W. Witosa w Mokrzeszowie odbyła się uroczystość pożegnania uczniów klas IV technikum w zawodach: technik żywienia i usług gastronomicznych i technik agrobiznesu (IV PTM) oraz w zawodzie technik hodowca koni (IV CT). Swoją obecnością zaszczycił nas Pan dr Jarosław Szandursk, dzekan świdnickiego oddziału Społecznej Akademii Nauk.

      Uroczystość przygotowali młodsi koledzy z klas 3 PTC  pod kierunkiem wcyhowawczyni - Natalii Kinast.

      Najlepszym wynikiem na zakończenie szkoły może poszczycić się Aleksandra Młocek, które otrzymała świadectwo z biało-czeronym paskiem oraz nagrody ufundowane przez Radę Rodziców.

      W części artystycznej wystąpiła klasa III PTC, która dokonała podsumowania życia szkolnego, przedstawiła poradnik jak szczęśliwie ukończyć szkołę. Były też życzenia złożone odchodzącym przez ich młodszych kolegów. 

      Wzruszającym i pięknym elementem akademii było symboliczne "odcięcie pępowiny"  łączącej wychowawców klas IV PTM - Marcina Wójciaka i IV CT Agaty Wójcik ze swoimi wychowankami.

      Teraz już tylko pozostaje życzyć absolwentom powodzenia w dojrzałym życiu i zrealizowania marzeń. (NK)

     • Jak wygląda praca w branży rolniczej?

      21.04.2022

      20 kwietnia 2022 r. w naszej szkole odbyło się kolejne spotkanie przedstawicieli firmy OSADKOWSKI SA z uczniami i absolwentami kierunku technik agrobiznesu. Przedstawiciele Osadkowski S.A. w osobach: Pani Joanna Okrągły - specjalista do spraw HR i Pan Michał Tronina- menadżer do spraw organizacji sprzedaży zapoznali uczestników spotkania z organizacją firmy i jej działami. Omówili również drogę kariery zawodowej, jaką oferuje firma oraz etapy procesu rekrutacyjnego. Spotkanie było bardzo interesujące dla uczniów, szczególnie dla tegorocznych absolwentów - wkraczających za moment na rynek pracy. Indywidualne rozmowy były potwierdzeniem słuszności organizacji takich spotkań w ramach doradztwa zawodowego prowadzonego w szkole.(Ko)

     • # Łączy nas pamięć

      20.04.2022

      19 kwietnia odbyły się uroczystości związane z 79 rocznicą powstania w warszawskim getcie. Upamiętnienie bohaterów miało miejsce w plenerze oraz w sieci. Symbolem wydarzeń stały się żółte żonkile, które co roku składał swoim poległym kolegom jeden z przywódców powstania, Marek Edelman. W tym roku motywem przewodnim była miłość. Na lekcji zdalnej według scenariusza opracowanego przez Muzeum Polin można było dowiedzieć się więcej m.in. o miłości w getcie między Ireną Sendler a Adamem Celnikierem. (AS)

     • "Bądź dobry jak chleb" - Dzień Otwartych Drzwi

      13.04.2022

      We wtorek 12 kwietnia 2022r. gościliśmy uczniów szkół podstawowych wraz z nauczycielami, a także sporą grupę rodziców. Motywem przewodnim tegorocznego Dnia Otwartych Drzwi „Od pola do stołu” był chleb. Uczniowie brali udział w warsztatach tematycznych według następujących bloków: żywienie, agrobiznes, hodowla koni, architektura krajobrazu, mechanizacja. Niewątpliwie ciekawostką był pokazy dronów ("Kids Tech" Krzysztof Kaszuba), które służą nowoczesnemu rolnictwu jako sprawne narzędzie do kontroli upraw, szkód.

      Program imprezy obejmował:

      1. Wykład na temat „Jaki chleb jest dobry?” wygłoszony przez panią Małgorzatę Heredę zakończony konkursem z nagrodami ufundowanymi przez firmę Osadkowski SA.

      2. Warsztaty tematyczne związane z kierunkami ksztacenia ZSCKR w Mokrzeszowie.

      3. Degustację rozmaitych chlebów upieczonych przez naszych uczniów.

      Kiedy uczniowie brali udział w warsztatach i zwiedzaniu szkoły, opiekunowie mogli zapoznać się z możliwościami, jakie dają projekty międzynarodowe zarówno uczniom, jak i nauczycielom. Swoją wiedzą i doświadczeniem w dziedzinie składania wniosków Erasmus+ podzieliła się Pani Elwira Podhalicz - szkolny koordynator

      Na wysokości zadania stanęła ekipa uczniów naszej szkoły: Karolina Łukasik, Julia Kłodowska, Kinga Grabska, Weronika Czernik, Klaudia Ostrowska, Liliana Herba, Patrycja Bieruta, Ola Piłat, Mateusz Mach i Oskar Bełdo, którzy byli opiekunami grup młodszych kolegów z podstawówek. Towarzyszyli im w spacerze po szkole, zdradzali również różne sekrety z życia w ucznia Mokrzeszowie. 

      Słowa uznania należą się wszystkim nauczycielom i pracownikom szkoły za zaangażowanie, wkład pracy i stworzenie miłej atmosfery. (EM, MP)

     • Projekt ,,Start w Przyszłość”- szkolenia dla gastronomii

      14.04.2022

      Za nami już kolejny cykl tygodniowych szkoleń w branży gastronomicznej. Uczniowie Technikum w zawodzie: technik żywienia i usług gastronomicznych mieli okazję odbyć warsztaty w zakresie: barista, barman, kelner i sommelier. W tygodniu od 5 do 9 kwietnia 2022r. młodzież poznawała tajniki w/w zawodów. Szkolenie prowadził Pan Łukasz Ziarko – przedstawiciel Olsztyńskiej Szkoły Baristów Coffee4fun.

      Nabyte wiadomości i umiejętności na pewno wzbogaciły warsztat pracy naszych uczniów, a tym samym przyczyniły się do podniesienia ich wartości zawodowej na rynku pracy. Szkolenia przebiegały w bardzo miłej atmosferze, z dużym zaangażowaniem uczestników i ciekawą, barwną prezentacją efektów pracy. (Ko)

     • Szkolny etap konkursu "Sapere aude"

      12.04.2022

      7 kwietnia 2022r. odbył się I etap konkursu matematyczne “Sapere aude”. Konkurs składa się z 2 etapów: kwalifikacyjnego i finałowego. I etap konkursu został przeprowadzony w formie elektronicznej za pośrednictwem przeglądarki internetowej.

      CELE KONKURSU

      • Rozwijanie zainteresowań i uzdolnień matematycznych uczniów
      • Wskazywanie praktycznych zastosowań matematyki w życiu codziennym.
      • Wdrażanie uczniów do samodzielnej pracy nad pogłębianiem i rozszerzaniem wiadomości zdobytych na lekcjach.
      • Doskonalenie umiejętności logicznego i twórczego myślenia.
      • Umożliwienie uczniom i nauczycielom osiągnięcia satysfakcji z własnej pracy

      Zadania były łamigłówkami matematyczno – logicznymi. Jednym z rozwiązywanych problemów było wydostanie się ślimaka ze studni, który w ciągu dnia wspina się na wysokość 3 m, zaś w ciągu nocy ześlizguje się na 1 metr. (SG)

     • Wielkanoc tuż, tuż...

      11.04.2022

      Mieszkańcy internatu rozpoczęli przygotowania do Świąt Wielkanocnych. 

      Oprócz porządków w pokojach i pomieszczeniach wspólnych, wychowankowie postanowili poczuć zapach świątecznych wypieków. W nowo wyposażonej kuchni dziewczyny upiekły babeczki wielkanocne według receptury Babci Tereski :), a panowie w rytmie ulubionej muzyki i pogawędek o tradycjach Wielkiej Nocy dekorowali upieczone muffinki. W dekoracjach nie zabrakło kurczaczków, lukru i zielonych gałązek - symbolu nadziei i wieczności.

      Jak to w święta bywa i tym razem nie zabrakło prezentów. Zajączek Wielkanocny przyniósł wychowankom niespodziankę w postaci pachnącego jeszcze nowością klubiku - kolejnego miejsce do relaksu obok sali gier, pokoju telewizyjnego i ukochanej przez wszystkich strefy wyooczynku.

      Po warsztatach cukierniczych rozpoczęły się  zmagania sprawnościowe. Radości i emocji było wiele. Jedni rozegrali partyjkę w darts’a, inni w cymbergaja, a jeszcze inni przyglądali się rozgrywkom na wygodnych pufach i wiszących kokonach.

      Nie zabrakło też rozgrywki w kultowe szachy, a wychowawca Pan Marcin stoczył pojedynek z Basią w Jengę. Wygrał oczysiście lepszy/-a ;)

      Mieszkańcy i wychowawcy internatu składają całej społeczności szkolnej oraz gościom odwiedzającym szkolną stronę życzenia wielu radosnych chwil na Święta Wielkanocne, smacznego jajka oraz mokrego Dyngusa . (EP, MS)

     • Bonjour Francjo!

      11.04.2022

      W dniach 7-10 kwietnia 2022 r. Pani Karolina Czaplińska i Pan Krzysztof Hodel odbyli wizytę przygotowawczą, której celem było sprawdzenie potencjalnego miejsca - ośrodka we Francji, gdzie uczniowie technikum w zawodzie technik agrobiznesu mogliby realizować praktyki w ramach posiadanej przez naszą szkołę akredytacji Erasmus+.

      Ostatnio uczniowskie praktyki zawodowe odbywały się w Danii, Niemczech i Hiszpani.

      Już w marcu 2020 roku Pani Karolina Czaplińska wzięła udział w programie School Dating. W spotkaniu koordynowanym przez MRiRW uczestniczyło siedemnaście francuskichch szkół, spośród których na nasze zaproszenie do współpracy odpowiedziała Lycee Agricole HECTOR SERRES w południowo-zachodniej Francji usytuowana 80 km na południe od Bordeaux.

      Podczas wizyty przygotowczej nasi nauczyciele obejrzeli bazę szkoły, zaplecze socjalne, sprawdzili miejsca, w których mogą się odbywać praktyki, omówili program kulturowy i program merytoryczny oraz poznali nauczycieli i dyrektorów z 3 szkół rolniczych w okolicy Oeyreluy. 

      Nasi francuscy partnerzy również są zainteresowani współpracą i wymianą uczniów. Planują przyjechać do nas na podobna wizytę przygotowawczą już we wrześniu.

      Mamy nadzieję, że ostatnie spotkanie zaowocuje w przyszłości wartościowymi praktykami dla uczniów technikum w zawodzie technik agrobiznesu, a być może i nauczyciele w ramach swojego doskonalenia zawodowego także nie oprą się urokom południowej Francji (KC)

  • Kontakty

   • Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Wincentego Witosa, 58-160 Świebodzice
   • szkola@mokrzeszow.edu.pl
   • 74 850 87 36
   • Mokrzeszów 111 58-160 Świebodzice Świebodzice Poland
   • 74 850 87 00
   • ePUAP: zsckrmokrzeszow1
 • Galeria zdjęć

   brak danych