• II Ogólnopolska Konferencja Hodowlano-Weterynaryjna Szkół Rolniczych

      27.02.2023

      24 lutego 2023 r. delegacja ZSCKR w Mokrzeszowie wzięła udział w II Ogólnopolskiej Konferencji Hodowlano - Weterynaryjnej Szkół Rolniczych. Gospodarzem wydarzenia był Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Nakle Śląskim. Uczniowie mieli okazję wysłuchać ciekawych wykładów. Pierwsza część konferencji dotyczyła żywienia i hodowli krów mlecznych oraz przyczyn i profilaktyki mastitis, druga część dotyczyła pobierania i obróbki nasienia ogierów oraz przeglądów weterynaryjnych koni sportowych. Prelegentami byli profesorowie Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie: Pan Zygmunt Kowalski, Pan Waldemar  Krzymowski, Pan Zenon Podstawski oraz lekarz weterynarii Pani Aleksandra Matusz-Łukawska.

      Konferencja była ciekawa i bogata w wiedzą, którą młodzi rolnicy wkrótce wykorzystają w praktyce  w swoich gospodarstwach. (Ko)

     • Projekty na start!

      23.02.2023

      Projekty w ramach przyznanych akredytacji w sektorach Edukacja szkolna i Kształcenie i szkolenia zawodowe ruszyły pełną parą. Zakończyła się rekrutacja na zagraniczne praktyki zawodowe, w których weźmie udział 30 uczniów technikum. Uczniowie wyjadą do Włoch i Grecji, gdzie będą doskonalić umiejętności zawodowe w gospodarstwach, stadninach i restauracjach. A po pracy i w weekend zrealizują program kulturowy.

      W zagranicznych szkoleniach, kursach i job shadwingu weźmie też udział 6 nauczycieli. Podczas 5-dniowego pobytu w europejskich szkołach i instytucjach wzbogacą swój warsztat pracy, rozwiną kompetencje językowe, cyfrowe, osobiste i społeczne. Będzie to okazja do poznania nowych partnerów do wspólnych przedsięwzięć w ramach programu Erasmus + lub e-Twining. (EP)

     • ZERO GŁODU - cel naszego pokolenia

      23.02.2023

      Już od marca rozpoczynamy realizację nowego projektu „Zero głodu – cel naszego pokolenia” w ramach Ponadnarodowej Mobilności Uczniów realizowanego w Programie Operacyjnym Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego. Budżet projektu wynosi: 93.770 PLN.

      Partnerem projektu jest szkoła Agrupamento de ´Escolas de Barcelos z Portugalii. Celem główny projektu to wzmocnienie kompetencji kluczowych uczniów ZSCKR w Mokrzeszowie zapewniających wzrost konkurencyjności na rynku pracy oraz rozwój osobisty i zawodowy oraz aktywne obywatelstwo europejskie. Uczniowie w trakcie dwunastodniowej mobilności wspólnie z rówieśnikami ze szkoły partnerskiej będą uczestniczyli w zajęciach formalnych i pozaformalnych, podczas których wypracują wspólne rozwiązania problemów głodu i marnotrawienia żywności  i opracują materiały tematyczne w postaci np. broszur, plakatów, ulotek czy prezentacji. Uczniowie poznają  również historię, tradycję, kuchnię i zwyczaje panujące w Portugalii. Projekt przyczyni się do rozwoju kompetencji kluczowych takich jak: rozwój wielojęzyczności, rozwój kompetencji cyfrowych, kształtowanie kompetencji osobistych, społecznych i aktywnego obywatelstwa europejskiego; kształtowanie kompetencji w zakresie uczenia się; włączenie się w realizację celów zrównoważonego rozwoju, rozwój kompetencji międzykulturowych, umiejętność współpracy, czy też umiejętności analizy i rozwiązywania problemów. (EP)

     • Bezpieczni w Internecie cz.2

      23.02.2023

      9 lutego powiało grozą. Zaatakowali nas cyberprzestępcy! Na szczęście miejscem akcji nie był prawdziwy sekretariat i gabinet dyrektora, ale ESCAPE ROOM stworzony na potrzeby gry w klubie w internacie. Zadaniem uczniów było złamanie hasła do serwera hakerów i odzyskanie danych szkoły w ograniczonym czasie 30 minut. Podczas zadań młodzi ludzie musieli ze sobą współpracować, wykazać się kreatywnością, umiejętnością logicznego myślenia i sprytem, a przede wszystkim wiedzą z zakresu zagrożeń w Internecie. Pomysłodawcami gry byli nauczyciele informatyki, Pani Elwira Podalicz i Pan Leszek Podhalicz. (EP)

     • „Dieses Leben” - „Nie genug”

      22.02.2023

      8 lutego 2023r. nasze uczennice klas I przygotowane przez germanistkę Panią Dorotę Koczut wzięły udział w Powiatowym Wieczorze Poezji Obcojęzycznej. Przy blasku świec w nastrojowej atmosferze Nikola Gumułka zaprezentowała utwór „Dieses Leben” niemieckiego zespołu  pop-rockowego Juli, a Agnieszka Wysoczańska zachwyciła publiczność wykonaniem utworu ,,Nie genug” znanej piosenkarki austriackiej Christiny Stürmer.

      Naszą szkołę  reprezentowała Nikola Gumułka z kl. I CT, która przedstawiła w j. niemieckim utwór pt.: ,,Dieses Leben” niemieckiego zespół pop-rockowego Juli oraz Agnieszka Wysoczańska z kl.1MT z utworem pt.: ,,Nie genug”  znanej piosenkarki austriackiej Christiny Stürmer.


      Podczas tegorocznego wieczoru, przy blasku świec w nastrojowej atmosferze uczestnicy (uczniowie 5 szkół powiatu świdnickiego: I LO, II LO, ZSE, ZSCKR w Mokrzeszowie oraz organizatorzy - Zespół Szkół Mechanicznych)zaprezentowali utwory poetyckie i piosenki w języku angielskim, niemieckim i ukraińskim. Nie zabrakło również wierszy w języku hiszpańskim oraz piosenki w języku francuskim. Wszyscy uczestnicy otrzymali upominki. Z niecierpliwością czekamy na kolejna edycję konkursu. (DK)

     • Walentynkowa dyskoteka

      22.02.2023

      Wieczorem 8 lutego 2023r. odbyła się uroczysta kolacja, podczas której nie zabrakło takich atrakcji, jak randka w ciemno, karaoke czy popularna belgijka. Eleganckie stroje i dekoracje dopełniły całości. Szkolny Amor wręczał miłosne liściki. Była to wspólna inicjatywa Młodzieżowej Rady Internatu i Samorządu Uczniowskiego. Wszyscy bawili się jak na karnawał przystało - głośno i radośnie, a podłoga w stołówce kolejny raz stała się dyskotekowym parkietem, którym zarżdzał DJ Rafał(EP)

     • Bezpieczni w Internecie cz.1

      08.02.2023

      7 lutego to „Dzień Bezpiecznego Internetu” – święto obchodzone w całej Europie. Jest inicjatywą Komisji Europejskiej, mającą na celu zwrócenie uwagi na kwestię bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych. W tym roku hasłem przewodnim jest „Działajmy razem”. Nasza szkoła również przyłączyła się do akcji propagujących bezpieczne poruszanie w Internecie. W tym celu uczniowie na lekcjach informatyki wypracowali wspólnie z nauczycielami zasady świadomego i bezpiecznego korzystania z zasobów internetowych.

      Efektem ich pracy są przygotowane plakaty, które zostały wyeksponowane w holu szkoły.

      Kolejna inicjatywa zaplanowana jest na czwartek. Wszystkie klasy mają za zadanie wyznaczyć 8-osobową drużynę,, która zmierzy się z zadaniami i quizami związanymi z zagrożeniami w Internecie w specjalnie przygotowanym Escape Roomie. Uczniowie w ograniczonym czasie 30 minut rozwiążą różne zagadki symulacyjne, żeby znaleźć hasło pozwalające na "odzyskanie" dostępu do danych szkoły.

      Na klasę, która rozwiąże zagadkę najszybciej czeka nagroda niespodzianka. (EP)

     • Bo oddawanie krwi mamy we krwi

      08.02.2023

      Tym razem uczniowie klasy 4PTC wraz z wychowawcą Panią Natalią Kinast 7 lutego 2023r. w ramach akcji krwiodawstwawybrali się do Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Wałbrzychu. Po wstępnych badaniach wykonanych w laboratorium i konsultacji lekarskiej uczniowie zostali zakwalifikowani do oddawania krwi.

      Celem akcji jest zwrócenie uwagi na wzrost zapotrzebowania na krew i propagowanieu młodzieży postaw społecznych. Pomysłodawcą akcji i zarazem organizatorem był Pan Szymon Gumny. 

      Kto może oddać krew? Krew oddawać może osoba w wieku 18-65 lat ważąca powyżej 50 kg i ciesząca się ogólnie dobrym stanem zdrowia. Bardzo ważne dla bezpieczeństwa krwi jest regularne jej oddawanie. Krew można oddawać co 56 dni, czyli co 8 tygodni, w tym kobiety oddają krew 4, a mężczyźni 6 razy w roku. Samo oddawanie krwi pełnej trwa średnio 8 minut i jest prawie bezbolesne – czujemy najwyżej lekkie ukłucie igłą. Sprzęt używany podczasdonacji (czyli oddawania krwi) jest jednorazowy. Aby oddać krew należy mieć przy sobie dokument tożsamości ze zdjęciem, numerem PESEL i adresem, trzeba też wypełnić kwestionariusz, który zawiera pytania dotyczące stanu zdrowia. 

      Wszystkim, którzy wzięli udział w akcji składamy serdeczne podziękowania ponieważ, oddając krew ratujesz życie. (SG)

     • KARNAWAŁ TRWA - WTOREK: dzień w piżamie :)

      08.02.2023

      We wtorek 7 lutego 2023r. uczniowie zgodnie z harmonogramem samorządowego karnawału przyszli do szkoły w niecodziennym ubraniu, którym była piżama. Dziękujemy za to, że tak licznie odpowiedzieliście na pomysł SU. 

      Ten dzień oprócz dobrej zabawy miał także głębszy przekaz. W ten sposób solidaryzowaliśmy się z dziećmi ciężko chorymi, dla których piżama to nieodłączny element każdego dnia.

      A tak przy okazji - zwracajcie uwagę na swoje zdrowie i dbajcie o nie, aby ten strój nie stał się Waszą codziennością. (EP)

     • Jak za dawnych czasów

      06.02.2023

      Studniówka to zawsze wydarzenie wyjątkowe dla uczniów ostatnich klas. Tym razem młodzież pod egidą Pana Krzysztofa Hodela i przy wsparciu rodziców postanowiła przygotować tę wyjątkową imprezę od pocztku do końca jak tradycja nakazuje, czyli w szkole. "Miejscem akcji" stała się stołówka, która w czarodziejski sposób, a tak naprawdę nakładem pracy wielu osób, przemieniła się w gustowną salę balową. Wspólne dekorowanie sali, nakrywanie stołów, montowanie popularnych "ścianek" z kolorowych balonów, składanie serwetek i wizytówek oraz całe mnóstwo innych prac, które towarzyszyły porzedsięwzięciu, wprowadziło młodzież w doskonały nastrój. I o to chodzi, bo przecież "miło szaleć, kiedy czas po temu", o czym wiedział już Jan Kochanowski :)  (JM)

     • Kto wygra mecz?

      06.02.2023

      1 lutego 2023 r. uczniowie naszej szkoły wraz z nauczycielem wychowania fizycznego, Panem Piotrem Cichońskim, mieli okazję kibicować z trybun piłkarzom naszej ekstraklasy: Miedzi Legnica i Lechowi Poznań. Spotkanie odbyło się na miejskim stadionie w Legnicy. Mecz był pełen emocji, obfitował w wiele bramek, zakończył się wynikiem 2:2. Uczniowie po obejrzeniu meczu, zmotywowani do osobistych treningów wrócili do domu z myślą, że również chcą kiedyś rywalizować na takim poziomie. Na pewno nie był to ostatni tego typu wyjazd. (PC)

     • Targ rolny w DODR we Wrocławiu

      05.02.2023

      W poniedziałek 27 stycznia 2023 r. Pani Monika Kołakowska - kierownik praktycznej nauki zawodu - uczestniczyła w uroczystości inauguracji IV edycji Dolnośląskiego Targu Rolnego oraz uruchomienia hali sprzedażowej zlokalizowanej na terenie Dolnośląskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego we Wrocławiu. Na spotkanie przybyli przedstawiciele instytucji związanych z rolnictwem, szkół i uczelni rolniczych, ośrodków doradztwa rolniczego a także rolnicy - wystawcy targu. Wszyscy zaproszeni goście zostali serdecznie powitani przez Dyrektora DODR - Pana Marka Tarnackiego. Głównym punktem wydarzenia było uroczyste otwarcie hali sprzedażowej, której modernizacja została sfinansowana z budżetu państwa. Jest to miejsce dla rolników - producentów żywności wysokiej jakości. Wszyscy zebrani goście wyrażali wyrazy uznania dla DODR we Wrocławiu za rozwój lokalnych inicjatyw i pracę na rzecz dolnośląskich rolników. Spotkaniu towarzyszyła  wystawa produktów wysokiej jakości, wytworzonych przez dolnośląskich rolników. Nie obyło się również bez degustacji tych wspaniałych wyrobów. (Ko)

      Więcej na: https://www.dodr.pl/wszystkie-relacje/inauguracja-iv-edycji-dolnoslaskiego-targu-rolnego

   • Kontakty

    • Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Wincentego Witosa, 58-160 Świebodzice
    • 74 850 87 36
    • Mokrzeszów 111 58-160 Świebodzice Świebodzice Poland
    • 74 850 87 00
    • ePUAP: zsckrmokrzeszow1
  • Galeria zdjęć

    brak danych