• Historia i teraźniejszość

            10.12.2023

            6 grudnia 2023r. uczniowie klas 1PTM i 1CT miali okazję posłuchać ciekawych opowieści o Mokrzeszowie i naszej szkole. Pan Bogusław Szawerda - absolwent i nauczyciel, z zamiłowania przewodnik i miłośnik gór, przyjął zaproszenie Pani Joanny Miłobóg i w ramach lekcji historii i teraźniejszości opowiadał młodzieży jakie zabytki znajduja się na terenie wsi i jaka jest historia samej miejscowości nazywanej kiedyś Kunzendorf.  Dementował też legendy, w które obrósł piękny i tajemniczy budynek szpitala Kawalerów Maltańskich, nieprawodłowo nazywany pałacem. Uświadomił uczniom, że teren szkoły to miejsce, które wpisuje się w historię regionu. Budynk główny wraz z przyległościami to przecież posiadłość należąca do rodziny von Kramstów, a potem Hochbergów związanych z pobliskim Książem.

            Szczególnie żywo Pan Szawerda mówił o swojej nauce w szkole rolniczej, którą ukończył w 1973r. Przez cały ten czas mieszkał w internacie, gdzie wówczas uczniowie przebywali przez 7 dni w tygodniu, a do domów jeździli raz w miesiącu. W tych warunkach zawiązały się przyjaźnie na całe życie, o czym świadczy fakt, że klasa Pana Bogusława od ukończenia szkoły spotyka się regularnie, a w ubiegłym roku świętowali 50-lecie matury.

            Takich wyjątkowych wspomnień i przyjaźni życzymy wszystkim naszym uczniom, a Panu Szawerdzie jeszcze raz dziękujęmy za tę lekcję, która powiazała historię z teraźniejszością. (JM)

          • Nowy nabytek na czterech kółeczkach :)

            10.12.2023

            6 grudnia 2023r. mały samochodzik elektryczny dołączył do bogatej floty pojazdów będących na wyposażeniu ZSCKR w Mokrzeszowie. Nowiutki, pachnący fabryką i cieszący oko pojazd trafił do Panów Konserwatorów niczym prezent od Świętego Mikołaja. Będzie niezwykle pomocny w ich codziennej pracy, bo ułatwi transport narzędzi, materiałów budowlanych i sprzętów pomiędzy wszystkimi 9 budynkami (tak, tyle mamy!) należącymi do szkoły. Już sprawił wiele radości :) (JM)

          • Mikołaj o nas nie zapomniał :)

            10.12.2023

            5 grudnia od samego rana wyczuwało się stan pełnego oczekiwania, niespodzianki, zabiegania.

            Jest!!!! Św. Mikołaj – dostojny, poważny biskup z mitrą na głowie i pastorałem w dłoni.

            Kim był święty, tak bardzo ukochany przez dzieci? Mikołaj wyróżniał się swoją pobożnością i dobrocią wobec bliźnich, dzielił się swoim bogactwem z wszystkimi potrzebującymi. Wiemy, że robił to jednak w taki sposób, aby nikt nie domyślał się, że to właśnie on pomaga. Święty Mikołaj zapoczątkował zwyczaj bezinteresownego obdarowywania innych prezentami.

            Wierzymy, że Ty, o Święty Mikołaju przynosisz dobro nam i mówisz: lubię dzielić się tym, co mam. Rozdajesz nam nadzieję, by z wiarą patrzeć w dal, a miłość to największy twój dar…”  (ks.MZ)

          • Wsparcie dla schroniska AZYL

            10.12.2023

            Wychowankowie internatu ponownie wsparli schronisko dla zwierząt „Azy" w Dzierżoniowie. Za sprawą Młodzieżowej Rady Internatu zebrana została karma, przysmaki, zabawki, miski oraz koce, które zostały przekazane na rzecz schroniska. Zachęcamy wszystkich do pomagania bezdomnym zwierzętom. Dobro powraca! (MS)

          • "My się zimy nie boimy i bryczką jeździmy"

            04.12.2023

            Ambitnie w naszej szkole trwają przygotowania klasy V PTC do egzaminu potwierdzającego kwalifikacje ROL.07 - "Szkolenie i użytkowanie koni" w zawodzie technik hodowca koni. Młodzież przystąpi do egzamiu już za miesiąc. Podczas poniedziałkowych zajęć, mimo mrozu i śniegu, uczniowie doszkalali się w przygotowaniu koni do zaprzęgu, ubieraniu i zaprzęganiu koni oraz wyprzęganiu i rozbieraniu koni z uprzęży. Każda z uczennic musiała ubrać konia w uprząż szorową, zaprzęgnąć konia do bryczki maratonowej i zaliczyć przejazd bryczką na poziomie brązowej odznaki w powożeniu. (JH)

          • Razem

            01.12.2023

            29 listopada 2023r. w świdnickim teatrze odbył się jubileusz 60-lecia działalności Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną i 36-lecia Koła w Świdnicy. Stowarzyszenie zostało powołane z inicjatywy rodziców, którzy postanowili zawalczyć o godność swoich dzieci. Podopieczni PSONI są w różnym wieku ("od maluszka do staruszka), mają różne rodzaje niepełnosprawności, w tym często sprzężone z niepełnosprawnością ruchową. I różne potrzeby. Na szczęście nie brakuje osób zaangażowanych: opiekunów, terapeutów zajęciowych, personelu medycznego, psychologów i innych specjalistów, których w codziennej pracy łączy jedność serc, rąk i umysłów. 

            Obecnie Świdnickie Koło PSONI wspaniale prosperuje i świetnie się rozwija prowadząc ośrodek rehabilitacyjno-edukacyjno-wychowawczy, przedszkole, środowiskowy dom samopomocy oraz warsztaty terapii zajęciowej. Jeden z WTZ znajduje się w internacie naszej szkoły, więc od lat i my staramy się wspierać naszych przyjaciół. Dzielimy się nie tylko dobrodziejstwem bazy - biblioteka, świetlica, boiska, siłownia zewnętrzna, rekreacyjne tereny zieleni. Chętnie wspieramy też inicjatywy, np. kieramsze i akcje. Co roku włączmy się w obchody Dnia Godności, a wychowankowie internatu jako wolontariusze obsługują marsz. 

            Także teraz, przy okazji świętowania jubileuszu, nasza super-gastro-ekipa pod opieką Pani Brygidy Kowalczyk podjęła się obługi gastronomicznej uroczystości. Było pięknie i profesjonalnie. 

            Za nasze dochczasowe działania Pani Prezes Ewa Kowalska na ręce Pani Dyrektor Joanny Miłobóg złożyła podziękowanie dla dyrekcji oraz wszystkich pracowników i uczniów naszej szkoły. My też Wam dziękujemy, Kochani, bo dzięki Wam uczymy się jak ważna jest empatia i uwrażliwienie na drugiego człowieka. Życzymy Wam zdrowia, pogody ducha, codziennej radości oraz życiowej satysfakcji. Niech kolejne lata obfitują w nowe projekty, zamierzenia oraz wzajemną życzliwość. (JM)

          • Szkolenie Pozyskiwanie Funduszy Unijnych dla Gospodarstw Rolnych

            01.12.2023

            29 listopada 2023r. uczniowie klasy V technikum z zawodzie technik agrobiznesu odbyli szkolenie z zakresu pozyskiwania Funduszy Unijnych w ramach PROW  2023-2027. Szkolenie zorganizował Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Świdnicy. Na spotkaniu omówiono zagadnienia dotyczące programów dla rolników w nowej perspektywie finansowania 2023-2027. Uczniowie mieli okazję uzyskać kompetencje pozwalające im pozyskać dotacje unijne dla gospodarstw, którymi w przyszłości będą zarządzać. Zdobyli wiedzę o tym, z jakich programów będą mogli wkrótce korzystać, jakie kwoty dotacji będą możliwe do zdobycia i jakie aspekty będą decydowały o tym, komu dotacje będą przyznawane. Zapoznali się z zasadami  sporządzania wniosków aplikacyjnych i powtórzyli wiedzę z zakresu rolnictwa precyzyjnego, integrowanego i ekologicznego. (EP)

          • Przygotowania do egzaminu zawodowego z kwalifikacji ROL.07

            01.12.2023

            Podczas zajęć z klasą V PTC w zawodzie technik hodowca koni realizowaliśmy temat z jednostki "Szkolenie oraz przygotowanie koni do zawodów, pokazów i sprzedaży" dotyczący m. in. transportu koni. Bazowaliśmy na zadaniach z arkuszy egzaminacyjnych dla kwalifikacji ROL.07 Szkolenie i użytkowanie koni. W tym roku,  dzięki doskonałemu wyposażeniu szkoły, młodzież mogła realizować zadania i czynności związane z transportem koni, wykorzystując do tego nową przyczepę do transportu koni i jej osprzęt. Każda z uczennic wykonywała czynności związane z zaplanowaniem transportu, oporządzeniem i przygotowaniem konia do transportu oraz załadunekiem i rozładunekiem koni. (JH)

          • Adwentowe Drzewko Dobroci

            01.12.2023

            Dużymi krokami zbliża się Adwent, czyli czas prostowania dróg, czas czynienia dobrych uczynków. Ten czas, można powiedzieć, już rozpoczęła młodzież z Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Mokrzeszowie. Zanim będzie można powiesić na Adwentowym Drzewku Dobroci aniołki symbolizujące osoby w potrzebie, należało najpierw te aniołki przygotować. Pierwszą czynnością było wycięcie anioła z czerwonego, symbolizującego miłość, brystolu. Kolejne osoby wypisały numerki i nawlekły aniołki na sznurek. Teraz trzeba będzie tylko wypisać potrzeby wspomaganych osób. Tak wykonane aniołki w piątek, 1 grudnia, zawisną na choince w kościele w Mokrzeszowie. Drzewko Dobroci będzie żyło miłością ofiarodawców upominków, przygotowującej je młodzieży oraz wdzięcznych obdarowanych ludzi. (ks. MZ)

          • Szkolne Dni Życzliwości

            24.11.2023

            Od 23 do 24 listopada 2023r. w naszej szkole obchodziliśmy Szkolny Dzień Życzliwości. Była to okazja do wzajemnej życzliwość, poczucia radości i chęci do wspólnego działania, znalezienia powodu do uśmiechu.

            Uśmiech, miłe słowa, a także codzienne "proszę, przepraszam i dziękuję" jest najlepszym prezentem dla drugiej osoby, dlatego też w piątek od samego rana wchodząc do klas uczniowie i nauczyciele byli zachęcani do udziału w akcji plakatem, który został specjalnie przygotowanym na ten dzień przez Samorząd Uczniowski. W holu szkoły zagościła wyjątkowa skrzynka pocztowa. Cała społeczność szkolna mogła wrzucać kartki ze słowami życzliwości, czasem podziękowań i przeprosin skierowane do kolegów, koleżanek, nauczycieli, pracowników administracji i dyrekcji szkoły.

            Bądźmy życzliwi i uśmiechnięci nie tylko dzisiaj, ale i każdego dnia. (EP)

          • Wizyta w piernikarni

            24.11.2023

            20 listopada 2023r. uczniowie klasy II PT w zawodzie: technik żywienia i usług gastronomicznych  w ramach kształcenia zawodowego odwiedzili Piekarnię Śląską w Niemczy.

            Młodzież zapoznała się z historią wypieku pierników, ich przeznaczeniem w dawnych czasach. Wtedy były wręczane jako upominki na różne okazje, np.: śluby, chrzty, wyznanie miłości itp. Każdy z uczniów miał okazję zobaczyć dawne narzędzia pracy do wyrobu tych cudownych słodyczy.

            W ramach warsztatów każdy uczestnik z wcześniej przygotowanego ciasta uformował dla siebie i najbliższej osoby piernikowe pamiątki w wybranych przez siebie foremkach,

            Piernikarnia w Niemczy to miejsce pełne słodkiego, korzennego zapachu i pasji jej Właścicielki. Choć czas świetności piernikowych piernikarzy odszedł już w mroki historii, to takie miejsce jak Piernikarnia w Niemczy wydobywa go z powrotem na światło dzienne i doświadcza niezapomnianych wrażeń zmysłowych. (K_)

          • Spotkanie branżowe

            22.11.2023

            20.11.2023r. w naszej szkole gościliśmy p. dr  Justynę Ciechańską - hodowcę koni z Gruzji oraz Państwa Joannę i Grzegorza Chyłków - hodowców konika polskiego i koni czystej krwi arabskiej ze Stankowic. W spotkaniu uczestniczyły klasy I, II i V kształcące się w zawodzie technik hodowca koni.  P. Ciechańska dzieliła się doświadczeniem z zakresu specyfiki hodowli koni w Gruzji, konieczności zaspakajania naturalnych potrzeb tych zwierząt związanych ze stadem, ruchem, stałym dostępem do paszy, behawioru koni oraz zasad organizacji i przebiegu rajdów konnych dla turystów z całego świata. Przedstawiła ofertę współpracy naszej szkoły z jej gospodarstwem w Gruzji podczas np. realizacji zagranicznych praktyk zawodowych czy organizacji rajdów konnych.

            W tym dniu korzystając z obecności doświadczonych hodowców Państwa Chyłków jako szkoła mieliśmy przyjemność podpisać porozumienie o współpracę z  Agroturystyką „Stadnina Izery” reprezentowaną właśnie  przez właścicieli. Porozumienie daje naszym uczniom m. in. możliwość odbywania zajęć praktycznych związanych z hodowlą koni, prowadzenia turystyki i rekreacji konnej, uczestnictwa w polowych próbach konika polskiego, imprezach turystycznych i hodowlanych, kursach na instruktora górskiej i nizinnej turystyki jeździeckiej, uczestnictwo w rajdach konnych  i wielu innych działaniach związanych z zawodem. (JH)

          • Olimpiada Teologii Katolickiej - etap szkolny

            22.11.2023

            Diecezja Radomska wraz z Uniwersytetem Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie jest organizatorem XXXIV Ogólnopolskiej Olimpiady Teologii Katolickiej w roku szkolnym 2023/2024. Hasło tegorocznej Olimpiady brzmi: Zasady społeczne w nauczaniu Kościoła”, a jej adresatami są uczniowie wszystkich typów szkół ponadpodstawowych.

            W pierwszym, szkolnym etapie Olimpiady wzięli również udział uczniowie Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Mokrzeszowie. Pięcioro z nich, po przygotowaniu się z materiału wskazanego przez organizatora, przystąpiło do konkursu i 15 listopada o godz. 11.00 wraz z młodzieżą z całej Polski uczestniczyło w pisemnym teście.

            Do drugiego etapu Olimpiady zakwalifikowali się: Patryk Palac (kl. II), Vanessa Świstuń (kl. III). Gratulujemy uczniom naszej szkoły i życzymy darów Ducha  Świętego w dalszym zdobywaniu wiedzy. (ks.MZ)

          • Ostrożność nic Cię nie kosztuje

            19.11.2023

            16 listopada 2023r. uczniowie klasy 2MT Patryk Palac, Patryk Matuszek oraz uczeń klasy 1BB Rafał Łyżwa pod opieką Pani Małgorzaty Lenczewskiej wzięli udział w Olimpiadzie Wiedzy w Zakresie Bezpieczeństwa Higieny i Prawa Pracy dla uczniów szkół rolniczych województwa dolnośląskiego "Lenistwo nad rozsądkiem, czy rozsądek nad lenistwem”. Ich zadaniam było napisanie testu, który składał się z 40 pytań. Nasza drużyna wykazując się szerokim zakresem wiedzy teoretycznej oraz praktycznej w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy w rolnictwie zdobyła wyróżnienie.
            Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów! (ML)

          • Finał "Testu Wiedzy o Rolnictwie Ekologicznym"

            19.11.2023

            W dniach 15-16 listopada 2023r. w Warszawie odbył się finał konkursu „Test Wiedzy o Rolnictwie Ekologicznym” połączony z dwudniową konferencją pt. „Produkcja ekologiczna szansą dla młodych rolników”.  Organizatorem zarówno konkursu, jak i konferencji było Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie Oddział  w Radomiu we współpracy z Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Krajowym Centrum Edukacji Rolniczej, Wojewódzkimi Ośrodkami Doradztwa Rolniczego.

            Podczas konferencji podjęto tematy związane z rozwojem rolnictwa ekologicznego w Polsce, w tym możliwości wykorzystania rolnictwa 4.0 w gospodarstwach ekologicznych i otrzymania wsparcia na założenie gospodarstwa ekologicznego. Zaprezentowane zostały gospodarstwa, które są laureatami konkursów na najlepsze gospodarstwa ekologiczne, przetwórnie ekologiczną, najlepszego doradcę ekologicznego.

            W czwartek odbyła się ceremonia wręczenia nagród  laureatom „ Ogólnopolskiego Testu Wiedzy o Rolnictwie Ekologicznym”. Laureaci otrzymali pamiątkowe puchary i statuetki oraz wysokie nagrody pieniężne. Naszą szkołę reprezentowała uczennica klasy II MT – Nikola Hamera, która uzyskała najlepsze wyniki w etapie szkolnym. Niestety nie udało się jej otrzymać tytułu laureata konkursu, ale za to Nikola może pochwalić się bardzo dużą wiedzą z zakresu rolnictwa ekologicznego, bo znalazła się przecież wśród 58 uczniów z całej Polski - młodych ekspertów w dziedzinie rolnictwa ekologicznego.

            Laureatom, Nikoli i wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy. (EP)

          • W 105 rocznicę odzyskania niepodległości

            12.11.2023

            10 listopada 2023r. cała społeczność szkolna wzięła udział w uroczystym apelu z okazji 105 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Akademię rozpoczął krakowiak w wykonaniu zespołu tanecznego przygotowanego przez Pana Piotra Cichońskiego. Punktualnie o 11.11 zabrzmiał "Mazurek Dąbrowskiego" w ramach ogólnopolskiej akcji "Szkoła do hymnu". Później przyszła pora na przemówienie Pani Dyrektor, która podkreśliła znaczenie pojęć wolność i suwerenność w kontekście historycznym oraz w odniesieniu do teraźniejszości naznaczonej konfliktami powodującymi wiele ludzkich cierpień. Pojawiły się też rozważania na temat patriotyzmu i sposobów na jego wyrażenie we współczesnych czasach. Następnie uczniowie klasy 4PTM zaprezentowali program artystyczny. Nie zabrakło w nim najważniejszych wydarzeń, postaci i dat. Teksty przygotowane przez młodzież pod czujnym okiem wychowawczyni, Pani Magdaleny Kuklińskiej, przeplatały się z pieśniami patriotycznymi śpiewanymi przez wszystkich zgromadzonych. Biało-czerwone dekoracje i podniosły nastrój podkreśliły wagę tego wyjątkowego dla Polaków święta. (JM)

          • Rolnictwo precyzyjne i nawigacja rolnicza w ramach projektu "Start w przyszłość"

            06.11.2023

            W październiku w kolejnym cyklu szkoleń w ramach realizowanego projektu „START W PRZYSZŁOŚĆ” uczniowie szkoły brali udział w kursach z rolnictwa precyzyjnego oraz nawigacji rolniczych, gdzie mieli okazję zdobyć wiedzę z zakresu:

            • analizy i przetwarzania danych satelitarnych w celu tworzenia map aplikacyjnych
            • pozyskiwania i analizy danych, programowania maszyn rolniczych
            • kierowanie maszynami rolniczymi, praca na symulatorach
            • praktyczne aspekty wdrożenia nawigacji rolniczej
            • trendy i innowacje w rolnictwie precyzyjnym
            • zrównoważone rolnictwo i ochrona środowiska

            Podczas szkolenia uczniowie odbyli 4-dniowe zajęcia dydaktyczne oraz warsztaty z praktycznego zastosowania zdobytej wiedzy. Zdobyli umiejętności z zakresu rolnictwa precyzyjnego, a w szczególności:

            • potrafią obsługiwać urządzenia GPS do mapowania pól i jazdy równoległej
            • potrafią obsługiwać sprzęty rolnicze tj. rozsiewacz nawozu, opryskiwacz ciągany, siewnik punktowy, prasę rolującą, agregat uprawowo-siewny
            • potrafią dobrać odpowiednie dawkowanie środków ochrony roślin i ocenić wpływ stosowanych środków na środowisko

             Kurs przeprowadził Pan Łukasz Karpiński www.osadkowski.pl (LP)

    • Kontakty

      • Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Wincentego Witosa, 58-160 Świebodzice
      • 74 850 87 36
      • Mokrzeszów 111
        58-160 Świebodzice Świebodzice
        Poland
      • 74 850 87 00
      • ePUAP: zsckrmokrzeszow1
  • Galeria zdjęć

      brak danych