• Na zajęciach z mechanizacji

      27.02.2024

      Uczniowie na zajęciach z mechanizacji rolnictwa uczą się czynności związnaych z obsług urządzeń, maszyn i pojazdów rolnczych. Potrafią wykonać prace serwisowe i diagnostykę. Wiedzą, że dbanie o sprzęt to podstawa efektywnej pracy w polu. Poza tym można niewielkim nakładem sił uniknąć sporych kosztów, kiedy coś się zepsuje. Tym razem zajmowali się obsługą agragatu podorywkowego ścierniskowego gruber i kombaju zbożowego. (KH)

     • Cavaliada Kraków

      27.02.2024

      23.02.2024r. uczniowie technikum w zawodzie technik hodowca koni zakończyli cykl wyjazdów cavaliadowych 2023/2024 wizytą na największym wydarzeniu jeździeckim Cavaliada w Polsce na Tauron Arena w Krakowie, Piątek upłynął na podziwianiu najlepszych zawodników i ich koni podczas rywalizacji związanej z dyscypliną skoki przez przeszkody CSI4* (konkurs zwykły 140 cm, konkurs z rozgrywką 150 cm). Ja zawsze wyjątkowych wrażeń dostarczył SPEED&MUSIC - konkurs szybkości oraz emocjonujący Halowy Puchar Polski WKKW, konkurs dwunawrotowy o charakterze crossu, którego zwycięzcą został Jakub Wiraszka reprezentujący Ludowy Klub Sportowy Stragona w Strzegomiu. 

      Młodzież uczestniczyła w Meet the Stars podczas spotkania na żywo, co dało okazję do rozmowy ze znanymi „gwiazdami” jeździectwa w różnych dyscyplinach. Dodatkową atrakcją były pokazy ujeżdżeniowe oraz praca z koniem na wolności. Całości dopeniły zakupów podczas zwiedzania Targów Sprzętu i Akcesoriów Jeździeckich :) (JH)​​

     • Dolnośląska Olimpiada Młodych Producentów Rolnych

      25.02.2024

      22 lutego 2024 r. w sali konferencyjnej Dolnośląskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego we Wrocławiu odbył się XLI Finał Wojewódzki Olimpiady Młodych Producentów Rolnych. Organizatorem wydarzenia jest istniejący od 95 lat Związek Młodzieży Wiejskiej. Instytucjami wspierającymi Olimpiadę są jednostki terenowe ARiMR, KRUS, KOWR, DiR. Olimpiada skierowana jest do uczniów szkół rolniczych, studentów oraz młodych producentów rolnych od 16 do 40 roku życia.

      W tegorocznej edycji udział wzięło 40 osób. Naszą szkołę reprezentowało 7 uczniów technikum agrobiznesu: Wojciech Krosnowski, Jakub Jeżak, Patryk Matuszek, Kornel Mikoś, Patryk Palac, Edmund Sposób i Szymon Jakubowski. Olimpiada składała się z części pisemnej w formie testu (40 pytań/ 60 minut) oraz części ustnej, do której zakwalifikowało się tylko 10 osób z najwyższą liczbą punktów. Naszą drużynę w części ustnej reprezentował Patryk Matuszek - uczeń klasy II. Uczestnicy musieli odpowiedzieć na 3 pytania. Zakres tematyczny był bardzo obszerny. Trzeba było wykazać się dużą wiedzą teoretyczną i praktyczną w zakresie produkcji roślinnej, produkcji zwierzęcej, mechanizacji rolnictwa, ekologii oraz bieżących informacji dotyczących szeroko pojętego sektora rolniczego. Uczestników oceniała 5-osobowa komisja. Po zaciętej rywalizacji do finału krajowego zakwalifikowało się 5 osób, które uzyskały największą ilość punktów. To oni będą reprezentować województwo dolnośląskie już w marcu w czasie trwania targów Techniki Rolniczej AGROTECH w Kielcach. Zwycięzcom gratulujemy. Zbieramy siły, moce, wiedzę i umiejętności na przyszłoroczną edycję olimpiady. (Ko)

       

     • Prawo jazdy - mamy to:)

      16.02.2024

      Uczniowie ZSCKR w Mokrzeszowie w ramach dodatkowych umiejętności zawodowych mogą od tego roku szkolnego bezpłatnie odbyć kurs nauki jazdy samochodem osobowym. Mają do dyspozycji nową, odpowiednio przystosowaną Toyotę Yaris, plac manewrowy i świetnych nauczycieli - instruktorów. Zajęcia prowadzone są w dogodnym dla nich czasie, więc … sukces murowany. 14 lutego 2023r. dwie nasze uczennice, Lilka i Emilia, za pierwszym razem zdały egzamin zewnętrzny i mają już wymarzone prawo jazdy!

      Gratulujemy Dziewczętom i Panu Mielnikowi :)

      Możliwość zdobycia przez uczniów ZSCKR w Mokrzeszowie uprawnień do jazdy samochodem osobowym oraz ciągnikiem rolniczym z przyczepą, i to w ramach kształcenia - całkowicie za darmo (!), jest niewątpliwym atutem szkoły. (JM)

     • Walentynki

      16.02.2024

      Dzień świętego Walentego, popularnie zwany Walentynkami, wpisał się już na stałe w kalendarz naszych szkolnych imprez i uroczystości. Dzień miłości i przyjaźni w tym roku w naszej szkole obchodziliśmy we wtorek 13 lutego, bo był to ostatni wtorek karnawału, czyli dla uczniów naszej szkoły okazja do wspólnej zabawy. Samorząd Uczniowski pod opieką Pana Podhalicza i Ryszarda Skotnickiego oraz wychowawczyń sprawujących dyżur w internacie Pani Lenczewskiej i Pani Chudy zorganizował „Walentynkową Dyskotekę”. Uczniowie z SU zadbali o dodatkowe atrakcje, czyli "randkę w ciemno", karaoke i pocztę walentynkową. W tym dniu obowiązywał także specjalny dress code - ubrania w kolorze czerwonym.

      Wszyscy, którzy chcieli przekazać życzenia swoim sympatiom, wrzucali kartki walentynkowe do specjalnie przygotowanej poczty. Szkolny listonosz „Amorek”  rozdał listy pełne miłości i życzliwości adresatom.

      Był to wieczór pełen tańca, uśmiechu, radości, życzliwości i wspólnej zabawy. (EP)

     • Razem łatwiej

      12.02.2024

      30.01.2024r szkoła przystąpiła do „Programu polityki zdrowotnej w zakresie profilaktyki zaburzeń psychicznych, w tym depresji oraz zapobiegania samobójstwom dla dzieci i młodzieży na terenie Województwa Dolnośląskiego – RAZEM ŁATWIEJ”. Osoby, które maja potrzebę uzyskania wsparcia, pomocy, kontaktu mają do dyspozycji podane numery telefonów. Zapewniona jest 100% dyskrecja. (MP)

     • Tłusty Czwartek

      12.02.2024

      Tłusty Czwartek dzięki zaangażowaniu klasy 1PTM (technikum żywienia i usług gastronomicznych) i Pani Pinczakowskiej minął na słodko z pysznymi pączkami nadziewanymi konfiturą i czekoladą. Cała społeczność szkoły obchodziła tłusty czwartek zgodnie z tradycją, zajadając się tymi smakołykami. Wszystkie pączki zniknęły, co świadczy o tym, jak były pyszne!

      Samorząd Uczniowski składa serdeczne podziękowania Pani Dyrektor J. Miłobóg, Pani kierownik A. Szefler, Pani J. Pinczakowskiej i klasie 1PTM. (EP)

     • Lubimy takie zajęcia

      12.02.2024

      Prawidłowa kalibracja opryskiwacza to umiejętność każdego rolnika, który dba o swój sprzęt, finanse i środowisko (wymóg Integrowanej Ochrony Roślin). Dzięki właściwemu ustawieniu można prawidłowo, wydajnie i skutecznie chronić uprawy. To czynność, która ma istotny wpływ na wydajność zabiegu ochrony roślin w polu i jego skuteczność.

      Wiedzą o tym nasi uczniowie, którzy na zajęciach z mechanizacji rolnictwa 8 lutego 2024r. wykonali prace serwisowe począwszy od płukania filtrów, przez przegląd stanu rozpylaczy pod kątem ich drożności, uszczelek, przewodów, aż po działania przełączników załączających lub odcinających dopływ cieczy do belki opryskującej pokrętło regulujące ciśnienie robocze oraz działanie manometru.

      Sezon wzmożonych wiosennych prac polowych już coraz bliżej. (JM)

     • Kolejna wizyta w Makicie

      12.02.2024

      6 i 7 lutego 2024r. kolejna grupa uczniów wzięła udział w szkoleniu poprowadzonym przez specjalistów firmy Makita w Brwinowie pod Warszawą. Uczniowie mieli możliwość poznać najnowsze rozwiązania techniczne zastosowane w elektronarzędziach, dzięki którym praca rolnika może być łatwiejsza i bezpieczniejsza. Oprócz wykładów i prenzentacji nie zabrakło części praktycznej. Po zajęciach zajęciach znalazł się czas na odpoczynek i integrację w kręgielni. (JM)

     • Nasza szkoła kolejny raz na podium Ogólnopolskiego Konkursu

      12.02.2024

      Z radością informujemy, że uczennica klasy II technikum w zawodzie technik hodowca koni -  Nikola Gumułka została laureatką konkursu na logo „Zrównoważone Rolnictwo”. 7 lutego 2024r. podczas Konferencji Ochrony Roślin - Sesji Naukowej Instytutu Ochrony Roślin odebrała I nagrodę z rąk Pana Romana Kierzka dyrektora Instytutu Ochrony Roślin i Pani Niny Dobrzyńskiej Dyrektor Departamentu Ochrony Roślin Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

      Nikola otrzymała atrakcyjne nagrody, a ponadto logo jej autorstwa będzie wykorzystywane przez Instytut w celach promocyjnych oraz popularyzatorskich. Nikola przygotowała projekt wraz z uzasadnieniem pod kierunkiem nauczyciela informatyki Pana Lesława Podhalicza. Wyróżniona została także uczennica klasy I CT Jaśmina Stachów.

      Podczas pobytu w Poznaniu Nikola podniosła swoje kompetencje zawodowe uczestnicząc w konferencji naukowej, której tematem przewodnim było zrównoważone rolnictwo i ochrona roślin. Wykłady bezpośrednio nawiązywały do najważniejszych wyzwań w produkcji roślinnej, w tym także w ochronie roślin. To przede wszystkim poszukiwanie i wdrażanie do praktyki rolniczej zrównoważonych systemów produkcji żywności, większe wykorzystaniem (alternatywnych dla chemicznych) metod i środków ograniczających występowanie agrofagów. Pojawiły się też kwestie związane z wdrażaniem do praktyki rolniczej metod biologicznych, czy też innowacyjnego nawożenia z wykorzystaniem tzw. bionawozów i nawozowych produktów mikrobiologicznych nakierowanych na produkcję bezpiecznej i zdrowej żywności z zachowaniem odpowiedniej produktywności. (EP) 

     • Konkurs filmowy „Świat się kręci wokół wsi” rozstrzygnięty

      25.01.2024

      Zakończył się III ogólnopolski konkurs filmowy „Świat się kręci wokół wsi”. Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi przyznał nagrody i wyróżnienia w konkursie, którego podstawowym celem jest wzmocnienie pozytywnego wizerunku polskiej wsi i zawodu rolnika, przede wszystkim w oczach młodych ludzi.

      Konkurs był skierowany do młodych mieszkańców wsi, w wieku od 16 do 30 lat. Uhonorowane zostały prace konkursowe, które zajęły miejsca od 1 do 9 w rankingu zgłoszeń.

      Rozstrzygnięcie konkursu

      Informacje o laureatach konkursu oraz nagrodach i wyróżnieniach zostały opublikowane na stronie https://www.gov.pl/web/rolnictwo/znamy-laureatow-konkursu-filmowego-swiat-sie-kreci-wokol-wsi2 (Aktualności) oraz https://www.gov.pl/web/rolnictwo/znamy-laureatow-konkursu-filmowego-swiat-sie-kreci-wokol-wsi (zakładka konkursu).

      Nagrodzone filmy można obejrzeć na kanale YouTube Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, pod adresem: https://www.youtube.com/@MRIRW_GOV_PL/videos.

      Cele konkursu

      Filmy konkursowe powinny realizować następujące cele:

      • ukazać wieś jako miejsce z nowymi perspektywami do życia i rozwoju zawodowego poprzez filmowe opowieści młodych mieszkańców obszarów wiejskich;
      • pokazać, że życie na wsi ma wiele pozytywnych aspektów, a rolnik to zawód z przyszłością;
      • pokazać, że rolnictwo to ważna gałąź gospodarki narodowej, w której efektywnie wykorzystuje się fundusze unijne;
      • przedstawić rolników jako tych, którzy zapewniają bezpieczeństwo żywnościowe, pielęgnują tradycję i dziedzictwo kulturowe polskiej wsi oraz adaptują trendy w zakresie ekologii i ochrony środowiska.

      W imieniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz w imieniu własnym gratulujemy wszystkim Laureatom! Pozostałych zachęcamy do udziału w kolejnych edycjach konkursu. (MRiRW)

     • Pomoc dla schroniska dla bezdomnych zwierząt

      19.01.2024

      Zima to trudny czas dla zwierząt. Dlatego kolejny raz w tym roku szkolnym, tym razem z inicjatywy ucznia Igora Borkusza, Samorząd Uczniowski ZSCKR w Mokrzeszowie zorganizował zbiórkę karmy, środków czystości oraz tekstyliów. Dary trafiły do schroniska dla bezdomnych zwierząt w Świdnicy prowadzonego przez fundację „Mam pomysł”. Na pewno przydadzą się podopiecznym, którzy przede wszystkim z utęsknieniem czekają na adopcję. (JM)

     • Spotkanie z notariuszem

      12.01.2024

      Uczniowie klas V MT i V PTC 11.01.2024 r. uczestniczyli w projekcie realizowanym przez Krajową Radę Notarialną. Dzięki temu mieli możliwość spotkania z panią notariusz Agnieszką Śliwińską z kancelarii notarialnej w Wałbrzychu. Podczas zajęć pani notariusz przybliżyła młodzieży specyfikę zawodu notariusza, uświadomiła o konsekwencjach nieznajomości prawa oraz przekazała istotne informację nt. wybranych czynności notarialnych, których po osiągnięciu pełnoletności młodzi ludzi mogą dokonywać samodzielnie. Uczniowie po przeprowadzonym wykładzie mogli zadawać pytania odnośnie zawierania umów notarialnych, kwestii dziedziczenia, spraw majątkowych i podatkowych. (NK)

     • XXXIV Ogólnopolska Olimpiada Teologii Katolickiej

      12.01.2024

      W Centrum Edukacji Katolickiej w Świdnicy 11 stycznia 2024r. odbył się drugi etap XXXIV Ogólnopolskiej Olimpiady Teologii Katolickiej. Uczestnicy odpowiadali na przygotowane pytania z zadanych lektur. W tym roku hasłem olimpiady był cytat: „Zasady społeczne w nauczaniu Kościoła”. W diecezjalnym etapie naszą szkołę reprezentował uczeń klasy 2PTM – Patryk Palac. Gratulujemy Patrykowi dobrego przygotowania i chęci zrobienie dla siebie czegoś więcej. (MZ)

     • Jasełka szkolne

      12.01.2024

      22 stycznia 2023r. klasa 2 PT zaprezentowała jasełka przygotowane pod okiem wychowawczyni Pani Agaty Wójcik. O oprawę muzyczną zadbał ks. Marcin Zawada. Atmosfera przedstawienia wprowadziła wszystkich widzów w świąteczny nastrój. Spotkania klasowe przy współnym stole i życzenia składane na okoliczność Bożego Narodzenia i zbliżającego się Nowego Roku zakończyły ten dzień. (JM)

     • Wigilia w internacie

      03.01.2024

      21 grudnia 2023 roku odbyła się uroczysta wigilia w internacie, w której uczestniczyło grono pedagogiczne i pracownicy szkoły na czele z Panią Dyrektor Joanną Miłobóg, wychowankowie internatu, ich rodzice oraz zaproszeni absolwenci. Część artystyczną w formie "Niebiańskiego Castingu" przygotowali wychowankowie internatu pod okiem wychowawców. Pięknie przystrojona sala, pyszne dania wigilijne, łamanie się opłatkiem i składanie życzeń wprowadziło wszystkich w świąteczny nastrój. (MS)

  • Kontakty

   • Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Wincentego Witosa, 58-160 Świebodzice
   • 74 850 87 36
   • Mokrzeszów 111 58-160 Świebodzice Świebodzice Poland
   • 74 850 87 00
   • ePUAP: zsckrmokrzeszow1
 • Galeria zdjęć

   brak danych