• Szkolny Quiz o Konstytucji 3 Maja

      04.05.2021

      Zgodnie z tradycją postanowiliśmy upamiętnić 230 - rocznicę uchwalenia najważniejszego aktu prawa w naszym kraju. 29 maja klasy drugie wzięły udział w Szkolnym Quizie o Konstytucji 3 Maja. Pytania dotyczyły m. in. dzieła Jana Matejki, które powstało w 100- lecie uchwalenia pierwszej ustawy zasadniczej w Europie. Było też o nowatorskim charakterze tego źródła prawa, o trójpodziale władz, prawach dla mieszczaństwa oraz miast, objęciu opieką chłopów oraz o powołaniu Straży Praw, w skład której wchodzili odpowiednicy dzisiejszych ministerstw, przede wszystkim spraw wewnętrznych i zagranicznych oraz skarbu. Oto wyniki naszego konkursu:

      I miejsce: Weronika Czarnik 10 pkt.

      II miejsce ex aequo:  Daria Zima, Paulina Szychowska 9 pkt.

      III miejsce: Laura Welzman 8 pkt.

      Gratulujemy! (AS)

     • 230 rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja

      30.04.2021

      Zapraszamy do obejrzenia prezentacji przygotowanej przez uczennice z klasy I CT (technikum w zawodzie technik hodowca koni) Konstytucja_3_Maja.pptx

      Trzeba pamiętać, że polska majówka skupia w sobie trzy ważne daty historyczne.

       3 Maja to najważniejsze dla Polaków święto upamiętniające w tym roku 230- rocznicę uchwalenia Konstytucji . Doszło do tego podczas obrad Sejmu Wielkiego, 4-letniego, który obradował w latach 1788-1792 i był próbą ratowania ojczyzny. Głosowanie nad konstytucją odbyło się pod nieobecność posłów z obozu hetmańskiego, którzy byli zwolennikami dotychczasowego porządku „złotej wolności” szlacheckiej. Akt konstytucji przyjęto w atmosferze zamachu stanu, przez aklamację. Do archikatedry św. Jana miał być wniesiony król oraz Kazimierz Nestor Sapieha, marszałek litewski. Wydarzeniu towarzyszyły skandowane przez tłum warszawiaków hasła „wiwat król, wiwat szlachta, wiwat wszystkie stany”!

      Dni poprzedzające nasze narodowe święto to 1 Maja, Międzynarodowy Dzień Pracy, przez lata kojarzony z pochodami i zgromadzeniami, w których udział był obowiązkowy. Geneza święta jest jednak związana z walką o ośmiogodzinny dzień pracy, którą rozpoczęły na ulicach Chicago tysiące pracowników, w tym emigranci z Polski. Pierwsze obchody Święta Pracy odbyły się już w 1890 roku. Były organizowane zarówno przez lokalne związki zawodowe, jak i przez partie polityczne, którym prawa pracownicze były szczególnie bliskie. 

      2 Maja to w tym roku data związana z 17 rocznicą wstąpienia Polski w struktury UE. Ale szczególnie bliskie naszemu sercu jest obchodzone w ten dzień Święto Flagi. Pamiętajmy o nim wszyscy  i… wywieśmy flagę, tym samym śwętując patriotycznie wszystkie majowe daty. (AS)

     • Uczeń klasy 2M4 w finale ogólnopolskiego konkursu matematycznego "Sapere aude"

      28.04.2021

      Oskar Beudo zakwalifikował się do finału ogólnopolskiego konkursu matematycznego "Sapere aude" organizowanego przez ZSCKR w Jabłoniu pod patronatem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Znalazł się w grupie 65 osób uzyskując wysoki wynik 85% (średni wynik mieścił się w przedziale 60%–65%)..

      Należy wspomnieć, że z naszej szkoły oprócz Oskara do wcześniejszego II etapu zakwalifikowali się również: Aleksandra Piłat z klasy 1PTM, Eryk Kobylański  z klasy 2MT, Karolina Łukasik z klasy 2PTC. To dobry wynik biorąc pod uwagę, że w I etapie konkursu brało udziłał aż 357 uczniów z 28 szkół z całej Polski, którzy rozwiązywali rozmaite zagadki logiczne i matematyczne.

      Gratulajemy Oskarowi i życzymy powodzenia podczas zmagań finałowych. (SG)

     • Morawa Strzegom Spring Open

      22.04.2021

      W dniach 15-18.04.2021r. nasi uczniowie technikum w zawodzie technik hodowca koni uczestniczyli w Międzynarodowych Zawodach Jeździeckich WKKW w Morawie Strzegom Spring Open. Mimo obecnej sytuacji epidemiologicznej oraz trudnych warunków pogodowych, intensywnych opadów deszczu ze śniegiem, niskiej temperatury i dużej wilgotności powietrza, uczennice oraz i ich rodzice (!) udowodniły swoją postawą i zaangażowaniem, że pasja do koni i zdobywanie wiedzy na ich temat nie stanowi dla nich żadnych przeszkód. 

      Praca uczennic i zdobywanie przez nie nowych doświadczeń, polegała głównie w części ujeżdżeniowej na asyście sędziowskiej, a w części crossowej na kontroli, monitoringu i pomiarze czasu zawodników na danej przeszkodzie terenowej. Udział młodzieży w asyście podczas zawodów był kolejnym powodem do doskonalenia umiejętności i wiedzy w zawodzie technik hodowca koni.

      Współpraca szkoły z OJ Stragona ułatwia uczniom nabyciem kompetencji zawodowych, społecznych, językowych, a także za każdym razem, daje możliwość spędzenia miłego czasu w gronie rówieśników oraz  profesjonalnych jeźdźców i koni. 

      Kolejne zawody już za dwa tygodnie i wszyscy uczniowie zgłosili chęć udziału w ich obsłudze, co świadczy, że chcą wiedzieć na temat koni jak najwięcej i wiążą przyszłość z tym zawodem. (JH)

     • KRAJOWE DNI POLA 2021

      20.04.2021

      Tegoroczne Krajowe Dni Pola 2021 odbędą się stacjonarnie w dniach 19 i 20 czerwca 2021 w Minikowie pod hasłem: "Europejski Zielony Ład na pol@ch w Polsce”. Będzie to wspólne przedsięwzięcie Kujawsko- Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Minikowie i Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy przy współpracy Centralnego Ośrodka Badania Odmian Roślin Uprawnych oraz Polskiej Izby Nasiennej. Patronat nad imprezą objął Pan Grzegorz Puda - Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Celem wydarzenia jest prezentacja nie tylko odmian roślin uprawnych, ale również systemów ochrony, nawożenia, nawadniania, różnych technologii uprawy, systemów wspomagania decyzji rolników, sposobów wdrażania innowacji w uprawie roślin.

      Osoby, które nie będą mogły przyjechać do Minikowa, będą mogły śledzić wydarzenie online, poprzez relację na żywo dostępną na stronie internetowej Krajowych Dni Pola oraz w mediach społecznościowych.

      Krajowe Dni Pola 2021 gwarantują także możliwość zdobycia cennej wiedzy podczas telekonferencji zaplanowanych od 14 do 17 czerwca 2021 r. W ramach  telekonferencji zaplanowano debaty oraz cykle bloków tematycznych.

      Wszelkich informacji na temat wydarzenia udziela Komisarz Krajowych Dni Pola – pan Dawid Skotnicki, tel. 723-692-565, e-mail: dawid.skotnicki@kpodr.pl   (Ko)

      Więcej na https://dnipola.kpodr.pl/?p=4633                                                                                                              

     • UCZYMY ZDALNIE - MOŻNA NAS ODWIEDZAĆ REALNIE

      01.03.2021

      Codziennie od poniedziałku do piątku w godz. 8.00 - 15.00 można przyjeżdżać do naszej szkoły, zwiedzić bazę dydaktyczną, zobaczyć miejsca realizacji praktycznej nauki zawodu, a także można spotkać małe grupki uczniów, którzy realizują zajęcia związane z doskonaleniem umiejętności praktycznych w poszczególnych zawodach. 

      Proszę pamiętać - wszystkie drogi prowadzą do Mokrzeszowa!

      Zapraszamy rodziców, opiekunów i młodzież. (EM,MP)

      ONI JUŻ Z NAMI SĄ :)

     • ZSCKR w Mokrzeszowie w TVP3

      08.04.2021

      W piątek 9 kwietnia o godz. 11:15 i o godz. 17.15 (powtórka) w TVP3 zostanie wyemitowany odcinek programu "Szkoła z zawodem" przygotowany przez Telewizję Polską na zlecenie MRiRW. W cyklicznych audycjach nadawanych do 4 czerwca ostatecznie zaprezentuje się 59 szkół, dla których organem prowadzącym jest Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Zapraszamy do oglądania! 

    • Wyniki egzaminu zawodowego styczeń/luty 2021
     • Wyniki egzaminu zawodowego styczeń/luty 2021

      23.03.2021

      31 marca 2021 r. od godziny 10.00 w PORTALU ZDAJĄCEGO dostępne będą wyniki Egzaminu Potwierdzającego Kwalifikacje w Zawodzie dla osób przystępujących do w/w egzaminu w Sesji 1 ZIMA, styczeń/luty 2021.

      Wobec powyższych w terminie od 24 do 30 marca 2021 r. będzie można kontaktować się telefonicznie z sekretariatem szkoły (tel.74/850-87-36) w celu pobrania: kodu aktywacyjnego, linku aktywacyjnego oraz loginu użytkownika, umożliwiających zalogowanie się do PORTALU ZDAJĄCEGO w dniu 31 marca 2021 r. od godziny 10.00.

      Uczeń/Słuchacz/Absolwent po zalogowaniu się do PORTALU ZDAJĄCEGO:

      • Wybiera z menu ZMIANA HASŁA w celu utworzenia nowego hasła

      • Wybiera z menu EGZAMINY w celu uzyskania informacji o terminach i wynikach swoich egzaminów

      Osoby, które nie odczytają wyników w PORTALU ZDAJACEGO będą miały możliwość ich uzyskania wyłącznie telefonicznie w sekretariacie szkoły 1 kwietnia w godzinach od 8.00 do 15.00 po wcześniejszej weryfikacji tożsamości. (Ko)

     • Wyniki szkolnego konkursu na zakładkę do książki

      30.03.2021

      Biblioteka szkolna w dniach 04.03. - 22.03. 2021r. zorganizowała konkurs na zakładkę do książki, którego celem było: rozbudzenie zainteresowań czytelniczych, rozwijanie wyobraźni i aktywności twórczej. Uczniowie wykonywali prace dowolną techniką plastyczną. Przy ocenie zakładek brana była pod uwagę: pomysłowość, oryginalność i estetyka.

      Z ogromną przyjemnością ogłaszamy, że laureatkami konkursu zostały Aniela Winiarczyk (kl. IV PTM) oraz Ewelina Nackiewicz (kl. I CT).

      Na lauretki już czekają pamiątkowe dyplomy oraz nagrody rzeczowe.

      Wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział w konkursie, a zwyciężczyniom gratulujemy. (EJ)

     • 21 marca Światowy Dzień Zespołu Downa

      08.03.2021

      Światowy Dzień Zespołu Downa to święto ustanowione w 2005 roku z inicjatywy Europejskiego Stowarzyszenia Zespołu Downa. Od 2012 roku patronat nad obchodami sprawuje Organizacja Narodów Zjednoczonych.

      W ten wyjątkowy dzień ludzie na całym świecie solidaryzują się z osobami z  Zespołem Downa ubierając dwie różne, kolorowe skarpetki! Skarpetki mogą być w paski, w kropki, za kolano lub tuż przy kostce, mogą być z różnych, niepasujący do siebie par.

      Drodzy Nauczyciele, Uczniowie, Słuchacze!

      Zachęcamy do wzięcia udziału w tej wspaniałej akcji! Pokażmy, jako społeczność naszej szkoły, że jesteśmy sercem z rodzinami osób z Zespołem Downa, szanujemy je i darzymy sympatią.

      Wystarczy tylko: zrobić zdjęcie z ubranymi dwoma różnymi skarpetkami, wysłać na adres e-mail: biblioteka@mokrzeszow.edu.pl. Termin przesyłania zdjęć: 15.03.2021r. (EJ)

     • 1 Marca - w Dniu Narodowego Święta Pamięci o Żołnierzach Wyklętych

      02.03.2021

      Kim są Żołnierze Wyklęci?

      To żołnierze polskiego wojska, którzy we wrześniu 1939r. walczyli z okupantem niemieckim i radzieckim, a po podpisaniu kapitulacji przez III Rzeszę w maju 1945r. kontynuowali walkę o wolność i niezawisłość. Przede wszystkim podejmowali działania ochrony ludność przed sowieckim terrorem, mordami, grabieżami, gwałtami. Robili to w konspiracji, przeciwstawiając się komunistom, ich powszechnemu terrorowi, fałszowaniu referendum "3 x tak" w czerwcu 1946r. i wyborów do sejmu w styczniu 1947r. Ogłaszane przez komunistóWykleci.pptxw amnestie były pułapką, ponieważ  ujawnienie się oznaczało więzienie i represje, a nawet śmierć.

      Należy wspomnieć słowa prof. Henryka Elzenberga, że "Wartość walki tkwi nie w szansach zwycięstwa sprawy, w imię której się ją podjęło, ale w wielkości tej sprawy". Aktywność Żołnierzy Wyklętych najsilniejsza była w Polsce centralnej, na Lubelszczyźnie, Białostocczyźnie, Mazowszu, Podlasiu, w łódzkim i rzeszowskim. W szeregach drugiej konspiracji niepodległościowej był cały przekrój przedwojennej Polski, narodowcy, chadecy i ludowcy, piłsudczycy i socjaliści.

      1 marca 1951 r. komunistyczne władze zamordowały w więzieniu mokotowskim w Warszawie członków IV Zarządu Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość. Komendant pułkownik Łukasz Ciepliński napisał w grypsie z celi śmierci: „Zrobili ze mnie zbrodniarza. Prawda jednak wkrótce zwycięży (...).”

      I tak oto Żołnierze Wyklęci, którzy do końca pozostali „Niezłomni” wracają do świadomości Polaków. Straszliwy plan komunistów, aby zatrzeć po nich wszystkie ślady i całkowicie wymazać je z kart historii, nie powiódł się. Dowódcy WiN, kontynuatora AK, z dużym prawdopodobieństwem spoczywają w dołach śmierci na „Łączce” warszawskich Powązkach Wojskowych. Nie odnaleziono jeszcze miejsca pochówku generała Augusta Emila Fieldorfa, pseudonim „Nil”, który po ucieczce z sowieckich łagrów wrócił do Polski i rozpoczął pracę, aby utrzymać rodzinę. Został powieszony po ogłoszeniu amnestii przez władze, ponieważ ujawnił swoje nazwisko. Rotmistrz Pilecki po 1945 r. działał metodami wywiadowczymi. Po torturach służb bezpieczeństwa na ul. Rakowieckiej został zamordowany w maju 1948r. strzałem w tył głowy. Nie tylko w grypsie komendanta WiN  znaczące jest przesłanie o przywróceniu dobrego imienia wiernym Polsce żołnierzom. Podobnie brzmiały słowa innych bohaterów Niepodległej skazanych przez Sowietów i polskich kolaborantów.

      Ogółem o wolną Polskę walczyło 200 tys. żołnierzy różnych formacji zbrojnego podziemia. Ponad 20 tys. zginęło z bronią w ręku, ostatni Józek Franczak, pseudonim „Lalek” poległ na Lubelszczyźnie w październiku 1963r. (AS)

      ZOBACZ PREZENTACJĘ: Wykleci.pptx​​​​​​​

     • Mamy "bilet wstępu" do Programu Erasmus+ 2021-2027!!!

      01.03.2021

      Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego ma powody do dumy, ponieważ 26 lutego br. otrzymał akredytację w dwóch sektorach "Edukacja szkolna" oraz "Kształcenie i szkolenie zawodowe". Akredytacja jest dla szkoły „biletem wstępu” w nowej perspektywie programu Erasmus 2021-2027. Tym samym mamy gwarancję regularnego otrzymywania dofinansowania na działania związane z mobilnością na cały kolejny okres projektowania. 

      ZSCKR w Mokrzeszowie od wielu lat realizuje projekty międzynarodowe z sukcesem stwarzając zarówno uczniom, jak i nauczycielom możliwości rozwoju zawodowego i poszerzania kompetencji językowych, kulturowych i społecznych.

      Szkoła kształcąc młodzież na potrzeby rolnictwa dba o nieustanny rozwój nauczycieli zapewniając doskonalenie zawodowe zarówno w kraju, jak i za granicą, aby sprostać wyzwaniom i standardom europejskim oraz wdrażanej reformie kształcenia w szkołach zawodowych, a planowane w ramach projektu mobilności są odpowiedzią na zdiagnozowane problemy i potrzeby szkoły.

      Europo, czekaj na nas! Wkrótce się spotkamy :) (EP)

      Więcej przeczytasz na https://doba.pl/dsw/artykul/zsckr-w-mokrzeszowie-szczesliwym-posiadaczem-biletu-wstepu-do-programu-erasmus-2021-2027/34943/15

      Praktyki zawodowe uczniów w Hiszpanii (2019)

     • Afrykański pomór świń - bioasekuracja

      02.03.2021

      Afrykański pomór świń to szybko szerząca się , zakaźna choroba wirusowa, na którą podatne są świnie domowe i dziki.

      LUDZIE NIE SĄ WRAŻLIWI NA ZAKAŻENIE WIRUSEM ASF!

      Na prośbę Departamentu Oświaty i Polityki Społecznej Wsi w MRiRW, upowszechniamy informacje dotyczące ASF w postaci broszur, ulotek informacyjnych i filmów instruktażowych, ukazujących zasady ochrony świń oraz postępowania prewencyjnego w przypadku ASF. 

      Wymienione materiały dostępne są na stronie Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi w zakładce "Co robimy – Afrykański Pomór Świń – ASF informacje ogólne”. https://www.gov.pl/web/rolnictwo/afrykanski-pomor-swin3

      Wszystkich zainteresowanych zachęcamy do lektury. (Ko)

     • 23 lutego – Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją

      22.02.2021

      Z okazji Ogólnopolskiego Dnia Walki z Depresją, obchodzonego 23 lutego, zachęcamy do skorzystania z ciekawych i inspirujących poradników oraz książek o tematyce psychologicznej. 

      Lista polecanych książek:

      A. Adamowicz, J. Godecka , Jak uciszyć wewnętrznego krytyka

      D. Carnegie, Jak zdobyć przyjaciół i zjednać sobie ludzi

      J. Czarodziej, Magia działania. Zawalcz o siebie

      M.R. Estape, Jak przyciągać dobre rzeczy

      J. Godecka, Przestań się zamartwiać

      E. Hendriksen, Jak przestać się bać

      Ks. Jan Kaczkowski, P. Żyłka, Życie na pełnej petardzie

      S. Knight, Jak uspokoić swoje myśli

      W. Łodyga, hurt comfort

      J. Murphy, Potęga podświadomości

      J.B. Peterson, 12 życiowych zasad. Antidotum na chaos

      B. Pawlikowska, Narkotyki, anoreksja i inne sekrety

      S. Stahl, Jak myśleć o sobie dobrze?

      B. Tracy, Nawyki warte miliony     (EJ, Ku)

  • Kontakty

   • Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Wincentego Witosa, 58-160 Świebodzice
   • szkola@mokrzeszow.edu.pl
   • 74 850 87 36
   • Mokrzeszów 111 58-160 Świebodzice Świebodzice Poland
 • Galeria zdjęć

   brak danych