• Ważne informacje dla zdających egzamin zawodowy
     • Ważne informacje dla zdających egzamin zawodowy

      31.05.2022
      1. Sesja egzaminów zawodowych odbywa się wg harmonogramu opracowanego przez Centralną Komisję Egzaminacyjną. Szkoła nie ma możliwości zmiany tych terminów. Więcej na: https://bip.cke.gov.pl/artykul/243/1673/harmonogram-komunikaty-i-informacje-w-2022-r
      2. Każdy uczeń szkoły/słuchacz KKZ otrzymał pisemną informację o właściwych dla niego terminach, miejscu i formie zdawania egzaminu, co potwierdził podpisem.
      3. Osoby skierowane do ZSCKR w Mokrzeszowie przez OKE we Wrocławiu lub inne ośrodki powinny otrzymać informacje o terminach, miejscu i formie zdawania egzaminu z OKE lub placówki macierzystej.
      4. Jeśli zdający nie zgłosi się na egzamin, nie ma możliwości podejść do egzaminu w sesji czerwiec-lipiec. (Trzeba będzie złożyć deklarację we wrześniu na kolejną sesję styczeń-luty 2023).
      5. Osoby przystępujące do egzaminu zawodowego zgłaszają się w ZSCKR w Mokrzeszowie na 30 minut przed godziną wyznaczoną na egzamin z przyborami, materiałami i strojem ochronnym (dotyczy tylko części praktycznej egzaminu model ,,W”- wykonanie - kwaliikacja HGT.02 i ROL.04) zgodnie z Komunikatem Dyrektora Centralnej Komisji Egzaminacyjnej.
      6. Zdający powinien posiadać obowiązkowo dokument tożsamości ze zdjęciem.
      7. Obowiązuje zakaz wnoszenia do sali egzaminacyjnej urządzeń telekomunikacyjnych - należy pozostawić je w domu lub złożyć w miejscu wskazanym przez Zespół Nadzorujący.
      8. Wyniki egzaminów będą dostępne od 31 sierpnia 2022r. 

      Joanna Miłobóg

      Dyrektor ZSCKR w Mokrzeszowie

     • Erasmus na 5+ :)

      31.05.2022

      Praktyki zagraniczne zakończyły się, młodzież wróciła z Turcji, Rumunii i Danii. A teraz jest o czym opowiadać i co wspominać do końca życia. 31 maja 2022r. uczniowie bioracy udział w mobilnościach opowiedzieli o swoich wrażeniach swoim kolegom. Erasmus+ to nie tylko doskonałe doświadczenie zawodowe, możliwość podszlifowania języka i okazja do nawiązania kontaktów, ale i furtka do poznania świata. Kolejne wyjazdy już w przyszłym roku szkolnym, bo przecież Nasza Szkoła ma akredytację, która co roku gwarantuje środki. Przygodo zawodowa (i nie tylko) trwaj! (JM)

     • Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Naszej Szkole

      31.05.2022

      30 maja 2022 r. odbyło się spotkanie uczniów klasy I i II techniku w zawodzie: technik agrobiznesu z przedstawicielem Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa Panem Sławomirem Skorupą - kierownikiem Oddziału Terenowego WIORiN w Świdnicy. Na spotkaniu zostały omówione główne zadania realizowane przez PIORiN, które mają na celu zmniejszenie zagrożenia upraw ze strony organizmów szkodliwych i stosowanych środków ochrony roślin. Kierunki i zakres działania Inspekcji wynikają z bieżących problemów występujących w rolnictwie. Zadania i cele osiągane są przez prowadzenie działalności kontrolnej, diagnostycznej i edukacyjnej – nakierowanej na podnoszenie wiedzy z zakresu ochrony roślin i nasiennictwa. Pan Kierownik zwrócił uwagę, że ważnym obszarem działalności Inspekcji jest diagnostyka laboratoryjna oraz ochrona owadów zapylających (20 maja Światowy Dzień Pszczół).  (Ko)                                                                                               

     • W trosce o bezpieczeństwo upraw

      31.05.2022

      Kolejna odsłona współpracy naszej szkoły z firmą Osadkowski S.A. 27 maja 2022r. przyszli technicy agrobiznesu szkolili się jak rozpoznać choroby, szkodniki i chwasty w uprawach zbóż, rzepaku i kukurydzy. Przedsięwzięcie było możliwe dzięki gościnności naszago absolwenta, który udostępnił swój areał do celów dydaktyczno-badawczych. (KH)

     • Ogólnopolskie Zawody Młodzieży Szkół Rolniczych w Ujeżdżeniu już za nami

      11.05.2022

      Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. W. Witosa w Mokrzeszowie we współpracy ze Stadem Ogierów "Książ" zorganizował 25 maja 2022r. Ogólnopolskie Zawody Młodzieży Szkół Rolniczych w Ujeżdżeniu. Przedsięwzięcie otrzymało honorowy patronat Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Celem wydarzenia była prezentacja umiejętności jeździeckich uczniów szkół resortowych z całej Polski oraz nabycie nowych doświadczeń przez młodzież kształcącą się w zawodzie technik hodowca koni. Impreza wzbudziła zainteresowanie w środowisku lokalnym i branżowym, co przekłada się na fakt, że swoją obecnością zawody uświetnili m.in. samorządowcy, dyrektorzy szkół i instytucji, prezesi firm i stowarzyszeń, a także specjaliści związani ze środowiskiem hodowli, chowu, użytkowania i szkolenia koni. Wśród widzów nie zabrakło też uczniów i rodziców z zaprzyjaźnionych szkół oraz miłośników sportu jeździeckiego.

      Zawody rozegrano w trzech kategoriach:

      - PROFI (konie własne) - I miejsce Natalia Zabagło-Pawłowicz (ZSCKR w Mokrzeszowie), II miejsce Wiktoria Regdosz (ZSCKR w Mokrzeszowie), III miejsce Szymon Klepek (ZSCKR w Mokrzeszowie)

      - PROFI (konie użyczone) - I miejsce Wojciech Korzeczek (ZSCKR w Nakle Śląskim), II miejsce Emilia Orłowska (ZSCKR w Mokrzeszowie), III miejsce Malwina Rudnik (ZSCKR w Bydgoszczy)

      - AMATOR (konie użyczone) - I miejsce Paulina Zadrużyńska (ZSCKR w Bielicach), II miejsce Oliwia Szarkowska - Schreiber (ZSCKR w Bydgoszczy), III miejsce Aleksandra Piernik (ZSCKR w Bydgoszczy)

      Klasyfikacja ogólna szkół: I miejsce ZSCKR w Mokrzeszowie, II miejsce ZSCKR w Bydgoszczy, III miejsce ZSCKR w Bielicach.

      Nagrodę publiczoności ufundowaną przez Dolnośląski Związek Hodowców Koni zdobyła Natalia Zabagło-Pawłowicz (ZSCKR w Mokrzeszowie)

      Zawody sędziowały: Pani Ewa Formicka i Pani Katarzyna Konarska. Sądziom asystowali uczniowie z zaprzyjaźnionego Powiatowego Zespołu Szkół Nr 1 w Krzyżowicach pod fachowym okiem swojego nauczyciela Pana Grzegorza Jasiczka - komisarza zawodów. 

      Dzień przed zawodami młodzi jeźdźcy mieli możliwość poznać SO "Książ", które stanowi dla ZSCKR w Mokrzeszowie doskonałą bazę dydaktyczną i zaplecze merytoryczne dla uczniów kszałcących się w zawodzie technik hodowca koni. Pani Małgorzata Studzińska (główny hodowca) przedstawiła uczniom historię koni rasy śląskiej oraz zaprezentowała osiągnięcia hodowlane, m.in. legendarnego ogiera Soneta - najbardziej utytułowanego polskiego konia w historii zaprzęgów jednokonnych. Po treningu uczniowie zwiedzili Zamek Książ. Podczas konferencji otwiedzającej zawody wysłuchali prelekcji ekspertów, tj. Katarzyny Konarskiej, Pawła Mazurka, Roberta Kaźmierskiego oraz Marka Pawłowicza. Spotkanie poprawadziły Joanna Hodel i dr inż. Izabela Bek - Kaczkowska - nauczycielki ZSCKR w Mokrzeszowie, a jednocześnie inicjatorki Ogólnopolskich Zawodów.

      Przedsięwzięcie nie byłoby możliwe, gdyby nie wsparcie instytucji i firm. Nagrody ufundowali: ARIMR OR we Wrocławiu i KOWR OT we Wrocławiu. Pchary przekazał DODR we Wrocławiu oraz Rada Rodziców przy ZSCKR w Mokrzeszowie. Wsparcia finansowego udzielili: firma Osadkowski S.A., AGROMAT Andrzej Tracz, Santander Leasing. (JM)

      Link do szczegółowych wyników:

      https://equita.pl/zawody/548

      Więcej na:

      https://doba.pl/index.php?mod=articles&func=article&id=41878&preview=25c39193c6c17710c5bc17f30449d3c9&site=dsw

     • Zagraniczne praktyki uczniów

      09.05.2022

      Takiej sytuacji niegdy jeszcze nie było, choć w zagranicznych praktykach uczniowie ZSCKR w Mokrzeszowie uczestniczą w każdym roku. Co jest tym razem takiego niezwykłego? Tym razem w ramach przyznanej akredytacji w obszarze "Kształcenie i szkolenia zawodowe" w niedzielę 8 maja 2022r. w świat wyruszyły 3 grupy. 11 uczniów technikum w zawodzie technik żywienia i usług gastronomicznych pod opieką Pani Elwiry Podhalicz i Pani Natalii Kinast poleciało do Turcji, gdzie w Anataly w ekskluzywnym pięciogwiazdkowym hotelu Titanic  Mardan Palace poznają tajemnice najlepszych szefów kuchni. 12 uczennic technikum w zawodzie technik hodowca koni pojechało do dobrze znanej w naszej szkolej Green Academy w Beder, ale praktykować będzie w ośrodku specjalizującym się m.in. chodowli duńskich koni gorącokrwistych. Opiekę nad tą grupą sprawują Pani Izabela Bek-Kaczkowska i Pan Ryszard Skotnicki. Natomiast 14 przyszłych techników agrobiznesu tym razem trafiło do Bukaresztu, gdzie będzie doskonalić swoje umiejętności praktyczne w oparciu o bazę dydaktyczną Uniwersytet Agronomicznych Nauk i Medycyny Weterynaryjnej oraz w okoliczych gospodarstwach, m.in w winnicach. Towarzyszą im Pani Karolina Czaplińska i Pan Krzysztof Hodel. Praktyki potrwają do 21 maja 2022r. W tym czasie nauczyciele także wbogacą swoje doświadczenia i umiejętności zawodowe realizując szkolnia branżowe.

      Wkrótce będzie można śledzić relacje z mobilności na blogach.

      Celem projektu Nr  2021-1-Pl01-Ka121-Vet-000006682 jest zdobycie praktycznego doświadczenia zawodowego, wzmocnienie i rozwój kompetencji zawodowych uczniów oraz przygotowanie do realiów współczesnego rynku pracy, a ponadto wzmocnienie kompetencji językowych w tym języka obcego zawodowego, poznanie oczekiwań europejskiego rynku pracy, podniesienie kompetencji społecznych, osobistych i kulturowych uczniów. (JM)

       

     • Wycieczka w Rudawy Janowickie

      11.05.2022

      W dniach 4 – 6 maja 2022r. klasy 3 MT i 3 M4 były na wycieczce szkolnej w Rudawach Janowickich. Nasza przygoda zaczęła się od zwiedzenia ruin zamku Bolczów, do których dotarliśmy pieszo. Po małej rozgrzewce dnia poprzedniego wybraliśmy się pieszo szlakiem niebieskim na Sokolik i Krzyżyną Górę. Wędrując szlakiem przez Rudawski Park Krajobrazowy podziwialiśmy dzieła natury wykute w skałach m.in. Skalny Most, Piec, Fajkę, Starościańskie Skały. W drodze na Sokolik skorzystaliśmy z oferty żywieniowej schroniska PTTK Szwajcarka – do gustu przypadły nam zwłaszcza tosty. Wieczorami nie obyło się bez ogniska i tradycyjnego pieczenia kiełbasek. (SG, ML)

     • Nigdy więcej wojny

      09.05.2022

      5 maja 2022r. klasa 1CT (technik howca koni) wraz z nauczycielką historii Panią Agnieszką Stelmach wzięła udział w wycieczce dydaktycznej do KL Gross- Rosen. Odwiedziliśmy pawilon, oglądaliśmy przedmioty  osobiste należące do więźniów. Dowiedzieliśmy się o ich pochodzeniu i bardzo trudnej codzienności, m.in. apelach, wyniszczającej pracy oraz ciężkich warunkach bytowych. Na młodzieży wrażenie zrobił fakt, że tożsamość uwięzionych była ukryta pod wytatułowanym numerem obozowym, a przynależność oznakowana symbolem gwiazdy Dawida. Wyjazd odbył się w ramach obchodów 77 rocznicy zakończenia II Wojny Światowej i upamiętnienia ofiar nazizmu. (AS)

     • Otwarcie sezonu międzynarodowych zawodów jeździeckich w WKKW w Polsce z asystą naszych uczniów

      05.05.2022

      Otwarcie sezonu zawodów międzynarodowych we Wszechstronnym Konkursie Konia Wierzchowego w Morawie już za nami. W dniach 8-10 kwietnia oraz 22-24 kwietnia odbyły się międzynarodowe starty jeździeckie w WKKW Strzegom Spring Open, w których to nasza młodzież kształcąca się w zawodzie technik hodowca koni mogła, w ramach współpracy z Morawą, uczestniczyć w asyście sędziowskiej oraz pomocy technicznej podczas przebiegu konkursów, zarówno na czworoboku, parkurze jak i na trasie crossu. Zadania przydzielone młodzieży polegały głównie na asystowaniu sędziom ujeżdżeniowym (komputerowe zapisywanie osiągniętych wyników przez zawodników) na trasie crossu, na przydzielonych przeszkodach crossowych -videofilmowanie przejazdów zawodników oraz mierzenie ich czasu przejazdu. Praca na tego typu zawodach jest bardzo wymagająca, bowiem młodzież pracuje w różnych warunkach klimatycznych, wymaga dużej odpowiedzialności, umiejętności pracy zarówno zespołowej, jak i indywidualnej. Przede wszystkim jednak dostarcza uczniom dużo satysfakcji i  jest doskonałą formą doskonalenia zawodowego w branży związanej z hodowlą koni.

      Kolejna asysta czeka uczniów już w ostatnim tygodniu tego roku szkolnego. (JH)

     • Święto Konstytucji 3 Maja

      02.05.2022

      Tym razem obchody uchwalenia Konstytucji 3 Maja uczciliśmy uroczystym apelem, który przygotowała klasa 2 CT wraz z wychowawcą - Panią Joanną Hodel. Mając w pamięci znaczenie tego święta dla współczesnej demokracji, uczennice przedstawiły rys historyczny przywołując ważne daty, fakty i postaci. Nie zabrakło także programu artystycznego i piosenek patriotycznych. Całości dopełniła dopracowana pod każdym względem dekoracja. Na całej społeczności szkolnej wrażenie zrobił wiersz Wisławy Szymborskiej "Gwęda o miłości ziemi ojczystej" w wykonaniu Weroniki Plokhuty, w której ustach ostatnia zwrotka utworu nabrała szczególnego znaczenia...

      "By na tej twarzy spokój był

      i dobroć, i rozumny uśmiech,

      naród mój nie żałuje sił,

      walczy i tworzy, i nie uśnie.

      Pierścienie świetlnych lat nad nami,

      ziemia ojczysta pod stopami.

      Nie będę ptakiem wypłoszonym

      ani jak puste gniazdo po nim."

     • Dzień Flagi Rzeczpospolitej Polskiej 

      02.05.2022

      Dzień Flagi został ustanowiony przez Sejm w 2004 r. Celem święta jest promowanie szacunku do flagi oraz propagowanie wiedzy o polskiej tożsamości oraz symbolach narodowych. W tym dniu Polacy z dumą wywieszają flagi w domach i instytucjach państwowych. Zachęcamy wszystkich do udziału w akcji. 
      Więcej na: https://www.gov.pl/web/edukacja-i-nauka/dzien-flagi-rzeczypospolitej-polskiej--swietujmy-razem

     • Wycieczka edukacyjna do SK w Michałowie

      02.05.2022

      Uczniowie 3 klasy technikum w zawodzie technik hodowca koni, udali się na wycieczkę do słynnej na cały świat Stadniny Koni w Michałowie specjalizującej się w hodowli koni arabskich. Dodatkowo gospodarstwo utrzymuje małe stado koni małopolskich o rzadkiej maści tarantowatej oraz kilkanaście kucy szetlandzkich. Ponadto posiada dwa stada bydła mlecznego: rasy jersey i czarno-białej z dużym dolewem holsztyno-fryza.

      Pierwszego dnia młodzież zapoznała się z historią stadniny oraz zwiedziła całe gospodarstwo. To ponad 400 koni, w tym m.in.: 8 ogierów czołowych, ponad 100 klaczy stadnych, 86 źrebiąt oraz ponad 200 młodzieży hodowlanej. Całość zrobiła na uczniach ogromne wrażenie. Okazało się, iż jest jeszcze kilka klaczy z bliskim terminem porodu. Uczniowie postanowili wraz z masztalerzem pełniącym dyżur nocny poczekać na wyźrebienie. Bezbłędnie wskazali po wnikliwej obserwacji dwie kandydatki – klacze zdradzające objawy zbliżającego się porodu. Słuchając opowieści masztalerza dowiadywali się jak odbywa się poród, jakie są czynności poprodowe i na co najczęściej hodowcy powinni zwrócić uwagę. Do godziny 3 nad ranem szybko zleciał czas oczekiwania. Niestety klacz kandydatka ani myślała, by tej nocy się oźrebić. Uczniowie udali się na krótki spoczynek, by niedługo potem o 6.00 rano stawić się na  zbiórkę – codzienną odprawę masztalerzy z hodowcą, koniuszym oraz Panią Prezes Moniką Słowik.

      Dzień w stajni zaczyna się bardzo wcześnie. Najpierw klacze w oddziałach na biegalniach należy uwiązać na swoich miejscach do karmienia. Jest co robić przy ponad 100 klaczach i ponad 80 źrebiętach. Następnie przychodzi pora na odpas, czyli zadawanie paszy treściwej i objętościowej. Każdy koń dostaje swoją porcję, do swojego żłobu według wyliczonej dawki pokarmowej, pod czujnym okiem Pana Koniuszego. Podczas jedzenia odbywa się czyszczenie koni, by piękno konia arabskiego nie zginęło zasłonięte kurzem z nocy. Tą czynność uczniowie sprawanie opanowali już na zajęciach, więc uwinęli się szybko. Zadziwili się tylko łagodnością i spokojem klaczy, które cierpliwie poddawały się zabiegom. Po pracy czas na przerwę śniadaniową, ale jeszcze przed posiłkiem, pospiesznie udaliśmy się do Europejskiego Centrum Rozrodu Koni, gdzie pani doktor nadzorowała pobieranie nasienia od ogierów, następnie opowiadała o badaniu nasienia i pozwoliła uczniom na zerknięcie pod mikroskop. Były to fascynujące zajęcia praktyczne z inseminacji klaczy, badania USG. Widzieliśmy kilkutygodniowe źrebaczki na USG i monitorowaliśmy uderzenia tętna. 

      Konie zjadły, więc całe stado należy teraz uwolnić z uwiązów i wypuścić na padoki. Klacze z bardzo małymi źrebaczkami odbywały spacer w ręku, klacze ze starszymi - ruch swobodny, a odsadzona młodzież i młode konie - ruch wymuszony na bieżniach. Jeszcze nie nastał czas pastwiskowy, więc konie tęsknie zerkały na pobliskie wielohektarowe pastwiska. W stajni pokazowej odbywa się codzienny trening koni do pokazów.  Uczniowie w sposób praktyczny zobaczyli na czym polega praca prezentera i mieli okazję spróbować zaprezentować wielokrotną medalistkę championkę wielu pokazów. Emandoria wraz z Panem Marcinem ukazywała piękno arabskiego konia bez wysiłku. Lecz trzymana przez nas nie bardzo chciała współpracować. Wiemy już, że aby być prezenterem koni arabskich, należy mieć ogromne doświadczenie i długo oraz ciężko pracować. Wszystko przed nami. Po przerwie obiadowej prace w stajni pokazowej nadal trwały więc nasze zajęcia praktyczne były bardzo ciekawe.

      Zapoznaliśmy się także z hodowlą bydła mlecznego rasy Jersey oraz rasy Holsztyno-Fryzyjskiej. Nowoczesne hale udojowe, cielętniki oraz obory nawet na hodowcach koni zrobiły wrażenie. Widzieliśmy korekcję racic w specjalnym poskromie - krowy w podwieszeniu były poddawane zabiegowi. To jedno z pierwszych urządzeń w Polsce.

      Dużą atrakcją było zapoznanie się z sąsiednim gospodarstwem należącym do SK Michałów utrzymującym młodzież roczną i dwuletnią. Uczestniczyliśmy w trenowaniu koni na bieżni, przyszłych zwycięzców gonitw. Ogierki dwuletnie i roczne ponad 100 koni galopowało po bieżni w zwartym stadzie. Dowiedzieliśmy się, w jakich wyścigach konie arabskie zdobywają nagrody i jak wygląda trening na torze wyścigowym.

      Żywienie koni, planowanie rozrodu, praca selekcyjna oraz próba dzielności i pokazy to zagadnienia, które nie stanowią dla nas problemu. Zajęcia praktyczne to doświadczenie niezapomniane oraz bardzo wspomagające codzienną edukację w zawodzie technik hodowca koni. Bardzo dziękujemy załodze i kierownictwu Stadniny Koni Michałów za bardzo ciekawy i merytoryczny pobyt. Konie arabskie to najpiękniejsze konie na Świecie. (IB)

     • Pożegnanie uczniów klas IV

      09.05.2022

      29 kwietnia 2022 roku w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. W. Witosa w Mokrzeszowie odbyła się uroczystość pożegnania uczniów klas IV technikum w zawodach: technik żywienia i usług gastronomicznych i technik agrobiznesu (IV PTM) oraz w zawodzie technik hodowca koni (IV CT). Swoją obecnością zaszczycił nas Pan dr Jarosław Szandursk, dzekan świdnickiego oddziału Społecznej Akademii Nauk.

      Uroczystość przygotowali młodsi koledzy z klas 3 PTC  pod kierunkiem wcyhowawczyni - Natalii Kinast.

      Najlepszym wynikiem na zakończenie szkoły może poszczycić się Aleksandra Młocek, które otrzymała świadectwo z biało-czeronym paskiem oraz nagrody ufundowane przez Radę Rodziców.

      W części artystycznej wystąpiła klasa III PTC, która dokonała podsumowania życia szkolnego, przedstawiła poradnik jak szczęśliwie ukończyć szkołę. Były też życzenia złożone odchodzącym przez ich młodszych kolegów. 

      Wzruszającym i pięknym elementem akademii było symboliczne "odcięcie pępowiny"  łączącej wychowawców klas IV PTM - Marcina Wójciaka i IV CT Agaty Wójcik ze swoimi wychowankami.

      Teraz już tylko pozostaje życzyć absolwentom powodzenia w dojrzałym życiu i zrealizowania marzeń. (NK)

   • Kontakty

    • Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Wincentego Witosa, 58-160 Świebodzice
    • 74 850 87 36
    • Mokrzeszów 111 58-160 Świebodzice Świebodzice Poland
    • 74 850 87 00
    • ePUAP: zsckrmokrzeszow1
  • Galeria zdjęć

    brak danych