• Sukces Pani Elwiry Podhalicz :)

      16.03.2023

      Pani Elwira Podhalicz otrzymała tytuł "Zawodowiec Roku 2022" w dziedzinie rolnictwo. 

      To prestiżowe wyróżnienie Ministerstwo Edukacji i Nauki, Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji oraz KGHM Polska Miedź przyznało najlepszym nauczycielom przedmiotów zawodowych z całej Polski wyłonionym w 52 dziedzinach. Do konkursu stanęło 537 osób. To nauczyciele ze szkół branżowych, techników i szkół policealnych, którzy wyróżniają się pasją, zaangażowaniem i profesjonalizmem, a także wspierają uczniów w rozwijaniu ich zawodowych zainteresowań. 

      Serdecznie gratulujemy Pani Elwirze Podhalicz. Życzmy kolejnych, choć przecież nie pierwszych, takich sukcesów oraz nieustającej satysfakcji z pracy i zawodowych wyzwać, których podejmuje tak wiele i do których podchodzi cały czas z niegasnącym entuzjazmem. (JM)

      Więcej na:

      https://www.gov.pl/web/edukacja-i-nauka/poznalismy-najlepszych-nauczycieli-zawodowcoa

     • Serce na boisku

      13.03.2023

      10 marca 2023r. nasi chłopcy po fantastycznym maczu i zdobyciu 3 miejsca w powiecie w piłce halowej, wzięli udział w turnieju o randze 1/2 województwa, gdzie zmierzyli się z zespołami z Nowej Rudy, Dzierżoniowa i Ząbkowic Śląskich. Mimo wielkiego zaangażowania i zostawienia serca na boisku, naszym uczniom nie udało się awansować do finałów wojewódzkich. Wielkie słowa uznania należą się naszemu bramkarzowi Marcinowi Józefiakowi, który został okrzyknięty najlepszym bramkarzem turnieju.

      Wszystkim Naszym piłkarzom gratulujemy ogromnego sukcesu i liczymy na powtórkę za rok :) (MW)

     • Brawo Piotrek!

      09.03.2023

      7 marca 2023 r. przedstawiciele naszej szkoły w składzie: Piotr Wilczak, Mateusz Mach, Serafin Lesiak, Oskar Bełdo, Bartosz Międzybrocki, Maciej Greń i Eryk Kobylański wraz z opiekunem Panią Moniką Kołakowską wzięli udział w eliminacjach wojewódzkich 40 edycji Olimpiady Młodych Producentów Rolnych. Wydarzenie miało miejsce w Auli Jana Pawła II na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu. Inicjatorem i organizatorem olimpiady jest Związek Młodzieży Wiejskiej z siedzibą w Warszawie, przy współpracy z instytucjami i podmiotami zaangażowanymi w rozwój polskiego rolnictwa i obszarów wiejskich. W eliminacjach wojewódzkich wzięło udział blisko 40 uczestników - uczniów szkół ponadpodstawowych i studentów.

      Konkurs podzielony był na dwa etapy. Pierwszy, obejmował część pisemną, składającą się z 40 pytań. Po etapie pisemnym wyłoniono 8 uczestników z największą ilością punktów. W tej grupie znalazł się nasz uczeń Piotr Wilczak z 34 punktami. Drugi etap to część ustna. Uczestnicy odpowiadali na dwa pytania zawarte w zestawie (za każdą poprawną odpowiedź można było otrzymać max. 20 punktów). Piotr poradził sobie znakomicie i otrzymał 40 punktów, dostając się tym samym do Finału Krajowego, do którego zgodnie z regulaminem przechodzą laureaci 5 czołowych miejsc z Finału Wojewódzkiego.                                   

      Finał Krajowy Olimpiady Młodych Producentów Rolnych odbędzie się 17 marca 2023 r. podczas XXVIII Międzynarodowych Targów Techniki Rolniczej  "AGROTECH” w Kielcach. Trzymamy kciuki za Piotrka! (Ko)

     • Cavalida Kraków 2023

      09.03.2023

      4 marca 2023r. po raz kolejny młodzież naszej szkoły kształcąca się w zawodzie technik hodowca koni uczestniczyła w cyklu najlepszego widowiska jeździeckiego - Cavaliada Kraków zorganizowanej na Touron Arenie w Krakowie. Tym razem byliśmy świadkami zmagań sportowych najlepszych zawodników jeździeckich i pięknych koni sportowych w dyscyplinie skoki przez przeszkody w konkursach CSI3* Cavaliada Future – dzieci na kucach oraz sztafeta, a także konkurs szybkości Creaton Speed&Music. Jak zawsze dla nas najbardziej widowiskowy i emocjonujący konkurs to Halowy Puchar Polski w Powożeniu Zaprzęgami Czterokonnymi, w którym złoto  wywalczył  najmłodszy doświadczeniem powożący Aleksander Fularczyk oraz jego wspaniałe konie Ares, Edje, Neptun i Nuta.

      Dodatkową atrakcją w tym dniu były pokazy kaskaderów oraz Blanki Satory związanej z Hiszpańską Szkołą Jazdy.  Przez cały dzień uczniowie zwiedzali stoiska Targów Sprzętu i Akcesoriów Jeździeckich, robili zakupy oraz nawiązywali kontakty z wystawcami w celu zbierania informacji o praktycznych rozwiązaniach w różnych dziedzinach  hodowli koni i sporcie jeździeckim. (JH)

     • Rolnictwo precyzyjne

      09.03.2023

      3 marca 2023 r. w naszej szkole gościliśmy przedstawicieli firmy AgroAs Sp. z o.o. sp. k. z Grodkowa - lidera rynku działającego w branży kompleksowego zaopatrzenia rolnictwa i obrotu płodami rolnymi. Panowie Paweł Mazur i Tomasz Stolarczyk w bardzo ciekawy sposób przedstawili młodzieży korzyści wynikające z zastosowania rolnictwa precyzyjnego CLASS i 365FarmNet. Wiemy już czym jest kontrolowany zasiew i jakie daje korzyści. Automatyzacja w rolnictwie jest przyszłością, która dzisiaj jest już obecna w wielu technicznych rozwiązaniach. Uczniowie dowiedzieli się jak obsługiwać nowoczesne maszyny rolnicze i jakie są efekty ich zastosowania. Podsumowując spotkanie można śmiało powiedzieć "Lepsze efekty i mniejsze koszty dzięki rolnictwu precyzyjnemu”.    (Ko)                                        

     • Kopyta doskonałe

      09.03.2023

      2 i 3 marca 2023 r. na terenie naszej szkoły odbyło się szkolenie branżowe dla uczniów kształcących się w zawodzie technik hodowca koni dotyczące werkowania i korekcji kopyt koni. Szkolenie poprowadziła dr n. wet. Pani Magdalena Senderska – Płonowska, która praktykuje sztukę kowalniczą jako jedna z pięciu kobiet w Polsce. 

      Szkolenie było podzielone było na dwie części. W pierwszy dzień młodzież otrzymała solidną wiedzę teoretyczną m.in.  z zakresu anatomii, fizjologii, biomechaniki pracy kopyt końskich, występujących chorób i urazów, ich najczęstszych przyczyn oraz rodzajów podków, wkładek czy technik kowalskich. Uczniowie po takiej dawce wiedzy mogli spokojnie poobserwować w stajni kopyta koni, umiejętnie wykonać zdjęcia z prawidłowego profilu i dokonać prawidłowej ich oceny oraz wskazać na ewentualne ich dysfunkcje.

      Drugi dzień był jeszcze bardziej emocjonujący, bowiem pozwolił nabyć nowe praktyczne umiejętnościach związane z posługiwaniem się narzędziami kowalskimi. Każdy z uczestników miał za zadanie wystrugać/skorygować po dwa kopyta. Oczywiście w celach szkoleniowych młodzież pracowała na kopytach/nogach końskich przywiezionych z rzeźni. Dzięki takiej możliwości uczniowie  uczestniczyli również w sekcji kończyn i kopyt konia, na żywo mogli poznać dokładną specyfikę budowy kończyn konia, przyglądając się uważnie połączeń poszczególnych kości kończyn oraz przebiegowi licznych ścięgien.  Praktyczny aspekt zabiegu korekcji kopyt zabiegi zademonstrowała uczniom Pani Anna Jurczyk zajmująca się fizjoterapią holistyczną.

      Szkolenie było cennym doświadczeniem dla uczniów, którzy po ukończeniu szkoły będą stanowić profesjonalnie wyedukowaną grupę hodowców koni. 

      Już wkrótce planujemy drugą część szkolenia, tym razem poświęcona fizjoterapii koni i jej wpływu na kopyta koni. (JH)

     • Normy i wymogi wzajemnej zgodności - szkolenie z DODR

      09.03.2023

      1 marca 2023 r. siedmioro uczniów technikum w zawodzie technik agrobiznesu wraz z opiekunem Panem Krzysztofem Hodelem uczestniczyło w  szkoleniu "Normy i wymogi wzajemnej zgodności” na terenie Gościńca Solickiego w Szczawnie Zdroju. Organizatorem wydarzenia był Dolnośląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego we Wrocławiu. Szkolenie odbyło się w ramach działania "Transfer wiedzy i działalność informacyjna”, poddziałanie 1.1. "Wsparcie dla działań w zakresie kształcenia zawodowego i nabywania umiejętności”, objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

      W trakcie wykładów i prezentacji uczniowie uzyskali wiedzę na temat: 

      • zasady wzajemnej zgodności (cross compliance), a płatności bezpośrednie i płatności obszarowe w ramach PROW 2014-2020 i WPR 2023-2027,
      • środowiska, zmian klimatu, utrzymania gruntów w dobrej kulturze rolnej,
      • ochrony wód gruntowych przed zanieczyszczeniem powodowanym przez azotany pochodzenia rolniczego z uwzględnieniem zmian wynikających z ustawy "Prawo wodne",
      • zdrowia publicznego  ludzi, zdrowia zwierząt i zdrowotność roślin (ze szczególnym uwzględnieniem kwestii problematycznych takich jak: zgłaszanie zdarzeń, prawidłowe prowadzenie dokumentacji),
      • dobrostanu zwierząt. (Ko)
     • Uwaga rolnicy!

      07.03.2023

      Bezpieczeństwo w rolnictwie to podstawa efektywnej i satysfakcjonującej pracy.

      Zapraszamy do skorzystania z wymiany osłon wałów przegubowo-teleskopowych już 22 marca 2022r. od godziny 9.00 na terenie naszej szkoły. 

      Szczegóły na plakacie.

     • Upamiętniono bohaterów

      03.03.2023

      Z racji przypadającego 1 marca Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych młodzież internatu wspominała bohaterów. Szczególną uwagę poświęciła postaci Rotmistrza Witolda Pileckiego. Wstępem do rozmowy było oglądnięcie filmu dokumentalnego. Wnioskiem wyciągniętym z dyskusji jest stwierdzenie, że żołnierze wyklęci to niezłomni patrioci, którzy odważyli się powiedzieć: „Jeszcze Polska nie zginęła...” (MS

     • RMF MAXX w naszej szkole :)

      02.03.2023

      28 lutego w naszej szkole gościliśmy pana Bartłomieja Paulusa z Radia RMF MAXX, który opowiedział o pracy dziennikarza radiowego oraz przeprowadził krótką lekcję języka polskiego na temat poprawności wypowiedzi. Przedstawił także etapy rozwoju kariery zawodowej dziennikarza radiowego. Dziękujemy za to spotkanie. (Ku)

     • Sukces sportowy

      02.03.2023

      28 lutego 2023r. odbyły się Powiatowe Zawody w Piłce Halowej Chłopców. Nasza drużyna w składzie: Alan Kołosowski, Wojciech Krosnowski, Marcin Józefiak, Adam Lubczyński, Kacper Brejnarowski, Mksymilian Węgłowski i Mateusz Kwiatkowski wywalczyła bardzo wysokie III miejsce. Reprezentacja szkoły w całym turnieju stracili tylko 2 bramki dzięki wspaniałej grze obronnej całego zespołu. Wszyscy zawodnicy stanęli na wysokości zadania, pokazali pełne zaangażowanie, determinację i bardzo dużą wolę walki. III miejsce w powiecie uprawnia nas do dalszej gry na szczeblu 1/2 województwa, zatem 10 marca nasi uczniowie zagrają na turnieju w Ząbkowicach Śląskich.

      Gratulujemy drużynie wspaniałej postawy i trzymamy kciuki za dalszą świetną grę. (MW)

     • Warsztaty ze Specjalistką HR firmy Osadkowski Sp. z o.o.

      02.03.2023

      28 lutego 2023 r. we wtorek w naszej szkole odbyły się warsztaty na temat rekrutacji i selekcji kandydatów na rynku pracy. Dzięki współpracy z firmą Osadkowski Sp. z o.o. warsztaty przeprowadziła Pani Joanna Okrągły – Specjalista ds. HR. Młodzież miała okazję poznać zasady tworzenia prawidłowej dokumentacji rekrutacyjnej oraz kluczowe kwestie związane z rozmową kwalifikacyjną. Warsztaty oparte były na analizie rzeczywistych dokumentów, między innymi: CV, listu motywacyjnego. Uczniowie zwracali uwagę na istotę informacji zawartych w prawidłowych dokumentach aplikacyjnych, zabaczyli jakie są najczęstsze błędy oraz jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej i autoprezentacji. Nabyte w czasie warsztatów umiejętności są cenne dla uczniów kończących edukację  w szkole, którzy za moment wkroczą na rynek pracy i pracownika. (Ko)

     • II Ogólnopolska Konferencja Hodowlano-Weterynaryjna Szkół Rolniczych

      27.02.2023

      24 lutego 2023 r. delegacja ZSCKR w Mokrzeszowie wzięła udział w II Ogólnopolskiej Konferencji Hodowlano - Weterynaryjnej Szkół Rolniczych. Gospodarzem wydarzenia był Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Nakle Śląskim. Uczniowie mieli okazję wysłuchać ciekawych wykładów. Pierwsza część konferencji dotyczyła żywienia i hodowli krów mlecznych oraz przyczyn i profilaktyki mastitis, druga część dotyczyła pobierania i obróbki nasienia ogierów oraz przeglądów weterynaryjnych koni sportowych. Prelegentami byli profesorowie Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie: Pan Zygmunt Kowalski, Pan Waldemar  Krzymowski, Pan Zenon Podstawski oraz lekarz weterynarii Pani Aleksandra Matusz-Łukawska.

      Konferencja była ciekawa i bogata w wiedzą, którą młodzi rolnicy wkrótce wykorzystają w praktyce  w swoich gospodarstwach. (Ko)

     • Projekty na start!

      23.02.2023

      Projekty w ramach przyznanych akredytacji w sektorach Edukacja szkolna i Kształcenie i szkolenia zawodowe ruszyły pełną parą. Zakończyła się rekrutacja na zagraniczne praktyki zawodowe, w których weźmie udział 30 uczniów technikum. Uczniowie wyjadą do Włoch i Grecji, gdzie będą doskonalić umiejętności zawodowe w gospodarstwach, stadninach i restauracjach. A po pracy i w weekend zrealizują program kulturowy.

      W zagranicznych szkoleniach, kursach i job shadwingu weźmie też udział 6 nauczycieli. Podczas 5-dniowego pobytu w europejskich szkołach i instytucjach wzbogacą swój warsztat pracy, rozwiną kompetencje językowe, cyfrowe, osobiste i społeczne. Będzie to okazja do poznania nowych partnerów do wspólnych przedsięwzięć w ramach programu Erasmus + lub e-Twining. (EP)

     • ZERO GŁODU - cel naszego pokolenia

      23.02.2023

      Już od marca rozpoczynamy realizację nowego projektu „Zero głodu – cel naszego pokolenia” w ramach Ponadnarodowej Mobilności Uczniów realizowanego w Programie Operacyjnym Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego. Budżet projektu wynosi: 93.770 PLN.

      Partnerem projektu jest szkoła Agrupamento de ´Escolas de Barcelos z Portugalii. Celem główny projektu to wzmocnienie kompetencji kluczowych uczniów ZSCKR w Mokrzeszowie zapewniających wzrost konkurencyjności na rynku pracy oraz rozwój osobisty i zawodowy oraz aktywne obywatelstwo europejskie. Uczniowie w trakcie dwunastodniowej mobilności wspólnie z rówieśnikami ze szkoły partnerskiej będą uczestniczyli w zajęciach formalnych i pozaformalnych, podczas których wypracują wspólne rozwiązania problemów głodu i marnotrawienia żywności  i opracują materiały tematyczne w postaci np. broszur, plakatów, ulotek czy prezentacji. Uczniowie poznają  również historię, tradycję, kuchnię i zwyczaje panujące w Portugalii. Projekt przyczyni się do rozwoju kompetencji kluczowych takich jak: rozwój wielojęzyczności, rozwój kompetencji cyfrowych, kształtowanie kompetencji osobistych, społecznych i aktywnego obywatelstwa europejskiego; kształtowanie kompetencji w zakresie uczenia się; włączenie się w realizację celów zrównoważonego rozwoju, rozwój kompetencji międzykulturowych, umiejętność współpracy, czy też umiejętności analizy i rozwiązywania problemów. (EP)

     • Bezpieczni w Internecie cz.2

      23.02.2023

      9 lutego powiało grozą. Zaatakowali nas cyberprzestępcy! Na szczęście miejscem akcji nie był prawdziwy sekretariat i gabinet dyrektora, ale ESCAPE ROOM stworzony na potrzeby gry w klubie w internacie. Zadaniem uczniów było złamanie hasła do serwera hakerów i odzyskanie danych szkoły w ograniczonym czasie 30 minut. Podczas zadań młodzi ludzie musieli ze sobą współpracować, wykazać się kreatywnością, umiejętnością logicznego myślenia i sprytem, a przede wszystkim wiedzą z zakresu zagrożeń w Internecie. Pomysłodawcami gry byli nauczyciele informatyki, Pani Elwira Podalicz i Pan Leszek Podhalicz. (EP)

  • Kontakty

   • Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Wincentego Witosa, 58-160 Świebodzice
   • 74 850 87 36
   • Mokrzeszów 111 58-160 Świebodzice Świebodzice Poland
   • 74 850 87 00
   • ePUAP: zsckrmokrzeszow1
 • Galeria zdjęć

   brak danych