• Wsparcie dla schroniska

      22.01.2023

      Zwierzęta tak jak ludzie potrzebują miłości i wsparcia. Niestety, często porzucone i pozostawione same sobie, źle traktowane trafiają do schronisk.

      Dlatego jak co roku wychowankowie internatu nie zapomnieli o zwierzakach i zebrali karmę oraz koce dla schroniska „Azyl" w Dzierżoniowie. Wychowankowie internatu pomaganie mają we krwi !!! (MS)

     • Rekrutacja do zagranicznego projektu zakończona

      22.01.2023

      Do 19 stycznia 2023r. trwała rekrutacja do projektu nr 2022-1-PL01-KA121-VET-000052313 współfinansowanego przez Unię Europejską. Adresatami projektu są uczennice i uczniowie Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. W. Witosa w Mokrzeszowie kształcący się na kierunkach:

      • technik agrobiznesu;
      • technik hodowca koni
      • technik żywienia i usług gastronomicznych

      Zrekrutowani uczniowie wezmą udział w dwutygodniowych praktykach zagranicznych we Włoszech i Hiszpanii w okresie 13.03.2023 - 24.03.2023 oraz 08.05.2023 - 19.05.2023. Uczestnictwo w projekcie jest bezpłatne. Każdy uczestnik będzie miał zapewnione: zakwaterowanie wraz z wyżywieniem, podróż, ubezpieczenie, program kulturowy. Przed odbyciem praktyk uczniowie będą uczestniczyć w zajęciach przygotowawczych, a po powrocie z mobilności w działaniach upowszechniających rezultaty projektu. Praktyki uczestnicy odbywają samodzielnie w indywidualnie przyznanych miejscach praktyk. (EP)

      Więcej na: https://mokrzeszow.edupage.org/a/praktyki-zawodowe

     • Zmieniamy świat na lepsze

      22.01.2023

      Uczniowie i nauczyciele ZSCKR w Mokrzeszowie włączyli się w realizację działań związanych z realizacją Celów Zrównoważonego Rozwoju ONZ (ang. Sustainable Development Goals). Z racji profilu szkoły rolniczej realizują cel 2, którego dyrektywy brzmią: Wyeliminować głód, osiągnąć bezpieczeństwo żywnościowe i lepsze odżywianie oraz promować zrównoważone rolnictwo. Od września podejmują szereg inicjatyw, przedsięwzięć i projektów, które pomagają realizować wybrany cel przyczyniając się do przekształcania świata na lepszy.  Szukają rozwiązań na rzecz walki z głodem, zapobieganiem marnowania żywności, zdrowym odżywianiem czy wpływem rolnictwa na zmiany klimatyczne. Mają nadzieję, że podejmowane przez nich działania, dzielenie się wiedzą, pomysłami zmieni nawyki społeczności nie tylko szkolnej, ale i lokalnej.
      W I półroczu zadaniem uczniów była dyskusja w zespołach nad celami zrównoważonego rozwoju z nastawieniem na kwestie marnowania żywności. W tym celu w stołówce internatowej dokonali pomiaru niezjadanego przez mieszkańców internatu jedzenia. W klasach na godzinach wychowawczych przeprowadzili prawdziwą burzę mózgów „Jak nie marnować jedzenia”. Swoje pomysły zilustrowali na plakatach, które w formie wystawy stanęły w holu szkoły. Mieszkańcy internatu również przygotowali strategię, której zadaniem jest ograniczenie marnowania żywności. Przed nimi kolejne działania związane z realizacją wybranego celu tj.: założenie szkolnego ogródka z eko warzywami, budowa budek dla owadów, poideł czy karmników, warsztaty ze zdrowego odżywania, rolnictwa ekologicznego, biokompostowania, itp. Utworzył się również zespół projektowy, który przygotowuje się do konkursu „Imagine Aktywni młodzi obywatele na rzecz zrównoważonego rozwoju” i opracowuje koncepcję działań i realizacji celu na poziomie lokalnym. (EP)

     • Hej kolęda, kolęda

      22.01.2023

      W poniedziałek 16 stycznia 2022r. ksiądz Marcin Zawada - proboszcz mokrzeszowskiej parafii św. Jadwigii podczas duszpasterskiej wizyty odwiedził internat przy ZSCKR w Mokrzeszowie. Chętni uczniowie mogli wziąć udział w błogosławieństwie i modlitwie. Tradycji stało się zadość i na koniec kolędy każdy otrzymał pamiątkowy obrazek kolędowy. (MZ)

      Więcej na: https://parafia.mokrzeszow.info/hej-koleda-koleda-2/

     • W rytmie poloneza

      20.01.2023

      Studniówka to wydarzenie wyjątkowe w każdej szkole. Choć nasi uczniowie na balu maturalnym będą się bawić 4 lutego, to już mieli okazję poczuć tę niezwykłą atmosferę. Wzorem lat ubiegłych 5 stycznia 2023r. na Świdnickim Rynku spotkali się z maturzystami z okolicznych szkół średnich. Razem z dyrektorami, nauczycielami i przedstawicielami lokalnych władz dostojnym krokiem weszli na ostatnią prostą zmierzającą w stronę zakończenia nauki w szkole. Odliczanie magicznych 100 dni rozpoczęło się nieodwołanie. (JM)

     • Nagroda Ministra Rolnictwa dla uczennicy Lilany Herby

      20.01.2023

      30 grudnia 2022r. był dla uczennicy klasy III technikum w zawodzie technik hodowca koni Liliany Herby radosnym przedostatnim dniem roku. Otrzymała specjalną nagrodę pieniężną przyznaną przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi za osiągnięcie wysokich wyników w nauce w roku szkolnym 2021/2022. Do Liliany trafiły również specjalnie gratulacje i życzenia kolejnych sukcesów oraz pomyślności w życiu osobistym podpisane przez Pana Henryka Kowalczyka - wicepremiera, Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. (JM)

     • Śnieżynka na czterech kółkach

      29.12.2022

      Ostatni zakup w tym roku budżetowym. Ale za to jaki! 29 grudnia 2022r. do szkolnej floty dołączyła biała dziewięcioosobowa TOYOTA PROACE VERSO LONG, która będzie wozić uczniów na zajęcia i wycieczki dydaktyczne. Cieszymy się bardzo i dziękujemy organowi prowadzącemu szkołę - Ministrowi Rolnictwa i Rozwoju Wsi za zrozumienie naszych potrzeb i wsparcie finansowe, dzięki czemu młodzież będzie podróżować wygodnie i bezpiecznie. (JM)

     • Jasełka 2022

      29.12.2022

      22 grudnia 2022r. uczniowie klasy 1MT pod opieką księdza Marciana Zawady i wychowawcy Pana Piotra Cichońskiego zaprezentowali jasełka. Zadanie nie było łatwe, bo trzeba było przygotować dekoracje, poćwiczyć granie i śpiewanie kolęd, opanować teksty na pamięć i wrzeszcie wystąpić przed szerokim greminium. Nasi pierwszoklasiści spisali się na medal i wprowadzili wszystkich w wyjątkowych nastrój po mistrzowsku. Po życzeniach złożnych przez Panią Dyrektor, głos zabrali przedstwiciele Samorządu Uczniowskiego, którzy w ramach działań szkolnego wolontariatu poprosili o pomoc dla małego Antosia, którego serce pilnie potrzebuje operacji. Oczywiście ta prośba nie pozostała bez odzewu, za co wszystkm darczyńcom, dziękujemy. Ostatni dzień nauki w roku kalendarzowym 2022 zakończyły klasowe wigilie. (JM)

     • Przy wspólnym stole

      29.12.2022

      Święta Bożego Narodzenia to czas spotkań przy wspólnym stole. 21 grudnia 2022r. odbyła się uroczysta kolacja, na której spotkali się uczniowie, rodzice, nauczycile, pracownicy szkoły i absolwenci ZSCKR w Mokrzeszowie. Była to wspaniała okazja, aby poczuć magię nadchodzących świąt, podzielić się opłatkiem, złożyć sobie życzenia i podziękować za kolejny wspólny rok. A wszystko to w atmosfere rodzinnego ciepła, bliskości, serdeczności i życzliwości. Tak jak na stole nie mogło zabraknąć wigilijnego barszczu z uszkami, smażonego karpia i pierogów, tak i zgodnie z tradycją wychowankowie internatu zaprezentowali swój program artystyczny i pośpiewali kolędy. Pod choinką znalazły się wymarzone prezenty. Było naprawdę magicznie i wyjątkowo. (JM)

     • Spotkanie przy okrągłym stole

      29.12.2022

      21 grudnia 2022r. odbyło się ważne spotknie. Przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego na czele z nowym przewodniczącym Danielem Szwarcbachem omówili z Panią Dyrektor zasady współpracy i przedstawili swoję wizję inicjatyw uczniowskich. Uczniów będą wspomagać Pani Elwira Podhalicz i Pani Małgorzata Lenczewska, której przypadł szkolny wolontariat. Powodzenia! (JM)

     • Cavaliada Poznań

      19.12.2022

      W ramach projektu „Start w przyszłość” współfinansowanego ze środków UE w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego uczniowie naszej szkoły w zawodzie technik hodowca koni uczestniczyli w wyjeździe edukacyjnym na Cavaliada Poznań odbywającej się na Poznańskich Targach Międzynarodowych w dniu 16.12.2022 r.

      Podczas wydarzenia jeździeckiego - międzynarodowych zawodów jeździeckich - uczniowie mogli obserwować zmagania najlepszych zawodników w skokach przez przeszkody, konkurs potęgi skoku oraz doświadczyć  zasad emocjonującej licytacji podczas aukcji młodych koni sportowych, gdzie jeden z koni został sprzedany aż za 77.000 euro. Oczywiście atrakcją dla uczniów były także Targi Sprzętu i Akcesoriów  Jeździeckich, gdzie młodzież mogła zapoznać się z najnowszym sprzętem służącym do sportu jeździeckiego, hodowli koni oraz porozmawiać bezpośrednio z producentami i firmami zaopatrującymi sektor rolniczy związany z chowem i hodowlą koni. Zakupy jak zawsze były udane, a dodatkową atrakcją była obecność Blanki Satory reprezentującej hiszpańską szkołę jazdy,  od której można było uzyskać autograf przy zakupie jej książki.  

      Wyjazd w całości sponsorowany ze środków finansowych projektu, dlatego uczniowie mieli zapewniony dojazd, obiad oraz bilety. Już teraz planują wyjazd na kolejny cykl Cavaliady, tym razem do Sopotu. (JH)

     • Nie bójmy się pomagać

      16.12.2022

      15 grudnia 2022 r. na terenie internatu odbyło się szkolenie przeprowadzone przez funkcjonariusza policji st. asp. Wojciecha Plizga. Celem szkolenia było zwiększenie wiedzy na temat pierwszej pomocy przedmedycznej. Wychowankowie internatu mieli okazję przećwiczyć na fantomach resuscytację krążeniowo- oddechową. Taka wiedza w połączeniu z umiejętościami praktycznymi jest nie do przecenienia - możemy komuś uratować życie. (MS)

     • Bezcenny dar

      15.12.2022

      13 grudnia 2022r. uczniowie klasy 4 MT w ramach akcji krwiodawstwa wybrali się do Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Wałbrzychu. Po wstępnych badaniach wykonanych w laboratorium i konsultacji lekarskiej uczniowie zostali zakwalifikowani do oddawania krwi. Celem akcji jest zwrócenie uwagi na wzrost zapotrzebowania na krew i propagowanie u młodzieży postaw społecznych. Pomysłodawcą akcji i zarazem organizatorem był Pan Szymon Gumny.

      Kto może oddać krew?  Krew oddawać może osoba w wieku 18-65 lat ważąca powyżej 50 kg i ciesząca się ogólnie dobrym stanem zdrowia. Bardzo ważne dla bezpieczeństwa krwi jest regularne jej oddawanie. Krew można oddawać co 56 dni, czyli co 8 tygodni, w tym kobiety oddają krew 4, a mężczyźni 6 razy w roku. Samo oddawanie krwi pełnej trwa średnio 8 minut i jest prawie bezbolesne – czujemy najwyżej lekkie ukłucie igłą. Sprzęt używany podczas donacji (czyli oddawania krwi) jest jednorazowy. Aby oddać krew należy mieć przy sobie dokument tożsamości ze zdjęciem, numerem PESEL i adresem, trzeba też wypełnić kwestionariusz, który zawiera pytania dotyczące stanu zdrowia.

      Wszystkim, którzy wzięli udział w akcji składamy serdeczne podziękowania ponieważ oddając krew ratujesz życie. (SG)

     • Mamy I miejsce w ogólnopolskim konkursie "Ucz się na maksa"

      11.12.2022

      9 grudnia 2022r. na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu miała miejsce gala finałowa konkursu „Ucz się na Maksa” zorganizowanego przez Fundację „Zakłady Kórnickie” we współpracy z portalem „Agrokultura” pod patronatem Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Nasz zespół „Agro Smart”, w skład którego weszli Jagoda Partyka i Eryk Kobylański z klasy IV technikum agrobiznesu zajął I miejsce i wygrał główną nagrodę 5.000 zł. Opiekunem merytorycznym była Elwira Podhalicz. Hasło przewodnie konkursu to: „Dobra współpraca się opłaca”, a cel konkursu to propagowanie idei przedsiębiorczości i pracy zespołowej, rozwijanie kreatywności młodzieży, umiejętności łączenia wiedzy z różnych dyscyplin, nauki myślenia projektowego i kreowanie społecznej wrażliwości. Przedmiotem konkursu było wykonanie pracy - uczniowie musieli opracować strategię rozwoju, opartą o współpracę dla trzech wirtualnych gospodarstw rolnych i agroturystycznych. Jagoda i Eryk przygotowali koncepcję, która zachwyciła wymagającą kapitułę konkursu składającą się z przedstawicielami środowiska naukowego, pedagogicznego, rolniczego i społecznego. Główna nagroda na pewno zostanie dobrze zainwestowana przez zwycięzców. Gratulujemy !!! (EP)

     • Od telefonu można się uzależnić

      11.12.2022

      8 grudnia 2022 r. w internacie odbyło się spotkanie z Panią Magdaleną Lizoń, specjalistką do spraw uzależnień. Wychowankowie internatu mieli możliwość uczestniczyć w warsztatach, które przybliżyły problem związany z nadmiernym korzystaniem z telefonu komórkowego. W obecnych czasach korzystanie z telefonów komórkowych jest nieodłącznym elementem życia. Urządzenia służą nam już nie tylko do rozmów telefonicznych. Dzięki nim mamy dostęp do mediów społecznościowych, platform zakupowych, gier, filmów, narzędzi związanych z pracą i nauką. Niestety, nadmierne korzystanie z komórki nie jest wolne od konsekwencji. (MS)

     • Makita w naszej szkole

      08.12.2022

      W czwartek 8 grudnia 2022 r. uczniowie klasy I Technikum w zawodzie: technik agrobiznesu pod opieką Pana Krzysztofa Hodela odbyli w szkolnej pracowni kształcenia zawodowego pokaz profesjonalnych elektronarzędzi marki MAKITA. Należy zaznaczyć, że MAKITA to korporacja o zasięgu międzynarodowym i największy producent profesjonalnych elektronarzędzi na rynku światowym. Swoje fabryki posiada w Japonii, Chinach, Wielkiej Brytanii, Niemczech, Kanadzie, Stanach Zjednoczonych, Brazylii i Rumunii.                                    Prezentację w naszej szkole przeprowadził doradca techniczny firmy MAKITA - Pan Piotr Taratorkin. Przedstawiciel firmy w bardzo ciekawy sposób zademonstrował narzędzia przydatne w codziennej pracy rolnika takie jak: wkrętarki, wiertarki, szlifierki, taczki samojezdne, odkurzacz do liści itp. Wiele czasu poświęcono na omówienie nowości i ciekawostek technicznych. Zajęcia obejmowały nie tylko zagadnienia teoretyczne. Młodzież mogła w sposób bezpośredni przekonać się jak działają i jak poprawnie korzystać z prezentowanych narzędzi. W szkoleniu uczestniczyli również pracownicy szkoły - Panowie Konserwatorzy. (Ko)

     • Wizyta w Centrum Szkoleniowym Makita w Brwinowie

      08.12.2022

      W dniach 6-7 grudnia 2022 r. uczniowie klas technikum w zawodzie technik agrobiznesu wraz z opiekunem Panem Krzysztofem Hodelem uczestniczyli w kolejnej edycji warsztatów firmy MAKITA w Centrum Szkoleniowym w Brwinowie pod Warszawą. Młodzież miała okazję zapoznać się nie tylko teoretycznie z urządzeniami oferowanymi przez japoński koncern, ale także nauczyć się nimi prawidłowo i efektywnie pracować. Zajęcia prowadzili trenerzy i doradcy techniczni Firmy MAKITA POLSKA. Uczniowie poznali Centrum Szkoleniowe o powierzchni 200 m2 składające się z sali wykładowej i czterech sal tematycznych, w których prowadzone są zajęcia praktyczne. Takie wyposażenie techniczne daje nieograniczone możliwości testowania i prezentowania całej gamy produktów. (Ko)

     • Mamy to!

      08.12.2022

      Zostaliśmy zakwalifikowani do II etapu konkursu Droga do przyszłości w kategorii ZAWÓD PRZYSZŁOŚCI. Nasz zespół znalazł się w gronie 50 ekip z całej Polski. Jako półfinaliści otrzymamy drukarkę 3D oraz 10 kg filamentu, aby móc zrealizować finałowe zadanie. Zespołem pokieruje Pan Leszek Podhalicz.

      Jak piszą organizatorzy "Ogólnopolski konkurs Droga do Przyszłości to przestrzeń projektowa, w której uczniowie szkół ponadpodstawowych pokażą świat przyszłości w 3D. Naszym celem jest zachęcenie do stosowania technologii przyszłości w praktyce. Jedną z takich technologii, która ma olbrzymi potencjał i obecnie jest wykorzystywana w wielu dziedzinach życia i nauki jest druk 3D. Biorąc udział w konkursie wejdziecie w przestrzeń, gdzie nie tylko „przeniesiecie się w przyszłość”, ale rozwiniecie nowe umiejętności i kompetencję. Droga do przyszłości to miejsce, gdzie będziecie mogli pokazać waszymi oczami jeden z trzech obszarów, w których spotkamy się w przyszłości: świat, zawody i relacje społeczne. Do zobaczenia w 2035 r."

      Jesteśmy gotowi na tę podróż:) (LP)

      Więcej na https://doprzyszlosci.com/

  • Kontakty

   • Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Wincentego Witosa, 58-160 Świebodzice
   • szkola@mokrzeszow.edu.pl
   • 74 850 87 36
   • Mokrzeszów 111 58-160 Świebodzice Świebodzice Poland
   • 74 850 87 00
   • ePUAP: zsckrmokrzeszow1
 • Galeria zdjęć

   brak danych