Podczas spotkania Rady Pedagicznej 29 sierpnia 2024r. nauczyciele - uczestnicy szkoleń zapisanych w projekcie nr 2023-1-PL01-SCH-000136546 (budżet projektu: 10.921 EUR) współfinansowanym przez Unię Europejską w ramach akredytacji Erasmus+ podzielili się swoją wiedzą i wrażeniami z resztą grona.
Celem głównym projektu jest podniesienie, wzmocnienie i rozwój umiejętności i kompetencji nauczycieli w zakresie: znajomości i posługiwania się językiem obcym, wykorzystywania nowoczesnych metod e-lerningu i pracy w trybie zdalnym; doskonalenia kompetencji cyfrowych i nowoczesnych metod nauczania sprzyjających rozwojowi kompetencji kluczowych u uczniów.
W ramach projektu zrealizowane zostały trzy mobilności.
Agata Wójcik, Dorora Kuczut i Justyna Hupało - Hanak wzięły udział w szkoleniu z zakresu doskonalenia umiejętności posługiwania się językiem angielskim. Szkolenie zrealizowały w jednej z najlepszych szkół językowych na Malcie „EC Malta English School”, do której na stałe uczęszcza ok. 800 uczniów z całego świata. Uczestniczki mobilności podkreśliły, że opórcz doskonalenia umiejętości językowych związanych z posługiwaniem się językiem angielskim nawiązały kontakty z nauczycielami z innych państw, co sprzyjało wymianie doświadczeń także w zakresie dydaktyki i metodyki.
Monika Kołakowska, Piotr Cichoński i Lesław Podhalicz w ramach job shadowingu poznali włoski system kształcenia, obserwowali lekcje pod kątem wykorzystywaia narzędzi cyfrowych i ich włączania w proces nauczania. Mieli okazję jak w Liceo Statale Alessandro Serpieri" pomaga się uczniom o specjanych potrzebach edukacyjnych i współpracuje ze środowiskiem.
Karolina Czaplińska uczestniczyła w kursie metodycznym "Project Based Learning" opartym na metodzie PBL, której założenia przedsawiał w formie prezentacji. Nauczycielom podobały się zwłaszcza metody zmierzajęce do odblokowania komunikacji, a zaciekawinie wzbudziło zadanie: "Co małpa robi w twojej torebce?". Pani Czaplińska nawiązała kontakty zagraniczne. Miała też okazję poznać historię i zabytki hiszpańskiej Malagi.
Udział w projektach dla kadry pedagogicznej jest wyjątkowa, atrakcyjną i rozwijającą formą podnoszenia kompetencji nauczycieli, którzy będą mogli także dzięki posiadanej przez szkołę akredytacji Erasmus+ wyjeżdżać na szkolenia zagraniczne przez 3 kolejne lata. (EP, JM)