• Wychowankowie internatu wolontariuszami

            23.05.2023

            Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną to dzień, w którym mówimy o tym, że każdy człowiek w naszym kraju i na całym świecie jest równy. Każdy człowiek potrzebuje życzliwości, ale w szczególności godności. W piątek 19 maja 2023r. wychowankowie internatu na zaproszenie Warsztatów Terapii Zajęciowych wcielili się w rolę wolontariuszy pomagając przy organizacji tego wydarzenia. Obchody miały miejsce na Świdnickim Rynku, który tego dnia zamienił się w wielką scenę artystyczną. (MS)

          • Piękno greckich zabytków

            15.05.2023

            Weekend uczestnikom praktyk zagranicznych w Grecji upłynął pod hasłem poznawania bogactwa kulturowego dziedzictwa Krety w pigułce. W sobotę 13 maja 2023r. korzystając z weekendowego czasu wolnego odwiedzili pałac minojski w Knossos, który w latach jego świetności zamieszkiwało ponad 10 tysięcy mieszkańców. Kultura minojska, kultura kreteńska – jedna z najstarszych cywilizacji epoki brązu w obszarze Morza Śródziemnego. Odkryta i poznana dokładniej na początku XX wieku dzięki pracom wykopaliskowym prowadzonym przez archeologa Arthura Evansa w Knossos.

            Niedziela natomiast upływała na poznawaniu walorów historycznej cytadeli w Rethymno, a także na spacerze urokliwymi uliczkach tego trzeciego co do wielkości miasta Krety, gdzie przeplatała się na przestrzeni lat kultura grecka i turecka. Nasi uczniowie i  Cytadelę, gdzie mieszkańcy schronili się podczas najazdu Turków, jednak zostali podbici czego charakterystycznym miejscem był meczet z jednym Nazaretem najwyższym punktem miasta. Po zwiedzaniu zabytków Rethymno i kulinarnej przygodzie w okolicznych restauracjach przyszedł czas na wypoczynek na plaży.

            W akompaniamencie dobrego humoru i wspaniałych widoków wszyscy powrócili do hotelu na kolację. (LP)

          • Spotkanie z okazji 50-lecia matury

            15.05.2023

            12 maja 2023r. w internacie ZSCKR w Mokrzeszowie miało miejsce wyjątkowe wydarzenie. Po 50 latach od zdania egzaminu maturalnego absolwenci z rocznika 1973 postanowili spotkać się i powspominać lata spędzone w Mokrzeszowskiej Szkole. Była to okazja do wielu wzruszeń i radości towarzyszących m. in oglądaniu zdjęć, kronik i dzienników. Swoich byłych uczniów zaszczyciła obecnością Pani Zofia Szmidla – Piątkowska, niezwykle lubiana i ceniona za swoją wiedzę i nieprzemijającą charyzmę nauczycielka i wychowawczyni. Spotkanie pokazało, że szkoła to miejsce, do którego wraca się nie tylko myślami, ale i faktycznie, a przyjaźnie nawiązane w szkolnych murach są w stanie przetrwać całe życie.

          • Praktyki zawodowe w Grecji

            15.05.2023

            Kolejna już grupa 11 uczniów w tym roku szkolnym bierze udział w praktykach zagranicznych. Tym razem udali się do Grecji. Przed wyjazdem uczestniczyli w działaniach przygotowawczych, które obejmowały przygotowanie organizacyjne, kulturowe, językowe, pedagogiczne i BHP. Po podróży samolotem, która dla niektórych była całkiem nowym przeżyciem, uczniowie wraz z opiekunami, Panią Elwirą Podhalicz i Panem Leszkie Pohaliczem dotarli do Heraklionu na Krecie, gdzie przez dwa tygodnie będą realizować program praktycznego kształcenia zawodowego, zwiedzać, poznawać kulturę innego kraju i komunikować się w języku obcym. 

            Uczniowie techniku w zawodzie technik agrobiznesu odbywają praktyki w firmie Aloe Vera Hellas zajmującej się uprawą, przetwórstwem aloesu i dystrybucją uzyskiwanych z niego certyfikowanych produktów najwyższej jakości. Przyszli technicy żywienia nowe doświadczenie zawodowe zdobędą w jednaj z najlepszych restauracji w Heraklionie Thigaterra - The Art Of Slow Food. Natomiast miłośniczki koni przeżyją swoją zawyodową przygodę w stajni Equestrian Academy of Creata.

            To wszystko za sprawą projektu nr 2022-1-PL01-KA121-VET-0000052313 współfinansowanego przez Unię Europejską realizowanego dzięki przyznanej szkole akredytacji. (JM)

            Więcej na https://zsckrerasmus.blogspot.com/?m=1

          • Realizacja Projektu Szkoleniowego z Europejską Grupą Doradczą Sp. z o.o.

            10.05.2023

            Łącznie 30 uczniów Technikum z klas III i IV w zawodzie: technik agrobiznesu i technik hodowca koni w terminie od 17 do 21 kwietnia 2023 r. zrealizowało cykl szkoleń obejmujących następujące zagadnienia: rolnictwo ekologiczne, przetwórstwo rolno-spożywcze i rolniczy handel detaliczny (RHD) oraz zarzadzanie, organizację i planowanie pracy w gospodarstwie rolnym. Firma Europejska Grupa Doradcza Sp. z o.o. otrzymała akredytację Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi na kompleksową organizację i przeprowadzenie bezpłatnych szkoleń w sektorze rolniczym. Młodzież z naszej szkoły miała możliwość uczestniczyć w szkoleniach realizowanych w ramach poddziałania 1.1 ,, Wsparcie dla działań w zakresie kształcenia zawodowego i nabywania umiejętności” w zakresie działania ,, Transfer wiedzy i działalność informacyjna” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

            Zrealizowane szkolenia były doskonałym uzupełnieniem procesu kształcenia zawodowego zarówno w części teoretycznej jak i  praktycznej. Nabyta wiedza i umiejętności wzbogaciły konkurencyjność naszych uczniów na rynku pracy. Wszystkie szkolenia były realizowane w naturalnych warunkach pracy min. w gospodarstwach ekologicznych, gospodarstwach rolnych prowadzących rolniczy handel detaliczny oraz przetwórstwo rolno-spożywcze. (Ko)

          • ​​​​"Idź śmiało w kierunku swoich marzeń. Żyj życiem jakie sobie wyobraziłeś." Pożegnanie absolwentów 2023

            02.05.2023

            28 kwietnia 2023 r. w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. W. Witosa w Mokrzeszowie odbyła się uroczystość pożegnania uczniów klas IV technikum w zawodach: technik żywienia i usług gastronomicznych i technik hodowca koni (4P4C) oraz  technik agrobiznesu (4M4) Uroczystość przygotowali młodsi koledzy z klasy 3 PTM  wraz z wychowawczynią Panią Magdaleną Kuklińską. Najlepszymi wynikami na zakończenie szkoły mogli poszczycić się Veronika Plokhuta i Szymon Klepek, którzy otrzymali świadectwo z biało-czerwonym paskiem oraz nagrody ufundowane przez Radę Rodziców.

            W części artystycznej wystąpiła klasa 3PTM, która w zabawny sposób obdarowała swoich starszych kolegów dyplomami, nawiązującymi do ich charakterystycznych cech. Było dużo śmiechu i zabawy. Wzruszającym i pięknym elementem akademii było symboliczne "odcięcie pępowiny"  łączącej wychowawców klas 4M4 – Krzysztofa Hodela i 4P4C – Brygidy Kowalczyk ze swoimi wychowankami.

            Teraz już tylko pozostaje życzyć absolwentom powodzenia w dojrzałym życiu i zrealizowania marzeń. (Ku)

          • Pożegnanie maturzystów w internacie

            28.04.2023

            27 kwietnia 2023 roku miało miejsce uroczyste pożegnanie uczniów klas maturalnych - wychowanków internatu. Mury naszego internatu opuści 5 absolwentów. Specjalnie dla nich został zmontowany film z pobytu w internacie, a młodsi koledzy wręczyli im upominki przygotowane przez Młodzieżową Radę Internatu. Wspólna uroczyste pożegnanie przebiegało w atmosferze rozmów, wspomnień, przy pysznej kolacji przygotowanej przez szefową kuchni Panią Justynę.

            Wszystkim Absolwentom, którzy żegnają się z naszą Internatową Rodzinką życzymy samych sukcesów i radości każdego dnia.

            Pamiętajcie o nas! (MS)

          • „Witaj majowa jutrzenko...”

            27.04.2023

             

             

            27 kwietnia 2023r. okazją do świętowania w naszej szkole była 232 rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Ten dokument, pierwszy tego typu w Europie, był dowodem mądrości i wiary w praworządne państwo. I to klasa 1 PT z wychowawczynią Panią Agatą Wójcik przedstawiła w krótkim programie słowno – muzycznym okoliczności i konsekwencje Konstytucji 3 Maja. Słowa Stanisława Staszica, czy Hugona Kołłątaja nadal mają znaczenie. Doskonale z tekstami z epoki współbrzmiały współczesne utwory muzyczne, udowadniając, że patriotyzm to wciąż ważne słowo. Ta lekcja historii na pewno pozostanie w pamięci. I choć  wiemy z historii, że kolejne rozbiory zaprzepaściły wagę Konstytucji, to możemy być dumni z mądrości naszych przodków. (Wó)

          • Sezon rozpoczęty

            25.04.2023

            Dni 31.03.- 02.04 oraz 20.04.-23.04. to minione, pracowite weekendy, które nasza młodzież kształcąca się w zawodzie technik hodowca koni spędziła na terenie Ośrodka Jeździeckiego Morawa. Był to czas poświęcony na doszkalanie branżowych umiejętności powiązanych z asystą sędziowską na czworoboku, parkurze i trasie crossu podczas międzynarodowych zawodów jeździeckich wkkw Strzegom Spring Open I i II.

            Kolejne międzynarodowe zawody jeździeckie już przed nami w czerwcu, zapewne jak zawsze będą nam dostarczać wiele sportowych emocji oraz nowych doświadczeń. (JH)

          • Konferencja "Klimat szkoły - tworzymy go razem"

            23.04.2023

            19 kwietnia 2023r. w ZSCKR w Mokrzeszowie odbyła się konferencja "Klimat szkoły - tworzymy go razem". Inicjatorem przedsięwzięcia była Fundacja "Instytut Edukacji Pozytywnej", która ze środków Narodowego Programu Zdrowia na lata 2021-2025 przekazanych przez Ministerstwo Edukacji i Nauki, bezpłatnie realizuje programy wsparcia szkół i instytucji z zakresu zdrowia psychicznego, mediacji w szkole, komunikacji bez przemocy, rozwoju wśród młodzieży kreatywności, przedsiębiorczości, postaw ekologicznych, itp. Cele działań IEP jest wskazywanie pozytywnego znaczenia zdrowia psychicznego oraz jego kluczowego wpływu na życie, rozwój, edukację i rozwój młodych Polaków.

            Nasza szkoła pełniła rolę gospodarza konferencji. Na zaproszenie odpowiedzieli dyrektorzy placówek oświatowych, przedstawiciele poradni psychologiczno-pedagogicznych, organów prowadzących szkoły, placówki oświatowo - wychowawcze, nauczyciele, wychowawcy, pedagodzy i psycholodzy szkolni, osoby zaangażowane w realizację zadań edukacyjnych i wychowawczych oraz rodzice. Łącznie ponad 100 osób, dla których praca nad kondycją psychiczną młodzieży i wzajemne wspieranie się instytucji w w/w zakresie jest kluczowe.

            Prelekcje poprowadziły Panie: Małgorzata Nowicka (prezes Instytutu Edukacji Pozytywnej, ekspert ds. rozwoju edukacji, coach), Renata Wiśniewska (mediator, trener, szkoleniowiec i wykładowca) oraz Aleksandra Wzorek (audytor programów profilaktycznych).

            Oprócz strony merytorycznej wydarzenia, uznanie zdobyli nasi uczniowie, którzy przygotowali dla gości niespodziankę w postaci występu tanecznego, poczęstunku i zajęli się obsługą gastronomiczną. (JM)

          • Żonkile w 80 rocznicę powstania w getcie

            23.04.2023

            19 kwietnia 2023r. to data wyjątkowa. 80 lat temu w getcie warszawskim wybuchło powstanie. Było wyrazem sprzeciwu i ogromnego bohaterstwa ludzi, którzy tak naprawdę walczyli o godną śmierć. Odpowiadając na akcję Muzeum Żydów Polskich POLIN uczniowie wykonali i rozdawali papierowa żonkile. Są one symbolem pamięci, szacunku i nadzei. Wiążą się z postacią Marka Edelmana, ostatniego przywódcy Żydowskiej Organizacji Bojowej, który w każdą rocznicę powstania w getcie warszawskim dostawał te kwiaty od anonimowej osob. (JM)

          • II Ogólnopolski Konkurs Orki

            23.04.2023

            27 kwietnia 2023r. Wojciech Krosnowski - uczeń III klasy technikum w zawodzie technik agrobiznesu reprezentował naszą szkołę II Ogólnopolskim Konkursie Orki Szkół Rolniczych. Wydarzenie odbyło się w ZSCKR w Gołotczyźnie, a patonat nad nim objął Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi. 

            W konkursie wzięło udział 30 uczniów. Ich zadaniem było wykonanie orki w określonym czasie przy użyciu agregatu złożonego z ciągnika i pługa zagonowego. Komisja konkursowa dokonywała oceny według ściśle określonych kryteriów biorąc pod uwagę przede wszystkim precyzyjność, dokładność, głębokość wyorania ziemi oraz przestrzegania zasad BHP.

            Celem konkursu było pogłębienie wiedzy i umiejętności praktycznych związanych przede wszystkim z uprawą ziemi. (JM)

          • Konkurs matematyczny "Sapere aude"

            23.04.2023

            17 kwietnia 2023r. odbył się I etap ogólnopolskiego konkursu matematycznego “Sapere aude” zorganizowanego przez ZSCKR w Jabłoniu. Konkurs składa się z 2 etapów: kwalifikacyjnego i finałowego. I etap konkursu został przeprowadzony w formie elektronicznej za pośrednictwem przeglądarki internetowej.

            CELE KONKURSU

            • Rozwijanie zainteresowań i uzdolnień matematycznych uczniów
            • Wskazywanie praktycznych zastosowań matematyki w życiu codziennym.
            • Wdrażanie uczniów do samodzielnej pracy nad pogłębianiem i rozszerzaniem wiadomości zdobytych na lekcjach.
            • Doskonalenie umiejętności logicznego i twórczego myślenia.
            • Umożliwienie uczniom i nauczycielom osiągnięcia satysfakcji z własnej pracy

            Zadania były łamigłówkami matematyczno – logicznymi. 

            Przykładowe zadania: 

            - Jeżeli przedwczorajszym jutrem był poniedziałek, to jaki dzień będzie pojutrze?

            - Ciągnik waży tonę i pół ciągnika. Ile waży ciągnik? (SG)

          • Sukces Piotra Wilczaka w OWiUR

            23.04.2023

            14 kwietnia 2023 r. na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu odbyły się eliminacje okręgowe XLVI Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Rolniczych. Ten konkurs wpisany jest w tradycję kształcenia rolniczego w Polsce od lat, a jego prestiż wiąże się z faktem, że laureaci i finaliści etapu centralego uzyskują profity w postaci zwolnienia z części pisemnej egzaminu zawdowego oraz uzyskana indeksu na wyższe uczelnie. 

            W tej edycji naszą szkołę reprezentowali: Maciej Greń - blok produkcja zwierzęca, Oskar Bełdo - blok mechanizacja rolnictwa, Wojciech Krosnowski - blok produkcja roślinna i Piotr Wilczak - blok agrobiznes. 

            Do etapu centralego zakwalifikował się Piotr Wilczak, który zajął bardzo dobre IV miejsce w bloku agrobiznes, w którym łącznie wystartowało 18 uczestników z województw: dolnośląskiego, opolskiego, łódzkiego i wielkopolskiego. 

            Gratulujemy i trzymamy kciuki za Piotra podczas zmagań w Olsztynie. (JM)

          • Niektórzy lubią poezję

            23.04.2023

            5 kwietnia 2023r. uczennica naszej szkoły – Veronika Plokhuta wzięła udział w Ogólnopolskim Konkursie Recytatorskim „SZYMBORSKA – LUBIĘ TO” zorganizowanym w setną rocznicę urodzin noblistki przez Centrum Kultury MOK w Głogowie. Każdy uczestnik mógł zaprezentować fragment prozy lub wiersz Szymborskiej. Veronika recytowała „Gawędę o miłości ziemi ojczystej” otrzymując za to wyróżnienie. Gratulujemy Veronice! (Wó)

          • Uczniowie przejęli szkołę...

            07.04.2023

            ... i rządzili od parteru aż po samą "górę". W ostatni dzień przed wiosenną przerwą świąteczną, tj. 5 kwietnia 2023r. zastąpili na lekcjach nauczycieli, wykonywali zadania pracowników obsługi. W sekretariacie urzędowała Karolina, a w dyrektorskim fotelu zasiadł Daniel. Taki pomysł mógł się zrodzić tylko w głowach naszego kreatywnego i aktywnego Samorządu Uczniowskiego. Wszyscy, z nauczycielami i kadrą kierowniczą włącznie, bawili się świetnie i integrowali podczas turnieju "Kocham Cię, Szkoło", rywalizowali w ubijaniu masła na czas i karaoke. Nie zabrakło też herbatki i poczęstunku. Brawo SU! (JM)

          • Wizyta w Makicie

            07.04.2023

            3 kwietnia 2023r. uczniowie klas technikum w zawodzie technik agrobiznesu wraz z Panem Krzysztofem Hodelem odwiedzili siedzbę firmy Makita i wzięli udział w warsztatch z wykorzystaniem elektronarzędzi, osprzętu i akcesoriów tego producenta. Przeszli szkolenie BHP, a następnie dowiedzieli się jak optymalnie i bezpiecznie obsługiwać sprzęt, który może się przydać w każdym nowoczesnym gospodarstwie rolnym. Praktyka, połączona z wiedzą fachową przekazaną przez instruktorów, rozwinęła umiejętności, które uczniowie już nabyli w szkole. (KH)

          • Polska Wieś w Europie - półfinał w ZSCKR w Mokrzeszowie

            07.04.2023

            30 - 31 marca 2023r. w naszej szkole gościliśmy uczniów i nauczycieli z 11 siostrzanych Zespołów Szkół Centrów Kształcenia Rolniczego (tj. z Bielska-Białej, Bogdańczowic, Dobryszyc, Bożkowa, Głubczyc, Henrykowa, Lututowa, Nakła Śląskiego, Nowego Targu, Rudnej i Żarnowca), dla których organem prowadzący jest Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Wszystko to ze względu na półfinał konkursu "Polska wieś w Europie" - wydarzenia, nad którym patronat objęło MRiRW oraz Komisja Europejska. 

            Pierwszego dnia młodzież wzięła udział w warsztatach na temat dezinformacji pt. „Fakeskape – ucieknij fake newsom!” Pod okiem trenerów Stowarzyszenia Demagog młodzili ludzie uczyli się, w jaki sposób efektywnie sprawdzać wiarygodność źródła, jak oceniać prawdziwość treści w mediach społecznościowych, a także z jakich narzędzi korzystać, aby skutecznie weryfikować informacje. Musieli wcielić się w rolę fackt-chekerów (profesjonalnych weryfikatorów informacji), relacjonujących kampanię prezydencką przed wyborami w 2030 roku. Ich zadaniem było odkrycie, który z kandydatów szerzy dezinformację i powstrzymanie planu odwołania letnich wakacji. W części podsumowującej, fikcyjne przykłady z warsztatów zostały zestawione z rzeczywistymi działaniami dezinformacyjnymi z uwzględnieniem treści dotyczących rolnictwa Unii Europejskiej oraz zmian klimatu.

            Drugiego dnia odbył się konkurs, do którego przystąpiło 36 osób. Uczniowie musieli rozwiązać test składający się z 50 pytań zamkniętych z zakresu wiedzy o Unii Europejskiej, programach, systemach i instytucjach wspierających rolnictwo i zasadach wynikających z faktu członkowstwa Polski w UE. Nad przebiegiem czuwała komisja w składzie: Pani Monika Piotrowska - przedstawiciel MRiRW, Pani Paula WiŚniewska - przedstawiciel Team Europe oraz Pan Marcin Kaca - nauczyciel z ZSCKR w Mokrzweszowie.

            Poziom zmagań był wysoki. Najlepsze okazały się drużyny z Nakła Śląskiego i Nowego Targu, które 13-14 kwietnia 2023r. wezmą udział w finałach w Warszawie.

            Nagrodą dla 5 finałowych drużyn jest wyjazd studyjny do instytucji unijnych w Brukseli dla ufundowany przez Komisję Europejską Przedstawicielstwo w Polsce oraz nagrody finansowe dla 3 najlepszych drużyn ufundowane przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. (JM)

          • Ciekawe kto wie...

            06.04.2023

            ... że twórca egzaminu maturalnego urodził się w Czarnym Borze, a pochowany jest w krypcie pod kościołem św. Jadwigi w Walimiu, miejscowości, w której spędził ostatnie lata swojego życia. Nazywał się Karl Abraham von Zedlitz. Był pruskim ministrem stanu i sprawiedliwości, a wcześniej prezydentem rządu śląskiego. Przeszedł do historii jako twórca europejskiej matury. W 1788 roku opracował egzaminy, pozwalające na dalszą edukację na uczelniach uniwersyteckich. Jemu dzisiejsi abiturienci zawdzięczają odbywające się właśnie egzaminy.

            Ze względu na ten fakt 30 marca 2023r. z inicjatywy Gminy Walim odbyło się w auli I LO w Świdnicy spotkanie z tegorocznymi maturzystami, na którym nie zabrakło również delegacji z naszej szkoły. (JM)

    • Kontakty

      • Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Wincentego Witosa, 58-160 Świebodzice
      • 74 850 87 36
      • Mokrzeszów 111 58-160 Świebodzice Świebodzice Poland
      • 74 850 87 00
      • ePUAP: zsckrmokrzeszow1
  • Galeria zdjęć

      brak danych