Łącząc przyjemne z pożytecznym, uczniowie klas III i IV w zawodzie technik hodowca koni udali się z wizytą do prywatnego gospodarstwa agroturystycznego specjalizującego się w turystyce i rekreacji konnej w Stankowicach. Gospodarstwo jest własnością Państwa Buckich. Sprzyjająca jesienna pogoda, cudowny krajobraz gór karkonoskich, stado koni rasy konik polski pasące się w wychowie bezstajennym na górzystych, rozległych pastwiskach - wszystko to zachęcało do poznawania i odkrywania natury koni prymitywnych, które ukształtowało przede wszystkim środowisko.
Podczas wyjazdu dydaktycznego mieliśmy okazję uczestniczyć w szkoleniu z jeździectwa w terenie. Prowadził je Pan prezes - Honorowy Przodownik Górskiej Turystyki Jeździeckiej PTTK. Prowadził on praktyczne zajęcia dla przyszłych instruktorów konnej turystyki górskiej i przy okazji poprowadził dla nas wykład z zasad organizacji kursów, rajdów konnych, umiejętności konia czy jeźdźca pracującego w turystyce jeździeckiej oraz zasad oznakowania i trudności utrzymywania szlaków konnych. Krótki wykład na temat mechaniki pracy kopyta konia oraz zasad BHP podczas korekcji kopyt przeprowadziła pani wykonująca zawód kowala, uczestniczka kursu, obecnie pracująca przy kopytach końskich w Monachium.
Właściciel gospodarstwa Pan Jerzy Bucki zapoznał nas z warunkami wychowu koni rasy konik polski, warunkami pokrojowymi, potrzebami tej rasy i możliwościami użytkowymi, jak również z możliwościami gospodarstwa rolnego, posiadającego 300 ha łąk, na których hoduje swoje konie. Pan Jerzy jako współtwórca szlaków konnych na Dolnym Śląsku zapoznał nas z zasadami ich oznakowania oraz przybliżył walory i korzyści organizacji turystyki i rekreacji konnej w górach. (JH)