• Projekt "Start w przyszłość" - doposażenie bazy

            31.10.2023

            Projekt "Start w przyszłość" - finansowany z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego Działanie 10.4 Dostosowane systemów kształcenia i doskonalenia zawodowego do potrzeb rynku pracy - zapewnił środki nie tylko na płatne staże, kursy i szkolenia dla uczniów i nauczycieli, ale i doposażenie bazy szkoły. Do otrzymanych wcześniej modeli anatomicznych zwierząt, kuchenek do pracowni żywiania i innych drobniejszych pomocy dydaktycznych dołączyła profesjonalna przyczepa do transportu koni. (JM)

          • Warsztaty z okazji Dnia Papieskiego - "Robimy kremówkę wadowicką"

            18.10.2023

            A tam była cukiernia… Po maturze chodziliśmy na kremówki” – snuł wspomnienia Jan Paweł II w 1999 roku podczas spotkania z mieszkańcami Wadowic, swojego rodzinnego miasta. I właśnie ta mała, słodka kremówka stała się symbolem swobody Papieża w kontaktach z wiernymi. A Jego wspomnienia z czasów gimnazjalnych zapoczątkowały niesamowitą popularność tych ciastek. Wszyscy pamiętamy szczery uśmiech JPII, gdy opowiadał o ulubionych słodkościach.

            Aby poczuć smak i delikatność papieskich kremówek, a nawet samemu je zrobić, wystarczyło uczestniczyć w warsztatach kulinarnych zorganizowanych przez ks. Marcina w ramach Dni Papieskich w Mokrzeszowie 17 października 2023r. Mleko, cukier, cukier waniliowy, mąka i żółtka „królowały” przez trzy godziny na zajęciach prowadzonych w klasach VIII szkoły podstawowej i IV technikum. Miksery, miski, talerze i deski wprowadziły młodych ludzi w świat puchu, kremu, delikatności i „niebiańskiej” słodkości. Kremówka zrobiona samodzielnie jakoś inaczej smakuje, staje się dla nas jedyna i niepowtarzalna, po prostu najlepsza. Ale przygotowanie „papieskich słodkości” było jedynie pretekstem, aby z uczniami porozmawiać o życiu i pontyfikacie Świętego Papieża, by zainteresować ich Jego nauką oraz przybliżyć postać Karola Wojtyły jako człowieka , którego cechowała niezwykła skromność, naturalność i prostota. Jan Paweł II był po prostu zawsze sobą – człowiekiem otwartym na innych, „zwyczajnym w swej nadzwyczajności”. Człowiekiem, który mówiąc o rzeczach banalnych, jak np. o kremówkach, zachęcał do otwierania się ludzi na rzeczy proste, którymi trzeba umieć się cieszyć. Według jezuity o. Wacława Oszajcy to zachęta, żebyśmy umieli smakować życie również w jego prostych przejawach. Czy jeszcze to potrafimy? (MZ)

          • Test wiedzy o rolnictwie ekologicznym

            17.10.2023

            16 października 2023r. uczniowie ZSCKR w Mokrzeszowie wzięli udział w etapie szkolnym III edycji konkursu pn.”Test wiedzy o rolnictwie ekologicznym". Organizatorem i tej edycji jest Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie/ Oddział w Radomiu. Test odbył się w formie on-line i polegał na rozwiązaniu 30 pytań jednokrotnego wyboru. Nad prawidłowością konkursu czuwała 3-osobowa komisja w osobach: p. M. Kołakowska - kierownik praktycznej nauki zawodu, p. Elwira Podhalicz - nauczyciel przedmiotów zawodowych i p. M. Miniewska - przedstawiciel Wojewódzkiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego we Wrocławiu.

            Do Finału Ogólnopolskiego zakwalifikowała się uczennica klasy II MT – Nikola Hamera, która zajęła I miejsce w szkolnym etapie konkursu.

            Pozostałe miejsca rozstrzygnęła dogrywka, która polegała na odpowiedzi na dodatkowe pytanie problemowe przygotowane przez organizatorów konkursu. I tak wyniki przedsgtawiają się następująco:

            II miejsce zajęła uczennica klasy V MT – Jagoda Partyka

            III miejsce zajęła uczennica klasy IV CT – Klaudia Ostrowska

            Uczennice otzrymają od organizatora nagrody finansowe. 

            Wszystkim uczestnikom testu serdecznie gratulujemy, a za Nikolę trzymamy mocno kciuki w etapie krajowym. (EP)

          • W 250 rocznicę powstania KEN

            17.10.2023

            13 października 2023r. odbył się uroczysty apel z okazji Dnia Edukacji Narodowej. W tym roku przypadł okrągły jubileusz powołania do życia pierwszego w Polsce, a zarazem w Europie "ministerstwa oświaty". Już w 1773 r. oświeceniowi myśliciele, którym zależało na dobru państwa, wiedzieli jak ważne jest właściwe nauczanie i wychowanie młodych ludzi. Dlatego podczas uroczystości nie zabrakło ważnych akcentów. Uczniowie klas I złożyli ślubowanie i zostali w ten sposób symbolicznie włączeni do społeczności szkolnej. Nauczyciele z rąk Pani Joanny Miłobóg otrzymali specjalne nagrody za zaangażowanie w pracę dydaktyczno-wychowawczą, podejmowanie inicjatyw i wspieranie działań służących rowojowi uczniów i szkoły. Wręczono nagrody jubileuszowe. Wyróżniona została też Pani Dyrektor, która otrzymała nagrodę Ministra Edukacji i Nauki.

            Klasa I CT wraz z Samorządem Uczniowskim przygotowała program artystyczny. Nie zabrakło kwiatów, laurek i słodkości dla wszystkich nauczycieli i pracowników szkoły. (JM)

          • Projekt "Start w przyszłość" - szkolenia i warsztaty

            14.10.2023

            Realizacja projektu "Start w Przyszłość” dobiega końca.

            Uczniowie klas Technikum w zawodzie technik hodowca koni odbyli już 4 – dniowe szkolenie z "Werkowania kopyt” prowadzone przez specjalistę lek. wet. Jakuba Gołębia. Połączenie wiedzy teoretycznej z umiejętnościami praktycznymi kolejny już raz potwierdza celowość odbywania szkoleń w tej formie.

            Druga grupa szkoleniowa to uczniowie Technikum w zawodzie technik agrobiznesu. 20 uczniów i 3 nauczycieli realizuje szkolenie pt. "Nawigacja rolnicza i rolnictwo precyzyjne”. Młodzież podczas zajęć dowiedziała się czym jest teledetekcja, jakie są środki pozyskiwania i przetwarzania danych obrazowych, jak obsługiwać drony i maszyny w rolnictwie precyzyjnym.

            Cały cykl szkoleń ukierunkowany był na pozyskanie wiadomości i umiejętności przygotowujących młodzież do prowadzenia nowoczesnego gospodarstwa rolnego. (Ko)

          • Na ratunek pożytecznym owadom

            14.10.2023

            Pan Marcin Stróżyk - uczestnik współfinansowanego przez Unię Europejską projektu nr 2022-1-PL01-SCH-000062349 w sierpniu odbył mobilność do Danii, gdzie miał okazję obserwować pracę w szkole Jordbrugets Uddannelsescenter Arhus.

            Jedną z inicjatyw podejmowanych przez partnerską szkołę była działalność ekologiczna, której celem jest zmiana społeczności szkolnej w taki sposób, aby stawała się świadoma ekologicznie.

            Po rozmowach i wymianie dobrych praktyk i doświadczeń z nauczycielami szkoły w Beder, wdrożono w szkolnym internacie działania proekologiczne mające na celu włączanie społeczności internatu do działań na rzecz przyrody i środowiska. Jednym z tych działań jest akcja „Nie marnuj jedzenia”, a drugim poprawa warunków życia i ochrona pożytecznych owadów.

            Wychowankowie internatu pod czujnym okiem Pana Marcina Stróżyka zbudowali hotele dla owadów, które zapewnią im schronienie. Podczas zajęć warsztatowych nauczyciel zwrócił uwagę na istotną rolę murarek ogrodowych i innych pożytecznych owadów w ekosystemie oraz na problem niszczenia ich siedlisk, chemizację rolnictwa, choroby czy też zmianę klimatu.

            Przygotowane hotele dla owadów zostały umieszczone w parku szkoły. (EP)

          • Sportowe zmagania

            14.10.2023

            11 października 2023r. reprezentacja ZSCKR w Mokrzeszowie uczestniczyła w pierwszych zawodach licealiady, które odbyły się na świdnickim OSiR-ze. Na początek piątka naszych uczniów wzięła udział w przełajach. Mieli do pokonania dystans 1600m. Ekipa zaprezentowała się z bardzo dobrej strony. Wszyscy pokazali ducha rywalizacji.

            Trzymamy kciuki w dalszych konkurencjach. Nie możemy się doczekać kolejnych zawodów. (PC)

          • Ruszyła budowa hali pod potrzeby mechanizacji rolnictwa

            11.10.2023

            11 października 2023r. w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. W. Witosa w Mokrzeszowie oficjalnie rozpoczęła się realizacja nowej inwestycji. Symbolicznie pierwszą łopatę pod fundamenty wkopali uczniowie i nauczyciele, a pani Joanna Miłobóg - dyrektor ZSCKR- przybliżyła społeczność szkolnej i lokalnej zarys przedsięwzięcia.

            Budowa hali mechanizacji rolnictwa jest finansowana ze środków budżetowych otrzymanych od Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Zadanie ma na celu rozbudowę bazy dydaktycznej dobrze prosperującej szkoły resortowej. Z projektu i wizualizacji wynika, że hala będzie nowoczesna i przestronna, a zastosowane technologie i rozwiązania - ekologiczne i ekonomiczne, np. dzięki wykorzystaniu systemów energetyki odnawialnej do ogrzewania i oświetlania.

            Na 1000 m² powierzchni zabudowy budynku zaplanowano część warsztatową, w której znajdzie się miejsce na garażowany sprzęt, stanowiska naprawczo-montażowe i kanał diagnostyczny. To tutaj młodzież będzie się uczyć jak naprawiać maszyny i urządzenia rolnicze. W części szkoleniowej na dwóch kondygnacjach zaplanowano 4 sale wykładowe oraz pomieszczenia pomocnicze (np. magazyn podręczny, punkt medyczny). Modernizacja czeka też budynek sąsiedni, połączony z halą łącznikiem, gdzie będzie zorganizowane zaplecze sanitarno-socjalne dla uczniów, w tym szatnie, łazienki,  i strefa odpoczynku.

            W takich warunkach będą się uczyć przyszli technicy agrobiznesu, mechanicy – operatorzy pojazdów i maszyn rolniczych, a od kolejnego roku szkolnego – technicy mechanizacji rolnictwa i agrotroniki, czyli nowego, atrakcyjnego i przyszłościowego kierunku kształcenia w ofercie ZSCKR w Mokrzeszowie. (JM)

          • Koniki polskie

            14.10.2023

            9 października 2023 roku uczniowie klasy I CT (technik hodowca koni) odbyli spotkanie z przedstawicielką Stacji Badawczej w Popielnie, Panią prof. dr hab. Martą Siemieniuch. Jednostka od 2016 roku należy do Instytutu Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności Polskiej Akademii Nauk w Olsztynie. Działania prowadzone w Stacji Badawczej mają na celu ochronę bioróżnorodności biologicznej oraz hodowlę zwierząt ras zachowawczych w tym konika polskiego. Hodowla koników polskich w Popielnie prowadzona jest w dwóch systemach utrzymania: rezerwatowym i stajennym. System stajenny został zapoczątkowany w Popielnie w 1949 roku i jest najdłużej prowadzoną hodowlą w Polsce. System rezerwatowy prowadzony jest od 1955 roku nieprzerwalnie do dzisiaj. Cechą rozpoznawczą koników polskich jest myszate  umaszczenie z charakterystyczną ciemną pręgą na grzbiecie, niewielkie wymagania odnośnie żywienia i pielęgnacji, dobra płodność i długowieczność.    

            Młodzież miała doskonałą lekcję "na żywo" z organizacji i prowadzenia chowu i hodowli koni tej rasy. Pani Profesor w bardzo ciekawy, pełen pasji sposób, poparty zdjęciami opowiedziała o historii rasy konika polskiego, codziennej pracy i wyzwaniach hodowlanych.

            Serdecznie dziękujemy Państwu Joannie i Grzegorzowi Chyłkom - "Stadnina Izery" Stankowice - za pomysł i organizację spotkania. (Ko)

          • III Ogólnopolski Konkurs Orki

            14.10.2023

            5 października 2023r. w ZSCKR w Żarnowcy odbyła się 3 edycja Ogólnopolskiego Konkursu Orki pod patronatem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. W tym roku udział w konkursie wzięły 22 jednoosobowych drużyn. Naszą szkołę reprezentował Wojciech Krosnowski. Jak zawsze zaczęło się od testu teoretycznego z wiedzy na temat mechanizacji rolnictwa. Następnie przyszła pora na wyzwania praktyczne. Zadaniem uczniów było wykonanie orki na głębokość 22 cm Każdy z zawodników miał do zaorania poletko o wymiarach 19 x 50 m w czasie 45 minut. Sędziowie oceniali głębokość orki, prostolinijność przejazdu, odpowiednie ustawienie pługa, przykrycie resztek pożniwnych, wygląd zaoranej powierzchni oraz przestrzeganie zasad BHP. (JM)

          • Odznaka 35-lecia TMLiKPW

            14.10.2023

            Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich w Świdnicy 4 października 2023r. świętowało 35-lecie swojej działalności. Z tej okazji w auli III LO odbyła się uroczystość, na której nie zabrakło naszych przedstawicieli. Pani Dyrektor z rąk pana prezesa Antoniego Jadacha odebrała dla ZSCKR w Mokrzeszowie odznakę 35-lecia TMLiKPW oraz podziękowanie za dotychczasową współpracę i pomoc. 

            Jesteśmy wdzięczni nie tylko za to wyróżnienie, ale przede wszystkim za spotkania z Państwem, wykłady i prelekcje oraz możliwość uczestniczenia w wydarzeniach, których celem jest propagowanie kultury Kresów Wschodnich. To dla nas istotne, bo pamięć o ważnych faktach i datach historycznych oraz pielęgnownie tradycji wspomaga nas w kształtowaniu patriotyzmu i poczucia tożsamości narodowej naszych uczniów.

            Wszystkim miłośnikom Lwowa życzymy zdrowia i kolejnych jubileuszy. (JM)

          • Na jubileuszu ZSCKR w Bogdańczowicach

            14.10.2023

            29 września 2023r. Pani Dyrektor Joanna Miłobóg wzięła udział w jubileuszu 75-lecia działalność szkoły rolniczej w Bogdańczowicach. To placówka, która tak, jaki i ZSCKR w Mokrzeszowie należy do siecji szkół rolniczych prowadzonych przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. 

            Z tej okazji Bogdańczowickiej Siostrze życzymy kolejnych jubileuszy, dyrekcji, uczniom i nauczycielom satysfakcji ze wspólnie przeżywanej edukacyjnej przygody. (JM)

          • Wybory do Samorządu Uczniowskiego

            09.10.2023

            28 września 2023r. uczniowie wybierali przewodniczącego Samorządu Uczniowskiego.

            W piątek 29 września Pani Elwira Podhalicz jako opiekun SU oficjalnie przedstawiła wyniki głosowania. Nowym przewodniczącym został Wojciech Krosnowski z klasy IV PTM, a jego zastępczynią została Alicja Ostrowska z klasy II MT

            Nowemu Zarządowi Samorządu Uczniowskiego gratulujemy i życzymy dużo satysfakcji przy sprawowaniu funkcji, realizacji planów i owocnej pracy. (EP)

          • Nauczycielska rota

            29.09.2023

            28 września 2023r. w Warszawie podczas uroczystości wręczenia aktów nadania stopnia awansu zawodowego nauczyciela mianowanego, Panowie Marcin Stróżyk i Piotr Cichoński złożyli zgodnie z wymogami prawa oświatowego uroczyste ślubowanie przed Ministrem Rolnictwa i Rozwoju Wsi, który jest organem prowadzący naszą szkołę.

            Jeszcze raz gratulujemy awansu i życzymy dalszych sukcesów. (JM)

          • Wizyta w Makicie

            05.10.2023

            27 września 2023 r. uczniowie klasy III Technikum w zawodzie: technik agrobiznesu wraz z nauczycielem Panem Krzysztofem Hodelem odwiedzili siedzibę firmy MAKITA w Brwinowie. Uczniowie wzięli udział w warsztatach z wykorzystaniem elektronarzędzi, osprzętu i akcesoriów tego producenta. Przeszli szkolenie BHP, a następnie dowiedzieli się jak profesjonalnie obsługiwać sprzęt, który można wykorzystać w nowoczesnym gospodarstwie rolnym. Praktyka połączona z fachową wiedzą instruktorów była doskonałą formą uzupełnienia umiejętności zawodowych, zdobywanych na zajęciach szkolnych. (Ko)

          • Sieciowanie

            28.09.2023

            We wtorek 26 września 202r. we Wrocławiu odbyła się konferencja „Sieciowanie w ramach Dolnośląskich Partnerstw ds. Wody – dobre praktyki gospodarowania zasobami wodnymi w województwie dolnośląskim”. Spotkanie otworzył Zastępca Dyrektora DODR Andrzej Znamirowski, który przywitał zaproszonych gości.
            W konferencji oprócz przedstawicieli Dolnośląskich Partnerstw ds. Wody (DPW), przedstawicieli zespołu eksperckiego reprezentujący instytucje naukowo-badawcze – Politechnikę Wrocławską oraz Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, przedstawiciele jednostek samorządowych, pracownicy Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie, Lasów Państwowych, uczestniczyli uczniowie naszej szkoły oraz przedstawiciele doradztwa rolniczego, a także inne osoby zainteresowane tematyką innowacji w rolnictwie i na obszarach wiejskich, w obszarze racjonalnego gospodarowania zasobami wodnymi.

            Celem konferencji była wymiana wiedzy i doświadczeń, a także zaprezentowanie dostępnych narzędzi oraz innowacyjnych rozwiązań związanych z gospodarowaniem zasobami wodnymi w województwie dolnośląskim. Podczas konferencji uczniowie mieli okazję zapoznać się z tematyką planowana inwestycji wodnych, modelowaniem opadów oraz charakterystyką i wpływem na nasze zdrowie wodami leczniczymi dolnego śląska.

            Dostęp do danych i narzędzi przedstawił dr inż. Marcin Wdowikowski z Wydziału Inżynierii Środowiska Politechniki Wrocławskiej zaprezentował temat „Dane i narzędzia w planowaniu inwestycji wodnych”. Scharakteryzował dostępne na rynku narzędzia, pomocne podczas planowania i realizacji inwestycji związanych z gospodarowaniem wodą. Szczawy, cieplice, solanki, czyli wody lecznicze na terenie Dolnego Śląska omówiła dr inż. Martyna Grzegorzek z Wydziału Inżynierii Środowiska Politechniki Wrocławskiej. Opowiedziała o tym, czym są wody lecznicze, jakie właściwości chemiczne powinna posiadać woda, aby została uznana za leczniczą, a także na czym polega pozytywny wpływ wód leczniczych na organizm człowieka. O procesie modelowania opadów, konstrukcji modelu opadowego, systemach kanalizacyjnych oraz usprawnieniu odbioru wód opowiedziała mgr inż. Magda Wawrzyniak – absolwentka Wydziału Inżynierii Środowiska Politechniki Wrocławskiej. Przedstawiła modelowanie jako narzędzie wspomagające zarządzanie wodami opadowymi i systemami odwodnienia. 

            Kolejna konferencja w ramach operacji „Sieciowanie w ramach Dolnośląskich Partnerstw ds. Wody – dobre praktyki gospodarowania zasobami wodnymi w województwie dolnośląskim” została zaplanowana na 17 października 2023r. w powiecie świdnickim.  (LP)

          • Mają swojego rzecznika

            28.09.2023

            Wśród naszej społeczności uczniowskiej w bieżącym roku szkolnym mamy 4 uczniów pochodzących z Ukrainy. 26 września 2023r. pani dyrektor Joanna Miłobóg powołała Tetianę Shybanovą, uczennicę klasy II technikum w zawodzie technik żywienia i usług gastronomicznych na rzecznika, który będzie reprezentował tę grupę uczniów. Wszystkim życzymy, aby dobrze się czuli w naszej szkole. (MP, EM)

          • Zawodowcy w punkcie skupu

            26.09.2023

            26 września 2023 r. klasa II Technikum w zawodzie: technik agrobiznesu wraz z nauczycielem Panią Moniką Kołakowską w ramach zajęć z kształcenia zawodowego odwiedziła punkt skupu roślin zbożowych i rzepaku Firmy ,,Agro – Krajan” - Marcin Krajewski w Mokrzeszowie. Uczniowie mieli okazję prześledzić drogę, jaką przechodzi materiał skupowy. Pierwszym elementem była waga elektroniczna. Cała klasa ważyła jedyne 1320 kg :) Drugi element do miejsce zsypowe i magazyny zbiorcze. Młodzież zapoznała się również z obsługą nowoczesnych urządzeń pomiarowych do analizy jakościowej nasion. Przeprowadzono analizę jakościową ziarniaków pszenicy i nasion rzepaku. Określono również stan zanieczyszczenia próby nasion. Wycieczka dydaktyczna była doskonałym uzupełnieniem wiadomości teoretycznych zdobytych na lekcjach w szkole. (Ko)

    • Kontakty

      • Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Wincentego Witosa, 58-160 Świebodzice
      • 74 850 87 36
      • Mokrzeszów 111 58-160 Świebodzice Świebodzice Poland
      • 74 850 87 00
      • ePUAP: zsckrmokrzeszow1
  • Galeria zdjęć

      brak danych