• Śnieżynka na czterech kółkach

      29.12.2022

      Ostatni zakup w tym roku budżetowym. Ale za to jaki! 29 grudnia 2022r. do szkolnej floty dołączyła biała dziewięcioosobowa TOYOTA PROACE VERSO LONG, która będzie wozić uczniów na zajęcia i wycieczki dydaktyczne. Cieszymy się bardzo i dziękujemy organowi prowadzącemu szkołę - Ministrowi Rolnictwa i Rozwoju Wsi za zrozumienie naszych potrzeb i wsparcie finansowe, dzięki czemu młodzież będzie podróżować wygodnie i bezpiecznie. (JM)

     • Jasełka 2022

      29.12.2022

      22 grudnia 2022r. uczniowie klasy 1MT pod opieką księdza Marciana Zawady i wychowawcy Pana Piotra Cichońskiego zaprezentowali jasełka. Zadanie nie było łatwe, bo trzeba było przygotować dekoracje, poćwiczyć granie i śpiewanie kolęd, opanować teksty na pamięć i wrzeszcie wystąpić przed szerokim greminium. Nasi pierwszoklasiści spisali się na medal i wprowadzili wszystkich w wyjątkowych nastrój po mistrzowsku. Po życzeniach złożnych przez Panią Dyrektor, głos zabrali przedstwiciele Samorządu Uczniowskiego, którzy w ramach działań szkolnego wolontariatu poprosili o pomoc dla małego Antosia, którego serce pilnie potrzebuje operacji. Oczywiście ta prośba nie pozostała bez odzewu, za co wszystkm darczyńcom, dziękujemy. Ostatni dzień nauki w roku kalendarzowym 2022 zakończyły klasowe wigilie. (JM)

     • Przy wspólnym stole

      29.12.2022

      Święta Bożego Narodzenia to czas spotkań przy wspólnym stole. 21 grudnia 2022r. odbyła się uroczysta kolacja, na której spotkali się uczniowie, rodzice, nauczycile, pracownicy szkoły i absolwenci ZSCKR w Mokrzeszowie. Była to wspaniała okazja, aby poczuć magię nadchodzących świąt, podzielić się opłatkiem, złożyć sobie życzenia i podziękować za kolejny wspólny rok. A wszystko to w atmosfere rodzinnego ciepła, bliskości, serdeczności i życzliwości. Tak jak na stole nie mogło zabraknąć wigilijnego barszczu z uszkami, smażonego karpia i pierogów, tak i zgodnie z tradycją wychowankowie internatu zaprezentowali swój program artystyczny i pośpiewali kolędy. Pod choinką znalazły się wymarzone prezenty. Było naprawdę magicznie i wyjątkowo. (JM)

     • Spotkanie przy okrągłym stole

      29.12.2022

      21 grudnia 2022r. odbyło się ważne spotknie. Przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego na czele z nowym przewodniczącym Danielem Szwarcbachem omówili z Panią Dyrektor zasady współpracy i przedstawili swoję wizję inicjatyw uczniowskich. Uczniów będą wspomagać Pani Elwira Podhalicz i Pani Małgorzata Lenczewska, której przypadł szkolny wolontariat. Powodzenia! (JM)

     • Cavaliada Poznań

      19.12.2022

      W ramach projektu „Start w przyszłość” współfinansowanego ze środków UE w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego uczniowie naszej szkoły w zawodzie technik hodowca koni uczestniczyli w wyjeździe edukacyjnym na Cavaliada Poznań odbywającej się na Poznańskich Targach Międzynarodowych w dniu 16.12.2022 r.

      Podczas wydarzenia jeździeckiego - międzynarodowych zawodów jeździeckich - uczniowie mogli obserwować zmagania najlepszych zawodników w skokach przez przeszkody, konkurs potęgi skoku oraz doświadczyć  zasad emocjonującej licytacji podczas aukcji młodych koni sportowych, gdzie jeden z koni został sprzedany aż za 77.000 euro. Oczywiście atrakcją dla uczniów były także Targi Sprzętu i Akcesoriów  Jeździeckich, gdzie młodzież mogła zapoznać się z najnowszym sprzętem służącym do sportu jeździeckiego, hodowli koni oraz porozmawiać bezpośrednio z producentami i firmami zaopatrującymi sektor rolniczy związany z chowem i hodowlą koni. Zakupy jak zawsze były udane, a dodatkową atrakcją była obecność Blanki Satory reprezentującej hiszpańską szkołę jazdy,  od której można było uzyskać autograf przy zakupie jej książki.  

      Wyjazd w całości sponsorowany ze środków finansowych projektu, dlatego uczniowie mieli zapewniony dojazd, obiad oraz bilety. Już teraz planują wyjazd na kolejny cykl Cavaliady, tym razem do Sopotu. (JH)

     • Nie bójmy się pomagać

      16.12.2022

      15 grudnia 2022 r. na terenie internatu odbyło się szkolenie przeprowadzone przez funkcjonariusza policji st. asp. Wojciecha Plizga. Celem szkolenia było zwiększenie wiedzy na temat pierwszej pomocy przedmedycznej. Wychowankowie internatu mieli okazję przećwiczyć na fantomach resuscytację krążeniowo- oddechową. Taka wiedza w połączeniu z umiejętościami praktycznymi jest nie do przecenienia - możemy komuś uratować życie. (MS)

     • Bezcenny dar

      15.12.2022

      13 grudnia 2022r. uczniowie klasy 4 MT w ramach akcji krwiodawstwa wybrali się do Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Wałbrzychu. Po wstępnych badaniach wykonanych w laboratorium i konsultacji lekarskiej uczniowie zostali zakwalifikowani do oddawania krwi. Celem akcji jest zwrócenie uwagi na wzrost zapotrzebowania na krew i propagowanie u młodzieży postaw społecznych. Pomysłodawcą akcji i zarazem organizatorem był Pan Szymon Gumny.

      Kto może oddać krew?  Krew oddawać może osoba w wieku 18-65 lat ważąca powyżej 50 kg i ciesząca się ogólnie dobrym stanem zdrowia. Bardzo ważne dla bezpieczeństwa krwi jest regularne jej oddawanie. Krew można oddawać co 56 dni, czyli co 8 tygodni, w tym kobiety oddają krew 4, a mężczyźni 6 razy w roku. Samo oddawanie krwi pełnej trwa średnio 8 minut i jest prawie bezbolesne – czujemy najwyżej lekkie ukłucie igłą. Sprzęt używany podczas donacji (czyli oddawania krwi) jest jednorazowy. Aby oddać krew należy mieć przy sobie dokument tożsamości ze zdjęciem, numerem PESEL i adresem, trzeba też wypełnić kwestionariusz, który zawiera pytania dotyczące stanu zdrowia.

      Wszystkim, którzy wzięli udział w akcji składamy serdeczne podziękowania ponieważ oddając krew ratujesz życie. (SG)

     • Mamy I miejsce w ogólnopolskim konkursie "Ucz się na maksa"

      11.12.2022

      9 grudnia 2022r. na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu miała miejsce gala finałowa konkursu „Ucz się na Maksa” zorganizowanego przez Fundację „Zakłady Kórnickie” we współpracy z portalem „Agrokultura” pod patronatem Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Nasz zespół „Agro Smart”, w skład którego weszli Jagoda Partyka i Eryk Kobylański z klasy IV technikum agrobiznesu zajął I miejsce i wygrał główną nagrodę 5.000 zł. Opiekunem merytorycznym była Elwira Podhalicz. Hasło przewodnie konkursu to: „Dobra współpraca się opłaca”, a cel konkursu to propagowanie idei przedsiębiorczości i pracy zespołowej, rozwijanie kreatywności młodzieży, umiejętności łączenia wiedzy z różnych dyscyplin, nauki myślenia projektowego i kreowanie społecznej wrażliwości. Przedmiotem konkursu było wykonanie pracy - uczniowie musieli opracować strategię rozwoju, opartą o współpracę dla trzech wirtualnych gospodarstw rolnych i agroturystycznych. Jagoda i Eryk przygotowali koncepcję, która zachwyciła wymagającą kapitułę konkursu składającą się z przedstawicielami środowiska naukowego, pedagogicznego, rolniczego i społecznego. Główna nagroda na pewno zostanie dobrze zainwestowana przez zwycięzców. Gratulujemy !!! (EP)

     • Od telefonu można się uzależnić

      11.12.2022

      8 grudnia 2022 r. w internacie odbyło się spotkanie z Panią Magdaleną Lizoń, specjalistką do spraw uzależnień. Wychowankowie internatu mieli możliwość uczestniczyć w warsztatach, które przybliżyły problem związany z nadmiernym korzystaniem z telefonu komórkowego. W obecnych czasach korzystanie z telefonów komórkowych jest nieodłącznym elementem życia. Urządzenia służą nam już nie tylko do rozmów telefonicznych. Dzięki nim mamy dostęp do mediów społecznościowych, platform zakupowych, gier, filmów, narzędzi związanych z pracą i nauką. Niestety, nadmierne korzystanie z komórki nie jest wolne od konsekwencji. (MS)

     • Makita w naszej szkole

      08.12.2022

      W czwartek 8 grudnia 2022 r. uczniowie klasy I Technikum w zawodzie: technik agrobiznesu pod opieką Pana Krzysztofa Hodela odbyli w szkolnej pracowni kształcenia zawodowego pokaz profesjonalnych elektronarzędzi marki MAKITA. Należy zaznaczyć, że MAKITA to korporacja o zasięgu międzynarodowym i największy producent profesjonalnych elektronarzędzi na rynku światowym. Swoje fabryki posiada w Japonii, Chinach, Wielkiej Brytanii, Niemczech, Kanadzie, Stanach Zjednoczonych, Brazylii i Rumunii.                                    Prezentację w naszej szkole przeprowadził doradca techniczny firmy MAKITA - Pan Piotr Taratorkin. Przedstawiciel firmy w bardzo ciekawy sposób zademonstrował narzędzia przydatne w codziennej pracy rolnika takie jak: wkrętarki, wiertarki, szlifierki, taczki samojezdne, odkurzacz do liści itp. Wiele czasu poświęcono na omówienie nowości i ciekawostek technicznych. Zajęcia obejmowały nie tylko zagadnienia teoretyczne. Młodzież mogła w sposób bezpośredni przekonać się jak działają i jak poprawnie korzystać z prezentowanych narzędzi. W szkoleniu uczestniczyli również pracownicy szkoły - Panowie Konserwatorzy. (Ko)

     • Wizyta w Centrum Szkoleniowym Makita w Brwinowie

      08.12.2022

      W dniach 6-7 grudnia 2022 r. uczniowie klas technikum w zawodzie technik agrobiznesu wraz z opiekunem Panem Krzysztofem Hodelem uczestniczyli w kolejnej edycji warsztatów firmy MAKITA w Centrum Szkoleniowym w Brwinowie pod Warszawą. Młodzież miała okazję zapoznać się nie tylko teoretycznie z urządzeniami oferowanymi przez japoński koncern, ale także nauczyć się nimi prawidłowo i efektywnie pracować. Zajęcia prowadzili trenerzy i doradcy techniczni Firmy MAKITA POLSKA. Uczniowie poznali Centrum Szkoleniowe o powierzchni 200 m2 składające się z sali wykładowej i czterech sal tematycznych, w których prowadzone są zajęcia praktyczne. Takie wyposażenie techniczne daje nieograniczone możliwości testowania i prezentowania całej gamy produktów. (Ko)

     • Mamy to!

      08.12.2022

      Zostaliśmy zakwalifikowani do II etapu konkursu Droga do przyszłości w kategorii ZAWÓD PRZYSZŁOŚCI. Nasz zespół znalazł się w gronie 50 ekip z całej Polski. Jako półfinaliści otrzymamy drukarkę 3D oraz 10 kg filamentu, aby móc zrealizować finałowe zadanie. Zespołem pokieruje Pan Leszek Podhalicz.

      Jak piszą organizatorzy "Ogólnopolski konkurs Droga do Przyszłości to przestrzeń projektowa, w której uczniowie szkół ponadpodstawowych pokażą świat przyszłości w 3D. Naszym celem jest zachęcenie do stosowania technologii przyszłości w praktyce. Jedną z takich technologii, która ma olbrzymi potencjał i obecnie jest wykorzystywana w wielu dziedzinach życia i nauki jest druk 3D. Biorąc udział w konkursie wejdziecie w przestrzeń, gdzie nie tylko „przeniesiecie się w przyszłość”, ale rozwiniecie nowe umiejętności i kompetencję. Droga do przyszłości to miejsce, gdzie będziecie mogli pokazać waszymi oczami jeden z trzech obszarów, w których spotkamy się w przyszłości: świat, zawody i relacje społeczne. Do zobaczenia w 2035 r."

      Jesteśmy gotowi na tę podróż:) (LP)

      Więcej na https://doprzyszlosci.com/

     • Mikołaj u nas był :)

      08.12.2022

      Od samego rana we wtorek, 6 grudnia 2022 r. w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Mokrzeszowie wyczuwało się stan pełnego oczekiwania, niespodzianki, zabiegania. Jest!!!! Św. Mikołaj – dostojny, poważny biskup z mitrą na głowie i pastorałem w dłoni. Kim był święty, tak bardzo ukochany przez dzieci? Mikołaj wyróżniał się swoją pobożnością i dobrocią wobec bliźnich, dzielił się swoim bogactwem z wszystkimi potrzebującymi. Wiemy, że robił to jednak w taki sposób, aby nikt nie domyślał się, że to właśnie on pomaga. Święty Mikołaj zapoczątkował zwyczaj bezinteresownego obdarowywania innych prezentami. 

      Wierzymy, że Ty, o Święty Mikołaju przynosisz dobro nam i mówisz: lubię dzielić się tym, co mam. Rozdajesz nam nadzieję, by z wiarą patrzeć w dal, a miłość to największy twój dar…” (MZ)

      Więcej na: https://parafia.mokrzeszow.info/2190-2/

     • Krajowy etap konkursu "Test wiedzy o rolnictwie ekologicznym”

      05.12.2022

      W dniach 29-30 listopada 2022r. w Warszawie odbył się krajowy etap konkursu „Test wiedzy o rolnictwie ekologicznym”. Naszą szkołę reprezentował finalista etapu szkolnego, uczeń klasy I technikum w zawodzie technik agrobiznesu Patryk Palac, którego wspierała w przygotowywaniach Pani Elwira Podhalicz. Test obejmował 50 pytań z zakresu rolnictwa ekologicznego. Rywalizowało ze sobą 39 młodych ludzi ze szkół rolniczych z całej Polski. Celem konkursu było zwiększenie poziomu wiedzy uczniów szkół sektora rolno-spożywczego na temat systemu rolnictwa ekologicznego oraz żywności ekologicznej.

      Konkurs towarszyszył konferencji zorganizowanej przez Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie Odział w Radomiu we współpracy z Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Krajowym Centrum Edukacji Rolniczej w ramach operacji własnej Planu Operacyjnego Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich na lata 2022-2023, współfinansowanej ze środków Unii Europejskiej w ramach Schematu II Pomocy Technicznej „Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020

      Poziom konkursu był bardzo wysoki i brali w nim udział w większości uczniowie klas IV. Patryk co prawda nie znalazł się na podium, ale miał okazję nie tylko sprawdzić swoją wiedze, ale i ją pogłębić, zwłaszcza jeżeli chodzi o problematykę polskiego rolnictwa z zakresu ekologii i zdrowej żywności.

      Patryk uczestniczył w  następujących prelekcjach:

      • Działania na rzecz rozwoju rolnictwa ekologicznego w Polsce – Jan Golba Zastępca Dyrektora, Departament Rolnictwa Ekologicznego i Jakości Żywności MRiRW
      • Walory produktów ekologicznych oraz możliwości ich sprzedaży– dr hab. Sylwia Żakowska- Biemans,SGGW  (EP)
     • Pierwsze ślizgi za nami ;)

      05.12.2022

      1 grudnia 2022 roku grupa wychowanków internatu spędziła swój wolny czas na lodowisku w Świdnicy. Młodzież doskonaliła technikę ślizgów i hamowania, a niektórzy próbowali fantazyjnych piruetów. Każdy chciał pochwalić się swoimi umiejętnościami. Zabawom i śmiechom nie było końca. Zmęczeni, ale bardzo zadowoleni wróciliśmy na kolację. Nasz wyjazd na lodowisko na pewno musimy powtórzyć. (MS)

     • Przed jasełkami praca wre!

      05.12.2022

      Coraz bliżej święta. Trzeba zakasać rękawy i przygotować jasełka bożonarodzeniowe – tak postanowili nasi uczniowie. I tak zrobili. Końcem listopada chętni z klasy 1MT podjęli wyzwanie i zapisali się do zespołów: scenograficznego i aktorskiego. Po przydzieleniu ról zaczęły się ćwiczenia. W czwartek 1 grudnia 2022r. punkt 13 dwa zespoły uczniów dosłownie zablokowały stołówkę, by wykonać zlecone zadania. Część ćwiczyła role, część śpiew. Pod okiem ks. Marcina i organisty, Pana Michała, uczeń Rafał i uczennica Nina ćwiczyli grę na gitarze i skrzypcach szykując się do klasowych kolęd. Na koniec każdy zespół mógł zaprezentować swoje osiągnięcia. Pozostały trzy tygodnie, a przed zespołami jeszcze wykonanie szopki. A więc do pracy, bo niedużo już czasu! (MZ)

     • Profilaktyka nade wszystko

      05.12.2022

      2 grudnia 2022r. specjalistki z Powiatowej Stacji Sanitarno - Epidiologicznej w Świdnicy poprowadziły prelekcję dla klas pierwszych dotycząca zachowań ryzykownych. Aby lepiej zrozumieć poruszany temat, uczestnicy spotkania mieli możliwość założenia NARKOGOGLI, które symulują wiele skutków używania narkotyków lub przedawkowanie leków, np. dezorientację, zaburzenia percepcji przestrzeni, zawroty głowy, brak koncentracji, zaburzenia obrazu, problemy z pamięcią. Wnioski - nie warto... (MW)

     • Lenistwo nad rozsądkiem czy rozsądek nad lenistwem?

      02.12.2022

      30 listopada 2022 roku w Ośrodku Szkolenia PIP we Wrocławiu została przeprowadzona olimpiada wiedzy o bhp i prawie pracy dla uczniów dolnośląskich szkół o profilach rolniczych. Olimpiada miała formę pisemnego testu. Każdy z uczestników odpowiadała na 40 pytań. Jak się okazało potrzebna była dogrywka.

      Po zaciętej i niezwykle wyrównanej rywalizacji komisja konkursowa wyłoniła zwycięzców. Wyróżniony został uczeń klasy 1 PT Michał Więckowski. Serdecznie gratulujemy! (LE)

     • Ziemniaczany raj, czyli szkolny MasterChef

      02.12.2022

      29 listopada i 1 grudnia 2022r. w dwóch turach odbył się szkolny konkurs MASTRCHEF pod hasłem "Ziemniaczany raj". Inicjatorkami przedsięwzięcia były Panie Brygida Kowalczyk i Natalia Kinast. Celem konkursu była promocja surowców pochodzenia roślinnego, zachęcenie uczniów o profilu gastronomicznym do kreatywnego wykorzystania ziemniaków w kuchni, rozwijanie umiejętności kulinarnych i uzdolnień twórczych, motywowanie do potrzeby systematycznej pracy w celu podnoszenia umiejętności i kompetencji w wybranym zawodzie, rozwijanie idei rywalizacji na zasadach fair play. Do konkursu przystąpiło aż 12 drużyn. W menu królował ziemniak, który dał się poznać w wyśmienitych odsłonach i zestawieniach. Jednak zanim uczniowie podeszli do części praktycznej, musieli odpowiedzieć na pytania testu sprawdzającego wiedzę z technologii żywienia. Potem przyszła pora na przygotowanie potraw wg przepisów, które zawodnicy musieli wynaleźć, a następnie sprawdzić podaczas wcześniejszych prób. Oceniany był także przebieg procesu produkcji, higiena produkcji i stopień trudności wykonania potrawy.

      Wszystkie zestawy przygotowane przez młodzież cieszyły oko i podniebienie. Okazało się, że popularne w polskiej kuchni ziemniaki mogą być nie tylko doskonałym składnikiem zdrowowych i pożywnych zup, ale gościć na talerzach jako dodatek do placków, tart, a nawet znaleźć swoje miejsce na pizzy czy być składnikiem jedynych w swoim rodzaju pulchniutkich bułeczek. W zestawieniu z wybornymi w smaku soczystymi mięsami, kolorowymi i chupiącymi sałatkami i aksamitnymi sosami zachwycały poezją smaku. I tylko jury (kadra kierownicza) miało problem jak wyłonić zwycięzców przy tak wysokim i wyrównanym poziomie. (?)

      Lista zwycięzców

      KLASY I-II

      I miejsce - Tetiana Shybanova i Viktoria Trzaska 

      II iejsce - Nikola Brandys i Adam Lubczyński 

      III miejsce - Nadia Zając i Alan Kiszczak 

      KLASY III-IV

      I miejsce - Julia Kłodowska i Laura Welzman

      II miejsce - Bartosz Czechowski i Szymon Klepek

      III miejsce - Weronika Czarnik i Adrian Strzałkowski

      Gratulujemy!!!

      Nagrody ufundowała Rada Rodziców. (JM)

  • Kontakty

   • Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Wincentego Witosa, 58-160 Świebodzice
   • 74 850 87 36
   • Mokrzeszów 111 58-160 Świebodzice Świebodzice Poland
   • 74 850 87 00
   • ePUAP: zsckrmokrzeszow1
 • Galeria zdjęć

   brak danych