Zakończyliśmy nasz udział w kolejnym sezonie zawodów jeździeckich w Morawie. Dzięki współpracy z Ośrodkiem Jeździeckim Stragona nasi uczniowie technikum w zawodzie technik hodowca koni mogli sprawdzić się jako asystenci sędziów ujeżdżeniowych, sędziów przeszkodowych, komisarzy zawodów oraz jako asystenci techniczni.
Sportowe wydarzenia jeździeckie odbywały się przez kolejny sezon od kwietnia do października 2021 r. Co roku w Ośrodku Stragona odbywa się kilkanaście imprez jeździeckich, w tym zawody Pucharu Świata we Wszechstronnym Konkursie Konia Wierzchowego, a także zawody na szczeblu regionalnym, krajowym i międzynarodowym, podczas których nasza młodzież ma szansę na zdobycie ogromnego i fachowego doświadczenia zawodowego. Miejsce jest znane wśród "koniarzy" na całym świecie, a atmosfera panująca podczas tych wydarzeń bardzo wyniosła, a zarazem rodzinna.
W okresie jesiennych zawodów Strzegom October Festival specjalnie dla naszych nowych uczniów z klasy ICT w zawodzie technik hodowca koni zostało zorganizowane przez dyrektora zawodów p. Martę Wójcik, szkolenie dotyczące organizacji i funkcjonowania zawodów jeździeckich. Uczniowie zostali zapoznani z poszczególnymi jednostkami i strukturami organizacyjnymi funkcjonującymi podczas tak ważnych rangą zawodów i z tak dużą ilością koni ( na ostatnich zawodach było ich 390) z 23 krajów. Na listach startowych znalazły się nazwiska światowych wkkw-istów tj.: Ingrid Klimke – podwójnej mistrzyni Europy, Sandry Auffarth – mistrzyni świata czy Sary Algotsson – Ostholt – srebrnej medalistki olimpijskiej.
Młodzież została zapoznana z metodami przyjęcia koni na zawody przez głównego lekarza weterynarii dr Okońskiego, który pokazywał i tłumaczył, jak ważne jest zdrowie i dobro konia sportowego w osiąganiu sukcesów sportowych. Uczniowie przyswajali procedury w przypadku konia chorego, konieczności jego izolacji, wykrywania dopingu u „końskich sportowców” oraz uczyli się jak radzić sobie z organizacją w przypadku obecnego reżimu sanitarnego związanego z epidemią. Dzięki obserwacji przeglądów weterynaryjnych, uczniowie zapoznali się z głównym ich celem, czyli sprawdzanie aktualnego stanu zdrowia koni, wykluczenie kulawizn i innych schorzeń.
Kierownik stajni zorganizował nam wejście do stajni, gdzie mogliśmy oglądać wybitne konie sportowe różnych ras, poznać wymogi dotyczące dobrostanu koni pod kątem ich utrzymania podczas zawodów oraz zasady funkcjonowania regulaminu stajni. Główny Szef Stewards zawodów zapoznał nas z obowiązkami komisarzy, sędziów, pokazał trasę crossu, naturalne przeszkody crossowe oraz place treningowe i konkursowe.
W części praktycznej młodzież szkolna przyuczała się do asysty sędziowskiej i sekretarzowania, polegającym na zapisywaniu wyników na arkuszach lub komputerach, kamerowaniu przejazdu zawodników i mierzenia czasu na przeszkodach crossowych.
Dziękujemy Ośrodkowi Jeźdzeckiemu Stragona za kolejny rok współpracy, która wzbogaca naszą młodzież w doświadczenia zawodowe, a naszym absolwentom, którzy są wsparciem i przykładem dla młodszych, umożliwia również łączenie pracy zarobkowej z pasją. (JH)