• Ścieżka do Helsinek

      07.03.2022

      Tym razem w ramach realizacji projektu "Europejskie ścieżki doskonalenia nauczycieli ZSCKR w Mokrzeszowie" (budżet projektu 98.089,33 zł finansowany z Programu Operacyjnego „Wiedza Edukacja Rozwój w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego) nasza kadra poleciała do Finlandii. Dlaczego? Bo to przecież kraj, którego system edukacyjny jest postrzegany jako jeden z najlepszych i najefektywniejszych w świecie. Rządzi tu zasada wzajemnego zaufania i odpowiedzialności, a uczniowie doskonale wiedzą po co się czegoś uczą i mają świetne wyniki.

      W ramach szkolenia Panie: Joanna Miłobóg, Monika Kołakowska, Elwira Podhalicz, Magda Kuklińska i Pan Ryszard Skotnicki odwiedzą fińskie szkoły, spotkają się z uczniami, nauczycielami i kadrą zarządzającą, aby wspólnie podyskutować, na czym polega właściwie rozumiane przywództwo w edukacji oraz wsparcie i innowacyjność. Będą obserwować zajęcia i zwiedzać bazę. Na szkoleniu nie zabraknie miejsca na omówienie tematów związanych z motywacją, specjalnymi potrzebami i edukacją włączającą. Wszystko to w kontekście zasad pedagogiki pozytywnej opartej na pomocy uczniom w znalezieniu ich mocnych stron, zgodnie z zasadą, że każdy może odnieść sukces na miarę swoich możliwości. 

      Jak zawsze przy realizacji miedzynarodowego projektu nasi nauczyciele będą mieli możliwość nawiązania znajomości, wymiany doświadczeń i dobrych praktyk z koleżankami i kolegami z innych krajów: Belgii, Niemiec, Hiszpanii, Portuglii i Chorwacji. Do tego poznają kulturę, historię i fińskie obyczaje. No i porozmawiają po angielsku:) (JM)

     • Projekt ,, START W PRZYSZŁOŚĆ”- szkolenia, warsztaty i dużo więcej…

      04.03.2022

      Miło jest nam poinformować, że 22 lutego 2022r. rozpoczęliśmy cykl długo oczekiwanych szkoleń i warsztatów branżowych w ramach realizowanego Projektu "Start w Przyszłość” w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020, Oś priorytetowa: 10 Edukacja, Działanie: 10.4 Dostosowanie systemów kształcenia i szkolenia zawodowego do potrzeb rynku pracy. Wartość projektu to 593.696,30 PLN

      Projekt skierowany jest 70 uczniów i 7 nauczycieli kształcenia zawodowego w trzech zawodach: technik agrobiznesu, technik hodowca koni, technik żywienia i usług gastronomicznych. Formami wsparcia w ramach realizowanego projektu są: staże uczniowskie, szkolenia/warsztaty/wycieczki zawodoznawcze oraz doposażenie pracowni kształcenia zawodowego. W czasie wakacji w 2021r., 60 uczniów zrealizowało już płatny staż zawodowy, a pracownie przedmiotowe wzbogaciły się o modele anatomiczne zwierząt i tablice interaktywne. Zaplanowane działania są uzupełnieniem dotychczasowej oferty szkoły, przyczyniają się do wyposażenia uczniów w kompetencje, umiejętności, które stanowią odpowiedź na zgłaszane zapotrzebowanie pracodawców. Wzbogacają też w kompleksowe umiejętności przyszłych pracowników, uatrakcyjniając ich warsztat zawodowy, co bezpośrednio zwiększa ich szanse na rynku pracy.

      Pierwsze szkolenia odbyli już uczniowie technikum żywienia i usług gastronomicznych w zakresie min. kuchni śląskiej, kuchni dolnośląskiej, kuchni góralskiej, carvingu I stopnia, nakrywania i dekorowania stołów, obsługi gastronomicznej spotkań i konferencji biznesowych. W kolejnych miesiącach odbywać się będą szkolenia i warsztaty w pozostałych branżach, o czym będziemy informować na bieżąco. (Ko)

     • Zdrowe śniadanie z WTZ

      04.03.2022

      1 marca 2022r. podopieczni Warsztatów Terapii Zajęciowej dzięki porozumieniu Pani Joanny Miłobóg (dyrektora ZSKR) i Pani Jadwigi Roniewskiej-Ciupiak (kierownik WTZ) przygotowali zdrowe przekąski i soki w ramach działania pracowni gospodarstwa domowego. To nowe działanie, które będą realizować we współpracy z naszą szkołą począwszy od marca w każdy wtorek na długiej przerwie, tj. od godz. 10:25 do10:45. Dla naszych przyjaciół to świetna forma rehabilitacji zawodowej. Dla nas to doskonały sposób na zdrowe śniadanie, które dla organizmu jest przecież podstawą prowidłowego odżywiania. (JM)

     • Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

      01.03.2022

      Zastanawialiśmy się, w jaki sposób upamiętnić dzień 1 marca. Ustanowione 11 lat temu święto jest poświęcone żołnierzom antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia, którzy przeciwstawili się sowieckiej agresji i reżimowi komunistycznemu. Uczniowie wraz z Panią Agnieszką Stelmach zdecydowali, że pójdą "tropem wilczym". Zorganizowali wystawę prac plastycznych ukazujacych życie w lesie, z dala od rodziny i przyjaciół. Skoncentrowali się na tym aspekcie "bycia wyklętym". Niebezpieczeństwa, obławy, pościgi, to nieodłączni towarzysze Żołniery Wyklętych. Czy ich działania okazały się słuszne? Odpowiedzi udzielają karty historii oraz prace młodzieży. (AS)

     • Pomóżmy Ukrainie!

      25.02.2022

      Drodzy Uczniowie, Absolwenci, Nauczyciele i Pracownicy ZSCKR w Mokrzeszowie!

      W związku z trwającą wojną na terenie Ukrainy widzimy ogromną potrzebę pomocy uchodźcom, którzy coraz liczniej przybywają do Polski w poszukiwaniu schronienia. Na terenie naszej szkoły prowadzona jest zbiórka produktów pierwszej potrzeby. Bardzo prosimy o przynoszenie do sali agrobiznesu czystych kołder, poduszek, kocy, nowych ręczników, a także produktów higienicznych (papier toaletowy, nawilżane chusteczki, środki czystości).

      W razie pytań prosimy o kontakt ze szkolnym koordynatorem Panią Karoliną Czaplińską. (KC)

     • Jak pączek w maśle...

      25.02.2022

      Tłusty Czwartek przypadający w tym roku 24 lutego zainspirował uczniów technikum w zawodzie technik żywienia i usług gastronomicznych do wyczarowania pyszności pod czujnym okiem i fachową ręką Pani Brygidy Kowalczyk.  Przygotowane specjały wprawiły w zachwyt niejednego smakosza. Oczywiście królowały pączki, ale dzielnie dotrzymywały im kroku malutkie pączusie, towarzyszyły dostojne róże z marmoladą i delikatne, przez co niezwykle kruche, chrusty. Zapach w pracowniach gastromicznych zniewalał każdego, a rozkosze podniebienia sprawiły, że w tym dniu nikt nie liczył kalorii. (JM)

     • Przygotowania do wiosennych prac polowych

      24.02.2022

      Nie ma co czekać. Choć w kalendarzu zima, przyszli technicy agrobiznesu pod okiem p.Hodela przygotowują sprzęt roniczy do wiosennych prac polowych. Zaczęli od montażu pierwszej z dwóch bron, które wzbogaciły bazę szkoły wraz z rozsiewaczami (2 szt.), obsypnikami (2 szt.), sadzarkami (2 szt.), agregatami przedsiewnymi (2 szt.) i pługiem. Teraz już wszyscy nie mogą się doczekać wyjazdu w pole. (KH)

     • Cavalida Kraków 2022

      22.02.2022

      Kolejny cykl halowych wydarzeń jeździeckich Cavaliada Tour 2021/2022 już za nami. Tym razem 18 lutego 2022r. byliśmy w Krakowie, gdzie kolejny raz mieliśmy okazję oglądać na żywo rywalizację jeźdźców różnych narodowości, w czterech konkurencjach jeździeckich: skoki przez przeszkody, ujeżdżenie, powożenie oraz wkkw. W tym dniu najbardziej emocjonujący był konkurs Potęgi Skoku, który wygrał nasz rodak - Marek Lewicki, pokonując mur o wysokości  210 cm. Niezapomnianych wrażeń dostarczył też Halowy Puchar Polski WKKW, w którym to najlepsza była Daria Kobiernik.

      Dzięki uprzejmości naszej absolwentki Kingi Prymuli (luzaczki Team Mazurek), nasza młodzież mogła zwiedzić stajnię z końmi i bliżej poznać „końskich” zawodników. Na trybunach spotkaliśmy również naszych absolwentów Anielę Winiarczyk oraz Nikolę Popę, które oddają się zamiłowaniu do koni już w życiu dorosłym, poza szkołą. Wspólnie spędziliśmy miłe chwile podczas emocjonującego kibicowania, zakupów sprzętu jeździeckiego oraz konsultacji z przedstawicielami Polskiego Związku Hodowców Koni . 

      Cavaliada Tour to największe wydarzenia jeździeckie w Polsce, które daje młodzieży możliwość śledzenia postępów w sporcie jeździeckim. To świetna okazja do spotkania nie tylko zawodników, ale również trenerów, sędziów, hodowców, specjalistów z branży jeździeckiej i hodowlanej oraz po prostu miłośników i pasjonatów koni. Cavaliada to cztery dni jeździeckich emocji na najwyższym poziomie, organizowanych każdorazowo w największym miastach w Polsce - Warszawie, Poznaniu, Sopocie i Krakowie. Charakter tej imprezy łączy za każdym razem trzy wymiary - rozgrywanych zawodów jeździeckich, pokazów i atrakcji oraz targów sprzętu i akcesoriów jeździeckich.

      Udział uczniów w cyklu Cavaliad Tour rozszerza ich perspektywy zawodowe, ponieważ mając kontakt z ogromnym i bogatym światem jeźdźców i koni, znajdują mnóstwo inspiracji na odnalezienie miejsca dla siebie w tej wyjątkowej branży ulokowanej na stylu światów ludzi i koni. (JH)

     • ,, FAZA NA ROZWÓJ” z AGRII Polska i AGRO-MASZ Paweł Nowak

      18.02.2022

      15 lutego 2022 roku otrzymaliśmy zestaw tablic edukacyjnych, przedstawiający fazy rozwojowe podstawowych roślin uprawnych na skali BBCH oraz broszury informacyjne i katalogi produktów. Wszystko to dzięki akcji edukacyjnej firm branży rolniczej: AGRII Polska i AGRO-MASZ Paweł Nowak. Patronat nad akcją objęło Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu. Misją w/w firm jest edukowanie poprzez organizację różnych działań  z zakresu rolnictwa.

      Bardzo dziękujemy za przekazane pomoce dydaktyczne i czekamy na kolejne wydarzenia edukacyjne Akcji  "FAZA NA ROZWÓJ”. (Ko)

    • Praktyki zawodowe dla słuchaczy KKZ
     • Praktyki zawodowe dla słuchaczy KKZ

      16.02.2022

      Przypominamy, że słuchacze kwalifikacyjnych kursów zawodowych ROL.04 i ROL.05 muszą do 1 kwietnia 2022r. rozliczyć realizację praktyk zawodowych, co stanowi warunek zaliczenia kursu. Dotyczy to tych z Państwa, którzy nie zostali zwolnieni z praktycznej nauki zawodu decyzją dyrektora.

      Umowy należy pobrać niezwłocznie z sekretariatu.

     • Pamiętamy

      03.02.2022

      14 lutego 2022r. będziemy obchodzić 80-tą rocznicę przekształcenie Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową.

      Tego dnia radiogramem przekazano do kraju rozkaz Naczelnego Wodza, gen. Władysława Sikorskiego do dotychczasowego dowódcy ZWZ, gen. Stefana Roweckiego, w którym czytamy: „Znoszę dla użytku zewnętrznego nazwę ZWZ. Wszyscy żołnierze w czynnej służbie wojskowej w Kraju stanowią „Armię Krajową” podległą Panu Generałowi, jako jej dowódcy”. 

      W Armii Krajowej zaprzysiężono ponad 300 tys. żołnierzy, z czego w walkach poległo ponad 100 tys. żołnierzy i bardzo wielu trafiło do niewoli niemieckiej i sowieckiej. 

      Link do relacji z rocznicy zorganizowanej przez IPN we Wrocławiu https://wroclaw.ipn.gov.pl/wro/aktualnosci/158200,Rozpoczelismy-obchody-80-rocznicy-przeksztalcenia-Zwiazek-Walki-Zbrojnej-w-Armie.html  

     • Szkolenie "Nowe trendy i innowacje w branży spożywczej"

      02.02.2022

      Od 22 do 28 stycznia 2022r. Pani Dyrektor Joanna Miłobóg i Pani Kierownik Monika Kołakowska uczestniczyły w szkoleniu "Nowe trendy i innowacje w branży spożywczej", które zostało zorganizowane przez Krajowe Centrum Edukacji Rolniczej w Brwinowie. Odbyło się w oparciu o bazę ośrodka DEULA w Nienburgu w Dolnej Saksonii, znanego w naszej szkole z projektów uczniowskich w latach ubiegłych. 

      Celem szkolenia było zdobycie przez nauczycieli wiedzy i umiejętności praktycznych związanych z funkcjonowaniem i stosowaniem nowych rozwiązań technologicznych i organizacyjnych w przedsiębiorstwach branży spożywczej.

      Program obejmował następujące zagadnienia:

      • nabycie umiejętności przestrzegania zasad BHP zgodnych z prawem europejskim podczas prac wykonywanych w zakładach gastronomicznych,
      • nabycie wiedzy i umiejętności praktycznych związanych z funkcjonowaniem i stosowaniem nowych rozwiązań technologicznych i organizacyjnych w przedsiębiorstwach branży spożywczej,
      • obsługa urządzeń, narzędzi i innych sprzętów technicznych stosowanych w procesach produkcyjnych,
      • sporządzanie innowacyjnych potraw z ryb morskich z wykorzystaniem innych przypraw do gładzicy, innych sosów do śledzia, innych przystawek do łososia,
      • poznanie nowoczesnych technik palenia i parzenia kawy,
      • opanowanie innowacyjnych technik produkcji eko – piwa,
      • opanowanie technik przyrządzania smacznych i zdrowych koktajli owocowo-warzywnych,
      • nabycie umiejętności sporządzania potraw typu fine dining.

      Jak zawsze przy wyjazdach zagranicznych nie zabrakło wrażeń związanych z kształceniem kulturowym. Uczestnicy szkolenia zobaczyli piękną katedrę w Bremie i zachowany w oryginalnym stanie ratusz z XV w. wraz z jego piwnicami, w których przechowywane są skarby sztuki winiarskiej. Można było poczuć klimat pięknego masteczka Luneburg znanego z kopalni soli, portu w Bremerhaven ulokowanego w delcie rzeki Wezery przy jej ujściu do Morza Pólnocnego oraz poczuć bicie serca stolicy Dolnej Saksonii, czyli Hanoweru.

      Szkolenie było niezwykle ciekawe, a zdobyta wiedza oraz nawiązane kontakty z pewnością zaowocują kolejnym ciekawymi projektami i wyjazdami zagranicznym dla młodzieży naszej szkoły, która jest wprawiona w tego typu przedsięwzięciach, ale zgodnie mówi: "Chcemy więcej". W tym roku już w maju czekają ich praktyki w Turcji, Francji i Danii, ale kto wie - może znowu zawitamy do DEULI? (JM)

     • Cavaliada Sopot 2022

      27.01.2022

      Kolejna edycja Cavaliady – wydarzeń jeździeckich już za nami. Tym razem od 21 do 22 stycznia byliśmy obecni w nadmorskiej miejscowości Sopot na Cavaliada Sopot 2022, gdzie na Ergo Arenie oglądaliśmy międzynarodowe zawody jeździeckie. Podczas tego prestiżowego wydarzenia śledziliśmy zmagania zawodników różnych dyscyplin konnych w różnych konkursach. Nie zabrakło również pokazów  w wykonaniu La Pattat Dutka&Franczak Horse Show oraz Polskiego Związku Hodowców Koni. Wydarzeniu towarzyszyły Targi Sprzętu Jeździeckiego, w których chętnie uczestniczyliśmy, oglądając nowości dotyczące akcesoriów zarówno dla konia, jak i jeźdźca.

      Na Cavaliadze spotkaliśmy naszą absolwentkę Kingę Prymulę reprezentującą Team Pana Piotra Mazurka, która luzakuje i pomaga Mistrzowi w jego startach zaprzęgami czterokonnymi.

      Do dziś towarzyszą nam pozytywne emocje, szczególnie, że mieliśmy przy okazji możliwość zobaczenia Morza Bałtyckiego podczas spaceru po sopockim molo.

      Pełni wrażeń cieszymy się, że znów jesteśmy bogatsi o nowe doświadczenia zawodowe. (JH)

     • UWAGA REKRUTACJA na zagraniczne praktyki zawodowe

      17.01.2022

      W związku realizacją Akredytacji w sektorze Kształcenie i Szkolenia Zawodowe w ramach akcji. 1 programu Erasmus+ ogłaszamy rekrutację do projektu nr 2021-1-PL01-KA121 – VET – 000006682 współfinansowanego przez Unię Europejską.
      W bieżącym roku kalendarzowym dofinansowaniem zostaną objęte wszystkie kierunki kształcenia :

      -technik hodowca koni                                              – 12 osób;

      -technik agrobiznesu                                                 – 11 osób;

      -technik żywienia i usług gastronomicznych             – 11 osób;

      Praktyki zawodowe odbędą się w Danii (hodowca koni), Francji ( agrobiznes), Turcji (Żywienie)

      Termin realizacji praktyki zawodowej od 09.05.2022 do 20.05.2022

       

      Pracodawcy przyjmujący na praktyki wymagają od praktykantów zaszczepienia się przeciwko COVID-19.

      Formularze zgłoszeniowe prosimy składać do 27.01.2022 do sekretariatu szkoły.


      Regulamin rekrutacji i karta zgłoszenia dostępne na stronie projektu https://projektvet6682.wixsite.com/my-site-2 oraz u koordynatora projektu Pani Elwiry Podhalicz.

       

     • Olimpiada Wiedzy o Przeciwdziałaniu HIV i AIDS

      14.01.2022

      Grudzień był miesiącem świadomości i przeciwdziałania HIV i AIDS. Wszyscy uczniowie mogli wykazać się wiedzą podczas etapu szkolnego Olimpiady Wiedzy o Przeciwdziałaniu HIV i AIDS. Najlepsza w tych zmaganiach okazała się uczennica klasy 3PTM Laura Welzman, która zdobyła największą ilość punktów. Nagrodę dla zwycięzcy ufundował oddział PCK w Świdnicy. Wszystkim uczniom szkoły dziękujemy za wzięcie udziału w konkursie, a Laurze gratulujemy zwycięstwa. (MW)

     • Powrót do szkoły

      07.01.2022

      Od poniedziałku zajęcia odbywają się stacjonarnie z zachowaniem zasad bezpieceństwa epidemicznego i reżimu sanitarnego.

      Więcej na https://www.gov.pl/web/edukacja-i-nauka/powrot-uczniow-do-nauki-stacjonarnej-od-10-stycznia-2022-r

       
       

     • Już są… Już je mamy:)

      28.12.2021

       

      Pragniemy powiadomić, że właśnie dotarły do biblioteki szkolnej - nowości wydawnicze zakupione w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa na lata 2021-2025. Razem 95 pozycji książkowych z różnych dziedzin.

      Teraz trzeba je tylko ostemplować i można wypożyczać !!!

      Zapraszamy ☺ (Ku, MD)

      LISTA NOWOŚCI Lista_zakupionych_ksiazek.pdf

  • Kontakty

   • Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Wincentego Witosa, 58-160 Świebodzice
   • szkola@mokrzeszow.edu.pl
   • 74 850 87 36
   • Mokrzeszów 111 58-160 Świebodzice Świebodzice Poland
 • Galeria zdjęć

   brak danych