• Adwentowe Drzewko Dobroci

      01.12.2023

      Dużymi krokami zbliża się Adwent, czyli czas prostowania dróg, czas czynienia dobrych uczynków. Ten czas, można powiedzieć, już rozpoczęła młodzież z Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Mokrzeszowie. Zanim będzie można powiesić na Adwentowym Drzewku Dobroci aniołki symbolizujące osoby w potrzebie, należało najpierw te aniołki przygotować. Pierwszą czynnością było wycięcie anioła z czerwonego, symbolizującego miłość, brystolu. Kolejne osoby wypisały numerki i nawlekły aniołki na sznurek. Teraz trzeba będzie tylko wypisać potrzeby wspomaganych osób. Tak wykonane aniołki w piątek, 1 grudnia, zawisną na choince w kościele w Mokrzeszowie. Drzewko Dobroci będzie żyło miłością ofiarodawców upominków, przygotowującej je młodzieży oraz wdzięcznych obdarowanych ludzi. (ks. MZ)

     • Szkolne Dni Życzliwości

      24.11.2023

      Od 23 do 24 listopada 2023r. w naszej szkole obchodziliśmy Szkolny Dzień Życzliwości. Była to okazja do wzajemnej życzliwość, poczucia radości i chęci do wspólnego działania, znalezienia powodu do uśmiechu.

      Uśmiech, miłe słowa, a także codzienne "proszę, przepraszam i dziękuję" jest najlepszym prezentem dla drugiej osoby, dlatego też w piątek od samego rana wchodząc do klas uczniowie i nauczyciele byli zachęcani do udziału w akcji plakatem, który został specjalnie przygotowanym na ten dzień przez Samorząd Uczniowski. W holu szkoły zagościła wyjątkowa skrzynka pocztowa. Cała społeczność szkolna mogła wrzucać kartki ze słowami życzliwości, czasem podziękowań i przeprosin skierowane do kolegów, koleżanek, nauczycieli, pracowników administracji i dyrekcji szkoły.

      Bądźmy życzliwi i uśmiechnięci nie tylko dzisiaj, ale i każdego dnia. (EP)

     • Wizyta w piernikarni

      24.11.2023

      20 listopada 2023r. uczniowie klasy II PT w zawodzie: technik żywienia i usług gastronomicznych  w ramach kształcenia zawodowego odwiedzili Piekarnię Śląską w Niemczy.

      Młodzież zapoznała się z historią wypieku pierników, ich przeznaczeniem w dawnych czasach. Wtedy były wręczane jako upominki na różne okazje, np.: śluby, chrzty, wyznanie miłości itp. Każdy z uczniów miał okazję zobaczyć dawne narzędzia pracy do wyrobu tych cudownych słodyczy.

      W ramach warsztatów każdy uczestnik z wcześniej przygotowanego ciasta uformował dla siebie i najbliższej osoby piernikowe pamiątki w wybranych przez siebie foremkach,

      Piernikarnia w Niemczy to miejsce pełne słodkiego, korzennego zapachu i pasji jej Właścicielki. Choć czas świetności piernikowych piernikarzy odszedł już w mroki historii, to takie miejsce jak Piernikarnia w Niemczy wydobywa go z powrotem na światło dzienne i doświadcza niezapomnianych wrażeń zmysłowych. (K_)

     • Spotkanie branżowe

      22.11.2023

      20.11.2023r. w naszej szkole gościliśmy p. dr  Justynę Ciechańską - hodowcę koni z Gruzji oraz Państwa Joannę i Grzegorza Chyłków - hodowców konika polskiego i koni czystej krwi arabskiej ze Stankowic. W spotkaniu uczestniczyły klasy I, II i V kształcące się w zawodzie technik hodowca koni.  P. Ciechańska dzieliła się doświadczeniem z zakresu specyfiki hodowli koni w Gruzji, konieczności zaspakajania naturalnych potrzeb tych zwierząt związanych ze stadem, ruchem, stałym dostępem do paszy, behawioru koni oraz zasad organizacji i przebiegu rajdów konnych dla turystów z całego świata. Przedstawiła ofertę współpracy naszej szkoły z jej gospodarstwem w Gruzji podczas np. realizacji zagranicznych praktyk zawodowych czy organizacji rajdów konnych.

      W tym dniu korzystając z obecności doświadczonych hodowców Państwa Chyłków jako szkoła mieliśmy przyjemność podpisać porozumienie o współpracę z  Agroturystyką „Stadnina Izery” reprezentowaną właśnie  przez właścicieli. Porozumienie daje naszym uczniom m. in. możliwość odbywania zajęć praktycznych związanych z hodowlą koni, prowadzenia turystyki i rekreacji konnej, uczestnictwa w polowych próbach konika polskiego, imprezach turystycznych i hodowlanych, kursach na instruktora górskiej i nizinnej turystyki jeździeckiej, uczestnictwo w rajdach konnych  i wielu innych działaniach związanych z zawodem. (JH)

     • Olimpiada Teologii Katolickiej - etap szkolny

      22.11.2023

      Diecezja Radomska wraz z Uniwersytetem Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie jest organizatorem XXXIV Ogólnopolskiej Olimpiady Teologii Katolickiej w roku szkolnym 2023/2024. Hasło tegorocznej Olimpiady brzmi: Zasady społeczne w nauczaniu Kościoła”, a jej adresatami są uczniowie wszystkich typów szkół ponadpodstawowych.

      W pierwszym, szkolnym etapie Olimpiady wzięli również udział uczniowie Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Mokrzeszowie. Pięcioro z nich, po przygotowaniu się z materiału wskazanego przez organizatora, przystąpiło do konkursu i 15 listopada o godz. 11.00 wraz z młodzieżą z całej Polski uczestniczyło w pisemnym teście.

      Do drugiego etapu Olimpiady zakwalifikowali się: Patryk Palac (kl. II), Vanessa Świstuń (kl. III). Gratulujemy uczniom naszej szkoły i życzymy darów Ducha  Świętego w dalszym zdobywaniu wiedzy. (ks.MZ)

     • Ostrożność nic Cię nie kosztuje

      19.11.2023

      16 listopada 2023r. uczniowie klasy 2MT Patryk Palac, Patryk Matuszek oraz uczeń klasy 1BB Rafał Łyżwa pod opieką Pani Małgorzaty Lenczewskiej wzięli udział w Olimpiadzie Wiedzy w Zakresie Bezpieczeństwa Higieny i Prawa Pracy dla uczniów szkół rolniczych województwa dolnośląskiego "Lenistwo nad rozsądkiem, czy rozsądek nad lenistwem”. Ich zadaniam było napisanie testu, który składał się z 40 pytań. Nasza drużyna wykazując się szerokim zakresem wiedzy teoretycznej oraz praktycznej w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy w rolnictwie zdobyła wyróżnienie.
      Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów! (ML)

     • Finał "Testu Wiedzy o Rolnictwie Ekologicznym"

      19.11.2023

      W dniach 15-16 listopada 2023r. w Warszawie odbył się finał konkursu „Test Wiedzy o Rolnictwie Ekologicznym” połączony z dwudniową konferencją pt. „Produkcja ekologiczna szansą dla młodych rolników”.  Organizatorem zarówno konkursu, jak i konferencji było Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie Oddział  w Radomiu we współpracy z Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Krajowym Centrum Edukacji Rolniczej, Wojewódzkimi Ośrodkami Doradztwa Rolniczego.

      Podczas konferencji podjęto tematy związane z rozwojem rolnictwa ekologicznego w Polsce, w tym możliwości wykorzystania rolnictwa 4.0 w gospodarstwach ekologicznych i otrzymania wsparcia na założenie gospodarstwa ekologicznego. Zaprezentowane zostały gospodarstwa, które są laureatami konkursów na najlepsze gospodarstwa ekologiczne, przetwórnie ekologiczną, najlepszego doradcę ekologicznego.

      W czwartek odbyła się ceremonia wręczenia nagród  laureatom „ Ogólnopolskiego Testu Wiedzy o Rolnictwie Ekologicznym”. Laureaci otrzymali pamiątkowe puchary i statuetki oraz wysokie nagrody pieniężne. Naszą szkołę reprezentowała uczennica klasy II MT – Nikola Hamera, która uzyskała najlepsze wyniki w etapie szkolnym. Niestety nie udało się jej otrzymać tytułu laureata konkursu, ale za to Nikola może pochwalić się bardzo dużą wiedzą z zakresu rolnictwa ekologicznego, bo znalazła się przecież wśród 58 uczniów z całej Polski - młodych ekspertów w dziedzinie rolnictwa ekologicznego.

      Laureatom, Nikoli i wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy. (EP)

     • W 105 rocznicę odzyskania niepodległości

      12.11.2023

      10 listopada 2023r. cała społeczność szkolna wzięła udział w uroczystym apelu z okazji 105 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Akademię rozpoczął krakowiak w wykonaniu zespołu tanecznego przygotowanego przez Pana Piotra Cichońskiego. Punktualnie o 11.11 zabrzmiał "Mazurek Dąbrowskiego" w ramach ogólnopolskiej akcji "Szkoła do hymnu". Później przyszła pora na przemówienie Pani Dyrektor, która podkreśliła znaczenie pojęć wolność i suwerenność w kontekście historycznym oraz w odniesieniu do teraźniejszości naznaczonej konfliktami powodującymi wiele ludzkich cierpień. Pojawiły się też rozważania na temat patriotyzmu i sposobów na jego wyrażenie we współczesnych czasach. Następnie uczniowie klasy 4PTM zaprezentowali program artystyczny. Nie zabrakło w nim najważniejszych wydarzeń, postaci i dat. Teksty przygotowane przez młodzież pod czujnym okiem wychowawczyni, Pani Magdaleny Kuklińskiej, przeplatały się z pieśniami patriotycznymi śpiewanymi przez wszystkich zgromadzonych. Biało-czerwone dekoracje i podniosły nastrój podkreśliły wagę tego wyjątkowego dla Polaków święta. (JM)

     • Rolnictwo precyzyjne i nawigacja rolnicza w ramach projektu "Start w przyszłość"

      06.11.2023

      W październiku w kolejnym cyklu szkoleń w ramach realizowanego projektu „START W PRZYSZŁOŚĆ” uczniowie szkoły brali udział w kursach z rolnictwa precyzyjnego oraz nawigacji rolniczych, gdzie mieli okazję zdobyć wiedzę z zakresu:

      • analizy i przetwarzania danych satelitarnych w celu tworzenia map aplikacyjnych
      • pozyskiwania i analizy danych, programowania maszyn rolniczych
      • kierowanie maszynami rolniczymi, praca na symulatorach
      • praktyczne aspekty wdrożenia nawigacji rolniczej
      • trendy i innowacje w rolnictwie precyzyjnym
      • zrównoważone rolnictwo i ochrona środowiska

      Podczas szkolenia uczniowie odbyli 4-dniowe zajęcia dydaktyczne oraz warsztaty z praktycznego zastosowania zdobytej wiedzy. Zdobyli umiejętności z zakresu rolnictwa precyzyjnego, a w szczególności:

      • potrafią obsługiwać urządzenia GPS do mapowania pól i jazdy równoległej
      • potrafią obsługiwać sprzęty rolnicze tj. rozsiewacz nawozu, opryskiwacz ciągany, siewnik punktowy, prasę rolującą, agregat uprawowo-siewny
      • potrafią dobrać odpowiednie dawkowanie środków ochrony roślin i ocenić wpływ stosowanych środków na środowisko

       Kurs przeprowadził Pan Łukasz Karpiński www.osadkowski.pl (LP)

     • Warsztaty dla uczniów w ramach projektu "Mediacje w edukacji"

      02.11.2023

      23 października 2023r. odbyły się w internacie szkoły warsztaty z panią Magdaleną Wiśniewską z Instytutu Edukacji Pozytywnej dotyczące mediacji rówieśniczych, barier komunikacyjnych, sposobów rozwiązywania konfliktów i zasad mediacji. W warsztatach brali udział przedstawiciele każdej klasy, 16 osób. W opinii prowadzącej warsztaty grupa była zaangażowana, współpracująca. 5-7 osób wykazało duży potencjał mediatorski. Uczniowie bardzo dojrzale prowadzili scenki mediacyjne. Powyższe informacje są szczególnie budujące uczniowie wcześniej nie znali mediacji i ich zasad. (MP,EM,MS)

     • Szkolny Dzień Jabłka, Dyni i Haloween

      31.10.2023

      30 października 2023r. w ramach Szkolnego Dnia Jabłka, Dynii i Haloween nasza szkolna maskotka Jonatan rozdała uczniom smaczne i zdrowe polskie jabłka, a w holu szkoły powstała haloweenowa fotobudka, gdzie każdy mógł zrobić pamiątkowe zdjęcia.

      Piękne dynie ozdobiły korytarze i klasy szkoły. (EP)

     • Hubertus 2023

      31.10.2023

      Szkolny Hubertus tym razem odbył się 27 października 2023r. w Stajni Wierzbna - Biały Las. Uroki tego miejsca i starania gospodarzy sprawiły, że zmaganiom jeźdźców towarzyszyła miła atmosfera i dobre jedzenie. Wydarzenie nabrało szczególnego znaczenia ze względu na podpisanie oficjalnej umowy o współpracy z Państwem Przybylskimi, którzy od wczoraj powiększyli grono pracodawców i partnerów szkoły wspierających kształcenie zawodowe w ZSCKR w Mokrzeszowie. (JM)

     • Szkolny Dzień Produktu Polskiego czyli promocja tego co polskie, lokalne i bardzo smaczne

      31.10.2023

      26 października 2023r. w naszej szkole odbył się dzień „Produktu Polskiego” pod hasłem „Nasi uczniowie, nasi rodzice producentami zdrowej żywności” W holu szkoły stanął suto zastawiony stół z produktami lokalnymi produkowanymi i wytwarzanymi w gospodarstwach rodziców naszych uczniów. Mogliśmy podziwiać stoiska pełne bogactwa natury, od owoców i warzyw zamkniętych w słoikach po płody ziemi. Na najbliższych godzinach z wychowawcami uczniowie będą konsumować przyniesione lokalne pyszności.

      Produkty oznaczone znakiem „Produkt Polski” są produktami wytwarzanymi w Polsce z rodzimych surowców. Polska żywność jest bardzo dobrej jakości, a produkty wytwarzane w Polskich gospodarstwach są nie tylko bardzo smaczne, ale i bardzo zdrowe, a kupując krajowe produkty, nabywamy wysoką jakość i umacniamy polską gospodarkę. (EP)

     • Warsztaty z pierwszej pomocy dla wychowanków internacie

      31.10.2023

      25 paździertnika 2023r. po raz kolejny na terenie internatu odbyło się szkolenie przeprowadzone przez funkcjonariuszy policji st. asp. Wojciecha Plizgę oraz sierż. szt. Jakuba Pasiewicza. Celem szkolenia było zwiększenie wiedzy na temat „pierwszej pomocy przedmedycznej”. Wychowankowie internatu mieli okazję wysłuchać wykładu na temat zasad udzielania pierwszej pomocy, a także przećwiczyć na fantomach resuscytację krążeniowo- oddechową. (MS)

      Dziękujemy Panom Policjantom:) 

     • Warsztaty „Moje zrównoważone i innowacyjne gospodarstwo”.

      31.10.2023

      17 i 18 października uczniowie naszej szkoły brali udział w warsztatach „Moje zrównoważone i innowacyjne gospodarstwo”.

      Szkolenie i warsztaty zorganizowano dla uczniów szkół rolniczych. Zadanie zrealizowało Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie, oddział w Poznaniu na zlecenie MRiRW.

      W szkoleniu i warsztatach poświęconych tworzeniu biznesplanu z wykorzystaniem innowacyjnych narzędzi uczestniczyło sześciu uczniów naszej szkoły. We współpracy z kolegami z innych szkół rolniczych poszukiwali pomysłów na modernizację własnych gospodarstw rolnych i tworzyli biznesplany. Była to też doskonała okazja do wymiany doświadczeń oraz integracji uczniów szkół zrzeszonych w Sieci Szkół Rolniczych prowadzonych przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z terenu Dolnego Śląska.

      Zakres tematyczny szkolenia:

      1. Wsparcie finansowe inwestycji w rolnictwie ze środków Unii Europejskiej w tym PS WPR.
      2. Małe przetwórstwo w gospodarstwie rolnym. Sprzedaż bezpośrednia, RHD, MOL.
      3. Innowacyjność – czym jest innowacyjność w rolnictwie, innowacyjność jako szansa dla rozwoju gospodarstwa rolnego i poprawa jego pozycji na konkurencyjnym rynku, innowacyjność a rozwiązania prośrodowiskowe i proklimatyczne, przykłady dobrych praktyk.
      4. Cyfryzacja w rolnictwie, rolnictwo precyzyjne, nowoczesna innowacyjna produkcja roślinna i zwierzęca. Rolnictwo 4.0.
      5. Metodyka planowania rozwoju gospodarstwa rolnego, przedstawienie najczęściej pojawiających się błędów.
      6. Biznesplan – przedstawienie zagadnienia (definicje, cel, forma, cechy dobrego biznesplanu). Analiza SWOT, ocena ryzyka, sprawozdania i analiza finansowa, jak odczytywać wynik opłacalności działalności, arkusze kalkulacyjne jako narzędzie służące tworzeniu sprawozdań i analizie wskaźników.
      7. Struktura biznesplanu – omówienie krok po kroku poszczególnych elementów biznesplanu (przedstawienie wzoru biznesplanu).
      8. Przedstawienie i analiza sytuacji produkcyjnej, ekonomicznej analizowanego gospodarstwa rolnego – studium przypadku. (LP)
     • Projekt "Start w przyszłość" - doposażenie bazy

      31.10.2023

      Projekt "Start w przyszłość" - finansowany z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego Działanie 10.4 Dostosowane systemów kształcenia i doskonalenia zawodowego do potrzeb rynku pracy - zapewnił środki nie tylko na płatne staże, kursy i szkolenia dla uczniów i nauczycieli, ale i doposażenie bazy szkoły. Do otrzymanych wcześniej modeli anatomicznych zwierząt, kuchenek do pracowni żywiania i innych drobniejszych pomocy dydaktycznych dołączyła profesjonalna przyczepa do transportu koni. (JM)

     • Warsztaty z okazji Dnia Papieskiego - "Robimy kremówkę wadowicką"

      18.10.2023

      A tam była cukiernia… Po maturze chodziliśmy na kremówki” – snuł wspomnienia Jan Paweł II w 1999 roku podczas spotkania z mieszkańcami Wadowic, swojego rodzinnego miasta. I właśnie ta mała, słodka kremówka stała się symbolem swobody Papieża w kontaktach z wiernymi. A Jego wspomnienia z czasów gimnazjalnych zapoczątkowały niesamowitą popularność tych ciastek. Wszyscy pamiętamy szczery uśmiech JPII, gdy opowiadał o ulubionych słodkościach.

      Aby poczuć smak i delikatność papieskich kremówek, a nawet samemu je zrobić, wystarczyło uczestniczyć w warsztatach kulinarnych zorganizowanych przez ks. Marcina w ramach Dni Papieskich w Mokrzeszowie 17 października 2023r. Mleko, cukier, cukier waniliowy, mąka i żółtka „królowały” przez trzy godziny na zajęciach prowadzonych w klasach VIII szkoły podstawowej i IV technikum. Miksery, miski, talerze i deski wprowadziły młodych ludzi w świat puchu, kremu, delikatności i „niebiańskiej” słodkości. Kremówka zrobiona samodzielnie jakoś inaczej smakuje, staje się dla nas jedyna i niepowtarzalna, po prostu najlepsza. Ale przygotowanie „papieskich słodkości” było jedynie pretekstem, aby z uczniami porozmawiać o życiu i pontyfikacie Świętego Papieża, by zainteresować ich Jego nauką oraz przybliżyć postać Karola Wojtyły jako człowieka , którego cechowała niezwykła skromność, naturalność i prostota. Jan Paweł II był po prostu zawsze sobą – człowiekiem otwartym na innych, „zwyczajnym w swej nadzwyczajności”. Człowiekiem, który mówiąc o rzeczach banalnych, jak np. o kremówkach, zachęcał do otwierania się ludzi na rzeczy proste, którymi trzeba umieć się cieszyć. Według jezuity o. Wacława Oszajcy to zachęta, żebyśmy umieli smakować życie również w jego prostych przejawach. Czy jeszcze to potrafimy? (MZ)

     • Test wiedzy o rolnictwie ekologicznym

      17.10.2023

      16 października 2023r. uczniowie ZSCKR w Mokrzeszowie wzięli udział w etapie szkolnym III edycji konkursu pn.”Test wiedzy o rolnictwie ekologicznym". Organizatorem i tej edycji jest Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie/ Oddział w Radomiu. Test odbył się w formie on-line i polegał na rozwiązaniu 30 pytań jednokrotnego wyboru. Nad prawidłowością konkursu czuwała 3-osobowa komisja w osobach: p. M. Kołakowska - kierownik praktycznej nauki zawodu, p. Elwira Podhalicz - nauczyciel przedmiotów zawodowych i p. M. Miniewska - przedstawiciel Wojewódzkiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego we Wrocławiu.

      Do Finału Ogólnopolskiego zakwalifikowała się uczennica klasy II MT – Nikola Hamera, która zajęła I miejsce w szkolnym etapie konkursu.

      Pozostałe miejsca rozstrzygnęła dogrywka, która polegała na odpowiedzi na dodatkowe pytanie problemowe przygotowane przez organizatorów konkursu. I tak wyniki przedsgtawiają się następująco:

      II miejsce zajęła uczennica klasy V MT – Jagoda Partyka

      III miejsce zajęła uczennica klasy IV CT – Klaudia Ostrowska

      Uczennice otzrymają od organizatora nagrody finansowe. 

      Wszystkim uczestnikom testu serdecznie gratulujemy, a za Nikolę trzymamy mocno kciuki w etapie krajowym. (EP)

  • Kontakty

   • Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Wincentego Witosa, 58-160 Świebodzice
   • 74 850 87 36
   • Mokrzeszów 111 58-160 Świebodzice Świebodzice Poland
   • 74 850 87 00
   • ePUAP: zsckrmokrzeszow1
 • Galeria zdjęć

   brak danych