• Szkolne Dni Życzliwości

      24.11.2023

      Od 23 do 24 listopada 2023r. w naszej szkole obchodziliśmy Szkolny Dzień Życzliwości. Była to okazja do wzajemnej życzliwość, poczucia radości i chęci do wspólnego działania, znalezienia powodu do uśmiechu.

      Uśmiech, miłe słowa, a także codzienne "proszę, przepraszam i dziękuję" jest najlepszym prezentem dla drugiej osoby, dlatego też w piątek od samego rana wchodząc do klas uczniowie i nauczyciele byli zachęcani do udziału w akcji plakatem, który został specjalnie przygotowanym na ten dzień przez Samorząd Uczniowski. W holu szkoły zagościła wyjątkowa skrzynka pocztowa. Cała społeczność szkolna mogła wrzucać kartki ze słowami życzliwości, czasem podziękowań i przeprosin skierowane do kolegów, koleżanek, nauczycieli, pracowników administracji i dyrekcji szkoły.

      Bądźmy życzliwi i uśmiechnięci nie tylko dzisiaj, ale i każdego dnia. (EP)

     • Wizyta w piernikarni

      24.11.2023

      20 listopada 2023r. uczniowie klasy II PT w zawodzie: technik żywienia i usług gastronomicznych  w ramach kształcenia zawodowego odwiedzili Piekarnię Śląską w Niemczy.

      Młodzież zapoznała się z historią wypieku pierników, ich przeznaczeniem w dawnych czasach. Wtedy były wręczane jako upominki na różne okazje, np.: śluby, chrzty, wyznanie miłości itp. Każdy z uczniów miał okazję zobaczyć dawne narzędzia pracy do wyrobu tych cudownych słodyczy.

      W ramach warsztatów każdy uczestnik z wcześniej przygotowanego ciasta uformował dla siebie i najbliższej osoby piernikowe pamiątki w wybranych przez siebie foremkach,

      Piernikarnia w Niemczy to miejsce pełne słodkiego, korzennego zapachu i pasji jej Właścicielki. Choć czas świetności piernikowych piernikarzy odszedł już w mroki historii, to takie miejsce jak Piernikarnia w Niemczy wydobywa go z powrotem na światło dzienne i doświadcza niezapomnianych wrażeń zmysłowych. (K_)

     • Spotkanie branżowe

      22.11.2023

      20.11.2023r. w naszej szkole gościliśmy p. dr  Justynę Ciechańską - hodowcę koni z Gruzji oraz Państwa Joannę i Grzegorza Chyłków - hodowców konika polskiego i koni czystej krwi arabskiej ze Stankowic. W spotkaniu uczestniczyły klasy I, II i V kształcące się w zawodzie technik hodowca koni.  P. Ciechańska dzieliła się doświadczeniem z zakresu specyfiki hodowli koni w Gruzji, konieczności zaspakajania naturalnych potrzeb tych zwierząt związanych ze stadem, ruchem, stałym dostępem do paszy, behawioru koni oraz zasad organizacji i przebiegu rajdów konnych dla turystów z całego świata. Przedstawiła ofertę współpracy naszej szkoły z jej gospodarstwem w Gruzji podczas np. realizacji zagranicznych praktyk zawodowych czy organizacji rajdów konnych.

      W tym dniu korzystając z obecności doświadczonych hodowców Państwa Chyłków jako szkoła mieliśmy przyjemność podpisać porozumienie o współpracę z  Agroturystyką „Stadnina Izery” reprezentowaną właśnie  przez właścicieli. Porozumienie daje naszym uczniom m. in. możliwość odbywania zajęć praktycznych związanych z hodowlą koni, prowadzenia turystyki i rekreacji konnej, uczestnictwa w polowych próbach konika polskiego, imprezach turystycznych i hodowlanych, kursach na instruktora górskiej i nizinnej turystyki jeździeckiej, uczestnictwo w rajdach konnych  i wielu innych działaniach związanych z zawodem. (JH)

     • Olimpiada Teologii Katolickiej - etap szkolny

      22.11.2023

      Diecezja Radomska wraz z Uniwersytetem Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie jest organizatorem XXXIV Ogólnopolskiej Olimpiady Teologii Katolickiej w roku szkolnym 2023/2024. Hasło tegorocznej Olimpiady brzmi: Zasady społeczne w nauczaniu Kościoła”, a jej adresatami są uczniowie wszystkich typów szkół ponadpodstawowych.

      W pierwszym, szkolnym etapie Olimpiady wzięli również udział uczniowie Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Mokrzeszowie. Pięcioro z nich, po przygotowaniu się z materiału wskazanego przez organizatora, przystąpiło do konkursu i 15 listopada o godz. 11.00 wraz z młodzieżą z całej Polski uczestniczyło w pisemnym teście.

      Do drugiego etapu Olimpiady zakwalifikowali się: Patryk Palac (kl. II), Vanessa Świstuń (kl. III). Gratulujemy uczniom naszej szkoły i życzymy darów Ducha  Świętego w dalszym zdobywaniu wiedzy. (ks.MZ)

     • Ostrożność nic Cię nie kosztuje

      19.11.2023

      16 listopada 2023r. uczniowie klasy 2MT Patryk Palac, Patryk Matuszek oraz uczeń klasy 1BB Rafał Łyżwa pod opieką Pani Małgorzaty Lenczewskiej wzięli udział w Olimpiadzie Wiedzy w Zakresie Bezpieczeństwa Higieny i Prawa Pracy dla uczniów szkół rolniczych województwa dolnośląskiego "Lenistwo nad rozsądkiem, czy rozsądek nad lenistwem”. Ich zadaniam było napisanie testu, który składał się z 40 pytań. Nasza drużyna wykazując się szerokim zakresem wiedzy teoretycznej oraz praktycznej w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy w rolnictwie zdobyła wyróżnienie.
      Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów! (ML)

     • Finał "Testu Wiedzy o Rolnictwie Ekologicznym"

      19.11.2023

      W dniach 15-16 listopada 2023r. w Warszawie odbył się finał konkursu „Test Wiedzy o Rolnictwie Ekologicznym” połączony z dwudniową konferencją pt. „Produkcja ekologiczna szansą dla młodych rolników”.  Organizatorem zarówno konkursu, jak i konferencji było Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie Oddział  w Radomiu we współpracy z Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Krajowym Centrum Edukacji Rolniczej, Wojewódzkimi Ośrodkami Doradztwa Rolniczego.

      Podczas konferencji podjęto tematy związane z rozwojem rolnictwa ekologicznego w Polsce, w tym możliwości wykorzystania rolnictwa 4.0 w gospodarstwach ekologicznych i otrzymania wsparcia na założenie gospodarstwa ekologicznego. Zaprezentowane zostały gospodarstwa, które są laureatami konkursów na najlepsze gospodarstwa ekologiczne, przetwórnie ekologiczną, najlepszego doradcę ekologicznego.

      W czwartek odbyła się ceremonia wręczenia nagród  laureatom „ Ogólnopolskiego Testu Wiedzy o Rolnictwie Ekologicznym”. Laureaci otrzymali pamiątkowe puchary i statuetki oraz wysokie nagrody pieniężne. Naszą szkołę reprezentowała uczennica klasy II MT – Nikola Hamera, która uzyskała najlepsze wyniki w etapie szkolnym. Niestety nie udało się jej otrzymać tytułu laureata konkursu, ale za to Nikola może pochwalić się bardzo dużą wiedzą z zakresu rolnictwa ekologicznego, bo znalazła się przecież wśród 58 uczniów z całej Polski - młodych ekspertów w dziedzinie rolnictwa ekologicznego.

      Laureatom, Nikoli i wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy. (EP)

     • W 105 rocznicę odzyskania niepodległości

      12.11.2023

      10 listopada 2023r. cała społeczność szkolna wzięła udział w uroczystym apelu z okazji 105 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Akademię rozpoczął krakowiak w wykonaniu zespołu tanecznego przygotowanego przez Pana Piotra Cichońskiego. Punktualnie o 11.11 zabrzmiał "Mazurek Dąbrowskiego" w ramach ogólnopolskiej akcji "Szkoła do hymnu". Później przyszła pora na przemówienie Pani Dyrektor, która podkreśliła znaczenie pojęć wolność i suwerenność w kontekście historycznym oraz w odniesieniu do teraźniejszości naznaczonej konfliktami powodującymi wiele ludzkich cierpień. Pojawiły się też rozważania na temat patriotyzmu i sposobów na jego wyrażenie we współczesnych czasach. Następnie uczniowie klasy 4PTM zaprezentowali program artystyczny. Nie zabrakło w nim najważniejszych wydarzeń, postaci i dat. Teksty przygotowane przez młodzież pod czujnym okiem wychowawczyni, Pani Magdaleny Kuklińskiej, przeplatały się z pieśniami patriotycznymi śpiewanymi przez wszystkich zgromadzonych. Biało-czerwone dekoracje i podniosły nastrój podkreśliły wagę tego wyjątkowego dla Polaków święta. (JM)

     • Rolnictwo precyzyjne i nawigacja rolnicza w ramach projektu "Start w przyszłość"

      06.11.2023

      W październiku w kolejnym cyklu szkoleń w ramach realizowanego projektu „START W PRZYSZŁOŚĆ” uczniowie szkoły brali udział w kursach z rolnictwa precyzyjnego oraz nawigacji rolniczych, gdzie mieli okazję zdobyć wiedzę z zakresu:

      • analizy i przetwarzania danych satelitarnych w celu tworzenia map aplikacyjnych
      • pozyskiwania i analizy danych, programowania maszyn rolniczych
      • kierowanie maszynami rolniczymi, praca na symulatorach
      • praktyczne aspekty wdrożenia nawigacji rolniczej
      • trendy i innowacje w rolnictwie precyzyjnym
      • zrównoważone rolnictwo i ochrona środowiska

      Podczas szkolenia uczniowie odbyli 4-dniowe zajęcia dydaktyczne oraz warsztaty z praktycznego zastosowania zdobytej wiedzy. Zdobyli umiejętności z zakresu rolnictwa precyzyjnego, a w szczególności:

      • potrafią obsługiwać urządzenia GPS do mapowania pól i jazdy równoległej
      • potrafią obsługiwać sprzęty rolnicze tj. rozsiewacz nawozu, opryskiwacz ciągany, siewnik punktowy, prasę rolującą, agregat uprawowo-siewny
      • potrafią dobrać odpowiednie dawkowanie środków ochrony roślin i ocenić wpływ stosowanych środków na środowisko

       Kurs przeprowadził Pan Łukasz Karpiński www.osadkowski.pl (LP)

     • Warsztaty dla uczniów w ramach projektu "Mediacje w edukacji"

      02.11.2023

      23 października 2023r. odbyły się w internacie szkoły warsztaty z panią Magdaleną Wiśniewską z Instytutu Edukacji Pozytywnej dotyczące mediacji rówieśniczych, barier komunikacyjnych, sposobów rozwiązywania konfliktów i zasad mediacji. W warsztatach brali udział przedstawiciele każdej klasy, 16 osób. W opinii prowadzącej warsztaty grupa była zaangażowana, współpracująca. 5-7 osób wykazało duży potencjał mediatorski. Uczniowie bardzo dojrzale prowadzili scenki mediacyjne. Powyższe informacje są szczególnie budujące uczniowie wcześniej nie znali mediacji i ich zasad. (MP,EM,MS)

   • Kontakty

    • Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Wincentego Witosa, 58-160 Świebodzice
    • 74 850 87 36
    • Mokrzeszów 111 58-160 Świebodzice Świebodzice Poland
    • 74 850 87 00
    • ePUAP: zsckrmokrzeszow1
  • Galeria zdjęć

    brak danych