• Zajęcia z rozrodu w Książu

            10.03.2022

            Wszystkie odbywające się w naszej szkole zajęcia praktyczne w ramach modułu Prowadzenie chowu i hodowli koni prowadzone są w Stadzie w Książu. Jest tam stado zarodowe 25 klaczy matek koni rasy śląskiej, więc realizowana jest praca hodowlana, planowany rozród oraz selekcja. Mamy możliwość uczestniczenia w codziennej pracy zootechnika hodowcy i lekarza weterynarii. W czasie lekcji z rozrodu koni obserwowaliśmy badanie USG 8 klaczy wykonywane przez Panią Julią Kornaszewską. Robiliśmy notatki w zeszytach rozrodu, określaliśmy czy występuje owulacja czy może klacz jest źrebna. Na postawie sporządzanych notatek planowaliśmy wraz z Panią Zootechnik dalsze zabiegi, np. krycie klaczy bądź ustalanie terminu porodu. Były to niezwykle ciekawe zajęcia praktyczne dla przyszłych techników hodowców koni. (IB)

          • Ścieżka do Helsinek

            07.03.2022

            Tym razem w ramach realizacji projektu "Europejskie ścieżki doskonalenia nauczycieli ZSCKR w Mokrzeszowie" (budżet projektu 98.089,33 zł finansowany z Programu Operacyjnego „Wiedza Edukacja Rozwój w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego) nasza kadra poleciała do Finlandii. Dlaczego? Bo to przecież kraj, którego system edukacyjny jest postrzegany jako jeden z najlepszych i najefektywniejszych w świecie. Rządzi tu zasada wzajemnego zaufania i odpowiedzialności, a uczniowie doskonale wiedzą po co się czegoś uczą i mają świetne wyniki.

            W ramach szkolenia Panie: Joanna Miłobóg, Monika Kołakowska, Elwira Podhalicz, Magda Kuklińska i Pan Ryszard Skotnicki odwiedzą fińskie szkoły, spotkają się z uczniami, nauczycielami i kadrą zarządzającą, aby wspólnie podyskutować, na czym polega właściwie rozumiane przywództwo w edukacji oraz wsparcie i innowacyjność. Będą obserwować zajęcia i zwiedzać bazę. Na szkoleniu nie zabraknie miejsca na omówienie tematów związanych z motywacją, specjalnymi potrzebami i edukacją włączającą. Wszystko to w kontekście zasad pedagogiki pozytywnej opartej na pomocy uczniom w znalezieniu ich mocnych stron, zgodnie z zasadą, że każdy może odnieść sukces na miarę swoich możliwości. 

            Jak zawsze przy realizacji miedzynarodowego projektu nasi nauczyciele będą mieli możliwość nawiązania znajomości, wymiany doświadczeń i dobrych praktyk z koleżankami i kolegami z innych krajów: Belgii, Niemiec, Hiszpanii, Portuglii i Chorwacji. Do tego poznają kulturę, historię i fińskie obyczaje. No i porozmawiają po angielsku:) (JM)

          • Projekt ,, START W PRZYSZŁOŚĆ”- szkolenia, warsztaty i dużo więcej…

            04.03.2022

            Miło jest nam poinformować, że 22 lutego 2022r. rozpoczęliśmy cykl długo oczekiwanych szkoleń i warsztatów branżowych w ramach realizowanego Projektu "Start w Przyszłość” w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020, Oś priorytetowa: 10 Edukacja, Działanie: 10.4 Dostosowanie systemów kształcenia i szkolenia zawodowego do potrzeb rynku pracy. Wartość projektu to 593.696,30 PLN

            Projekt skierowany jest 70 uczniów i 7 nauczycieli kształcenia zawodowego w trzech zawodach: technik agrobiznesu, technik hodowca koni, technik żywienia i usług gastronomicznych. Formami wsparcia w ramach realizowanego projektu są: staże uczniowskie, szkolenia/warsztaty/wycieczki zawodoznawcze oraz doposażenie pracowni kształcenia zawodowego. W czasie wakacji w 2021r., 60 uczniów zrealizowało już płatny staż zawodowy, a pracownie przedmiotowe wzbogaciły się o modele anatomiczne zwierząt i tablice interaktywne. Zaplanowane działania są uzupełnieniem dotychczasowej oferty szkoły, przyczyniają się do wyposażenia uczniów w kompetencje, umiejętności, które stanowią odpowiedź na zgłaszane zapotrzebowanie pracodawców. Wzbogacają też w kompleksowe umiejętności przyszłych pracowników, uatrakcyjniając ich warsztat zawodowy, co bezpośrednio zwiększa ich szanse na rynku pracy.

            Pierwsze szkolenia odbyli już uczniowie technikum żywienia i usług gastronomicznych w zakresie min. kuchni śląskiej, kuchni dolnośląskiej, kuchni góralskiej, carvingu I stopnia, nakrywania i dekorowania stołów, obsługi gastronomicznej spotkań i konferencji biznesowych. W kolejnych miesiącach odbywać się będą szkolenia i warsztaty w pozostałych branżach, o czym będziemy informować na bieżąco. (Ko)

          • Zdrowe śniadanie z WTZ

            04.03.2022

            1 marca 2022r. podopieczni Warsztatów Terapii Zajęciowej dzięki porozumieniu Pani Joanny Miłobóg (dyrektora ZSKR) i Pani Jadwigi Roniewskiej-Ciupiak (kierownik WTZ) przygotowali zdrowe przekąski i soki w ramach działania pracowni gospodarstwa domowego. To nowe działanie, które będą realizować we współpracy z naszą szkołą począwszy od marca w każdy wtorek na długiej przerwie, tj. od godz. 10:25 do10:45. Dla naszych przyjaciół to świetna forma rehabilitacji zawodowej. Dla nas to doskonały sposób na zdrowe śniadanie, które dla organizmu jest przecież podstawą prowidłowego odżywiania. (JM)

          • Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

            01.03.2022

            Zastanawialiśmy się, w jaki sposób upamiętnić dzień 1 marca. Ustanowione 11 lat temu święto jest poświęcone żołnierzom antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia, którzy przeciwstawili się sowieckiej agresji i reżimowi komunistycznemu. Uczniowie wraz z Panią Agnieszką Stelmach zdecydowali, że pójdą "tropem wilczym". Zorganizowali wystawę prac plastycznych ukazujacych życie w lesie, z dala od rodziny i przyjaciół. Skoncentrowali się na tym aspekcie "bycia wyklętym". Niebezpieczeństwa, obławy, pościgi, to nieodłączni towarzysze Żołniery Wyklętych. Czy ich działania okazały się słuszne? Odpowiedzi udzielają karty historii oraz prace młodzieży. (AS)

    • Kontakty

      • Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Wincentego Witosa, 58-160 Świebodzice
      • 74 850 87 36
      • Mokrzeszów 111
        58-160 Świebodzice Świebodzice
        Poland
      • 74 850 87 00
      • ePUAP: zsckrmokrzeszow1
  • Galeria zdjęć

      brak danych