• „Dieses Leben” - „Nie genug”

      22.02.2023

      8 lutego 2023r. nasze uczennice klas I przygotowane przez germanistkę Panią Dorotę Koczut wzięły udział w Powiatowym Wieczorze Poezji Obcojęzycznej. Przy blasku świec w nastrojowej atmosferze Nikola Gumułka zaprezentowała utwór „Dieses Leben” niemieckiego zespołu  pop-rockowego Juli, a Agnieszka Wysoczańska zachwyciła publiczność wykonaniem utworu ,,Nie genug” znanej piosenkarki austriackiej Christiny Stürmer.

      Naszą szkołę  reprezentowała Nikola Gumułka z kl. I CT, która przedstawiła w j. niemieckim utwór pt.: ,,Dieses Leben” niemieckiego zespół pop-rockowego Juli oraz Agnieszka Wysoczańska z kl.1MT z utworem pt.: ,,Nie genug”  znanej piosenkarki austriackiej Christiny Stürmer.


      Podczas tegorocznego wieczoru, przy blasku świec w nastrojowej atmosferze uczestnicy (uczniowie 5 szkół powiatu świdnickiego: I LO, II LO, ZSE, ZSCKR w Mokrzeszowie oraz organizatorzy - Zespół Szkół Mechanicznych)zaprezentowali utwory poetyckie i piosenki w języku angielskim, niemieckim i ukraińskim. Nie zabrakło również wierszy w języku hiszpańskim oraz piosenki w języku francuskim. Wszyscy uczestnicy otrzymali upominki. Z niecierpliwością czekamy na kolejna edycję konkursu. (DK)

     • Walentynkowa dyskoteka

      22.02.2023

      Wieczorem 8 lutego 2023r. odbyła się uroczysta kolacja, podczas której nie zabrakło takich atrakcji, jak randka w ciemno, karaoke czy popularna belgijka. Eleganckie stroje i dekoracje dopełniły całości. Szkolny Amor wręczał miłosne liściki. Była to wspólna inicjatywa Młodzieżowej Rady Internatu i Samorządu Uczniowskiego. Wszyscy bawili się jak na karnawał przystało - głośno i radośnie, a podłoga w stołówce kolejny raz stała się dyskotekowym parkietem, którym zarżdzał DJ Rafał(EP)

     • Bezpieczni w Internecie cz.1

      08.02.2023

      7 lutego to „Dzień Bezpiecznego Internetu” – święto obchodzone w całej Europie. Jest inicjatywą Komisji Europejskiej, mającą na celu zwrócenie uwagi na kwestię bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych. W tym roku hasłem przewodnim jest „Działajmy razem”. Nasza szkoła również przyłączyła się do akcji propagujących bezpieczne poruszanie w Internecie. W tym celu uczniowie na lekcjach informatyki wypracowali wspólnie z nauczycielami zasady świadomego i bezpiecznego korzystania z zasobów internetowych.

      Efektem ich pracy są przygotowane plakaty, które zostały wyeksponowane w holu szkoły.

      Kolejna inicjatywa zaplanowana jest na czwartek. Wszystkie klasy mają za zadanie wyznaczyć 8-osobową drużynę,, która zmierzy się z zadaniami i quizami związanymi z zagrożeniami w Internecie w specjalnie przygotowanym Escape Roomie. Uczniowie w ograniczonym czasie 30 minut rozwiążą różne zagadki symulacyjne, żeby znaleźć hasło pozwalające na "odzyskanie" dostępu do danych szkoły.

      Na klasę, która rozwiąże zagadkę najszybciej czeka nagroda niespodzianka. (EP)

     • Bo oddawanie krwi mamy we krwi

      08.02.2023

      Tym razem uczniowie klasy 4PTC wraz z wychowawcą Panią Natalią Kinast 7 lutego 2023r. w ramach akcji krwiodawstwawybrali się do Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Wałbrzychu. Po wstępnych badaniach wykonanych w laboratorium i konsultacji lekarskiej uczniowie zostali zakwalifikowani do oddawania krwi.

      Celem akcji jest zwrócenie uwagi na wzrost zapotrzebowania na krew i propagowanieu młodzieży postaw społecznych. Pomysłodawcą akcji i zarazem organizatorem był Pan Szymon Gumny. 

      Kto może oddać krew? Krew oddawać może osoba w wieku 18-65 lat ważąca powyżej 50 kg i ciesząca się ogólnie dobrym stanem zdrowia. Bardzo ważne dla bezpieczeństwa krwi jest regularne jej oddawanie. Krew można oddawać co 56 dni, czyli co 8 tygodni, w tym kobiety oddają krew 4, a mężczyźni 6 razy w roku. Samo oddawanie krwi pełnej trwa średnio 8 minut i jest prawie bezbolesne – czujemy najwyżej lekkie ukłucie igłą. Sprzęt używany podczasdonacji (czyli oddawania krwi) jest jednorazowy. Aby oddać krew należy mieć przy sobie dokument tożsamości ze zdjęciem, numerem PESEL i adresem, trzeba też wypełnić kwestionariusz, który zawiera pytania dotyczące stanu zdrowia. 

      Wszystkim, którzy wzięli udział w akcji składamy serdeczne podziękowania ponieważ, oddając krew ratujesz życie. (SG)

     • KARNAWAŁ TRWA - WTOREK: dzień w piżamie :)

      08.02.2023

      We wtorek 7 lutego 2023r. uczniowie zgodnie z harmonogramem samorządowego karnawału przyszli do szkoły w niecodziennym ubraniu, którym była piżama. Dziękujemy za to, że tak licznie odpowiedzieliście na pomysł SU. 

      Ten dzień oprócz dobrej zabawy miał także głębszy przekaz. W ten sposób solidaryzowaliśmy się z dziećmi ciężko chorymi, dla których piżama to nieodłączny element każdego dnia.

      A tak przy okazji - zwracajcie uwagę na swoje zdrowie i dbajcie o nie, aby ten strój nie stał się Waszą codziennością. (EP)

     • Jak za dawnych czasów

      06.02.2023

      Studniówka to zawsze wydarzenie wyjątkowe dla uczniów ostatnich klas. Tym razem młodzież pod egidą Pana Krzysztofa Hodela i przy wsparciu rodziców postanowiła przygotować tę wyjątkową imprezę od pocztku do końca jak tradycja nakazuje, czyli w szkole. "Miejscem akcji" stała się stołówka, która w czarodziejski sposób, a tak naprawdę nakładem pracy wielu osób, przemieniła się w gustowną salę balową. Wspólne dekorowanie sali, nakrywanie stołów, montowanie popularnych "ścianek" z kolorowych balonów, składanie serwetek i wizytówek oraz całe mnóstwo innych prac, które towarzyszyły porzedsięwzięciu, wprowadziło młodzież w doskonały nastrój. I o to chodzi, bo przecież "miło szaleć, kiedy czas po temu", o czym wiedział już Jan Kochanowski :)  (JM)

     • Kto wygra mecz?

      06.02.2023

      1 lutego 2023 r. uczniowie naszej szkoły wraz z nauczycielem wychowania fizycznego, Panem Piotrem Cichońskim, mieli okazję kibicować z trybun piłkarzom naszej ekstraklasy: Miedzi Legnica i Lechowi Poznań. Spotkanie odbyło się na miejskim stadionie w Legnicy. Mecz był pełen emocji, obfitował w wiele bramek, zakończył się wynikiem 2:2. Uczniowie po obejrzeniu meczu, zmotywowani do osobistych treningów wrócili do domu z myślą, że również chcą kiedyś rywalizować na takim poziomie. Na pewno nie był to ostatni tego typu wyjazd. (PC)

     • Targ rolny w DODR we Wrocławiu

      05.02.2023

      W poniedziałek 27 stycznia 2023 r. Pani Monika Kołakowska - kierownik praktycznej nauki zawodu - uczestniczyła w uroczystości inauguracji IV edycji Dolnośląskiego Targu Rolnego oraz uruchomienia hali sprzedażowej zlokalizowanej na terenie Dolnośląskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego we Wrocławiu. Na spotkanie przybyli przedstawiciele instytucji związanych z rolnictwem, szkół i uczelni rolniczych, ośrodków doradztwa rolniczego a także rolnicy - wystawcy targu. Wszyscy zaproszeni goście zostali serdecznie powitani przez Dyrektora DODR - Pana Marka Tarnackiego. Głównym punktem wydarzenia było uroczyste otwarcie hali sprzedażowej, której modernizacja została sfinansowana z budżetu państwa. Jest to miejsce dla rolników - producentów żywności wysokiej jakości. Wszyscy zebrani goście wyrażali wyrazy uznania dla DODR we Wrocławiu za rozwój lokalnych inicjatyw i pracę na rzecz dolnośląskich rolników. Spotkaniu towarzyszyła  wystawa produktów wysokiej jakości, wytworzonych przez dolnośląskich rolników. Nie obyło się również bez degustacji tych wspaniałych wyrobów. (Ko)

      Więcej na: https://www.dodr.pl/wszystkie-relacje/inauguracja-iv-edycji-dolnoslaskiego-targu-rolnego

     • Wsparcie dla schroniska

      22.01.2023

      Zwierzęta tak jak ludzie potrzebują miłości i wsparcia. Niestety, często porzucone i pozostawione same sobie, źle traktowane trafiają do schronisk.

      Dlatego jak co roku wychowankowie internatu nie zapomnieli o zwierzakach i zebrali karmę oraz koce dla schroniska „Azyl" w Dzierżoniowie. Wychowankowie internatu pomaganie mają we krwi !!! (MS)

     • Rekrutacja do zagranicznego projektu zakończona

      22.01.2023

      Do 19 stycznia 2023r. trwała rekrutacja do projektu nr 2022-1-PL01-KA121-VET-000052313 współfinansowanego przez Unię Europejską. Adresatami projektu są uczennice i uczniowie Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. W. Witosa w Mokrzeszowie kształcący się na kierunkach:

      • technik agrobiznesu;
      • technik hodowca koni
      • technik żywienia i usług gastronomicznych

      Zrekrutowani uczniowie wezmą udział w dwutygodniowych praktykach zagranicznych we Włoszech i Hiszpanii w okresie 13.03.2023 - 24.03.2023 oraz 08.05.2023 - 19.05.2023. Uczestnictwo w projekcie jest bezpłatne. Każdy uczestnik będzie miał zapewnione: zakwaterowanie wraz z wyżywieniem, podróż, ubezpieczenie, program kulturowy. Przed odbyciem praktyk uczniowie będą uczestniczyć w zajęciach przygotowawczych, a po powrocie z mobilności w działaniach upowszechniających rezultaty projektu. Praktyki uczestnicy odbywają samodzielnie w indywidualnie przyznanych miejscach praktyk. (EP)

      Więcej na: https://mokrzeszow.edupage.org/a/praktyki-zawodowe

     • Zmieniamy świat na lepsze

      22.01.2023

      Uczniowie i nauczyciele ZSCKR w Mokrzeszowie włączyli się w realizację działań związanych z realizacją Celów Zrównoważonego Rozwoju ONZ (ang. Sustainable Development Goals). Z racji profilu szkoły rolniczej realizują cel 2, którego dyrektywy brzmią: Wyeliminować głód, osiągnąć bezpieczeństwo żywnościowe i lepsze odżywianie oraz promować zrównoważone rolnictwo. Od września podejmują szereg inicjatyw, przedsięwzięć i projektów, które pomagają realizować wybrany cel przyczyniając się do przekształcania świata na lepszy.  Szukają rozwiązań na rzecz walki z głodem, zapobieganiem marnowania żywności, zdrowym odżywianiem czy wpływem rolnictwa na zmiany klimatyczne. Mają nadzieję, że podejmowane przez nich działania, dzielenie się wiedzą, pomysłami zmieni nawyki społeczności nie tylko szkolnej, ale i lokalnej.
      W I półroczu zadaniem uczniów była dyskusja w zespołach nad celami zrównoważonego rozwoju z nastawieniem na kwestie marnowania żywności. W tym celu w stołówce internatowej dokonali pomiaru niezjadanego przez mieszkańców internatu jedzenia. W klasach na godzinach wychowawczych przeprowadzili prawdziwą burzę mózgów „Jak nie marnować jedzenia”. Swoje pomysły zilustrowali na plakatach, które w formie wystawy stanęły w holu szkoły. Mieszkańcy internatu również przygotowali strategię, której zadaniem jest ograniczenie marnowania żywności. Przed nimi kolejne działania związane z realizacją wybranego celu tj.: założenie szkolnego ogródka z eko warzywami, budowa budek dla owadów, poideł czy karmników, warsztaty ze zdrowego odżywania, rolnictwa ekologicznego, biokompostowania, itp. Utworzył się również zespół projektowy, który przygotowuje się do konkursu „Imagine Aktywni młodzi obywatele na rzecz zrównoważonego rozwoju” i opracowuje koncepcję działań i realizacji celu na poziomie lokalnym. (EP)

     • Hej kolęda, kolęda

      22.01.2023

      W poniedziałek 16 stycznia 2022r. ksiądz Marcin Zawada - proboszcz mokrzeszowskiej parafii św. Jadwigii podczas duszpasterskiej wizyty odwiedził internat przy ZSCKR w Mokrzeszowie. Chętni uczniowie mogli wziąć udział w błogosławieństwie i modlitwie. Tradycji stało się zadość i na koniec kolędy każdy otrzymał pamiątkowy obrazek kolędowy. (MZ)

      Więcej na: https://parafia.mokrzeszow.info/hej-koleda-koleda-2/

     • W rytmie poloneza

      20.01.2023

      Studniówka to wydarzenie wyjątkowe w każdej szkole. Choć nasi uczniowie na balu maturalnym będą się bawić 4 lutego, to już mieli okazję poczuć tę niezwykłą atmosferę. Wzorem lat ubiegłych 5 stycznia 2023r. na Świdnickim Rynku spotkali się z maturzystami z okolicznych szkół średnich. Razem z dyrektorami, nauczycielami i przedstawicielami lokalnych władz dostojnym krokiem weszli na ostatnią prostą zmierzającą w stronę zakończenia nauki w szkole. Odliczanie magicznych 100 dni rozpoczęło się nieodwołanie. (JM)

     • Nagroda Ministra Rolnictwa dla uczennicy Lilany Herby

      20.01.2023

      30 grudnia 2022r. był dla uczennicy klasy III technikum w zawodzie technik hodowca koni Liliany Herby radosnym przedostatnim dniem roku. Otrzymała specjalną nagrodę pieniężną przyznaną przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi za osiągnięcie wysokich wyników w nauce w roku szkolnym 2021/2022. Do Liliany trafiły również specjalnie gratulacje i życzenia kolejnych sukcesów oraz pomyślności w życiu osobistym podpisane przez Pana Henryka Kowalczyka - wicepremiera, Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. (JM)

     • Śnieżynka na czterech kółkach

      29.12.2022

      Ostatni zakup w tym roku budżetowym. Ale za to jaki! 29 grudnia 2022r. do szkolnej floty dołączyła biała dziewięcioosobowa TOYOTA PROACE VERSO LONG, która będzie wozić uczniów na zajęcia i wycieczki dydaktyczne. Cieszymy się bardzo i dziękujemy organowi prowadzącemu szkołę - Ministrowi Rolnictwa i Rozwoju Wsi za zrozumienie naszych potrzeb i wsparcie finansowe, dzięki czemu młodzież będzie podróżować wygodnie i bezpiecznie. (JM)

  • Kontakty

   • Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Wincentego Witosa, 58-160 Świebodzice
   • 74 850 87 36
   • Mokrzeszów 111 58-160 Świebodzice Świebodzice Poland
   • 74 850 87 00
   • ePUAP: zsckrmokrzeszow1
 • Galeria zdjęć

   brak danych