• Porządki mechaników

      18.12.2023

      Przedświąteczny okres to czas generalnych porządków. Uczniowie klasy III PTM w zawodzie: technik agrobiznesu na zajęciach praktycznej nauki zawodu czyścili pojazdy i maszyny rolnicze po ciężkim sezonie prac polowych. Nowa, profesjonalna myjka ciśnieniowa – jednego z liderów branży czyszczenia wysokociśnieniowego - zapewnia wygodną i szybką pracę w usuwaniu zabrudzeń. Zakupione dodatkowe akcesoria decydują o funkcjonalności urządzenia, zapewniają łatwość regulacji strumienia wody oraz dozowania środków czyszczących.                                                                                                                        Nowe urządzenie, które doposażyło pracownię mechanizacji rolnictwa gwarantuje nie tylko spełnienie warunków wyposażenia, ale również ułatwi pracę i zapewnieni czystości sprzętu rolniczego w szkole. (KH)

     • ,,Bazalt - S” - przyszłość w odżywianiu roślin uprawnych

      18.12.2023

      W środę 13 grudnia 2023 r. sześciu uczniów klasy II MT - technik agrobiznesu wraz z opiekunem Panią Moniką Kołakowską uczestniczyło w konferencji pt. "Innowacje agrotechniczne w uprawie zbóż i rzepaku”. Głównym tematem spotkania było innowacyjne wykorzystanie mączki bazaltowej w uprawie roślin. Pracownicy "Poltegor – Instytut”- Instytut Górnictwa Odkrywkowego we Wrocławiu przedstawili etapy realizacji w/w projektu i praktycznego wykorzystania granulatu Bazalt - S. Pani prof. dr hab. Ewa Stanisławska- Glubiak –Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa - Państwowy Instytut Badawczy w Puławach przedstawiła szczegółowe efekty stosowania Bazaltu – S i zalecenia dla praktyki oraz omówiła biochemię gleby wzbogacanej polepszaczem na bazie bazaltu i siarki. Na koniec przedstawiono nowe pogramy komputerowe wspierające decyzje o nawożeniu, a prof. dr hab. Mariusz Kucharski z IUNiG we Wrocławiu zaprezentował innowacyjne metody zwalczania chwastów.

      Uczniowie naszej szkoły zostali wyróżnieni w sposób szczególny i zaproszeni do zwiedzania pracowni laboratoryjnych  Instytutu Górnictwa Odkrywkowego we Wrocławiu. Mieliśmy okazję zobaczyć jak wyglądają próbki gleby przygotowane do analizy oraz na jakim sprzęcie wykonywane są szczegółowe badania. (Ko)

     • Szkolenie on-line z zakresu BHP

      18.12.2023

      W dniach 13 - 14 grudnia 2023r. klasa 1BB uczestniczyła w dwudniowym szkoleniu online z zakresu Bezpieczeństwa i Higieny Pracy. Tematyka szkolenia była bardzo ciekawa.

      Podczas pierwszego dnia  wykładów uczniowie zdobyli wiedzę na temat prawa pracy, ochrony przeciwpożarowej w miejscach pracy oraz poznali aspekty psychologii w sytuacjach kryzysowych. A na koniec nasi przyszli mechanicy mogli zdobyć wiedzę na temat organizacji bezpiecznej pracy oraz kwalifikacji osób pracujących przy urządzeniach podlegających Urzędowi Dozoru Technicznego.

      W drugim dniu szkolenia słuchacze otrzymali potrzebne informacje o ubezpieczeniach oraz przypadkach losowych podczas odbywania praktyk. Kolejnym z ciekawych tematów było zarządzanie ochroną przyrody oraz zagrożenia wypadkowe, zagrożenia dla zdrowia i podstawowe środki zapobiegawcze. Ucznowie dowiedzieli się, w jakich okolicznościach dochodzi do wypadków z winy pracowników, jak ważne jest stosowanie środków ochrony indywidualnych oraz do jakiego typu zagrożeń może przyczynić się rutyna w pracy. Po odbyciu takiego szkolenia wszyscy dostaną certyfikaty w języku polskim i angielskim.

      Czekamy na kolejne takie szkolenia. (LE)

     • Makita w nasze szkole

      18.12.2023

      7 grudnia 2023 r. naszą szkołę odwiedził serwis producenta elektronarzędzi firmy MAKITA – oddział w Brwinowie. To już tradycyjna forma współpracy między szkołą a firmą MAKITA. Uczniowie mieli okazję poznać praktyczne wykorzystanie narzędzi oraz dowiedzieć się o nowościach rynkowych w branży elektronarzędziowej. (KH)

     • To już taka tradycja!

      13.12.2023

      Jak co roku w okresie przedświątecznym uczniowie klasy 5 MT w ramach akcji krwiodawstwa wybrali się 12 grudnia 2023r. do Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Wałbrzychu. Po wstępnych badaniach wykonanych w laboratorium i konsultacji lekarskiej uczniowie zostali zakwalifikowani do oddawania krwi. Celem akcji jest zwrócenie uwagi na wzrost zapotrzebowania na krew i propagowanie u młodzieży postaw społecznych. Pomysłodawcą akcji i zarazem organizatorem był Pan Szymon Gumny.

      Kto może oddać krew? 

      Krew oddawać może osoba w wieku 18-65 lat ważąca powyżej 50 kg i ciesząca się ogólnie dobrym stanem zdrowia. Bardzo ważne dla bezpieczeństwa krwi jest regularne jej oddawanie. Krew można oddawać co 56 dni, czyli co 8 tygodni, w tym kobiety oddają krew 4, a mężczyźni 6 razy w roku. Samo oddawanie krwi pełnej trwa średnio 8 minut i jest prawie bezbolesne – czujemy najwyżej lekkie ukłucie igłą. Sprzęt używany podczas donacji (czyli oddawania krwi) jest jednorazowy. Aby oddać krew należy mieć przy sobie dokument tożsamości ze zdjęciem, numerem PESEL i adresem, trzeba też wypełnić kwestionariusz, który zawiera pytania dotyczące stanu zdrowia.

      Wszystkim, którzy wzięli udział w akcji składamy serdeczne podziękowania ponieważ "Oddając krew ratujesz życie".

     • Sukces naszych uczniów w II edycji konkursu "Ucz się na maksa"

      13.12.2023

      We wtorek 11 grudnia 2023r. w Sali Senatu Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu odbyła się uroczysta gala wręczenia nagród w II edycji ogólnopolskiego konkursu UCZ SIĘ NA MAKSA zorganizowanego przez Fundację Zakłady Kórnickie. Hasłem przewodnie tegorocznej edycji brzmiało: Akcja regeneracja i reorganizacja.

      Naszą szkołę reprezentowała drużyna „Agro Sky” w składzie Alicja Ostrowska i Patryk Palac - uczniowie klasy II technikum agrobiznesu. Jesteśmy bardzo dumni, bo praca konkursowa przygotowana polegająca na opracowaniu Strategii Rozwoju Gospodarstwa Rolnego zajęła II miejsce  w konkursie. Drużyna otrzymała nagrodę pieniężną w wysokości 3.000 zł oraz pamiątkowe dyplomy. Uczniowie pracowali nad strategią pod opieką Pani Elwiry Podhalicz.

      Serdecznie gratulujemy Ali i Patrykowi. Życzymy im wielu sukcesów w kolejnych konkursach. (EP)

     • Szkolny Konkurs Kulinarny "Zupa krem"

      11.12.2023

      11 grudnia 2023r, odbył się długo wyczekiwany Szkolny Konkurs Kulinarny "Zupa krem". Rywalizowali ze sobą uczniowie klasy 2PT. Inspiracji uczniom dostarczyły Pani Brygida Kowalczyk i Pani Jolanta Pinczakowska. Jury nie miało łatwego zadania, bo wszystkie zupy były smaczne i właściwie serwowane. Cieszyły zmysły i podniebienia. Kucharze wykazali się wiedzą i umiejętnością omówienia technologii gastronomicznej.

      Wyniki przedstawiają się następująco:

      I miejsce - Wiktoria Trzaska i Anastazja Wolska

      II miejsce - Tetiana Shybanova

      III miejsce - Igor Borkusz

      Serdecznie gratulujemy! (JM)

     • Nagły zwrot akcji i ... gol !!!

      11.12.2023

      Sportowe emocje towarzyszyły naszym uczniom w sobotnie popołudnie 9 grudnia 2023r. podczas meczu Śląska Wrocław z Koroną Kielce. Arcyciekawe widowisko opiewało w nagłe zwroty akcji. Do tego spotkali się z piłkarzem Śląska Wrocław Yegorem Matsenko, z którym mogli porozmawiać i zrobić sobie wspólne zdjęcie. (PC)

     • Cavaliada Poznań 2023

      11.12.2023

      Jak co roku 8 grudnia 2023 r. uczniowie technikum w zawodzie technik hodowca koni uczestniczyli w wielkim jeździeckim wydarzeniu sportowym Cavaliada Poznań organizowanym na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich. Mieliśmy okazję kibicować zawodnikom biorącym udział w konkursie zwykłym CSI4* o nagrodę Apart pod patronatem Polskiego Związku Hodowców Koni, CSI4* konkursie zwykłym z rozgrywką o nagrodę Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, TRAF EVENTING TOUR – WKKW, konkursie dwunawrotowym o nagrodę osiedla Cavallia oraz CSI4* SPEED&MUSIC konkursie szybkości o nagrodę Portu Lotniczego Poznań – Łowca i Fly Dubai pod patronatem marszałka województwa wielkopolskiego Marka Woźniaka. Późnym wieczorem młodzież zapoznałą się z zasadami organizacji aukcji koni sportowych obserwując przebieg Cavaliada Horse Auction. Na aukcję wystawiono 14 wyselekcjonowanych koni sportowych. Przebieg wydarzenia umilała muzyka na żywo, wszystkie konie znalazły nowych nabywców, a najdroższy z koni rasy holsztyńskiej Comme Peint MT został sprzedany za 35 000 euro.  

      Podczas tego największym wydarzenia jeździeckiego w Polsce odbywały się również Targi Sprzętu i Akcesoriów Jeździeckich. Nasza ekipa zwiedzała stoiska oferujące nowości oraz szeroką gamę produktów z branży hodowlanej i jeździeckiej, w które miłośnicy koni nie żałują zainwestować ostatnich pieniędzy. My w tym roku zakupiliśmy eleganckie kapelusze i jesteśmy gotowi na wyjazd i udział w wyścigach konnych (ha, ha, ha!)

      Pełni wrażeń i emocji sportowych spędziliśmy czas w nastrojowej przestrzeni na Poznańskim Jarmarku Świątecznym organizowany na terenie Targów Poznańskich, gdzie głównymi atrakcjami było młyńskie koło,  bogactwo wyrobów artystycznych oraz regionalnych, świątecznych przysmaków. (JH)

     • Szkolny Konkurs Fotograficzny "Nasze zwierzaki"

      11.12.2023

      Światowy Dzień Zwierząt ustanowiono 4 października 1931 roku podczas konwencji ekologicznej we Florencji. Tym dniem rozpoczyna się Światowy Tydzień Zwierząt, podczas którego na licznych konferencjach związanych z ekologią poruszane są ważne tematy dotyczące szeroko pojętej troski o zwierzęta. W Polsce Dzień Zwierząt obchodzi się od 1993 roku. 

      W ZSCKR w Mokrzeszowie z tej okazji ogłoszono konkurs fotograficzny pod hasłem „Nasze zwierzaki”, aby zwrócić uwagę na poszanowanie Światowej Deklaracji Praw Zwierząt uchwalonej 21 września 1977 roku w Londynie przez Międzynarodową Federację Praw Zwierzęcia.

      Dziękujemy wszystkim uczestnikom za niesamowite fotografie, które ukazały różnorodność i piękno naszych pupili. Najciekawsze fotografie wybrało specjalnie powołane jury i społeczność szkolna, która mogła głosować we wskazanym terminie. 

      Fotografie nagrodzone przez jury:

      1 miejsce – Igor Borkusz

      2 miejsce – Maciej Ślęk

      3 miejsce – Wiktoria Trzaska

      Wyróżnienia:

      • Julia Blatkowska
      • Amelia Kuc

      Fotografie nagrodzone przez społeczność szkolną:

      1 miejsce – Wiktoria Trzaska

      2 miejsce – Maciej Ślęk

      3 miejsce – Marcin Józefiak

      Wyróżnienia:

      • Klaudia Ostrowska
      • Julia Szydlarska.

      Nagrodzone prace wykazywały dużo oryginalności, głębokie emocje i świetnie uchwyciły niepowtarzalność naszych zwierząt. Pamiątkowe dyplomy i upominki wraz z gratulacjami przekazała Pani Dyrektor Joanna Miłobóg. Gratulujemy wszystkim zwycięzcom.

      Dziękujemy również wszystkim, którym wzięli udział w konkursie, przyczyniając się do stworzenia wyjątkowej galerii zwierzaków w naszej szkole. (KJ)

     • Historia i teraźniejszość

      10.12.2023

      6 grudnia 2023r. uczniowie klas 1PTM i 1CT miali okazję posłuchać ciekawych opowieści o Mokrzeszowie i naszej szkole. Pan Bogusław Szawerda - absolwent i nauczyciel, z zamiłowania przewodnik i miłośnik gór, przyjął zaproszenie Pani Joanny Miłobóg i w ramach lekcji historii i teraźniejszości opowiadał młodzieży jakie zabytki znajduja się na terenie wsi i jaka jest historia samej miejscowości nazywanej kiedyś Kunzendorf.  Dementował też legendy, w które obrósł piękny i tajemniczy budynek szpitala Kawalerów Maltańskich, nieprawodłowo nazywany pałacem. Uświadomił uczniom, że teren szkoły to miejsce, które wpisuje się w historię regionu. Budynk główny wraz z przyległościami to przecież posiadłość należąca do rodziny von Kramstów, a potem Hochbergów związanych z pobliskim Książem.

      Szczególnie żywo Pan Szawerda mówił o swojej nauce w szkole rolniczej, którą ukończył w 1973r. Przez cały ten czas mieszkał w internacie, gdzie wówczas uczniowie przebywali przez 7 dni w tygodniu, a do domów jeździli raz w miesiącu. W tych warunkach zawiązały się przyjaźnie na całe życie, o czym świadczy fakt, że klasa Pana Bogusława od ukończenia szkoły spotyka się regularnie, a w ubiegłym roku świętowali 50-lecie matury.

      Takich wyjątkowych wspomnień i przyjaźni życzymy wszystkim naszym uczniom, a Panu Szawerdzie jeszcze raz dziękujęmy za tę lekcję, która powiazała historię z teraźniejszością. (JM)

     • Nowy nabytek na czterech kółeczkach :)

      10.12.2023

      6 grudnia 2023r. mały samochodzik elektryczny dołączył do bogatej floty pojazdów będących na wyposażeniu ZSCKR w Mokrzeszowie. Nowiutki, pachnący fabryką i cieszący oko pojazd trafił do Panów Konserwatorów niczym prezent od Świętego Mikołaja. Będzie niezwykle pomocny w ich codziennej pracy, bo ułatwi transport narzędzi, materiałów budowlanych i sprzętów pomiędzy wszystkimi 9 budynkami (tak, tyle mamy!) należącymi do szkoły. Już sprawił wiele radości :) (JM)

     • Mikołaj o nas nie zapomniał :)

      10.12.2023

      5 grudnia od samego rana wyczuwało się stan pełnego oczekiwania, niespodzianki, zabiegania.

      Jest!!!! Św. Mikołaj – dostojny, poważny biskup z mitrą na głowie i pastorałem w dłoni.

      Kim był święty, tak bardzo ukochany przez dzieci? Mikołaj wyróżniał się swoją pobożnością i dobrocią wobec bliźnich, dzielił się swoim bogactwem z wszystkimi potrzebującymi. Wiemy, że robił to jednak w taki sposób, aby nikt nie domyślał się, że to właśnie on pomaga. Święty Mikołaj zapoczątkował zwyczaj bezinteresownego obdarowywania innych prezentami.

      Wierzymy, że Ty, o Święty Mikołaju przynosisz dobro nam i mówisz: lubię dzielić się tym, co mam. Rozdajesz nam nadzieję, by z wiarą patrzeć w dal, a miłość to największy twój dar…”  (ks.MZ)

     • Wsparcie dla schroniska AZYL

      10.12.2023

      Wychowankowie internatu ponownie wsparli schronisko dla zwierząt „Azy" w Dzierżoniowie. Za sprawą Młodzieżowej Rady Internatu zebrana została karma, przysmaki, zabawki, miski oraz koce, które zostały przekazane na rzecz schroniska. Zachęcamy wszystkich do pomagania bezdomnym zwierzętom. Dobro powraca! (MS)

     • "My się zimy nie boimy i bryczką jeździmy"

      04.12.2023

      Ambitnie w naszej szkole trwają przygotowania klasy V PTC do egzaminu potwierdzającego kwalifikacje ROL.07 - "Szkolenie i użytkowanie koni" w zawodzie technik hodowca koni. Młodzież przystąpi do egzamiu już za miesiąc. Podczas poniedziałkowych zajęć, mimo mrozu i śniegu, uczniowie doszkalali się w przygotowaniu koni do zaprzęgu, ubieraniu i zaprzęganiu koni oraz wyprzęganiu i rozbieraniu koni z uprzęży. Każda z uczennic musiała ubrać konia w uprząż szorową, zaprzęgnąć konia do bryczki maratonowej i zaliczyć przejazd bryczką na poziomie brązowej odznaki w powożeniu. (JH)

     • Razem

      01.12.2023

      29 listopada 2023r. w świdnickim teatrze odbył się jubileusz 60-lecia działalności Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną i 36-lecia Koła w Świdnicy. Stowarzyszenie zostało powołane z inicjatywy rodziców, którzy postanowili zawalczyć o godność swoich dzieci. Podopieczni PSONI są w różnym wieku ("od maluszka do staruszka), mają różne rodzaje niepełnosprawności, w tym często sprzężone z niepełnosprawnością ruchową. I różne potrzeby. Na szczęście nie brakuje osób zaangażowanych: opiekunów, terapeutów zajęciowych, personelu medycznego, psychologów i innych specjalistów, których w codziennej pracy łączy jedność serc, rąk i umysłów. 

      Obecnie Świdnickie Koło PSONI wspaniale prosperuje i świetnie się rozwija prowadząc ośrodek rehabilitacyjno-edukacyjno-wychowawczy, przedszkole, środowiskowy dom samopomocy oraz warsztaty terapii zajęciowej. Jeden z WTZ znajduje się w internacie naszej szkoły, więc od lat i my staramy się wspierać naszych przyjaciół. Dzielimy się nie tylko dobrodziejstwem bazy - biblioteka, świetlica, boiska, siłownia zewnętrzna, rekreacyjne tereny zieleni. Chętnie wspieramy też inicjatywy, np. kieramsze i akcje. Co roku włączmy się w obchody Dnia Godności, a wychowankowie internatu jako wolontariusze obsługują marsz. 

      Także teraz, przy okazji świętowania jubileuszu, nasza super-gastro-ekipa pod opieką Pani Brygidy Kowalczyk podjęła się obługi gastronomicznej uroczystości. Było pięknie i profesjonalnie. 

      Za nasze dochczasowe działania Pani Prezes Ewa Kowalska na ręce Pani Dyrektor Joanny Miłobóg złożyła podziękowanie dla dyrekcji oraz wszystkich pracowników i uczniów naszej szkoły. My też Wam dziękujemy, Kochani, bo dzięki Wam uczymy się jak ważna jest empatia i uwrażliwienie na drugiego człowieka. Życzymy Wam zdrowia, pogody ducha, codziennej radości oraz życiowej satysfakcji. Niech kolejne lata obfitują w nowe projekty, zamierzenia oraz wzajemną życzliwość. (JM)

     • Szkolenie Pozyskiwanie Funduszy Unijnych dla Gospodarstw Rolnych

      01.12.2023

      29 listopada 2023r. uczniowie klasy V technikum z zawodzie technik agrobiznesu odbyli szkolenie z zakresu pozyskiwania Funduszy Unijnych w ramach PROW  2023-2027. Szkolenie zorganizował Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Świdnicy. Na spotkaniu omówiono zagadnienia dotyczące programów dla rolników w nowej perspektywie finansowania 2023-2027. Uczniowie mieli okazję uzyskać kompetencje pozwalające im pozyskać dotacje unijne dla gospodarstw, którymi w przyszłości będą zarządzać. Zdobyli wiedzę o tym, z jakich programów będą mogli wkrótce korzystać, jakie kwoty dotacji będą możliwe do zdobycia i jakie aspekty będą decydowały o tym, komu dotacje będą przyznawane. Zapoznali się z zasadami  sporządzania wniosków aplikacyjnych i powtórzyli wiedzę z zakresu rolnictwa precyzyjnego, integrowanego i ekologicznego. (EP)

     • Przygotowania do egzaminu zawodowego z kwalifikacji ROL.07

      01.12.2023

      Podczas zajęć z klasą V PTC w zawodzie technik hodowca koni realizowaliśmy temat z jednostki "Szkolenie oraz przygotowanie koni do zawodów, pokazów i sprzedaży" dotyczący m. in. transportu koni. Bazowaliśmy na zadaniach z arkuszy egzaminacyjnych dla kwalifikacji ROL.07 Szkolenie i użytkowanie koni. W tym roku,  dzięki doskonałemu wyposażeniu szkoły, młodzież mogła realizować zadania i czynności związane z transportem koni, wykorzystując do tego nową przyczepę do transportu koni i jej osprzęt. Każda z uczennic wykonywała czynności związane z zaplanowaniem transportu, oporządzeniem i przygotowaniem konia do transportu oraz załadunekiem i rozładunekiem koni. (JH)

  • Kontakty

   • Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Wincentego Witosa, 58-160 Świebodzice
   • 74 850 87 36
   • Mokrzeszów 111 58-160 Świebodzice Świebodzice Poland
   • 74 850 87 00
   • ePUAP: zsckrmokrzeszow1
 • Galeria zdjęć

   brak danych