• Szkolne Święto Jabłka 2022

      28.09.2022

      Wiemy, że wszystko zaczęło się od jabłka … i od Adama i Ewy….
      Od wielu lat, od kiedy logo naszej szkoły to Jabłko, jesienią obchodzimy Szkolne Święto Jabłka. W tym roku połączyliśmy się z całym światem, gdyż 28 września przypadł Światowy Dzień Jabłka. Jeszcze nie wiemy jak świętowano w Honolulu, Szanghaju czy w Singapurze, natomiast wiemy co działo się u Nas.
      Każda klasa pod hasłem "Jabłkowe inspiracje - klasowe wariacje" przygotowała wierszyk, rymowankę, których bohaterem literackim było jabłko (niektóre to prawdziwe dzieła sztuki). Jeszcze ciekawsze okazały się zdjęcia zrobione przez poszczególne zespoły z jabłkiem w roli głównej. Szkolna maskotka jabłko Jonatan miała także pracowity dzień, ponieważ otrzymał od pani dyrektor (co prawda na chwilę) prawo zarządzania szkołą. Jonatan zadecydował zatem, że w trosce o zdrowie uczniów rozda każdemu jabłko.
      Ciekawe co będzie w przyszłym roku? Może jabłka w szlafrokach, jabłeczniki lub mus jabłkowy? (MP, EM)

     • Co nam w płucach gra

      28.09.2022

      Na szczęście w płucach nie jest źle...  27 września 2022r. specjalistki z Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Świdnicy przeprowadziły badanie smolistości płuc uczniów klas pierwszych połączone z pogadanką na temat szkodliwości palenia. Warto zauważyć, że zdecydowana większość prawdopodobnie nie pali papierosów, co znalazło wyraz w odczycie smokerlyzera. (EM, MP)

     • Pierwsze koty za płoty

      28.09.2022

      I w przenośni i dosłownie klasy pierwsze już są znane i poznane. Na warsztatach integracyjno - adaptacyjnych prowadzonych przez pedagoga i psychologa szkolnego uczniowie wykazali się dużą dozą humoru, umiejętnością zabawy, zdolnością pracy w grupach. Można odnieść wrażenie, że zdecydowana większość dokonała wyboru kierunku kształcenia zgodnie ze swoimi zainteresowaniami i pomysłem na przyszłość. Wychowawcy włączali się do proponowanych ćwiczeń, towarzyszyli swoim klasom w trakcie różnych zadań.

      Na warsztatach było miło, sympatycznie i bardzo przyjemnie. (EM, MP)

     • Internatowe urodziny

      28.09.2022

      Internat, to drugi dom i nasi wychowankowie tak go właśnie traktują. Miło jest patrzeć jak się wzajemnie szanują, wspierają, motywują i pomagają sobie w każdej sytuacji. 

      Oto przykład. W poniedziałek 26 września 2022r. Sandra, uczennica klasy pierwszej, obchodziła 15 - ste urodziny. Była pełna konspiracja, dlatego nie spodziewała się niespodzianki, jaką przygotowali jej mieszkańcy internatu: upiekli mufinki, przygotowali prezent i mini torcik ze świeczkami. Były życzenia, serdeczności. Cała społeczność odśpiewała „100 lat”. Sandra nie kryła wzruszeń. (EP)

     • Jesienne porządki

      27.09.2022

      Jesień to czas przeglądu sprzętu rolniczego. Uczniowie Technikum wzawodzie: technik agrobiznesu na zajęciach lekcyjnych wraz z nauczycielem Panem Krzysztofem Hodelem wykonali jesienny przegląd parku
      maszynowego. Przeprowadzili ocenę sprawności technicznej, wykonali podstawowe prace naprawcze oraz konserwację maszyn, urządzeń i pojazdów rolniczych. Tak przygotowany i zabezpieczony sprzęt będzie mógł spokojnie czekać do wiosny na pierwsze prace polowe. (Ko)

     • Szkolne wykopki 2022

      27.09.2022

      Od poniedziałku 26 września 2022r. ruszyły pierwsze, tegoroczne wykopki na szkolnych poletkach dydaktycznych. Nasze ziemniaki, to owoce dobrej współpracy szkoły z firmą OSADKOWSKI S.A, która podarowała nam sadzeniaki. Uczniowie Technikum w zawodzie: technik agrobiznesu mieli okazję zastosować specjalistyczny sprzęt i maszyny oraz przeprowadzić zabiegi agrotechniczne, które są elementem części praktycznej Egzaminu Zawodowego. Zebrane plony będą cieszyły nasze podniebienia już od środy, ponieważ obchodzimy w szkole od 28.09.20222r. do 04.10.2022r. TYDZIEŃ ZIEMNIAKA :)  (Ko)

     • Warsztaty w centrum szkoleniowym MAKITA

      27.09.2022

      W dniach 21-22 września 2022r. uczniowie klas II i IV Technikum w zawodzie: technik agrobiznesu wraz z nauczycielem Panem Krzysztofem Hodelem, uczestniczyli w 2 - dniowych warsztatach na terenie nowoczesnego Centrum Szkoleniowego firmy MAKITA w Brwinowie. Uczniowie mieli okazję zapoznać się ze specyfikacją urządzeń oferowanch przez japoński koncern, a także nauczyć się nimi prawidłowo i efektywnie pracować. Zajęcia prowadzone były przez trenerów i doradców technicznych w sali wykładowej oraz warsztatowych salach tematycznych (obróbki materiałów budowlanych, drewnianych, drewnopochodnych oraz stali i metali). Osobną część Centrum Szkoleniowego MAKITA stanowi zewnętrzny ogród testowy, gdzie młodzież miała okazję pracować maszynami i urządzeniami ogrodowymI: pilarkami, kosiarkami, podkaszarkami, dmuchawami. W listopadzie 2022 będziemy gościć w Naszej szkole przedstawiciela firmy MAKITA na prezentacji elektronarzędzi, a w grudniu 2022 kolejna grupa uczniów ZSCKR w Mokrzeszowie odwiedzi Centrum Szkoleniowe MAKITA. (Ko)

     • "Po_pojutrze zawodowo" - warsztaty w Lutomierzu

      23.09.2022

      W dniach 20-21 września 2022r. grupa uczniów z technikum w zawodzie technik agrobiznesu z klasy 3PTM wraz z Panią Magdaleną Kuklińską brała udział w wyjeździe studyjnym do Zagrody Edukacyjnej – Pasternak w Lutomierzu w ramach projektu „Po_pojutrze zawodowo”. 

      Uczniowie zapoznali się m.in. z metodyką Integrowanej Produkcji Roślin, dowiedzieli się czym charakteryzuje się rolniczy handel detaliczny, wzbogacili swoją wiedzę na temat rolnictwa naturalnego w sprzedaży bezpośredniej oraz posłuchali wykładu na temat agroekologii. Na zakończenie wzięli udział w warsztatach kulinarnych, na których poznali tajniki produkcji sera Lutomierskiego i mieli możliwość zrobienia własnego sera z kwiatkiem (!).

      Wszystko odbywało się w przemiłej atmosferze, którą zapewniali prowadzący - Państwo Pasternakowie. (Ku)

     • Zadwórze - polskie Termopile

      23.09.2022

      19 września 2022r. delegacja naszej szkoły uczestniczyła w uroczystości upamiętniającej 102 rocznicę bitwy pod Zadwórzem przygotowanej przez Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wychodniach w Świdnicy. Jej celem było upamiętnienie wydarzeń z roku 1920. Wówczas, a dokładnie 17 sierpnia podczas wojny polsko-bolszewickiej, 330 młodych żołnierzy nazywanych Orlętami Lwowskimi stanęło do nierównej walki z siłami konnej armii Budionnego. Zależało im na opóźnieniu ataku na Lwów. I chociaż na polu bitwy poległo 313 żołnierzy, to cel został osiągnięty. Wg opinii historyków bohaterstwo oddziału kpt. Zajączkowskiego przyczyniło się do zwycięstwa Wojska Polskiego w Bitwie Warszawskiej. (JM)

     • Pat Parelli i "siedem gier"

      23.09.2022

      15 września 2022r. uczniowie technikum w zawodzie technik hodowca koni poszerzali swoją wiedzę i rozwijali zainteresowania zawodowe podczas udziału w wykładzie zorganizowanym na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu w Katedrze Biologii i Hodowli Zwierząt. Prowadził go specjalnie zaproszony do Polski szkoleniowiec - Pat Parelli. To twórcą szkoły jeździectwa naturalnego, autor słynnych „siedmiu gier”, dlatego w swoim wykładzie zwrócił uwagę na psychikę konia, tłumaczył wpływ czynników zewnętrznych na „koniobowość”  i zachowanie koni. Podkreślał jak ważna w pracy z koniem jest wiedza na temat behawioru koni. Szkoleniowiec przez kolejne trzy dni prowadził kliniki na TWK Partynice pracując z końmi i ich właścicielami. 

      Dla uczniów było to ogromne przeżycie - mieli bezpośredni kontakt ze specjalistą, który pomaga na całym świecie jeźdźcom lepiej rozumieć konie oraz bezpieczniej i łatwiej osiągnąć z nimi wyniki. Dla Pata Pareliego najważniejszy jest układ partnerski miedzy koniem a człowiekiem. To relacja oparta na szacunku, zaufaniu -podstawach, które czynią świat lepszym dla ludzi i koni. (JH)

       

     • Belgijka w internacie :)

      23.09.2022

      15 września 2022 r. Młodzieżowa Rada Internatu i wychowawcy przywitali w sposób szczególny młodzież z klas pierwszych przybyłych w tym roku do internatu. Wspólne ognisko, rozmowy, pieczenie kiełbasek oraz już tradycyjne odtańczenie Belgijki wszystkim sprawiło dużo radości i scaliło grupę, która jest bardzo liczna. (MS)

     • Zawody Strzegom 2022

      23.09.2022

      W dniach 8-10 września 2022r. młodzież z klasy II CT i III CT, czyli technikum w zawodzie technik hodowca koni, po raz kolejny w ramach współpracy uczestniczyła w asyście sędziowskiej podczas organizowanych zawodów krajowych w Morawie: Mistrzostw Polski Młodych Koni w Ujeżdżeniu i WKKW Pucharu Polski Młodych Koni  Strzegom 2022. Zadania jak zawsze polegały na pilnowaniu porządku na czworobokach na danych arenach, rozprężalniach oraz asyście komisarzy zawodów. Uczniowie mogli zaobserwować i zapoznać się z zasadami pokazu 4-letnich koni na trójkącie, mieli okazję porównać ich ocenę pokroju i ruchu. Poznali zasady przeglądu weterynaryjnego młodych koni. Podczas startów zawodników można było wysłuchać  komentarzy głównego sędziego, które stanowiły ważną część merytoryczną dla naszych przyszłych jeźdźców i hodowców. 

      W październiku czeka nas obsługa ostatnich w tym sezonie zawodów Strzegom October Festival. (JH)

     • II edycja Testu Wiedzy o Rolnictwie Ekologicznym

      15.09.2022

      14 września 2022 roku odbył się etap szkolny II edycji  „Testu wiedzy o rolnictwie ekologicznym” dla młodzieży szkół rolniczych. Organizatorem testu jest Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie Odział w Radomiu we współpracy z Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Krajowym Centrum Edukacji Rolniczej oraz Wojewódzkimi Ośrodkami Doradztwa Rolniczego. Celem konkursu jest zwiększenie poziomu wiedzy na temat systemu rolnictwa ekologicznego i żywności ekologicznej oraz kształtowania świadomości na temat pozytywnego oddziaływania rolnictwa ekologicznego na środowisko.

      Konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem wśród uczniów naszej szkoły, bo w teście wzięło udział aż 40 osób. Uczniowie musieli odpowiedzieć on-line na 33 pytania zamknięte, a nadzór nad prawidłowym przebiegiem konkursu sprawowała powołana komisja w składzie: Elwira Podhalicz – przewodnicząca komisji oraz członkowie pani Joanna Hodel i pani Monika Miniewska - specjalista rolnictwa ekologicznego z Dolnośląskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego we Wrocławiu.

      Laureatami etapu szkolnego zostali:

      I miejsce Patryk Palac - klasa I MT (technik agrobiznesu),

      II miejsce Julia Kurowska - klasa III CT (technik hodowca koni),

      III miejsce Adrian Uzarek – klasa IV MT (technik agrobiznesu).

      Do kolejnego etapu zakwalifikował się Patryk Palac i to właśnie on będzie reprezentował naszą szkołę w etapie ogólnopolskim, który odbędzie się 3 października 2022 roku. 

      Wszystkim uczniom dziękujemy za udział w konkursie i gratulujemy zdobytej wiedzy, a za Patryka trzymamy kciuki w kolejnym etapie konkursu. (EP)

     • Wybrano Młodzieżową Radę Internatu

      14.09.2022

      12.09.2022 roku w internacie odbyły się wybory przedstawicieli do Młodzieżowej Rady Internatu. Spośród  zgłoszonych kandydatów ubiegających się o stanowisko przewodniczącego, zastępcy przewodniczącego oraz skarbnika MRI, w drodze demokratycznych wyborów wybrani zostali:

      Przewodniczący - Klaudia Ostrowska

      Zastępca przewodniczącego - Alicja Kantek

      Skarbnik  - Jakub Radomy

      Nowo wybranym przedstawicielom Młodzieżowej Rady Internatu życzymy owocnej pracy i samych sukcesów. (Wych. Int.)

     • Kiermasz używanych podręczników

      11.09.2022

      Od 6 września 2022r. trwa w naszej szkole kiermasz używanych podręczników. Do końca miesiąca uczniowie mają możliwość  kupienia i sprzedania używanych książek. Kiermasz jest też okazją do wspólnej dyskusji i wymiany doświadczeń miedzy uczniami. Zapraszamy! (Ku, MD

     • Popojutrze_zawodowo

      11.09.2022

      8 i 9 września 2022r. w ZSCKR w Mokrzeszowie odbyło się szkolenie dla nauczycieli ze szkół rolniczych z różnych rejonów Polski w związku z realizacją projektu "POPOJUTRZE_ZAWODOWO". Nasza szkoła była gospodarzem spotkania. To nowatorskie przedsięwzięcie, które zakłada bezpośrednie kształcenie uczniów i przygotowanie ich do wchodzenia na rynek pracy. Młodzi rolnicy w ramach innowacji "Agro - Eco - Lab" pozają trendy w rolnictwie ekologicznym i zasady dotyczące sprzedaży bezpośredniej. Nauczyciele już są gotowi. (JM)

     • Rzecznik

      11.09.2022

      Od 7 września 2022r. nasi uczniowie z Ukrainy mają swojego rzecznika, a właściwie rzeczniczkę. Ta szczególna funkcja przypadła Veronice Plokhucie, która będzie pomagała swoim koleżankom i kolegom nie tylko przełamywać bariery językowe i kulturowe. Będzie też reprezentować interesy swoich rodaków w rozmaitych sytuacjach szkolnych, aby mogli jak najszybciej poczuć się komfortowo w tak trudnym dla nich momencie. (JM)

  • Kontakty

   • Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Wincentego Witosa, 58-160 Świebodzice
   • 74 850 87 36
   • Mokrzeszów 111 58-160 Świebodzice Świebodzice Poland
   • 74 850 87 00
   • ePUAP: zsckrmokrzeszow1
 • Galeria zdjęć

   brak danych