• Załącznik Nr 2

          do Zarządzenia Nr 11/2021

          z dnia 31.08.2021r.

          Dyrektora

          ZSCKR w Mokrzeszowie

           

          Regulamin funkcjonowania internatu

          w

          Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego

          im. W. Witosa

          w Mokrzeszowie

          w okresie rygorów i ograniczeń związanych z epidemią COVID-19

           

           

          1. Postanowienia ogólne.

           

          1. Regulamin ustala zasady funkcjonowania internatu ZSCKR w Mokrzeszowie w okresie rygorów i ograniczeń związanych z epidemią COVID-19 i ma na celu zminimalizowanie ryzyka zakażenia.
          2. Wszyscy wychowankowie, rodzice, nauczyciele i pracownicy oraz osoby przebywające na terenie internatu są zobowiązani do jego przestrzegania.
          3. Przy wejściu do budynku internatu szkoły znajdują się numery telefonów
            do powiatowej stacji sanitarno-epidemiologicznej w Świdnicy, oddziału zakaźnego szpitala w Wałbrzychu i służb medycznych.
          4. Wszystkie osoby trzecie wchodzące do budynku internatu muszą zdezynfekować dłonie lub zakładać rękawiczki ochronne, mieć zakryte usta i nos oraz zachowywać w miarę możliwości zasady dystansu społecznego.
          5. Na piętrach mieszkalnych mogą przebywać jedynie wychowankowie, wychowawcy
            i pracownicy szkoły.

           

          1. Organizacja pobytu w internacie.

           

          1. W pokojach są zakwaterowane maksymalnie dwie osoby. Zaleca się, aby były to osoby z tej samej klasy.
          2. W przestrzeniach wspólnych (korytarze, sanitariaty, pokoje do nauki, pokój telewizyjny, strefa Wi-Fi, pralnie, stołówka, świetlica), należy zachować podwyższone rygory bezpieczeństwa i higieny.
          3. W pokoju wychowawców i kuchni może przebywać taka ilość osób, która pozwala na zapewnienie odpowiedniego dystansu społecznego.
          4. Zajęcia wychowawcze dla grupy powinny być prowadzone z zachowaniem zasad dystansu społecznego, a kiedy nie jest to możliwe, należy stosować środki ochrony osobistej zasłaniające usta i nos.
          5. Nie wyklucza się organizacji imprez, które są wpisanej w tradycję internatu, z udziałem wszystkich wychowanków.
          6. Nie wyklucza się organizacji wyjść zbiorowych z internatu oraz wycieczek
            po wcześniejszym ustaleniu przez wychowawcę-kierownika wycieczki
            z wicedyrektorem ds. pedagogicznych wszystkich szczegółów organizacyjnych
            w oparciu o obowiązujące przepisy prawa i wytyczne związane z zapewnieniem optymalnego bezpieczeństwa epidemicznego wychowankom (tu m.in.: miejsce docelowe wycieczki, środek komunikacji, miejsce zakwaterowania).
          7. Zaleca się, aby wyjścia indywidualne poza teren internatu odbywały się jedynie
            w sytuacjach koniecznych (np. wizyta lekarska, udział w kursie nauki jazdy, itp.)

           

          1. Dyrektor.

           

          Dyrektor zapewnia:

          1. sprzęt, środki czystości i do dezynfekcji, które zapewniają bezpieczne korzystanie
            z pomieszczeń internatu;
          2. dozowniki płynu do dezynfekcji rąk przy wejściu do internatu oraz stołówki;
          3. środki ochrony osobistej dla każdego pracownika, w tym przyłbice dla wychowawców, rękawiczki i maseczki ochronne dla pracowników mających kontakty z osobami trzecimi;
          4. plakaty z zasadami prawidłowego mycia rąk i instrukcje stosowania środków do dezynfekcji rąk, umieszczone w pomieszczeniach sanitarno - higienicznych oraz przy dozowniku z płynem;
          5. pomieszczenie do izolacji osoby, u której stwierdzono objawy chorobowe (pokój 128
            w internacie), zaopatrzone w maseczki i rękawiczki oraz płyn do dezynfekcji rąk;
          6. pełną informację dotyczącą stosowanych metod zapewnienia bezpieczeństwa i ochrony przez zakażeniem koronawirusem oraz procedurę postępowania na wypadek podejrzenia wystąpienia zakażenia u dziecka lub pracownika.

          2. Dyrektor w szczególności:

          1. nadzoruje prace porządkowe wykonywane przez pracowników internatu zgodnie
            z powierzonymi im obowiązkami (poprzez nadzór kierownika gospodarczego);
          2. dba o to, by w pomieszczeniach, w których spędzają czas wychowankowie, nie było przedmiotów, których nie można skutecznie umyć i zdezynfekować;
          3. komunikuje się na bieżąco z rodzicami telefonicznie lub przez dziennik elektroniczny, w sprawach dotyczących bezpieczeństwa zdrowotnego uczniów (poprzez nadzór wiecedyrektora ds. pedagogicznych)
          4. kontaktuje się z rodzicami telefonicznie w przypadku podejrzenia wystąpienia u ucznia choroby COVID-19 (poprzez nadzór wiecedyrektora ds. pedagogicznych);
          5. informuje Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Świdnicy o zaistnieniu podejrzenia choroby u wcyhowanka lub pracownika;
          6. informuje organ prowadzący - Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi o zaistnieniu podejrzenia choroby u ucznia lub pracownika;
          7. współpracuje ze służbami sanitarnymi adekwatnie do zaistniałej sytuacji i potrzeb;
          8. instruuje pracowników o sposobie stosowania procedury postępowania na wypadek podejrzenia wystąpienia zakażenia koronawirusem;
          9. zapewnia organizację pracy internatu, która zminimalizuje stykanie się ze sobą poszczególnych grup uczniów oraz ich kontakt z pracownikami i osobami trzecimi

           

          1. Wychowanek internatu.

           

          1. Wychowanek może przebywać w internacie tylko wówczas, jeśli jest zdrowy, nie ma objawów chorobowych sugerujących infekcję dróg oddechowych oraz gdy domownicy nie przebywają na kwarantannie lub w izolacji w warunkach domowych lub w izolacji.
          2. W drodze internatu wychowanek musi przestrzegać przepisów ogólnych obowiązujących w transporcie publicznym, w tym obowiązku zakrywania ust i nosa.
          3. Po wejściu do internatu musi zdezynfekować ręce.
          4. Zaleca się, aby wychowankowie zachowywali pomiędzy sobą dystans społeczny oraz unikali grupowania.
          5. Wychowanka obowiązują ogólne zasady higieny: częste mycie rąk (zwłaszcza po przyjściu do internatu, przed jedzeniem, po powrocie ze świeżego powietrza i po skorzystaniu z toalety), ochrona podczas kichania i kaszlu oraz unikanie dotykania oczu, nosa i ust oraz utrzymywanie czystości w użytkowanych pomieszczeniach i ich częste wietrzenie.
          6. Wychowanek ma obowiązek przechowywać własne podręczniki, przybory szkolne, naczynia oraz rzeczy osobiste w przydzielonej mu szafce i ograniczyć dostęp do nich osób trzecich.
          7. Wychowankowie nie powinni wymieniać się przedmiotami między sobą.
          8. Wychowanek nie powinien zabierać ze sobą do internatu niepotrzebnych przedmiotów.
          9. Wychowanek podczas pobytu w swoim pokoju nie ma obowiązku zakrywania nosa
            i ust.
          10. Jeżeli wychowanek źle się poczuje, jest zobligowany, aby zgłosić ten fakt wychowawcy, który podejmie dalsze kroki.
          11. W przypadku podejrzenia u wychowawcy infekcyjnej choroby wirusowej dopuszcza się pomiar temperatury ciała termometrem bezdotykowym za zgodą rodzica/prawnego opiekuna lub pełnoletniego ucznia. Pomiar wykonuje wychowawca.
          12. Jeśli pomiar temperatury wskaże wartość 38°C lub wyższą, wycowanek zostaje odizolowany w pomieszczeniu przeznaczonym na izolatkę (gabinet pielęgniarki), a opiekę nad nim sprawuje wychowawca aż do momentu odebrania ucznia przez rodziców.
          13. Wychowanek jest zobowiązany do wykonywania wszystkich poleceń wychowawców w zakresie zasad sanitarnych.

           

          1. Rodzice/prawni opiekunowie.

           

          1. Rodzice/prawni opiekunowie są zobowiązani niezwłocznie powiadomić szkołę (wychowawcę) o zakażeniu ucznia bądź odbywaniu przez niego kwarantanny. Rekomenduje się kontakt telefoniczny bądź mailowy.
          2. W przypadku, gdy dziecko przebywające w internacie przejawia objawy sugerujące zakażenie wirusem, rodzice/prawni opiekunowie są zobligowani niezwłocznie odebrać dziecko ze szkoły.
          3. Rodzice są zobligowani każdorazowo aktualizować dane kontaktowe swoje i dziecka
            w przypadku ich zmiany, aby zapewnić optymalny kontakt ze szkołą/internatem.
          4. Rodzice/prawni opiekunowie są zobligowani niezwłocznie odbierać telefony/maile ze szkoły/internatu i na nie odpowiadać, co zapewnia szybką ścieżkę komunikacji.
          5. Rodzice/prawni opiekunowie powinni wyposażyć uczniów w środki ochrony osobistej w czasie podróży do/z internatu.
          6. Rodzice są zobowiązani brać aktywny udział w działaniach szkoły/internatu związanych
            z profilaktyką zakażenia i współdziałać wychowawczo w w/w zakresie.

           

          1. Wychowawcy.

           

          1. Do pracy mogą przychodzić jedynie osoby zdrowe bez objawów chorobowych sugerujących infekcję dróg oddechowych oraz gdy domownicy nie przebywają na kwarantannie lub w izolacji w warunkach domowych lub w izolacji.
          2. W przypadku wystąpienia niepokojących objawów choroby zakaźnej wychowawca powinien pozostać w domu i skontaktować się telefonicznie z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej, aby uzyskać teleporadę medyczną, a w razie pogarszania się stanu zdrowia zadzwonić pod nr 999 lub 112 i poinformować, że może być zakażony koronawirusem.
          3. W przypadku wystąpienia u wychowawcy będącego na stanowisku pracy niepokojących objawów infekcji dróg oddechowych powinien on skontaktować się telefonicznie z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej, aby uzyskać teleporadę medyczną.
          4. Zawsze w przypadku wątpliwości wychowawca powinien zwrócić się do właściwej powiatowej stacji sanitarno-epidemiologicznej, aby odbyć konsultację lub uzyskać poradę.
          5. Wychowawca, który został objęty kwarantanną, powinien niezwłocznie poinformować dyrektora jako pracodawcę o kwarantannie jako przyczynie swojej nieobecności
            w pracy.
          6. Decyzja o kwarantannie będzie wywoływała takie same skutki jak orzeczenie
            o niezdolności do pracy wystawione przez lekarza w przypadku zachorowania (zachowanie prawa do 80% wynagrodzenia). Po otrzymaniu pisemnej decyzji
            o kwarantannie wychowawca powinien bezzwłocznie przekazać pracodawcy jak dzieje się w przypadku zwolnienia lekarskiego.
          7. Zaleca się, aby wychowawca podczas prowadzenia zajęć używał środków ochrony osobistej w postaci przyłbicy lub maseczki.
          8. Wychowawca podczas zajęć powinien zorganizować pracę grupy tak,
            aby wychowankowie zachowywali dystans społeczny.
          9. Podczas dyżurów wychowawca musi kontrolować zachowanie uczniów także pod kątem zachowania dystansu społecznego i respektowania zasad sanitarnych, zwłaszcza w czasie spożywania przez uczniów posiłków.
          10. W przypadku zaobserwowania niepokojących sygnałów związanych ze zdrowiem wychowanków, nauczyciel jest zobowiązany niezwłocznie powiadomić o tym fakcie wicedyrektora ds. pedagogicznych lub dyrektora.

           

          1. Pracownicy szkoły.

           

          1. Do pracy mogą przychodzić jedynie osoby zdrowe bez objawów chorobowych sugerujących infekcję dróg oddechowych oraz gdy domownicy nie przebywają na kwarantannie lub w izolacji w warunkach domowych lub w izolacji.
          2. W przypadku wystąpienia niepokojących objawów choroby zakaźnej pracownik internatu powinien pozostać w domu i skontaktować się telefonicznie z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej, aby uzyskać teleporadę medyczną, a w razie pogarszania się stanu zdrowia zadzwonić pod nr 999 lub 112 i poinformować, że może być zakażony koronawirusem.
          3. W przypadku wystąpienia u pracownika internatu będącego na stanowisku pracy niepokojących objawów infekcji dróg oddechowych powinien on skontaktować się telefonicznie z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej, aby uzyskać teleporadę medyczną.
          4. Zawsze w przypadku wątpliwości pracownik internatu powinien zwrócić się do właściwej powiatowej stacji sanitarno-epidemiologicznej, aby odbyć konsultację lub uzyskać poradę.
          5. Pracownik, który został objęty kwarantanną, powinien niezwłocznie poinformować dyrektora jako pracodawcę o kwarantannie jako przyczynie swojej nieobecności
            w pracy.
          6. Decyzja o kwarantannie będzie wywoływała takie same skutki jak orzeczenie
            o niezdolności do pracy wystawione przez lekarza w przypadku zachorowania (zachowanie prawa do 80% wynagrodzenia). Po otrzymaniu pisemnej decyzji
            o kwarantannie pracownik powinien bezzwłocznie przekazać ją pracodawcy jak dzieje się w przypadku zwolnienia lekarskiego.
          7. Pracownicy obsługi powinni ograniczyć kontakty z uczniami i wychowankami.
          8. Portierzy są zobligowani do wzmożonej kontroli wejść na teren internatu osób trzecich. (zeszyt, karta z rejestrem?)

           

          1. Higiena, czyszczenie i dezynfekcja pomieszczeń i powierzchni.
          1. Codzienne prace porządkowych są objęte monitoringiem, ze szczególnym uwzględnieniem utrzymywania w czystości, pomieszczeń sanitarno-higienicznych, ciągów komunikacyjnych, dezynfekcji powierzchni dotykowych poręczy, klameki powierzchni płaskich, w tym blatów, włączników. 
          2. Przeprowadzając dezynfekcję, należy ściśle przestrzegać zaleceń producenta znajdujących się na opakowaniu środka do dezynfekcji. Ważne jest ścisłe przestrzeganie czasu niezbędnego do wywietrzenia dezynfekowanych pomieszczeń
            i przedmiotów, tak aby uczniowie nie byli narażeni na wdychanie oparów środków służących do dezynfekcji.
          3. W pomieszczeniach sanitarno-higienicznych należy wywiesić plakaty z zasadami prawidłowego mycia rąk, a przy dozownikach z płynem do dezynfekcji rąk instrukcje dezynfekcji.
          4. Należy na bieżąco dbać o czystość urządzeń sanitarno-higienicznych, w tym ich dezynfekcję lub czyszczenie z użyciem detergentu.
          5. Należy wietrzyć pomieszczenia i części wspólne (korytarze) co najmniej raz na godzinę, jeśli przebywają tam osoby.
          6. W kuchni i pralni sprzęty oraz podłoga powinny zostać umyte detergentem zapewniającym właściwą dezynfekcję po każdym dniu.
          7. W pomieszczeniach gospodarczych należy czyścić akcesoria do sprzątania po każdym dniu porządkowym (CZWARTEK), oraz w razie konieczności po użyciu danego sprzętu.
          8. Maski lub rękawice jednorazowe powinny być wrzucane do odpowiednich pojemników do ich wyrzucania.

           

          VIII. Stołówka szkolna.

           

          1. Przed wejściem do stołówki należy umieścić pojemnik z płynem do dezynfekcji.
          2. Wszystkie osoby korzystające ze stołówki muszą przed podejściem do miejsca wydawania posiłków muszą zdezynfekować ręce.
          3. Posiłki przygotowywane przez szkolną kuchnię są wydawane bezpośrednio w okienku.
          4. Sztućce i naczynia wielokrotnego użytku są wydawane „do ręki”.
          5. Na stołach nie mogą znajdować się dodatki (np. przyprawy, serwetki, itp.)
          6. Oczekując przed okienkiem na posiłek należy zachować dystans społeczny. To samo dotyczy okienka zwrotu naczyń.
          7. Spożywający posiłki zajmują miejsca przy stołach z zachowaniem wyznaczonej przez krzesła.
          8. Po spożyciu posiłków przez większą grupę osób należy przeprowadzić dezynfekcję blatów i krzeseł.
          9. Wielorazowe naczynia i sztućce należy myć w zmywarce z dodatkiem detergentu
            w temperaturze min. 60
            °C lub je wyparzać.
          10. W stołówce szkolnej, kuchni i innych pomieszczeniach kuchennych, obok warunków higienicznych wymaganych przepisami prawa odnoszącymi się do funkcjonowania żywienia zbiorowego obowiązują zasady szczególnej ostrożności dotyczące zabezpieczenia pracowników. Powinna być zachowana odpowiednia odległość stanowisk pracy wynosząca min. 1,5 m, a jeśli to niemożliwe – pracownicy powinni korzystać ze środków ochrony osobistej. Szczególną uwagę należy zwrócić na utrzymanie wysokiej higieny stanowisk pracy, opakowań produktów, sprzętu kuchennego, naczyń stołowych oraz sztućców, a także higieny osobistej.

           

          1. Postepowanie w przypadku podejrzenia zakażenia u wychowanków, wychowawców i pracowników szkoły.

           

          • Wystąpienie zachorowania na COVID-19 u wychowawcy/pracownika internatu
          1. W przypadku wystąpienia niepokojących objawów chorobowych pracownik zobowiązany jest natychmiast powiadomić dyrektora placówki.
          2. Jeśli objawy wystąpiły poza godzinami pracy, wychowawca/pracownik nie powinien przychodzić do pracy, powinien pozostać w domu i skontaktować się telefonicznie
            z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej, aby uzyskać teleporadę medyczną,
            a w razie pogarszania się stanu zdrowia zadzwonić pod nr 999 lub 112 i poinformować, że może być zakażony koronawirusem.
          3. W przypadku wystąpienia u pracownika będącego na stanowisku pracy niepokojących objawów sugerujących zakażenie koronawirusem, należy niezwłocznie odsunąć go od pracy. Pracownik musi skontaktować się telefonicznie z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej, aby uzyskać teleporadę medyczną.
          4. Obszar, w którym poruszał się i przebywał pracownik, należy poddać gruntownemu sprzątaniu oraz zdezynfekować powierzchnie dotykowe (klamki, poręcze, uchwyty itp.) oraz zastosować się do zaleceń indywidualnych wydanych przez organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej.
          5. W przypadku potwierdzonego zakażenia SARS-CoV-2 na terenie internatu należy stosować się do zaleceń Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego, w tym ustalenie listy osób przebywających w tym samym czasie w części/częściach podmiotu, w których przebywała osoba podejrzana o zakażenie i zalecenie stosowania się
            do wytycznych Głównego Inspektora Sanitarnego dostępnych na stronie
            https://www.gov.pl/web/koronawirus/ oraz https://gis.gov.pl/ odnoszących się do osób, które miały kontakt z zakażonym.
          6. Zawsze w przypadku wątpliwości należy zwrócić się do Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Świdnicy.

           

           

          • Postępowanie w przypadku podejrzenia zakażenia u ucznia na terenie szkoły
          1. Wyznacza się pomieszczenie, tj. pokój 128 w internacie, zaopatrzone m.in. w środki ochrony, płyn dezynfekujący, w którym będzie można odizolować osobę w przypadku podejrzenia lub zdiagnozowania choroby zakaźnej.
          2. W czasie pobytu wychowanka w internacie, w przypadku zaobserwowania wystąpienia lub zgłoszenia przez wychowanka niepokojących objawów złego samopoczucia, stanowiącego zagrożenie dla prawidłowego funkcjonowania samego wychowanka oraz innych wychowanków w szkole (m.in. uporczywy kaszel, uporczywy katar, wymioty, biegunka, ból brzucha, ból ucha, wysypka niewiadomego pochodzenia, podwyższona temperatura, urazy i inne), wychowawca ma obowiązek powiadomienia wicedyrektora ds. pedagogicznych, a wicedyrektor telefonicznie informuje rodzica o stanie zdrowia dziecka.
          3. Należy uzyskać zgodę rodziców/prawnych opiekunów na pomiar temperatury ciała wychowanka, jeśli zaistnieje taka konieczność, w przypadku wystąpienia niepokojących objawów chorobowych.
          4. Należy zapewnić sposoby szybkiej komunikacji z rodzicami/opiekunami ucznia.
          5.  W przypadku wystąpienia u wychowanka (po uprzednim powiadomieniu telefonicznym rodzica/prawnego opiekuna), przebywającego na terenie szkoły niepokojących objawów sugerujących zakażenie koronawirusem należy niezwłocznie wychowanka odizolować.
          6. Obszar, w którym przebywał zdiagnozowany wychowanek należy poddać gruntownemu sprzątaniu oraz zdezynfekować powierzchnie dotykowe / klamki, poręcze, uchwyty itp.
          7. W internacie wychowawca/pracownik szkoły nie podaje uczniom żadnych leków – doustnych, wziewnych oraz w postaci zastrzyków, maści i żelów.
          8. Dyrektor szkoły niezwłocznie powiadamia o wystąpieniu przypadków choroby zakaźnej Powiatową Stację Sanitarno – Epidemiologiczną w Świdnicy oraz organ prowadzący – Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
          9. W internacie znajduje się lista osób przebywających w tym samym czasie, w którym przebywała osoba podejrzana o zakażenie.
          10. Uczeń wraca do internatu po skutecznym zakończeniu leczenia poświadczonym przez lekarza rodzinnego.

           

           

           

           

           

           

           

           

    • Kontakty

      • Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Wincentego Witosa, 58-160 Świebodzice
      • 74 850 87 36
      • Mokrzeszów 111 58-160 Świebodzice Świebodzice Poland
      • 74 850 87 00
      • ePUAP: zsckrmokrzeszow1
  • Galeria zdjęć

      brak danych