• Szkolenie z asysty sędziowskiej

      29.03.2023

      Rozpoczyna się sezon zawodów jeździeckich międzynarodowych i krajowych WKKW w OJ Morawa. W związku z tym chętni uczniowie naszej szkoły kształcący się w zawodzie technik hodowca koni, dzięki współpracy z właścicielami ośrodka Państwem Konarskimi, uczestniczyli 28.03.2023 r. w szkoleniu technicznym z asysty sędziowskiej, którą będą sprawować podczas organizacji zawodów we Wszechstronnym Konkursie Konia Wierzchowego. Specjalnie dla nich, na terenie naszej szkoły szkolenie poprowadziła Pani Dominika  Kozłowska – nowy gospodarz toru zawodów, sędzia WKKW oraz współorganizator zawodów.

      Zakres szkolenia dotyczył, jak co roku, technicznej obsługi sprzętu (tabletów, stoperów, krótkofalówek, wypełniania blankietów, arkuszy, itp.), czyli wykonywania niezbędnych czynności podczas przejazdów poszczególnych zawodników na przeszkodach crossowych. Uczniowie zapoznali się z obowiązkami sędziego przeszkodowego oraz zachowaniem asysty sędziego w różnych sytuacjach. 

      Całą tę wiedzę teoretyczną i praktyczną, uczniowie wykorzystają podczas obsługi zawodów międzynarodowych i krajowych WKKW Strzegom Spring  Open I organizowanych już w ten weekend w Morawie w dniach 31.03. - 02.04.2023 r. (JH)

     • Cykl szkoleń na temat dobrostanu zwierząt i IRZplus

      29.03.2023

      W zawiązku z wejściem w życie nowej ustawy o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt młodzież naszej szkoły kształcąca się w zawodzie technik agrobiznesu oraz technik hodowca koni, uczestniczyła w cyklu szkoleń, podczas których poznała treści i obowiązujące przepisów dotyczące ogólnie dobrostanu zwierząt.

      17.03.20023 r na terenie ODR w Świdnicy odbyło się spotkanie z doradcą, który zapoznał uzniów z celem wprowadzenia nowej ustawy. Jest ona konsekwencją dostosowania polskiego porządku prawnego do nowych przepisów Unii Europejskiej. Jej główny cel to ujednoliceniee funkcjonowania systemu identyfikacji i rejestracji zwierząt jako istotnego elementu zwalczania chorób zakaźnych zwierząt. Podczas tego szkolenia uczniowie mieli okazje spotkać się z zaproszonym lekarzem weterynarii, jak i znanym uczniom zawodnikiem powożenia zaprzęgów konnych Panem Piotrem Mazurkiem, który przedstawił ogólne zasady dobrostanu koni. Omówił tematy związane z żywieniem, użytkowaniem, rozrodem oraz ich ransportem zwierząt.

      20.03.2023r na terenie ODR Świdnica uczniowie uczestniczyli w szkoleniu technicznym prowadzonym przez pracownika ARiMR. Spotkanie dotyczyło obsługi aplikacji IRZplus, która pozwala szybko i wygodnie wypełnić ustawowe obowiązki z zakresu IRZ.

      27.03.2023 r. pracownicy ARiMR Świdnica na terenie naszej szkoły przeeprowadzili szkolenie, które dotyczyło obowiązków właścicieli i posiadaczy zwierząt na podstawie nowej ustaw IRZplus. Szkolenie miało charakter praktyczny, polegający na pokazaniu, krok po kroku, jak w łatwy i sprawny  sposób dokonać rejestracji własnej działalności, zgłosić zwierzę do rejestru, oznakować, itp. Bardzo szczegółowo zostały omówione obowiązki posiadacza zwierząt w ramach systemu IRZ, zasady zgłaszania zdarzeń dotyczących posiadanych zwierząt, zasady prowadzenia Ksiąg Rejestracji, sporządzania spisów, czy pilnowania terminowości dokonywanych zdarzeń itd. Uczniowie zapoznani zostali również z nowym Planem Strategicznym Wspólnej Polityki Rolnej 2023-2027 w ekoschemacie „Dobrostan zwierząt” dotyczącym płatności obejmujących oprócz bydła, świń, czy drobiu, również owce, kozy i konie.

      Młodzież została zaopatrzona we wzory dokumentów i instrukcji niezbędnych do załatwiania formalności związanych z systemem IRZ.  (JH)

     • Jak się uczy we włoskiej szkole?

      28.03.2023

      W naszej szkole w projektach zagranicznych biorą udział nie tylko uczniowie, ale i nauczyciele, w tym członkowie kadry kierowniczej.

      Od 20 do 24 marca 2023r. Pani Dyrektor Joanna Miłobóg jako pierwsza z grona pedagogicznego w ramach realizacji akredytowanego projektu nr 2022-1-PL01-SCH-0000062349 współfinansowanego przez Unię Europejską, wzięła udział w mobilności do Włoch, której celem był job shadowing. Przez tydzień uczestniczyła w zajęciach w partnerskiej Scuole Maestre Pie w Rimini - rodzinnym mieście Federica Felliniego. Miała okazję poznać kulisy włoskiego systemu oświaty. Obserwowała zajęcia z uczniami, w tym m.in. lekcje języka włoskiego (ojczystego), języków obcych (włoskiego, hiszpańskiego), sztuki i teatru. Analizowała i omawiała formy i metody pracy. Wymieniała się uwagami z włoskimi kolegami, co sprzyjało doskonaleniu kompetencji komunikowania się w języku obcym (j. angielski). Dyskutowała także z nauczycielami z Polski, którzy realizują analogiczny projekt w jednej z wrocławskich szkół.

      Wymiana doświadczeń i wniosków w postaci job shadowingu jest w zawodzie nauczycielskim nie do przecenienia, gdyż pozwala na ulepszenie własnego warsztatu pracy, ​​​​podniesienie, wzmocnienie i rozwój umiejętności zawodowych (zwłaszcza w zakresie stosowania nowoczesnych metod, narzędzi ITC, e-learningu) oraz kompetencji w wielu obszarach. To sprzyja rozwojowi uczniów i podnosi jakość pracy szkoły. (JM)

     • Przestrzeń na miłość

      28.03.2023

      27 marca 2023r. gościliśmy w naszej szkole Patryka Galewskiego, jednego z bohaterów filmu „Johnny”.

      Jego życie pokazuje, że nikt nigdy nie jest skazany z góry na przegraną. Nikt nie rodzi się przecież złym człowiekiem. Złe wybory i toksyczni ludzie niszczą to, co w człowieku jest dobre. Bóg stawia na naszej drodze ludzi, którzy pomagają nam podnieść się z najcięższych nawet grzechów. Podczas spotkania rekolekcyjnego wysłuchaliśmy świadectwa życia człowieka, który stał się ważny – dla śp. ks. Jana Kaczkowskiego. Patryk – bo o nim mowa – był od 12 roku życia uwikłany w narkotyki, z czasem wchodził głębiej w świat przestępczy. Po kolejnym wyroku sądowym, chłopak miał odpracować 360 godzin społecznie w hospicjum w Pucku. To tam jego losy ściśle splotły się z  ks. Kaczkowskim – założycielem hospicjum. Pośród bólu, cierpienia, samotności i śmierci, narodził się „nowy” Patryk. Otrzymał szansę na zmianę swojego życia. Ksiądz Kaczkowski stał się dla niego najlepszym przyjacielem – ojcem, którego mu w życiu brakowało.„Dyzio” – tak nazywał go ks. Jan – wykorzystał swoją okazję na lepszy los. Dziś jest szczęśliwym mężem oraz ojcem dwóch uroczych chłopców Jana i Patryka. Codziennie mówi swoim dzieciom „kocham cię” i w zamian otrzymuje czułe słowa „ja też cię kocham tato”.

      Dziękujemy za to piękne świadectwo miłości człowieka do człowieka. Niech dzieło księdza Jana Kaczkowskiego trwa i przynosi kolejne owoce.

      Życie Patryka Galewskiego możemy poznać poprzez film „Johnny” Daniela Jaroszka, który z każdym dniem zdobywa popularność na całym świecie. (MZ)

     • Sukces Pani Elwiry Podhalicz :)

      16.03.2023

      Pani Elwira Podhalicz otrzymała tytuł "Zawodowiec Roku 2022" w dziedzinie rolnictwo. 

      To prestiżowe wyróżnienie Ministerstwo Edukacji i Nauki, Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji oraz KGHM Polska Miedź przyznało najlepszym nauczycielom przedmiotów zawodowych z całej Polski wyłonionym w 52 dziedzinach. Do konkursu stanęło 537 osób. To nauczyciele ze szkół branżowych, techników i szkół policealnych, którzy wyróżniają się pasją, zaangażowaniem i profesjonalizmem, a także wspierają uczniów w rozwijaniu ich zawodowych zainteresowań. 

      Serdecznie gratulujemy Pani Elwirze Podhalicz. Życzmy kolejnych, choć przecież nie pierwszych, takich sukcesów oraz nieustającej satysfakcji z pracy i zawodowych wyzwać, których podejmuje tak wiele i do których podchodzi cały czas z niegasnącym entuzjazmem. (JM)

      Więcej na:

      https://www.gov.pl/web/edukacja-i-nauka/poznalismy-najlepszych-nauczycieli-zawodowcoa

     • Serce na boisku

      13.03.2023

      10 marca 2023r. nasi chłopcy po fantastycznym maczu i zdobyciu 3 miejsca w powiecie w piłce halowej, wzięli udział w turnieju o randze 1/2 województwa, gdzie zmierzyli się z zespołami z Nowej Rudy, Dzierżoniowa i Ząbkowic Śląskich. Mimo wielkiego zaangażowania i zostawienia serca na boisku, naszym uczniom nie udało się awansować do finałów wojewódzkich. Wielkie słowa uznania należą się naszemu bramkarzowi Marcinowi Józefiakowi, który został okrzyknięty najlepszym bramkarzem turnieju.

      Wszystkim Naszym piłkarzom gratulujemy ogromnego sukcesu i liczymy na powtórkę za rok :) (MW)

     • Brawo Piotrek!

      09.03.2023

      7 marca 2023 r. przedstawiciele naszej szkoły w składzie: Piotr Wilczak, Mateusz Mach, Serafin Lesiak, Oskar Bełdo, Bartosz Międzybrocki, Maciej Greń i Eryk Kobylański wraz z opiekunem Panią Moniką Kołakowską wzięli udział w eliminacjach wojewódzkich 40 edycji Olimpiady Młodych Producentów Rolnych. Wydarzenie miało miejsce w Auli Jana Pawła II na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu. Inicjatorem i organizatorem olimpiady jest Związek Młodzieży Wiejskiej z siedzibą w Warszawie, przy współpracy z instytucjami i podmiotami zaangażowanymi w rozwój polskiego rolnictwa i obszarów wiejskich. W eliminacjach wojewódzkich wzięło udział blisko 40 uczestników - uczniów szkół ponadpodstawowych i studentów.

      Konkurs podzielony był na dwa etapy. Pierwszy, obejmował część pisemną, składającą się z 40 pytań. Po etapie pisemnym wyłoniono 8 uczestników z największą ilością punktów. W tej grupie znalazł się nasz uczeń Piotr Wilczak z 34 punktami. Drugi etap to część ustna. Uczestnicy odpowiadali na dwa pytania zawarte w zestawie (za każdą poprawną odpowiedź można było otrzymać max. 20 punktów). Piotr poradził sobie znakomicie i otrzymał 40 punktów, dostając się tym samym do Finału Krajowego, do którego zgodnie z regulaminem przechodzą laureaci 5 czołowych miejsc z Finału Wojewódzkiego.                                   

      Finał Krajowy Olimpiady Młodych Producentów Rolnych odbędzie się 17 marca 2023 r. podczas XXVIII Międzynarodowych Targów Techniki Rolniczej  "AGROTECH” w Kielcach. Trzymamy kciuki za Piotrka! (Ko)

     • Cavalida Kraków 2023

      09.03.2023

      4 marca 2023r. po raz kolejny młodzież naszej szkoły kształcąca się w zawodzie technik hodowca koni uczestniczyła w cyklu najlepszego widowiska jeździeckiego - Cavaliada Kraków zorganizowanej na Touron Arenie w Krakowie. Tym razem byliśmy świadkami zmagań sportowych najlepszych zawodników jeździeckich i pięknych koni sportowych w dyscyplinie skoki przez przeszkody w konkursach CSI3* Cavaliada Future – dzieci na kucach oraz sztafeta, a także konkurs szybkości Creaton Speed&Music. Jak zawsze dla nas najbardziej widowiskowy i emocjonujący konkurs to Halowy Puchar Polski w Powożeniu Zaprzęgami Czterokonnymi, w którym złoto  wywalczył  najmłodszy doświadczeniem powożący Aleksander Fularczyk oraz jego wspaniałe konie Ares, Edje, Neptun i Nuta.

      Dodatkową atrakcją w tym dniu były pokazy kaskaderów oraz Blanki Satory związanej z Hiszpańską Szkołą Jazdy.  Przez cały dzień uczniowie zwiedzali stoiska Targów Sprzętu i Akcesoriów Jeździeckich, robili zakupy oraz nawiązywali kontakty z wystawcami w celu zbierania informacji o praktycznych rozwiązaniach w różnych dziedzinach  hodowli koni i sporcie jeździeckim. (JH)

     • Rolnictwo precyzyjne

      09.03.2023

      3 marca 2023 r. w naszej szkole gościliśmy przedstawicieli firmy AgroAs Sp. z o.o. sp. k. z Grodkowa - lidera rynku działającego w branży kompleksowego zaopatrzenia rolnictwa i obrotu płodami rolnymi. Panowie Paweł Mazur i Tomasz Stolarczyk w bardzo ciekawy sposób przedstawili młodzieży korzyści wynikające z zastosowania rolnictwa precyzyjnego CLASS i 365FarmNet. Wiemy już czym jest kontrolowany zasiew i jakie daje korzyści. Automatyzacja w rolnictwie jest przyszłością, która dzisiaj jest już obecna w wielu technicznych rozwiązaniach. Uczniowie dowiedzieli się jak obsługiwać nowoczesne maszyny rolnicze i jakie są efekty ich zastosowania. Podsumowując spotkanie można śmiało powiedzieć "Lepsze efekty i mniejsze koszty dzięki rolnictwu precyzyjnemu”.    (Ko)                                        

     • Kopyta doskonałe

      09.03.2023

      2 i 3 marca 2023 r. na terenie naszej szkoły odbyło się szkolenie branżowe dla uczniów kształcących się w zawodzie technik hodowca koni dotyczące werkowania i korekcji kopyt koni. Szkolenie poprowadziła dr n. wet. Pani Magdalena Senderska – Płonowska, która praktykuje sztukę kowalniczą jako jedna z pięciu kobiet w Polsce. 

      Szkolenie było podzielone było na dwie części. W pierwszy dzień młodzież otrzymała solidną wiedzę teoretyczną m.in.  z zakresu anatomii, fizjologii, biomechaniki pracy kopyt końskich, występujących chorób i urazów, ich najczęstszych przyczyn oraz rodzajów podków, wkładek czy technik kowalskich. Uczniowie po takiej dawce wiedzy mogli spokojnie poobserwować w stajni kopyta koni, umiejętnie wykonać zdjęcia z prawidłowego profilu i dokonać prawidłowej ich oceny oraz wskazać na ewentualne ich dysfunkcje.

      Drugi dzień był jeszcze bardziej emocjonujący, bowiem pozwolił nabyć nowe praktyczne umiejętnościach związane z posługiwaniem się narzędziami kowalskimi. Każdy z uczestników miał za zadanie wystrugać/skorygować po dwa kopyta. Oczywiście w celach szkoleniowych młodzież pracowała na kopytach/nogach końskich przywiezionych z rzeźni. Dzięki takiej możliwości uczniowie  uczestniczyli również w sekcji kończyn i kopyt konia, na żywo mogli poznać dokładną specyfikę budowy kończyn konia, przyglądając się uważnie połączeń poszczególnych kości kończyn oraz przebiegowi licznych ścięgien.  Praktyczny aspekt zabiegu korekcji kopyt zabiegi zademonstrowała uczniom Pani Anna Jurczyk zajmująca się fizjoterapią holistyczną.

      Szkolenie było cennym doświadczeniem dla uczniów, którzy po ukończeniu szkoły będą stanowić profesjonalnie wyedukowaną grupę hodowców koni. 

      Już wkrótce planujemy drugą część szkolenia, tym razem poświęcona fizjoterapii koni i jej wpływu na kopyta koni. (JH)

     • Normy i wymogi wzajemnej zgodności - szkolenie z DODR

      09.03.2023

      1 marca 2023 r. siedmioro uczniów technikum w zawodzie technik agrobiznesu wraz z opiekunem Panem Krzysztofem Hodelem uczestniczyło w  szkoleniu "Normy i wymogi wzajemnej zgodności” na terenie Gościńca Solickiego w Szczawnie Zdroju. Organizatorem wydarzenia był Dolnośląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego we Wrocławiu. Szkolenie odbyło się w ramach działania "Transfer wiedzy i działalność informacyjna”, poddziałanie 1.1. "Wsparcie dla działań w zakresie kształcenia zawodowego i nabywania umiejętności”, objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

      W trakcie wykładów i prezentacji uczniowie uzyskali wiedzę na temat: 

      • zasady wzajemnej zgodności (cross compliance), a płatności bezpośrednie i płatności obszarowe w ramach PROW 2014-2020 i WPR 2023-2027,
      • środowiska, zmian klimatu, utrzymania gruntów w dobrej kulturze rolnej,
      • ochrony wód gruntowych przed zanieczyszczeniem powodowanym przez azotany pochodzenia rolniczego z uwzględnieniem zmian wynikających z ustawy "Prawo wodne",
      • zdrowia publicznego  ludzi, zdrowia zwierząt i zdrowotność roślin (ze szczególnym uwzględnieniem kwestii problematycznych takich jak: zgłaszanie zdarzeń, prawidłowe prowadzenie dokumentacji),
      • dobrostanu zwierząt. (Ko)
     • Uwaga rolnicy!

      07.03.2023

      Bezpieczeństwo w rolnictwie to podstawa efektywnej i satysfakcjonującej pracy.

      Zapraszamy do skorzystania z wymiany osłon wałów przegubowo-teleskopowych już 22 marca 2022r. od godziny 9.00 na terenie naszej szkoły. 

      Szczegóły na plakacie.

     • Upamiętniono bohaterów

      03.03.2023

      Z racji przypadającego 1 marca Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych młodzież internatu wspominała bohaterów. Szczególną uwagę poświęciła postaci Rotmistrza Witolda Pileckiego. Wstępem do rozmowy było oglądnięcie filmu dokumentalnego. Wnioskiem wyciągniętym z dyskusji jest stwierdzenie, że żołnierze wyklęci to niezłomni patrioci, którzy odważyli się powiedzieć: „Jeszcze Polska nie zginęła...” (MS

     • RMF MAXX w naszej szkole :)

      02.03.2023

      28 lutego w naszej szkole gościliśmy pana Bartłomieja Paulusa z Radia RMF MAXX, który opowiedział o pracy dziennikarza radiowego oraz przeprowadził krótką lekcję języka polskiego na temat poprawności wypowiedzi. Przedstawił także etapy rozwoju kariery zawodowej dziennikarza radiowego. Dziękujemy za to spotkanie. (Ku)

     • Sukces sportowy

      02.03.2023

      28 lutego 2023r. odbyły się Powiatowe Zawody w Piłce Halowej Chłopców. Nasza drużyna w składzie: Alan Kołosowski, Wojciech Krosnowski, Marcin Józefiak, Adam Lubczyński, Kacper Brejnarowski, Mksymilian Węgłowski i Mateusz Kwiatkowski wywalczyła bardzo wysokie III miejsce. Reprezentacja szkoły w całym turnieju stracili tylko 2 bramki dzięki wspaniałej grze obronnej całego zespołu. Wszyscy zawodnicy stanęli na wysokości zadania, pokazali pełne zaangażowanie, determinację i bardzo dużą wolę walki. III miejsce w powiecie uprawnia nas do dalszej gry na szczeblu 1/2 województwa, zatem 10 marca nasi uczniowie zagrają na turnieju w Ząbkowicach Śląskich.

      Gratulujemy drużynie wspaniałej postawy i trzymamy kciuki za dalszą świetną grę. (MW)

  • Kontakty

   • Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Wincentego Witosa, 58-160 Świebodzice
   • 74 850 87 36
   • Mokrzeszów 111 58-160 Świebodzice Świebodzice Poland
   • 74 850 87 00
   • ePUAP: zsckrmokrzeszow1
 • Galeria zdjęć

   brak danych