• Warsztaty z robotyki w ramach projektu “Akademia Innowacji Smart Farming”

      03.11.2021

      Uczestnicy projektu “Ponadnarodowa mobilność uczniów” pt. “Akademia Innowacji Smart Farming” realizowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach PO WER uczestniczyli w warsztatach z robotyki prowadzonych przez Centrum Robotyki Programowania i Nowych Technologii "KidsTech” w Wałbrzychu. Warsztaty prowadzone były w oparciu o edukacyjne zestawy LEGO® zaprojektowane z myślą o rozwijaniu zainteresowań i umiejętności w dziedzinach nauk ścisłych, inżynierii i programowania. Podczas warsztatów uczniowie w 2-osobowych zespołach budowali maszynę rolniczą łącząc klocki LEGO® z programowalnymi klockami, silnikami i czujnikami. Program warsztatów koncentrował się na technologiach, z którymi mamy do czynienia współcześnie. Autonomiczne samochody, roboty humanoidalne, inteligentne domy, zautomatyzowane fabryki i zwykłe rzeczy z automatycznymi inteligentnymi funkcjami w coraz większym stopniu stają się częścią naszego życia. Stąd ważnym jest rozwijanie umiejętności opartych na edukacji STEAM (STEAM - Science, Technology, Engineering, Arts and Math). Podczas warsztatów uczniowie mieli okazję nie tylko doskonalić umiejętności pracy zespołowej, kreatywność, ale także zmierzyć się z programowaniem.  Zbudowaną maszynę rolniczą należało zaprogramować w graficznym środowisku opartym na Scratch i Blockly.  Była to nie tylko świetna zabawa, ale przede wszystkim nauka. Przed uczestnikami kolejne warsztaty z serii edukacja STEAM - tym razem będą to drony. (EP)

     • Jak uczyć się w szkole średniej

      03.11.2021

      Zgodnie z realizacją programu profilaktyczno-wychowawczego pedagog i psycholog zreazlizowały zaplanowane na I semestr zadania, tj. warsztaty integrująco-adaptacyjne adresowane do klas pierwszych oraz zajęcia ukierunkowane na rozpoznanie indywidualnych preferencji w zakresie uczenia się. Przeprowadziły test, którego celem było rozpoznanie przez ucznia stylu uczenia się. Omówiły także gospodarkę czasem oraz zewnętrzne i wewnętrzne czynniki sprzyjające uczeniu się. 

      Wypada teraz oczekiwać samych bardzo dobrych wyników w nauce. (EM,MP)

     • Warsztaty zawodowe dla przyszłych hodowców koni

      03.11.2021

      Tradycyjnie jak co roku w naszej szkole odbyły się warsztaty zawodowe dla uczniów technikum w zawodzie technik hodowca koni. 29 października 2021 r. w ramach promocji tego kierunku, przyszli hodowcy koni mieli obowiązek zaprosić na warsztaty ludzi, którzy specjalizują się w szeroko rozumianej hodowli koni i sporcie jeździeckim. Każda klasa wykonując swoje zadanie zaprosiła jednego z fachowców. Dzięki temu mieliśmy zaszczyt gościć w naszej szkole doświadczonych „koniarzy”, którzy na codzień łączą miłość do koni z pracą zawodową. Celem spotkania jak zawsze było poznanie przez uczniów ciekawych ludzi z branży końskiej, uzyskanie jak największej porcji wiedzy od specjalistów oraz potwierdzenie faktu, że można jednocześnie odnaleźć się na rynku pracy i robić to, co się kocha.

      Jako pierwsza warsztaty poprowadziła Justyna Ruda – zawodniczka ujeżdżenia, trenująca konie. Mówiła o specyfice hodowli koni, możliwościach menadżerowania w ośrodkach hodowlanych i sportowych, rozwojowi zawodowemu podczas pracy w stajni, wadze ciągłych szkoleń, samokształcenia i konsekwentnego realizowania i rozwijania swojej pasji. Uczestniczka przedstawiła obecną sytuację hodowli koni ujeżdżeniowych w Polsce, mówiąc przy tym o przydatności użytkowej koni ujeżdżeniowych. 

      Pan Marcin Konarski jako wieloletni organizator zawodów międzynarodowych w Morawie wyjaśnił na czym polega umiejętność prowadzenia ośrodka jeździeckiego. Opowiedział o swoich doświadczeniach międzynarodowego budowniczego torów i delegata techniczny. Tłumaczył jak projektuje się  przeszkody crossowe oraz z czego wynika trudność planowania treningu konia do WKKW .

      Pan Paweł Mazurek jako prezes PZHK oraz hodowca koni sportowych omówił zasady obowiązujące podczas hodowli koni. Zwrócił uwagę na to, jaki materiał wybrać do hodowli, akcentując wagę doboru materiału do kojarzenia koni. Podzielił się również doświadczeniami zdobytymi podczas sędziowania na zawodach. Omówił zasady oceny liniowej u koni rasy KWPN, zwrócił uwagę na pokrój koni, jako ważnego elementu w ocenie wartości użytkowej koni sportowych.

      Pan Marek Pawłowicz - hodowca koni sportowych, instruktor i trener koni ujeżdżeniowych przedstawił cenny wykład dla uczniów pt. „Zasady jazdy konnej”, w którym zwrócił uwagę na prawidłową postawę – ustawienie konia w jeździe. Przypomniał ujeżdżeniową piramidę jeździecką oraz prawidłowy dosiad jeźdźca, a w tym rolę równowagi i balansu na koniu. Na koniec zdradził zasady sędziowania i sekretarzowania podczas ujeźdzeniowych zawodów jeździeckich.

      Uczniowie podczas warsztatów zadawali pytania, po to, by jak najwięcej dowiedzieć się “z pierwszej ręki”. W ramach wdzięczności za poświęcony czas młodzież odwdzięczyła się specjalistom słodkim poczęstunkiem oraz drobnymi upominkami. (JH)

     • Pamiętamy

      03.11.2021

      Rozpoczął się listopad. W naszej tradycji jest to czas, w którym wspominamy naszych bliskich zmarłych. Pamiętamy również o zmarłych nauczycielach, uczniach i pracownikach naszej szkoły. Tradycyjnie w Dzień Zaduszny, przygotowana została wystawa upamiętniająca tych, którzy odeszli do wieczności. Pamięć i modlitwa za zmarłych to wyraz naszej wdzięczności i miłości. Szczególnej mocy i znaczenia nabierają w tym momencie słowa ks. Jana Twardowskiego "Spieszmy się kochać ludzi, tak szybko odchodzą". (DF)

     • Wycieczka edukacyjna do elitarnej Stadniny Koni pełnej krwi angielskiej w Mosznej

      03.11.2021

      Z zamkiem w tle oraz zabytkowymi stajniami, w których do dzisiaj hodowane są konie pełnej krwi angielskiej, rozpoczęła się nasza wycieczka edukacyjna. Historia hodowli koni w Mosznej sięga okresu powojennego, kiedy to sprowadzono do Mosznej 25 klaczy rasy pełnej krwi angielskiej. Następnie w ramach wymiany za klacze fiordzkie z Nowielic, przyszły do Mosznej klacze ze znakiem Gryfa Pomorskiego, określone następnie mianem koni szlachetnych półkrwi. Od tego czasu Stadnina w Mosznej rozpoczęła hodowlę koni tej rasy stając się pierwszym w Polsce ośrodkiem hodowli koni przeznaczonych do sportu wyczynowego.

      Aktualnie stado liczy ponad 180 koni obu ras, w tym 30 matek rasy xx oraz 20 matek rasy sp. i około 35 koni sportowych biorących udział w zawodach. Nad całością hodowli formalną pieczę sprawuje Polski Związek Hodowców Koni oraz Polski Związek Hodowców Koni Pełnej Krwi Angielskiej, których to organizacji Stadnina jest aktywnym członkiem.

      Mieliśmy niewątpliwą okazję poznać dokładnie aktualny stan hodowli koni w stadninie. Zobaczyliśmy tegoroczne odsady hodowlane, stado matek oraz ogiery czołowe kryjące w tym sezonie hodowlanym. Przyjrzeliśmy się pracy masztalerzy oraz poznaliśmy obowiązki głównego hodowcy w stadninie. Mieliśmy dużo pytań, bo bardzo chcieliśmy dowiedzieć się jak najwięcej. Praca w stadninie to nasze marzenie zawodowe, więc taka wycieczka troszkę przybliżyła nas do naszych marzeń. Konie pełnej krwi angielskiej – końska „elita” już nie stanowi dla nas tajemnicy. Poznawanie w praktyce jej właściwości przyda nam się na przyszłość. Na pewno tu wrócimy. (IB)

     • Jesienne inspiracje

      28.10.2021

      27 października 2021 r. wychowankowie internatu wraz z wychowawczynią Panią Małgorzatą Lenczewską uczestniczyli w zajęciach wychowawczych, podczas których udowodnili, że mają zmysł artystyczny i umiejętności dekoratorskie. W związku ze zbliżającym się Halloweenem udekorowali internat pięknymi, własnoręcznie robionymi dyniami. (ST, LE)

     • Przedsiębiorczość wiejska w zakresie usług agroturystycznych – zagrody edukacyjne i agroturystyka

      27.10.2021

      26 października 2021r. odbyły się w naszej szkole warsztaty z zakresu przedsiębiorczości wiejskiej z zakresu usług turystycznych prowadzone przez Panią Agnieszkę Kowalczuk - Misek koordynatora wojewódzkiego Sieci Zagród Edukacyjnych, pracownika DODR Wrocław. Szkolenie skierowane było głównie dla uczniów technikum w zawodzie technik hodowca koni oraz technik agrobiznesu. 

      Młodzież zapoznała się na wykładach z pojęciami dotyczącymi agroturystyki, zagród edukacyjnych oraz przepisami prawnymi i ustawami, a w ramach warsztatów pracowała z szeregiem dokumentów w celu nabycia umiejętności sprawnego i świadomego ich wypełniania. Były to rozmaite faktury i formularze, "Wniosek o dokonanie wpisu do ewidencji innych obiektów świadczących usługi hotelarskie", "Zgłoszenie obiektu do Ogólnopolskiej Sieci Zagród Edukacyjnych", "Dzienna ewidencja przychodów", "Program zajęć edukacyjnych". Najciekawszym momentem warsztatów i zarazem najbardziej kreatywnym była praca grupowa młodzieży, która miała stworzyć (na podstawie wylosowanych zagadnień) ofertę edukacyjną własnego obiektu oraz opracować tematykę oferowanych zajęć w swoim gospodarstwie, czy zagrodzie edukacyjnej.

      Na koniec uczniowie otrzymali broszury dotyczące praktycznego podejścia do uruchamiania gospodarstw agroturystycznych. Na podstawie zdobytej wiedzy chętni rozwiązywali test podsumowujący, przygotowany przez koordynatora. Uczniowie, którzy otrzymali najwyższe wyniki zostali nagrodzeni pozytywną oceną za aktywność, a byli to: Veronika Plokhuta i Szymon Klepek z kl. III P4C oraz Kacper Andryjasik z kl. IV CT. 

      Mamy nadzieję, że warsztaty te zainspirują młodzież do wykorzystanie potencjału własnego gospodarstwa rolnego, dzięki czemu powstanie wiele nowych, ciekawych miejsc związanych z agroturystyką (JH)

     • Warsztaty żywieniowo – kondycyjne dla jeźdźców

      25.10.2021

      Sprawność psychofizyczna jeźdźca to jeden z ważniejszych aspektów dotyczących współpracy człowieka – jeźdźca z koniem. Jeździec i koń tworzą jedyny w swoim rodzaju, niepowtarzalny duet, a ich relacja jest niezwykle istotna w osiągnięciu harmonii. Zarówno wierzchowiec, jak i osoba go dosiadająca, podlegają treningowi, który ma na celu podniesienie sprawności fizycznej oraz psychicznej. Tylko poprzez świadomą kontrolę własnego ciała jeździec może efektywnie oddziaływać pomocami, czego skutkiem jest prawidłowe powodowanie koniem.

      Warunkiem czerpania korzyści z uprawiania różnego rodzaju sportów jest przede wszystkim odpowiednie przygotowanie motoryczne oraz nabycie podstawowych umiejętności, a ćwiczenia siłowe, wytrzymałościowe, koordynacyjne stanowią fundament każdego sportu.

      Żeby zwiększyć świadomość naszych uczniów kształcących się w zawodzie technik hodowca koni w powyższym zakresie oraz mając na uwadze istotę zdrowego stylu życia oraz świadomości własnego ciała zorganizowaliśmy specjalnie dla nich „Warsztaty żywieniowo – kondycyjne dla jeźdźców”. Zajęcia te odbyły się 21 października 2021r. w sali gimnastycznej, a poprowadzili je Państwo Krzysztof Grajek i Monika Grajek – dietetyk, trener personalny, specjaliści od zajęć wydolnościowo – siłowych połączonych z edukacją o zdrowym odżywianiu. Warsztaty te składały się z trzech części. Pierwszą część stanowił wykład, który uświadomił znaczenie prawidłowego, zdrowego trybu odżywiania i funkcjonowania na co dzień, konsekwencje stosowanie złych i dobrych nawyków. Druga część miała charakter praktyczny - uczestnicy wzięli udział w treningu kondycyjno – wytrzymałościowym, dzięki czemu uczyli się świadomie pracować ze swoim ciałem, określać własną sprawność i kondycję. W trzeciej części mieli możliwość dokonania indywidualnych pomiarów wskaźników masy ciała Body Mass Index,  w tym sprawdzali wiek metaboliczny, zawartości wody w organizmie i wiele innych wskaźników wykorzystywanych do oceny ryzyka pojawienia się groźnych chorób. Każdy z uczestników mógł indywidualnie skonsultować swoje wyniki, a chętni zostali zaangażowani do poprowadzenia wspólnej grupy motywującej do dbania o swoją sprawność psychofizyczną. 

      Myślę, że zadziało się już coś w świadomości młodzieży, która zaproponowała, aby spotkać się na wiosnę na drugą część warsztatów, by porównać wyniki i osiągnięcia pracy włożonej w poprawę sprawności oraz skuteczność nowych nawyków zdrowotnych, tj. np. picia odpowiedniej ilości wody, świadomego wypoczynku, uprawianie różnej aktywności fizycznej, przygotowywanie zdrowych, „ kolorowych” posiłków, dostarczania odpowiednich porcji warzyw i owoców oraz samodyscypliny i odpowiedzialności za swoje ciało. (JH)

     • Ociągnięcia, o których warto wiedzieć...

      25.10.2021

      W dniach 24-26.09.2021r. na Wrocławskim Torze Wyścigów Konnych Partynice odbyły się Mistrzostwa Dolnego Śląska w Ujeżdżeniu. Na liście zawodników znalazło się dwóch uczniów naszej szkoły: Natalia Zabagło-Pawłowicz (4CT) oraz Szymon Klepek (3P4C). Natalia wystartowała na dwóch koniach (oba rasy polski koń szlachetnej półkrwi) w dwóch różnych rundach. Pierwsza - runda L na koniu Sir Rosenthal I, a druga Mistrzostwa Dolnego Śląska Seniorów (klasa C) na koniu Nomey. Natalii po 3 dniach zmagań udało się zdobyć kolejno:- 1 miejsce w rundzie L oraz 4 miejsce w MDŚL Seniorów.

      Drugi uczeń - Szymon Klepek, wystartował dosiadając konia czystej krwi arabskiej o imieniu Elmir. Brali oni udział w Mistrzostwach Dolnego Śląska Amatorów. Rezultatem końcowym było zajęcie 1 miejsca. 

      Przygotowaniem uczniów do zawodów zajęli się trenerzy Pani Elżbieta Zabagło-Pawłowicz i Pan Marek Pawłowicz ze stajni Konie Julianów, w której zawodnicy zarówno trenują, jak i trzymają swoje konie.

      W pierwszym dniu zawodów (24.09.2021r.) naszych zawodników dopingowali uczniowie naszej szkoły z klasy 2CT wraz z Panią Joanną Hodel - nauczycielem przedmiotów zawodowych. Brali czynny udział w pracach pomocniczych przy zawodach oraz obserwowali konie na rozprężalni i podczas przejazdów konkursowych. 

      Jesteśmy bardzo zadowoleni z osiągnięć naszych uczniów i cieszymy się, że szkoła przyczynia się do wspierania ich pasji. Życzymy dalszych sukcesów i dobrych wyników na zawodach! (SK, NZP)

     • Warsztaty serowarskie w Lutomierzu

      25.10.2021

      15 paździetnika 2021r. przyszli technicy żywienia z klasy drugiej uczestniczyli w warsztatach serowarskich w Lutomierzu. Serowarnia znajduje się w XVIII-wiecznej oficynie dworskiej, w otoczeniu pięknych Gór Sowich. 

      Uczniowie warzyli sery podpuszczkowe typu gouda z mleka krowiego pochodzącego od szczęśliwych krów pasących się na przydomowych pastwiskach. Walory smakowe tych serów dopełniają dodatki ziół: pokrzywy, czarnuszki, kozieradki, czosnku niedźwiedziego, o czym grupa przekonała się podczas warsztatów. Wisienką na t orcie był poczęstunek przygotowany przez Panie serowarki – Malwinę i Stanisławę Pasternak. Smaki regionu: swojski smalec, kiszonki, racuchy na maślance, powidła, sery i masło zapamiętają uczniowie na długo. Było super. Do zagrody zrobić oscypka i masło przyjedziemy niebawem:) (K_)

     • Bezpieczna praca w gospodarstwie rolnym

      19.10.2021

      19 października 2021 r. odbyło się z spotkanie uczniów klas pierwszych Technikum w zawodach: technik hodowca koni i technik agrobiznesu z pracownikami Placówki Terenowej Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w Świdnicy - Panią Urszulą Dembińską i Lucyną Jabłonką oraz przedstawicielem Państwowej Inspekcji Pracy Oddział w Legnicy- Panem Jackiem Grygotowiczem. Celem spotkania było zwrócenie uwagi na zagrożenia w pracy rolnika, które wynikają z braku przestrzegania zasad bhp oraz stosowania niewłaściwych praktyk w rolnictwie. Uczniowie obejrzeli bardzo interesującą i pouczającą prezentację przedstawiającą zasady bezpiecznej pracy w rolnictwie, stosowania środków ochrony osobistej oraz zabezpieczania wad konstrukcyjnych w budynkach inwentarskich, gospodarczych i magazynowych.   Podsumowaniem wydarzenia był konkurs pt. ,,ROLA ROLNIKA BY UPADKU UNIKAŁ”. Uczniowie z dużym zaangażowaniem rozwiązywali pytania testowe. Na uczestników konkursu czekały nagrody rzeczowe i dyplomy.

      I miejsce: Wiktoria Hormańska kl. I CT- technik hodowca koni

      II miejsce: Alan Kiszczak kl.I PTM - technik agrobiznesu

      III miejsce: Oskar Różycki kl. I PTM - technik agrobiznesu

      Na koniec wszyscy uczestnicy spotkania otrzymali broszury i ulotki dotyczące zasad bezpiecznej pracy w rolnictwie. (Ko)

     • Zakończenie sezonu jeździeckiego

      19.10.2021

      Zakończyliśmy nasz udział w kolejnym sezonie zawodów jeździeckich w Morawie. Dzięki współpracy z Ośrodkiem Jeździeckim Stragona nasi uczniowie technikum w zawodzie technik hodowca koni mogli sprawdzić się jako asystenci sędziów ujeżdżeniowych, sędziów przeszkodowych, komisarzy zawodów oraz jako asystenci techniczni. 

      Sportowe wydarzenia jeździeckie odbywały się przez kolejny sezon od kwietnia do października 2021 r. Co roku w Ośrodku Stragona odbywa się kilkanaście imprez jeździeckich, w tym zawody Pucharu Świata we Wszechstronnym Konkursie Konia Wierzchowego, a także zawody na szczeblu regionalnym, krajowym i międzynarodowym, podczas których nasza młodzież ma szansę na zdobycie ogromnego i fachowego doświadczenia zawodowego. Miejsce jest znane wśród "koniarzy"  na całym świecie, a atmosfera panująca podczas tych wydarzeń bardzo wyniosła, a zarazem rodzinna.

      W okresie jesiennych zawodów Strzegom October Festival specjalnie dla naszych nowych uczniów z klasy ICT w zawodzie technik hodowca koni zostało zorganizowane przez dyrektora zawodów p. Martę Wójcik, szkolenie dotyczące organizacji i funkcjonowania zawodów jeździeckich. Uczniowie zostali zapoznani z poszczególnymi jednostkami i strukturami organizacyjnymi funkcjonującymi podczas tak ważnych rangą zawodów i z tak dużą ilością koni ( na ostatnich zawodach było ich 390) z 23 krajów. Na listach startowych znalazły się nazwiska światowych wkkw-istów tj.: Ingrid Klimke – podwójnej mistrzyni Europy, Sandry Auffarth – mistrzyni świata czy Sary Algotsson – Ostholt – srebrnej medalistki olimpijskiej. 

      Młodzież została zapoznana z metodami przyjęcia koni na zawody przez głównego lekarza weterynarii dr Okońskiego, który pokazywał i tłumaczył, jak ważne jest zdrowie i dobro konia sportowego w osiąganiu sukcesów sportowych. Uczniowie przyswajali procedury w przypadku konia chorego, konieczności jego izolacji, wykrywania dopingu u „końskich sportowców” oraz uczyli się jak radzić sobie z organizacją w przypadku obecnego reżimu sanitarnego związanego z epidemią. Dzięki obserwacji przeglądów weterynaryjnych, uczniowie zapoznali się z głównym ich celem, czyli sprawdzanie aktualnego stanu zdrowia koni, wykluczenie kulawizn i innych schorzeń.

      Kierownik stajni zorganizował nam wejście do stajni, gdzie mogliśmy oglądać wybitne konie sportowe różnych ras, poznać wymogi dotyczące dobrostanu koni pod kątem ich utrzymania podczas zawodów oraz zasady funkcjonowania regulaminu stajni. Główny Szef Stewards  zawodów zapoznał nas z obowiązkami komisarzy, sędziów,  pokazał trasę crossu, naturalne przeszkody crossowe oraz place treningowe i konkursowe.

      W części praktycznej młodzież szkolna przyuczała się do asysty sędziowskiej i sekretarzowania, polegającym na zapisywaniu wyników na arkuszach lub komputerach, kamerowaniu przejazdu zawodników i mierzenia czasu na przeszkodach crossowych.

      Dziękujemy Ośrodkowi Jeźdzeckiemu Stragona za kolejny rok współpracy, która wzbogaca naszą młodzież w doświadczenia zawodowe, a naszym absolwentom, którzy są wsparciem i przykładem dla młodszych, umożliwia również łączenie pracy zarobkowej z pasją. (JH)

     • Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych

      19.10.2021

      Ponieważ październik jest Międzynarodowym Miesiącem Bibliotek Szkolnych, w naszej szkole została zorganizowana akcja wśród młodzieży pt: „A co Ty lubisz czytać…?” Uczniowie przesłali na adres biblioteki szkolnej zdjęcia swoich ulubionych książek. Prac było dużo. Zostały one wyeksponowane w holu szkoły i  przedstawiają preferencje czytelnicze naszych uczniów.

      Teraz już nikt nie powie, że nasza młodzież nie czyta książek :) (Ku, MD)

     • #Erasmus Days w ZSCKR w Mokrzeszowie

      18.10.2021

      „Erasmus Days” to cykliczna akcja popularyzująca projekty i upowszechniająca rezultaty programu Erasmus +. Przez 3 dni, między 14 a 16 października na całym świecie organizowane były spotkania, wystawy oraz debaty, w trakcie których prezentowano efekty projektów Erasmus +.

      Nasza szkoła od wielu lat realizuje projekty zarówno dla uczniów, jak i nauczycieli. Dlatego też jako jedna z 5668 szkół na całym świecie włączyła się w #Erasmus Days nie tylko po to, aby pokazać efekty projektów, ale i zachęcić innych do działania i realizowania Erasmusa.

      Szkolne obchody #Erasmus Days zorganizowane zostały w dniach 14-15.10.2021r. w stołówce szkoły. Przygotowana została wystawa zdjęć z projektów realizowanych z programu Erasmus +, zaprezentowano  filmy  i zdjęcia z odbytych mobilności. Wydarzenie zostało zarejestrowane i było widoczne na mapie świata: https://www.erasmusdays.eu/event/erasmus-days-w-zsckr-im-w-witosa-w-mokrzeszowie/

      Wydarzenie odbywało się przez 2 dni. 

      14 października miała miejsce konferencja upowszechniająca rezultaty projektów. Najwięcej uwagi poświęcono projektowi „Europejskie ścieżki doskonalenia nauczycieli ZSCKR w Mokrzeszowie”, który szkoła obecnie realizuje. Głównym celem projektu jest podniesienie kompetencji językowych i zawodowych nauczycieli. Projekt finansowany jest z Europejskiego Funduszu Społecznego. 

      W trakcie konferencji Pani Elwira Podhalicz (koordynator projektów międzynarodowych) zaprezentowała praktyczną stroną funkcjonowania programu Erasmus +.  Podczas konferencji zaproszeni goście oraz nauczyciele mogli obejrzeć prezentacje z mobilności do Włoch, na Maltę i do Turcji. Podczas prezentacji  uczestnicy opowiedzieli o kursach, w których brali udział oraz podzielili się wrażeniami i doświadczeniem z mobilności, zaprezentowali kraje, które odwiedzili, pokazując zabytki, tradycje i zwyczaje panujące w w/w krajach. Wszyscy uczestnicy wyrazili zadowolenie z udziału w projekcie i zachęcali pozosałych do udziału w projektach w ramach programu Erasmus +. Na zakończenie Pani Podhalicz opowiedziała o planach na przyszłość, a jest co planować, ponieważ szkoła otrzymała akredytację zarówno w sektorze: "Edukacja szkolna", jak i "Kształcenie i szkolenie zawodowe". Budżet przydzielony na rok 2021/2022 przekracza 75.000 EURO.  Realizacja projektów w kolejnych latach pozwoli kreować nowe inicjatywy atrakcyjne i cenne zarówno dla uczniów, jak i nauczycieli, kształtujące możliwości rozwoju i edukacji, a szkole na umiędzynarodowienie i współpracę europejską.

      Natomiast 15 października młodzież uczestnicząca w projektach opowiedziała o swoich wrażeniach z mobilności młodszym kolegom. Podczas spotkania odbyła się prezentacja zdjęć i filmów z zrealizowanych projektów. Koordynator opowiedziała uczniom o zasadach rekrutacji do projektów, możliwościach zdobycia Europassów i zachęciła do udziału w projektach, które dają możliwość przeżycia przygody życia – bo tak właśnie uczestnicy projektów nazywali projekty, w których brali udział. (EP)

     • Dzień Papieski

      18.10.2021

      W tym roku obchodom Dnia Papieskiego towarzyszyło hasło "Nie lękajcie się". Ksiądz Dawid Fiołek na lekcjach religii omawiał istotę tego święta i jego znaczenie w wymiarze religijnym i duchowym dla młodych chrześcijan. Efekt wspólnych dyskusji znalazał odwierciedlenie w mini wystawie przygotowanej w holu szkoły. 

     • Święto Edukacji Narodowej

      15.10.2021

      14 października odbył się apel z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Uroczystość uświetnili swoją obecnością emerytowani nauczycielie i pracownicy szkoły, na czele z przedstawicielami kadry kierowniczej, Panią Barbarą Cwynar - wicedyrektorem ds. pedagogicznych, Panią Iwoną Cieślik-Jagielską - z-ca dyrektora ds. ekonomiczno-administracyjnych, Panią Jadwigą Waleniciukiewicz - kierownikiem wydziału zaocznego i Panem Henrykiem Czechlikiem - kierownikiem kształcenia praktycznego. Zgodnie z tradycją szkoły podczas uroczystości uczniowie klas pierwszych złożyli ślubowanie i tym samym w symboliczny sposób zostali włączeni do społeczności szkolnej. Nie mogło zabraknąć podziękowań i życzeń. W imieniu uczniów życzenia nauczycielom i pracownikom szkoły złożyła klasa 2MTP, która przygotowała także część artystyczną pod okiem wychowawczyni - Pani Magdaleny Kuklińskiej. Pani Dyrektor Joanna Miłobóg ze swojej strony podziękowała całej kadrze za kolejny rok wytężonej pracy wręczając Nagrody Dyrektora. Szczególne podziękowania otrzymali także Pani Ewa Mizerska i Pan Ryszard Skotnicki, którzy od początku swojej pracy zawodowej są związani z Mokrzeszowską Szkołą i obchodzili we wrześniu jublileusz.

      Wszystkim nauczycielom i pracownikom szkoły składamy raz jeszcze życzenia nieustającej satysfakcji  zawodowej, zdrowia i wszelkiej pomyslności. (JM)

  • Kontakty

   • Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Wincentego Witosa, 58-160 Świebodzice
   • szkola@mokrzeszow.edu.pl
   • 74 850 87 36
   • Mokrzeszów 111 58-160 Świebodzice Świebodzice Poland
 • Galeria zdjęć

   brak danych