• Lenistwo nad rozsądkiem czy rozsądek nad lenistwem?

            02.12.2022

            30 listopada 2022 roku w Ośrodku Szkolenia PIP we Wrocławiu została przeprowadzona olimpiada wiedzy o bhp i prawie pracy dla uczniów dolnośląskich szkół o profilach rolniczych. Olimpiada miała formę pisemnego testu. Każdy z uczestników odpowiadała na 40 pytań. Jak się okazało potrzebna była dogrywka.

            Po zaciętej i niezwykle wyrównanej rywalizacji komisja konkursowa wyłoniła zwycięzców. Wyróżniony został uczeń klasy 1 PT Michał Więckowski. Serdecznie gratulujemy! (LE)

          • Ziemniaczany raj, czyli szkolny MasterChef

            02.12.2022

            29 listopada i 1 grudnia 2022r. w dwóch turach odbył się szkolny konkurs MASTRCHEF pod hasłem "Ziemniaczany raj". Inicjatorkami przedsięwzięcia były Panie Brygida Kowalczyk i Natalia Kinast. Celem konkursu była promocja surowców pochodzenia roślinnego, zachęcenie uczniów o profilu gastronomicznym do kreatywnego wykorzystania ziemniaków w kuchni, rozwijanie umiejętności kulinarnych i uzdolnień twórczych, motywowanie do potrzeby systematycznej pracy w celu podnoszenia umiejętności i kompetencji w wybranym zawodzie, rozwijanie idei rywalizacji na zasadach fair play. Do konkursu przystąpiło aż 12 drużyn. W menu królował ziemniak, który dał się poznać w wyśmienitych odsłonach i zestawieniach. Jednak zanim uczniowie podeszli do części praktycznej, musieli odpowiedzieć na pytania testu sprawdzającego wiedzę z technologii żywienia. Potem przyszła pora na przygotowanie potraw wg przepisów, które zawodnicy musieli wynaleźć, a następnie sprawdzić podaczas wcześniejszych prób. Oceniany był także przebieg procesu produkcji, higiena produkcji i stopień trudności wykonania potrawy.

            Wszystkie zestawy przygotowane przez młodzież cieszyły oko i podniebienie. Okazało się, że popularne w polskiej kuchni ziemniaki mogą być nie tylko doskonałym składnikiem zdrowowych i pożywnych zup, ale gościć na talerzach jako dodatek do placków, tart, a nawet znaleźć swoje miejsce na pizzy czy być składnikiem jedynych w swoim rodzaju pulchniutkich bułeczek. W zestawieniu z wybornymi w smaku soczystymi mięsami, kolorowymi i chupiącymi sałatkami i aksamitnymi sosami zachwycały poezją smaku. I tylko jury (kadra kierownicza) miało problem jak wyłonić zwycięzców przy tak wysokim i wyrównanym poziomie. (?)

            Lista zwycięzców

            KLASY I-II

            I miejsce - Tetiana Shybanova i Viktoria Trzaska 

            II iejsce - Nikola Brandys i Adam Lubczyński 

            III miejsce - Nadia Zając i Alan Kiszczak 

            KLASY III-IV

            I miejsce - Julia Kłodowska i Laura Welzman

            II miejsce - Bartosz Czechowski i Szymon Klepek

            III miejsce - Weronika Czarnik i Adrian Strzałkowski

            Gratulujemy!!!

            Nagrody ufundowała Rada Rodziców. (JM)

          • Dbam o zdrowie

            02.12.2022

            Aleksandra Piłat i Julia Dusza reprezentowały naszą szkołę w powiatowym konkursie ‚,Dbam o zdrowie - HIV AIDS”. Organizatorem konkursu był Oddział Rejonowy PCK w Świdnicy. Opiekę merytoryczną nad uczennicami sprawował Pan Marcin Wójciak. Nasza drużyna zajęła 6 miejsce wśród wszystkich szkół średnich powiatu świdnickiego. Gratulujemy występu i w przyszłym roku liczymy na podium. (MW)

          • Kwalifikacje absolwenta a potrzeby pracodawców w zakresie umiejętności i kompetencji na rynku pracy

            01.12.2022

            30 listopada odbyła się uroczysta konferencja podsumowująca realizację projektu programu Erasmus+ w ramach sektora Kształcenie i szkolenie zawodowe, akcja 1 Mobilność edukacyjna – Wyjazdy uczniów i kadry edukacyjnej.  Projekt współfinansowany był przez Unię Europejską, a budżet projektu wyniósł 68.009,00 Euro. Celem głównym projektu było podniesienie umiejętności, kwalifikacji i kompetencji zawodowych nauczycieli przedmiotów zawodowych oraz zdobycie doświadczenia zawodowego uczniów i przygotowanie ich do realiów współczesnego rynku pracy. W projekcie wzięło udział 37 uczniów odbywających praktyki zagraniczne w Turcji, Danii i Rumunii oraz 4 nauczycieli kształcenia zawodowego realizujących szkolenie branżowe w stadninie Vilhelmsborg w Danii i Hotelu Titanic Mardan Palace w Antaly. Dzięki udziałowi w projekcie zarówno nauczyciele, jak i uczniowie zdobyli praktyczne umiejętności i doświadczenie zawodowe, rozwinęli kompetencje językowe, kulturowe, personalne oraz społeczne potwierdzone odpowiednimi certyfikatami Europass,

            Na spotkanie zostało zaproszonych wielu gości z zaprzyjaźnionych instytucji, z którymi szkoła na codzień współpracuje. Konferencję otworzyła Pani Dyrektor Joanna Miłobóg witając gości, nauczycieli oraz uczniów. Pani Monika Kołakowska kierownik praktycznej nauki zawodu zaprezentowała podstawowe cele zintegrowanej strategii umiejętności 2030, natomiast koordynator projektu Elwira Podhalicz omówiła poszczególne etapy realizacji projektu Erasmus +. Uczestnicy praktyk zaprezentowali miejsca odbywania praktyk oraz omówili korzyści z udziału w projekcie prezentując rezultaty projektu, a przede wszystkim zdobyte umiejętności i rozwinięte kompetencje. Uczestnicy projektu podczas swoich wystąpień potwierdzili, że udział w projekcie przyczynił się nie tylko do zdobycia nowych umiejętności i kompetencji, ale był również dla nich ciekawym i ważnym doświadczeniem zarówno życiowym, jak i zawodowym.

            Bardzo ważnym punktem konferencji był panel dyskusyjny z udziałem nauczycieli przedmiotów zawodowych, uczniów oraz zaproszonych gości - przedstawicieli firm i instytucji z branży rolniczej, gastronomicznej i hodowli koni w celu określenia zapotrzebowania na umiejętności i kompetencje niezbędne na rynku pracy oraz współpracy szkoły z pracodawcami. 

            Uczestnicy konferencji w podsumowaniu byli zgodni, że nabyte przez uczniów w trakcie kształcenia praktycznego umiejętności i kompetencje w połączeniu z wiedzą w przyszłości zaowocują nie tylko lepszymi wynikami w nauce, ale będą znaczące podczas poszukiwania ciekawej i atrakcyjnej pracy.

            Na zakończenie Pani Dyrektor podziękowała wszystkim uczestnikom za udział w konferencji, a koordynator projektu zapowiedziała, że od stycznia 2023 roku rozpocznie się rekrutacja do nowego projektu w ramach otrzymanej akredytacji, do udziału której już teraz serdecznie zaprasza. Spotkanie zakończyły rozmowy, wspomnienia oraz oglądanie rezultatów, wystaw i galerii zdjęć z projektu. (EP)

          • Wizyta w Maciejowym Sadzie

            01.12.2022

            29 listopada 2022r. uczniowie klasy 4MT (technik agrobiznesu) wzięli udział w sadowniczych warsztatach „Jesienna pielęgnacja drzew owocowych”. Organizatorem był Dolnośląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego z siedzibą we Wrocławiu. Uczestnicy dowiedzieli się jakie zabiegi pielęgnacyjne wykonuje się jesienią, żeby przygotować sad do zimy. Poznali procesy przetwórstwa owoców zebranych w sadzie: tłoczenia soków, tworzenia octów, suszenia owoców. Sok jabłkowy z "Maciejowego Sadu" jest produktem wpisanym na listę Produktów Tradycyjnych prowadzoną przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Sok jest tłoczony na zimno, pasteryzowany, naturalnie mętny, bez dodatku wody i cukru, bez konserwantów. (WK)

          • Głośne czytanie

            25.11.2022

            Jesień to wyjątkowy czas, który z pewnością sprzyja czytaniu. Głośne czytanie, oprócz dostarczania niewątpliwej przyjemności, przyczynia się także do rozwoju intelektualnego i ogólnej poprawy samopoczucia. W związku z tym uczniowie naszej szkoły, zachęceni przez panie bibliotekarki, postanowili na lekcjach z wychowawcami czytać na głos fragmenty swoich ulubionych książek. (Ku, MD)

          • III miejsce naszej drużyny

            25.11.2022

            Międzyszkolne Mistrzostwa Pierwszej Pomocy zakończyły się sukcesem naszej drużyny. Ekipa w składzie Szymon Klepek, Aniela Tarkowska, Aleksandra Rebelska, Julia Waiss, Emilia Kantek i Bartosz Czechowski zajęła wysokie III miejsce. Świetny występ naszej młodzieży pokazał, że z takimi uczniami możemy czuć się bezpiecznie. Opiekunem konkursu był Pan Marcin Wójciak. Gratulacje. (MW)

          • Internatowa rodzinka kibicuje

            23.11.2022

            Jednym z bardziej emocjonujących wydarzeń sportowych tego sezonu w internacie było wspólne oglądanie meczu Polska - Meksyk, który odbył się w dniu 22 listopada 2022r. Wszyscy byli podekscytowani i przebrani w barwy narodowe. Wychowankowie założyli szaliki, koszulki sportowe i biało-czerwone czapki. Nie zabrakło Pana Piotra Cichońskiego, który wspólnie z młodzieżą kibicował naszej drużynie. Nie obyło się bez wspólnych okrzyków, zwłaszcza podczas rzutu karnego, który wykonywał Robert Lewandowski. Wynik zakończył się remisem zero do zera. Gramy dalej :) (PC, LE)

          • Wycieczka do starego młyna

            23.11.2022

            21 listopada 2022 r. klasa III PTM uczestniczyła w wycieczce dydaktycznej do młyna w Siedlimowicach. Uczniowie zwiedzali zabytkowy młyn z 1840 roku, własnoręcznie przygotowywali podpłomyki z mąki, którą otrzymuje się na starych maszynach wyprodukowanych na początku ubiegłego wieku. Przy produkcji mąki i kasz w małych młynach otrzymuje się otręby, bogate w białko, witaminy oraz minerały. Otręby są doskonałą paszą dla krów mlecznych. Uczniowie poszerzyli swoją wiedzę z produkcji roślinnej i zwierzęcej. (MB)

          • Nasza "L - ka" :)

            21.11.2022

            21 listopada 2022r. przyjechała do nas prosto z salonu piękna Toyota Yaris:), dołączając do już bogatej floty pojazdów, których właścicielem jest ZSCKR w Mokrzeszowie. To samochód w pełni przystowany do nauki jazdy. Srebrna Yariska będzie od nowego roku szkolnego służyła uczniom, którzy w ramach dodtkowych umiejętności zawodowych zrobią w szkole kurs na prawo jazdy kat. B. Oczywiście pod czujnym okiem naszych nauczycie - insytuktorów i na szkolnym placu manewrowym. Prosto, wygodnie i bezpłatnie (!) przygotują się do egzaminów organizowanych przez WORD-y. A umiejętność prowadzenia samochodu to przecież podstawowa kompetencja, przydatna nie tylko w życiu zawodowym. Każdy powinien ją mieć. (JM)

          • XXXIII Olimiada Teologii Katolickiej

            18.11.2022

            Diecezja Pelplińska wraz z Uniwersytetem Kardynała Stefana Wyszyńskiego jest organizatorem XXXIII Ogólnopolskiej Olimpiady Teologii Katolickiej w roku szkolnym 2022/2023. Hasło tegorocznej Olimpiady brzmi: Bóg jest Miłością objawioną w Słowie. Jej adresatami są uczniowie wszystkich typów szkół ponadpodstawowych. W Olimpiadzie wzięli również udział uczniowie Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Mokrzeszowie. Pięcioro z nich, po przygotowaniu się z materiału wskazanego przez organizatora, przystąpiło do konkursu i 17 listopada o godz. 11.00, wraz z młodzieżą z całej Polski, uczestniczyło w pisemnym teście. Wśród pytań były np.: Pelpliński egzemplarz Biblii Gutenberga zawiera? Jakim terminem zostało określone Słowo w Prologu Ewangelii Janowej jako Syn Ojca? Co jest powodem Bożego objawienia? Dlaczego Bóg objawia się ludziom? Syn Boży stał się człowiekiem, abyśmy stali się bogami – prawda czy fałsz? 

            Do drugiego etapu Olimpiady przeszli: Patryk Palac kl. 1MT, Igor Borkusz kl. 1PT, Nikola Nowosiad kl. 1PT. Gratulujemy uczniom naszej szkoły i życzymy Darów Ducha  Świętego w dalszym zdobywaniu wiedzy. (ZA)

          • Uroczyste spotkanie z kresowiakami

            18.11.2022

            16 listopada 2022r. delegacja reprezentująca naszą szkołę uczestniczyła w spotkaniu zorganizowanym z inicjatywy Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowowschodnich w III Liceum Ogólnokształcące  w Świdnicy. Było to wzruszające wydarzenie. Przygotowano piękny program artystyczny złożony z lwowskich pieśni, przyśpiewek, wierszy. Były też pieśni patriotyczne i wspomnienia. W spotkaniu nie zabrakło młodzieży z Ukrainy i opowieści o Lwowie. Seredecznie dziękujemu Panu Prezesowi Antoniemu Jadachowi oraz całemu TMLiKP za zaproszenie. (LE)

            Więcej na: http://www.lo3.net.pl/start.php/?cat=5

             

          • Ratujmy owady!!!

            18.11.2022

            Wiemy, że trzmiel jest bardzo pożytecznym owadem, którego populacja jest coraz mniejsza w Polsce. Zatem kiedy 15 listopada 2022r. Emilka z klasy 4 P4C znalazła przy wejściu do piwnicy osłabionego trzmiela,  ekipa internatowa ruszyła do akcji. Uczennica wraz z koleżankami Alicją i Julią z klasy II CT postanowiła uratować mu życie. Dziewczęta, kierując się wiedzą nabytą o tych pożytecznych owadach, dowiedziały się, że trzmiele zimują w opuszczonych mysich norkach i w dziuplach drzew. Wykopały dołek o głębokości 3 cm, ociepliły go mchem i zasłoniły wejście liśćmi. Teraz mały trzmiel ma wygodny i ciepły domek pod drzewem w zacisznym miejscu i będzie mógł tam spokojnie przezimować zimę, a na wiosnę zwiększyć plony upraw poprzez zapylenie większej ilości roślin. W niedalekiej przyszłości planujemy zakupienie domków dla owadów.

            Zwracajmy uwagę na małych, pożytecznych, skrzydlatych przyjaciół! (LE)

          • Owoce współpracy wysiane

            17.11.2022

            Listopadowa aura pozwoliła na późne prace polowe. Uczniowie klasy II i III Technikum w zawodzie technik agrobiznesu przygotowali starannie glebę do wysiewu nasion pszenicy zwyczajnej ozimej. Ziarniaki odmiany IMPRESJA otrzymaliśmy od Naszego Partnera – Firmy OSADKOWSKI Sp. z o.o. Prace polowe odbywały się w ramach realizacji praktycznej nauki zawodu pod czujnym okiem nauczyciela Pana Krzysztofa Hodela. Wysiane zboże jest owocem współpracy szkoły i Firmy Osadkowski Sp. z o.o. Czekamy na wschody  i wakacyjne żniwa:) (Ko)

          • Niepodległa na zawsze

            13.11.2022

            10 listopada 2022r. odbył się apel z okazji 104 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Ten ważny moment miał uroczystą oprawę. Wydarzenie rozpoczął polonez. Piękny i dostojny taniec narodowy zaprezentowali uczniowie ubrani w stoje ludowe. Następnie o godzinie 11.11 cała społeczność odśpiewała Mazurka Dąbrowskiego włączając się w ogólnopolską akcję "Szkoła do hymnu". Potem przyszła pora na przemówienie Pani Dyrektor, która zwróciła uwagę na wielką wartość, jaką jest wolność narodu, jego obywateli i suwerenność państwa w kontekście burzliwych dziejów Naszej Ojczyzny i poczucia zachwiania bezpieczeństwa i pokoju na świecie po 24 lutego 2022r.  Następnie przyszła pora na lekcję historii przygotowaną przez klasę 4PTC pod kierunkiem wychowawczyni, Pani Natalii Kinast. Dekoracja wykonana wg pomysłu uczennicy Karoliny Łukasik stanowiła adkwatne do okoliczności i jej tematu tło. Całości dopełniło odśpiewania "Roty", której słowa zawsze poruszają i budzą wzruszenie.  (JM)

          • Szkolny Hubertus

            13.11.2022

            W klimatach jesiennej aury oraz sportowej rywalizacji jeździeckiej uczciliśmy szkolne święto Hubertus 2022. Tym razem 9 listopada zorganizowaliśmy na terenie Ośrodka Jeździeckiego Stragona w Morawie zawody międzyklasowe. Była to próba Caprillego cap-40-LL-4, w której wzięli udział uczniowie kształcący się w zawodzie technik hodowca koni. Kibicowali im wychowawcy klas, rodzice oraz kadra kierownicza. W zawodach uczestniczyła również delegacja młodzieży z zaprzyjaźnionej szkoły z Krzyżowic. Przejazdy zawodników sędziowała Pani Katarzyna Konarska - sędzia międzynarodowy, która zna uczniów ZSCKR w Mokrzeszowie, dzięki współpracy naszej szkoły z jej ośrodkiem, w którym organizowane są wysokiej rangi międzynarodowe i krajowe zawody jeździeckie, przede wszystkim wkkw.

            Podczas tegorocznych hubertusowych zmagań najlepsi okazali się następujący uczniowie: Szymon Klepek z kl. IV P4C, Wiktoria Wierzba z kl. IV z PZS Nr 1 w Krzyżowicach oraz Nadia Jankowska z kl. I CT. Zawody sprawdzały nie tylko pracę w siodle, ale również umiejętność panowania nad własnymi emocjami, stresem, a także współpracą z koniem. Wszystkim uczniom startującym jeszcze raz gratulujemy, bo każdy z nich godnie reprezentował swoją klasę i szkołę, pokazując jak w doskonały sposób można łączyć pasję z nauką.

            Żeby tradycji stało się zadość, klasa IV PTC (hodowcy koni) przygotowała „szukanego lisa”. Aby go odnaleźć, należało przejść szereg „crossowych zadań” logicznie powiązanych ze sobą. W tej konkurencji najlepsza okazała się grupa składająca się z nauczycieli, rodziców i naszych absolwentów, na których zawsze możemy liczyć. Lisią kitę odnalazła Pani Wicedyrektor Luiza Kępińska, która zgodnie ze zwyczajem, w następnym sezonie rozpocznie szkolnego Hubertusa.

            W tej miłej atmosferze zawodnicy otrzymali nagrody i dyplomy  ufundowane przez Radę Rodziców (talony do sklepu Decathlon), które prawdopodobnie zostaną przeznaczone na nowy sprzęt jeździecki. Naszą szkolną imprezę jeździecką Hubertus zakończyliśmy biesiadą przy ognisku, pajdą chleba ze smalcem i poczęstunkiem swojskim ciastem. (JH)

          • "Popojutrze_zawodowo" - kolejne warsztaty dla uczniów

            12.11.2022

            2 i 3 listopada 2022r. w naszej szkole odbyły się warsztaty dla uczniów w ramach realizowanego projektu "Popojutrze_zawodowo - innowacja AGRO-EKO-LAB". Jest to już druga forma aktywności. Podczas pierwszej uczniowie mieli okazję do odbycia dwudniowej wizyty studyjnej w gospodarstwie Państwa Pasternaków w Lutomierzu.

            Tym razem w warsztatach prowadzonych przez trenera – Panią Marię Hirowską - wzięło udział 12 uczniów Technikum w zawodzie: technik agrobiznesu. Podczas szkolenia młodzi rolnicy nabyli wiedzę o ekologicznej produkcji żywności, dowiedzieli się jak przekształcić swoje gospodarstwo oraz jakie jest ogólne podejście do ekologicznej produkcji żywności. W długofalowej perspektywie uczniowie będą przygotowani do prowadzenia gospodarstw agroekologicznych, sprzedaży bezpośredniej do odbiorców i współpracy w ramach prowadzonych gospodarstw. (Ko)                                                                             

          • Przed 1 listopada...

            28.10.2022

            Przed 1 listopada – czasem zadumy i refleksji – chcemy pamiętać o tych, którzy już odeszli. Dlatego razem z młodzieżą z Technikum ZSCKR w Mokrzeszowie w dniach 26 - 28 października 2022r. odwiedziliśmy na cmentarzu w Mokrzeszowie groby zarówno bliskich, serdecznych znajomych jak i zupełnie nieznanych bohaterów naszej historii. Młodzi ludzie chętnie zaangażowali się także w porządkowanie cmentarza z liści. Takie inicjatywy pomagają nam dbać o tradycję i pamięć o zmarłych, ale także zachęcają nas do zadumy nad własnym życiem. (ZA)

          • Jak prawidłowo żywić konie

            31.10.2022

            21 października 2022 r. przyszli hodowcy koni szkolili się w zakresie żywienia koni. Szkolenie przeprowadziła Pani Paulina Cytrycka, specjalista do spraw żywienia koni, doradca i dietetyk żywieniowy oraz przedstawiciel firmy OpitFeed produkującje pasze dla koni. Uczniowie mieli okazję wykorzystać wiedzę prowadzącego, ponieważ była to wiedza praktyczna specjalisty w zakresie żywienia koni, oparta na pracy ze sportowcami, hodowcami oraz różnymi ośrodkami i stajniami prywatnymi w Polsce. Czterogodzinny wykład przybliżył młodzieży zasady żywienia koni, wartość odżywczą i rodzaj pasz stosowanych w żywieniu oraz znaczenie prawidłowego żywienia wpływającego na behawioryzm koni. Ciekawym doświadczeniem był fantom układu pokarmowego konia w stosunku 1:1 przedstawiający specyfikę anatomii i fizjologii układu pokarmowego konia. Uczniowie poznali fizyczne różnice w dostosowaniu dawek pokarmowych, ich bilansowanie oraz program do liczenia dawek pokarmowych dla koni. Uczniowie bardzo aktywnie brali udział w dyskusji, szczególnie ci, którzy sami są właścicielami koni i na co dzień dotyczą ich tematy żywieniowe trudne w praktyce i hodowli. (JH)

    • Kontakty

      • Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Wincentego Witosa, 58-160 Świebodzice
      • 74 850 87 36
      • Mokrzeszów 111 58-160 Świebodzice Świebodzice Poland
      • 74 850 87 00
      • ePUAP: zsckrmokrzeszow1
  • Galeria zdjęć

      brak danych