Aktualności

          • W zdrowym ciele zdrowy duch

            16.09.2021

            Po okresie bezruchu wywołanego zdalnym nauczaniem, podczas którego godziny spędzone przed komputerami dały wszystkim dosłownie "w kość", przyszła pora, aby zadbać o formę. Nasi nauczyciele wychowania fizycznego starają się, aby zajęcia proponowane uczniom były atrakcyjne i proponują różne formy aktywności (sami szkolili się w tym zakresie nawet w wakacje), w tym popularny teraz nordic walking. A że pogada sprzyja, dlatego na szkolnych alejkach i polnych drogach w pobliżu szkoły można spotkać naszych "kijkarzy". Wspólne spacery integrują grupy i podobają się zwłaszcza dziewczętom, co potwierdza fakt, że na zajęciach w-f w środę 15 września było obecnych 100% uczennic z klasy 1 CT i 100% z nich wzięło udział w ćwiczeniach. Brawo! (JM)

          • Centralna Inauguracja Roku Szkolnego szkół prowadzonych przez MRiRW

            13.09.2021

            10 września 2021r. w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. W. Witosa w Studzieńcu odbyła się Centralna Inauguracja Roku Szkolnego 2021/2022 szkół prowadzonych przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. W wydarzeniu uczestniczył Pan Minister Grzegorz Puda, Dyrektor Departamentu Oświaty i Polityki Społecznej Wsi Pan Robert Jakubik oraz delegacje ze wszystkich 59 placówek podległych MRiRW. Naszą szkołę reprezentowały Pani Dyrektor Joanna Miłobóg i Pani Wicedyrektor Luiza Kępińska wraz z pocztem sztandarowym. (JM)

          • Informacje na temat szczepień

            09.09.2021

            W szkole trwa Tydzień Informacji na temat szczepień uczniów powyżej 12 roku życia.

            Zachęcamy do zapoznania się z materiałami dostępnymi na terenie ZSCKR w Mokrzeszowie oraz na stronach:

            https://www.gov.pl/web/szczepimysie/szczepienie-przeciwko-covid-19

            https://www.gov.pl/web/zdrowie/covid

            https://www.youtube.com/watch?v=G7FHQgzgMH8

            Wykaz populacyjnych punktów szczepień na terenie Powiatu Świdnickiego: COVID.docx


          • Już wiemy jacy są

            09.09.2021

            Dopiero rok szkolny się zaczął, a już psycholog i pedagog w porozumieniu z wychowawczyniami klas pierwszych przeprowadziły warsztaty integrująco-adaptacyjne, którym towarzyszyła duża ciekawość siebie nawzajem. Teraz już wiemy. W klasach pierwszych są uczniowie, którzy wiedzą po co do tej szkoły przyszli, wiedzą czego chcą się uczyć, deklarują zainteresowanie wybranymi kierunkami kształcenia. Widać też zaangażowanie i jak na początek sporą wiedzę fachową.

            Jak zawsze warsztatom towarzyszyła miła atmosfera. (MP, EM)

          • "Akademia innowacji Smart Farming" – wyruszyliśmy do Danii

            07.09.2021

            Po dwóch tygodniach przygotowań do mobilności 4 września 2021 r. 20 uczniów technikum w zawodzie technik agrobiznesu doczekało się wyjazdu na mobilność w ramach projektu „Akademia Innowacji Smart Farming” realizowanego wspólnie ze szkołą Jordbrugets Uddannelsescenter Arhus w Danii. O godz. 21.00 uczniowie wspólnie z opiekunami Elwirą Podhalicz i Krzysztofem Hodelem wyruszyli w kilkunastogodzinną podróż do Beder do szkoły partnerskiej, gdzie wspólnie z uczniami duńskim rozpoczną działania zaplanowane w projekcie. 

            Projekt realizowany jest w ramach działania „Ponadnarodowa mobilność uczniów” i finansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój w IV Osi Priorytetowej "Innowacje społeczne i współpraca ponadnarodowa", Działanie 4.2. "Programy mobilności ponadnarodowej".

            Celem projektu jest wzmocnienie i rozwój kompetencji kluczowych i zawodowych u uczniów, które zapewnią im wzrost konkurencyjności na rynku pracy i przygotują do wdrożenia we własnych gospodarstwach nowoczesnych technologii i „rolnictwa precyzyjnego”. 

            Codzienną relację i zdjęcia z zajęć realizowanych w ramach projektu można znaleźć na stronie projektu prowadzonej przez uczestników projektu: https://epodhalicz.wixsite.com/my-site/news  (EP)

          • Dożynki w Mokrzeszowie

            07.09.2021

            W sobotę 4 września 2021r. w Mokrzeszowie odbyły się dożynki. Wieś prezentowała sie tego dnia wspaniale ze względu nie tylko ładną pogodę, ale i piękne dekoracje dożynkowe wykonane przez mieszkańców. Podziękowanie za tegoroczne plony rozpoczęło się uroczystą mszą odprawioną przez ks. Stanisława Panewskiego - proboszcza parafii pw. św. Jadwigii. Następnie korowód dożynkowy przeszedł na boisko, gdzie po części oficjalnej i powitaniu przez Panią Janinę Bogacz (sołys wsi Mokrzeszów) i Pana Pawła Dziurdzię (radny), zespół ludowo-estradowy "Mokrzeszów" zaprezentował "Misterium chleba". Nie zabrakło także atrakcji przygotowanych przez koło gospodyń wiejskich. Były pokazy, atrakcje dla dzieci, szkolenie z obsługi defibrlyratora oraz zabawa taneczna. Działał też mobilny punkt szczepień. 

            Naszą szkołę reprezentowały Pani Dyrektor Joanna Miłobóg i Pani Kierownik PNZ Monika Kołakowska. (JM)

          • Ropoczęcie roku szkolnego 2021/2022

            05.09.2021

            1 września 2021r. odbyła się uroczystość z okazji rozpoczęcia roku szkolnego 2021/2022. Ze względu na obostrzenia wynikające z pandemii wzięli w nim udział przedstawiciele społeczności uczniowskiej, grona pedagogicznego oraz reprezentanci rodziców. W szkolej stołówce o godzinie 9.00 zjawili się pierwszoklasiści oraz ich najstarsi koledzy z klas IV. Uczniowie klas II i III spotkali się z wychowawcami w klasach. Wszystkich przywitała Pani Dyrektor Joanna Miłobóg, która w swoim przemówieniu podkreśliła, że nadchodzący rok szkolny zapowiada się ciekawie ze względu na wiele działań adresowanych do uczniów w postaci szkoleń, warsztatów oraz wyjazdów, w tym zagranicznych, wynikających z realizowanych przez szkołę projektów, m.in. "Akademia innowacji Smart Farming" i "Start w przyszłość", a także zajęć dodatkowych wspierających uczniów po okresie nauczania zdalnego. Pani Dyrektor odczytała także list Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Grzegorza Pudy. List_MR_1.IX_inauguracja2025699244.pdf​​​​​​​ Na zakończnie złożyła wszystkim życzenia, aby Nowy Rok Szkolny był spokojny i obfitował tylko w pozytywne wydarzenia, których miarą będą sukcesy odnoszone przez uczniów i nauczycieli przez kolejnych 10 miesięcy, a uwieńczeniem zadwolenie i satysfakcja towarzyszące wszystkim 24 czerwca 2022r. 

            Nie zabrakło też chwili zadumy nad istotą wolności i pokoju, poświęcenia i odpowiedzialności za losy Ojczyzny w kontekście rocznicy wybuchu II Wojny Światowej. (JM)

          • Witamy uczniów klas I w naszej szkole

            05.09.2021

            W poniedziałek 30 sierpnia 2021r. odbyło się spotkanie z rodzicami i uczniami klas pierwszych techikum. Jego celem było przede wszystkim zminimalizowanie stresu, który zwykle towarzyszy młodym ludziom rozpoczynającym naukę w nowej szkole. Rodzice i uczniowi mieli możliwość poznać kadrę kierowniczą, wszystkich nauczycieli, którzy będą prowadzić zajęcia w tych klasach od 1 września, specjalistów, a przede wszystkim wychowawców klas i internatu. Jak to w szkole zawodowej sporo czasu poświęcono na omówienie zasad kształcenia w danym zawodzie. Uczniowie dowiedzieli się czym są modułowe programy nauczania, jaki strój roboczy jest wymagany w szkolnych pracowniach, kiedy będą realizować praktyki i zdawać egzaminy zawodowe. Nie mogło zabraknąć spaceru po szkole, który był doskonałą okazji do poznania pełnej, świeżo wyremontowanej bazy ZSCKR w Mokrzeszowie, nowoczesnego wyposażenia gabinetów i pracowni, ale i przyczynił się przede wszystkim do skrócenia dystansu między uczniami i zawarcia pierwszych znajomości, które pewnie podczas pięciu lat nauki przerodzą się z piekne przyjaźnie. (JM)

          • Dożynki gminne w Jagodniku

            05.09.2021

            W niedzielę 29 sierpnia 2021r. w Jagodniku odbyły się dożynki gminne. Wzięli w nich udział rolnicy z 32 wsi leżących na terenie Gminy Świdnica, aby podziękować za tegoroczne zbiory. Po mszy polowej można było zobaczyć korowód wieńców dożynkowych i koron żniwnych, obejrzeć "Misterium Chleba" w wykonaniu zespołu ludowo-estradowego "Mokrzeszów", skosztować smakowitości przygotowanych przez koła gospodyń wiejskich i poczuć atmosferę świątecznego spotkania, której tak wszystkim brakowało w ubiegłym roku ze względu na pandemię... Warto wspomnieć, że starostą Dożynek Gminy Świdnica 2021 był Kamil Gawron - absolwent ZSCKR w Mokrzeszowie. Naszą szkołę reprezentowały Pani Dyrektor Joanna Miłobóg i Pani Kierownik PNZ Monika Kołakowska. (JM)

          • Europejskie ścieżki doskonalenia nauczycieli przetarte

            05.09.2021

            Dynamicznie zmieniająca się rzeczywistość wymaga od dzisiejszego nauczyciela  nieustannego rozwoju i ciągłego doskonalenia wiedzy, umiejętności, czy też poszukiwania nowoczesnych i atrakcyjnych metod nauczania. Nauczyciele naszej szkoły doskonalili swój warsztat pracy za granicą dzięki realizacji projektu "Europejskie ścieżki doskonalenia nauczycieli ZSCKR  w Mokrzeszowie”. Budżet projektu wynosi: 98.089,33 PLN i finansowany jest z Programu Operacyjnego „Wiedza Edukacja Rozwój" współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego. Celem projektu jest podniesienie umiejętności i kompetencji językowych i zawodowych 15 nauczycieli, w tym  dyrektora szkoły i kierownika praktycznej nauki zawodu oraz poprawa jakości kształcenia poprzez udział w szkoleniach zagranicznych.

            W lipcu Panie Agata Wójcik i Natalia Kinast oraz Pan Radosław Światowy wzięli udział w 7-dniowym szkoleniu  „Klasa zorientowana na ucznia: nauczyciele jako promotorzy aktywnej nauki” zorganizowanym we Włoszech we Florencji. Celem kursu było pokazanie praktycznych rozwiązań, zachęcających uczniów do rozwiązywania problemów, formułowania złożonych pytań, debaty, wyjaśniania i burzy mózgów podczas zajęć, które będą oparte na pracy zespołowej, stawianiu czoła wyzwaniom i uczeniu się przez działanie. Uczestnicy kursu poznali najnowsze techniki i metody efektywnego zarządzania nowoczesną klasą, takie jak: "odwrócona klasa", uczenie się oparte na projektach, uczenie się oparte na problemach, nauczanie oparte na przypadku, uczenie się przez odkrywanie.

            Panie Karolina Czaplińska i Magdalena Kuklińska oraz Pan Ryszard Skotnicki oraz doskonaliły swój warsztat pracy na Malcie podczas „Kursu metodycznego dla nauczycieli języka angielskiego z job shadowing".​​​ Celem szkolenia było rozwinięcie kompetencji językowych, odświeżenie własnego słownictwa, biegłości językowej, zwrócenie uwagi na praktyczną naukę języka, wykorzystanie technologii komunikacyjno-informacyjnej oraz poznanie kultury maltańskiej. Zajęcia odbywały się w grupie z nauczycielami z innych państw i miały czysto praktyczny charakter. Nasi nauczyciele mieli więc wyjątkową okazję do porównania metod nauczania, wymiany poglądów i własnych doświadczeń edukacyjnych. Pobyt na Malcie nie ograniczał się tylko do nauki, bo organizator zapewnił wiele wycieczek, w tym na wyspy Gozo i Comino, które wchodzą w skład Archipelagu Maltańskiego, z przepięknymi Blue Grotto, The Azure Window i Blue Lagoon. Ponadto nie mogło zabraknąć zwiedzania Valletty – obecną stolicę Malty oraz Mediny.

            W sierpniu Panie Joanna Hodel, Monika Kołakowska i Elwira Podhalicz oraz Pan Krzysztof Hodel odbyli 30 godzinny kurs języka angielskiego w „Babil school” w Antaly w Turcji. Kurs języka angielskiego pozwolił uczestnikom na przełamanie bariery językowej i zachęcił do dalszego rozwijania kompetencji językowych. Podczas pobytu uczestnicy pogłębili również swoją wiedzę na temat kultury, tradycji, zwyczajów oraz systemu edukacji w Turcji.

            Szkolenia zagraniczne były dla nauczycieli wspaniałą okazję do zdobycia nowych umiejętności, pogłębienia wiedzy, wzbogacenia słownictwa i sprawności językowych, poznania tradycji, wymiany doświadczeń i nawiązania nowych kontaktów międzynarodowych, a przede wszystkim wzbogacenia warsztatu pracy. (EP)

          • Przygotowania do mobilności w Danii ruszyły...

            05.09.2021

            Przygotowania do wyjazdu uczniów naszej szkoły do Danii w ramach realizacji projektu „Akademia Innowacji – Smart Farming” nr projektu: 2020-1-PMU-3095 w ramach programu: „Ponadnarodowa mobilność uczniów” finansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój ruszyły pełną parą.

            Głównym celem projektu jest wzmocnienie i rozwój kompetencji kluczowych i zawodowych które zapewnią wzrost konkurencyjności na rynku pracy. Beneficjenci projektu to 20 uczniów naszej szkoły.

            Budżet projektu wynosi 157.686  PLN

            W dniach 25 – 27 sierpnia 2021 roku koordynator projektu Elwira Podhalicz i Krzysztof Hodel opiekun grupy uczniów uczestniczyli w wizycie przygotowawczej w Jordbrugets Uddannelsescenter Århus w Danii. Duńską szkołę reprezentowała Karolina Sikala - koordynator programów międzynarodowych. Głównym celem wizyty przygotowawczej było podpisanie umowy o współpracy z partnerem projektu, podział zadań i obowiązków oraz doprecyzowanie organizacji działań merytorycznych, metod i form opieki nad uczniami, a także uszczegółowienie programu kulturowego i sporządzenie kosztorysu pobytu uczniów i opiekunów w duńskiej szkole.

            Dzięki uprzejmości dyrektora Petera Lund Moesgardema nauczyciele mieli możliwość zobaczyć internat, w którym będą zakwaterowani uczniowie oraz szkołę i gospodarstwo szkolne, w którym będą realizowane zajęcia wraz z duńskim uczniami. Uczniowie przez dwa tygodnie będą realizowali program mobilności obejmujący codziennie 6 - 8 godzin zajęć lekcyjnych i innych aktywności pozalekcyjnych w postaci zajęć integracyjnych, wycieczek dydaktycznych i krajoznawczych wspólnie z uczniami Jordbrugets Uddannelsescenter Århus.

            Podczas pobytu koordynatora projektu i opiekuna uczniów w Danii uczestnicy projektu rozpoczęli zajęcia przygotowujące do wyjazdu na mobilność. Zajęcia obejmują przygotowanie językowe, w trakcie którego uczestnicy utrwalają słownictwo oraz ćwiczą umiejętność komunikacji w języku angielskim. Przygotowanie kulturowe i pedagogiczne sprzyja integracji uczniów. Zajęcia rozpoczęły się od 23 sierpnia, a już niedługo, bo 5 września uczestnicy projektu będą mieli okazję wykorzystać zdobyte umiejętności w praktyce  podczas realizacji mobilności :)

            (EP)

          • Z głębokim żalem...

            03.08.2021

            ... i bólem przyjęliśmy wiadomość o śmierci FRANCISZKI ANZEL

            - pełnej oddania Nauczycielki i Wychowawczyni, na trwałę wpisanej

            w historię Mokrzeszowskiej Szkoły. 

            Pozostanie w pamięci wdzięcznych uczniów, rodziców, nauczycieli i przyjaciół.

             

            Uroczystości pogrzebowe odbędą się 4 sierpnia 2021r. o godz. 13.00

            na cmentarzu przy ul. Wałbrzyskiej w Świebodzicach.

            Spoczywaj w pokoju!

            Dyrektor

            Joanna Miłobóg

            wraz z całą społecznością 

            ZSCKR w Mokrzeszowie

          • Europejskie ścieżki doskonalenia nauczycieli cz.1

            30.07.2021

            Dla grupy nauczycieli naszej szkoły wakacje to nie tylko czas odpoczynku, to również okres, w którym kadra pedagogiczna doskonali swoje umiejętności i kompetencje zawodowe podczas mobilności zagranicznych zaplanowanych i realizowanych w ramach projektu „Europejskie ścieżki doskonalenia nauczycieli ZSCKR w Mokrzeszowie”. Budżet projektu wynosi 98.089,33 zł i jest finansowany z Programu Operacyjnego „Wiedza Edukacja Rozwój w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

            Celem projektu jest podniesienie umiejętności i kompetencji językowych i zawodowych 15 nauczycieli, w tym dyrektora szkoły i kierownika praktycznej nauki zawodu oraz poprawa jakości kształcenia poprzez udział w szkoleniach zagranicznych.

            Pierwsz grupa wyleciała z wrocławskiego lotniska wkrótkce po zakończeniu roku szkolnego, czyli już 1 lipca 2021r.

            Nauczyciele angliści, tj. Karolina Czaplińska, Magdalena Kuklińska i Ryszard Skotnicki jako kierunek obrali Maltę (dawną kolonię angielską), gdzie rozpoczęli realizację 5-dniowego szkolenia metodycznego połączonego z job shadowing.

            Panie Natalia Kinast i Agata Wójcik oraz Pan Radosław Światowy polecieli do Włoch do przepięknej Toskanii, gdzie w jej centrum - Florencji - odbyli 5-dniowy kurs doskonalący „Klasa skoncentrowana na uczniach: nauczyciele jako promotorzy aktywnego uczenia się”.

            Nauczyciele oprócz zdobycia cennej wiedzy, umiejętności i kompetencji metodycznych i merytorycznych, mieli okazję zwiedzić tak piękne miejsca jak Malta i pełna zabytków Florencja. Nawiązali nowe kontakty z innymi uczestnikami szkoleń, które pozwoliły na wymianę doświadczeń i dobrych praktyk, które po powrocie z wakacji na pewno zaowocują podczas prowadzonych lekcji. Poznane nowe metody i formy pracy z uczniami uatrakcyjnią prowadzone zajęcia, a tym samym pozwolą jeszcze lepiej przygotować uczniów do egzaminów zewnętrznych, a tym samym podniosą jakość pracy szkoły.

            Kolejna mobilność w ramach projektu rozpocznie się już 1 sierpnia. 4 nauczycieli przedmiotów zawodowych, w tym kierownik praktycznej nauki zawodu i koordynator projektu polecą do Turcji, aby tam rozwijać kompetencje językowe. Relacja z ich pobytu już wkrótce...

          • Charytatywna zbiórka książek

            28.06.2021

            W tym roku szkolnym Samorząd Uczniowski przeprowadził wiele akcji charytatywnych. Ponieważ rok był inny niż zwykle, oprócz wolontariatu w szkole we wrześniu i w październiku, w lutym przystąpiliśmy również do e-wolontariatu. Kilkoro uczniów naszej szkoły wykonywało zadania przesyłane przez Centrum Rozwoju Lokalnego.

            Akcje dotyczyły między innymi: promocji filmu "Pomagamy Zwierzakom. Fundacja Ostoja dla Zwierząt" oraz charytatywnej zbiórki książek. W ostatniej akcji wzięli udział zarówno uczniowie, jak i nauczyciele z naszej szkoły. Zebraliśmy ponad 10 kg książek. Wszystkie zebrane książki zostaną przeznaczone na licytacje, z których pozyskane środki zostaną przeznaczone na wsparcie podopiecznych Fundacji "Ostoja dla Zwierząt" i na organizację ogólnopolskiej akcji edukacyjnej "Dzieci uczą rodziców".

            W imieniu Samorządu Uczniowskiego dziękuję wszystkim, którzy uczestniczyli we wspieraniu powyższych akcji. (KC)

            WARTO POMAGAĆ!

          • Szkolny Dzień Sportu

            02.06.2021

            W środę 2 czerwca wiele się działo...

            Z okazji Dnia Sportu gościliśmy aktualnego mistrza Polski w kulturystyce klasycznej pana Szymona Króla - absolwenta naszej szkoły. Szymon opwiedział o swojej karierze i osiągnięciach, pokazał zdjęcia z zawodów, w których uczestniczył. Wyjaśnił, jakie wyzwania (i wyrzeczenia) towarzyszą zawodnikom tej dziedziny sportu. Nie zabrakło też oczywiście wspomnień związanych z jego nauką w ZSCKR w Mokrzeszowie. 

            Następnie przyszedł czas na gry i zabawy sportowe. Wszystkie konkurencje odbyły się na boiskach szkolnych. Ich pomysłodawcami byli panowie od w-fu: Marcin Wójciak i Piotr Cichoński. Obsługą techniczą i sędziowaniem zajęła się klasa 3PTM. Każdy z uczniów (i nauczycieli) mógł spróbować zwoich sił m.in. w rzucie kartą do gry na odległość, staniu na jednej nodze na równoważni, slalomie hokejowym, kręceniu hula-hop czy bulach. A stawka była wysoka - można było zdobyć tytuł króla i królowj sportu. Najlepsi okazali się: Karolina Żwirełło z klasy I CT i Adam Tarkowski z klasy 2 M4C. To na ich głowach spoczęły nałożone przez Panią Dyrektor korony. Wśród nauczycieli wszystkie konkurencje brawurowo przeszli p. Marta Podrzycka, p. Krzysztof Hodel i ks. Dawid, który zdobył najwięcej punktów z całego Grona Pedagogicznego.

            Po zmaganiach sportowych przyszła kolej na poczęstunek. Każdy mógł upiec sobie własnoręcznie kiełbaskę na ognisku, albo uraczyć podniebienie ciasteczkami kokosowymi z kleiku ryżowego i musami z truskawek i brzoskwiń. 

            Dopisała nie tylko pogada, ale i nastroje, bo po bardzo długim czasie izolacji i nauki zdalnej wreszcie mogliśmy wszysce ze sobą tak naprawdę spędzić czas i najzwyczajniej w świecie pobyć razem.

          • Dzień Sportu - biblioteka zaprasza

            02.06.2021

            Z okazji Dnia Sportu zapraszamy do biblioteki szkolnej. Polecamy książki P. Wilkowicza „Nienasycony: Robert Lewandowski” oraz serię S. Collins „Igrzyska śmierci”. (EJ)

          • "Zamiast papierosa weź jabłko"

            01.06.2021

            1 czerwca na dużej przerwie maskotka szkoły Jabłko Jonatan chodziła z koszem pięknych i smacznych czerwonych jabłek, którymi częstowała całą społeczność szkolną. Natomiast koledzy i koleżanki z klasy III PTM wręczali ulotki o treści antynikotynowej. Cała akcja bowiem została przeprowadzona pod hasłem "Zamiast papierosa weź jabłko" w ramach obchodów Światowego Dnia Bez Papierosa.

            A może warto w ogóle zostawić papierosy, gdyż w czasie pandemii koronawirusa, który szczególnie rujnuje płuca, nie opłaca się ryzykować?

            (MP)

          • Nasz nowy projekt "Akademia innowacji Smart Farming"

            27.05.2021

            Od 17 maja 2021 r. realizujemy innowacyjny projekt wprowadzający do Rolnictwa 4.0. Projekt realizowany jest w ramach programu: „Ponadnarodowa mobilność uczniów” finansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój w IV Osi Priorytetowej Innowacje społeczne i współpraca ponadnarodowa, Działanie 4.2. Programy mobilności ponadnarodowej.

            Budżet projektu wynosi -  157. 686 zł

            Projekt zakłada wyjazd 20 uczniów i 2 opiekunów  w terminie 22 sierpnia – 4 września 2021 r. do „Green Academy” do Danii i obejmuje uczestnictwo w zajęciach formalnych i poza formalnych wspólnie z uczniami ze szkoły przyjmującej. Uczestnikami projektu mogą być uczniowie Technikum Agrobiznesu wybrani w drodze otwartej rekrutacji.  

            Tematyką przedsięwzięcia jest „rolnictwo precyzyjne” związane z postępem technicznym w zakresie systemów nawigacji, elektroniki i informatyki oraz wdrażaniu technologii opartej na automatyce i robotyce, w celu przygotowania polskiego rolnictwa do wyzwania, jakim jest Europejski Zielony Ład”. Kierunek przyszłego rozwoju rolnictwa ma istotny wpływ na wymagane kwalifikacje i kompetencje absolwentów w zakresie nowych technologii, automatyzacji i cyfryzacji.

            Celem głównym projektu jest wzmocnienie i rozwój kompetencji kluczowych i zawodowych u 20 uczniów, które  zapewniają wzrost ich konkurencyjności na rynku pracy i przygotują do wdrożenia we własnych gospodarstwach nowoczesnych technologii i rolnictwa precyzyjnego. 

            Uczniowie podczas mobilności trwającej 10 dni będą mieli kontakt z nowatorskimi rozwiązaniami wykorzystywanymi w zrównoważonym rolnictwie. Będzie to dla młodzieży okazja do poszerzenia swojej wiedzy i umiejętności zawodowych w zakresie nauki, technologii i inżynierii, co pozwoli na lepsze zrozumienie i wdrożenie rewolucji „Rolnictwa 4.0”.

            Uczniowie będą doskonalili umiejętności związane z nawożeniem przy uzyciu systemu satelitarnego GPS i GNSS. Nauczą się posługiwać dronami, które także moga być wykorzystywane w zakresie precyzyjnego nawożenia, oprysku i siewu oraz równoległego prowadzenia maszyn. Będą tworzyli mapy topograficzne, śledzili  stanu gleby w celu precyzyjnego siewu i stosowania odpowiedniej ilości nawozu. Odwiedzą innowacyjne gospodarstwa duńskie oraz wezmą udział w wycieczce dydaktycznej do firmy „AgroIntelli” (https://www.agrointelli.com/) specjalizującej się w dystrybucji robotów wykorzystywanych w uprawach polowych.

            (EP) 

          • "Etyka w technologii i internecie" - webinarium dla uczniów

            27.05.2021

            W poniedziałek 31 maja w godzinach 15.00 - 17:00 w ramach szczytu cyfrowego ONZ odbędzie się międzynarodowe - webinarium na temat etyki w technologii i internecie. Seminarium będzie prowadzone w języku angielskim. Do udziału w wydarzeniu zachęca wszystkich uczniów Pan Roman Kowalczyk - Dolnośląski Kurator Oświaty.

            Poniżej zamieszczamy szczegółowe informacje:

            "Drodzy uczestnicy Konsultacji!

            Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w webinarium przeznaczonym dla młodego pokolenia, pt. "Etyka w technologii i internecie", organizowanego w ramach Szczytu Cyfrowego ONZ, które odbędzie się 31 MAJA 2021 R. W G. 15-17. Udział w wydarzeniu jest darmowy, wymagana rejestracja

            DOWIECIE SIĘ MIĘDZY INNYMI:

            • Co na temat sztucznej inteligencji myślą doradca rządu egipskiego, polski doradca OECD i minister Piotr Mazurek?
            • Dlaczego najpopularniejszy robot na świecie zgodził się przyjąć zaproszenie na wydarzenie?
            • Co polska młodzież ma wspólnego ze etyczną sztuczną inteligencją?

            Podczas wydarzenia przedstawiciele Youth IGF opowiedzą o tym, jak zaangażować się w globalnych ruch Youth IGF a także wspólnie z entuzjastami z całego świata tworzyć propozycje zmian legislacyjnych oraz rządowych projektów w zakresie technologii i internetu.Wśród prelegentów znajdą się m.in. Robert Kroplewski - pełnomocnik Ministra Cyfryzacji ds. społeczeństwa informacyjnego, polski ekspert ds. etycznej AI w OECD, Komisji Europejskiej i UNESCO, Sally Radwan - doradca Ministra Komunikacji i Technologii Informacyjnych w Egipcie oraz przedstawiciele ONZ. 

            Organizatorami konferencji są Pełnomocnik Rządu ds. polityki młodzieżowej Piotr Mazurek, Youth IGF Poland oraz Rada Dialogu z Młodym Pokoleniem, we współpracy z TrendHouse.org. Wydarzenie odbędzie się po angielsku."

            Link do rejestracji: https://bit.ly/3yChVlO

            Więcej informacji na https://www.gov.pl/web/igf2021/droga-do-igf-2021---konferencja-etyka-w-technologii

            (JM)

    • Kontakty

      • Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Wincentego Witosa, 58-160 Świebodzice
      • 74 850 87 36
      • Mokrzeszów 111
        58-160 Świebodzice Świebodzice
        Poland
      • 74 850 87 00
      • ePUAP: zsckrmokrzeszow1
      • e-doręczenia: AE:PL-23077-80539-RTGIA-11
  • Galeria zdjęć

    • brak danych