• 230 rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja

      30.04.2021

      Zapraszamy do obejrzenia prezentacji przygotowanej przez uczennice z klasy I CT (technikum w zawodzie technik hodowca koni) Konstytucja_3_Maja.pptx

      Trzeba pamiętać, że polska majówka skupia w sobie trzy ważne daty historyczne.

       3 Maja to najważniejsze dla Polaków święto upamiętniające w tym roku 230- rocznicę uchwalenia Konstytucji . Doszło do tego podczas obrad Sejmu Wielkiego, 4-letniego, który obradował w latach 1788-1792 i był próbą ratowania ojczyzny. Głosowanie nad konstytucją odbyło się pod nieobecność posłów z obozu hetmańskiego, którzy byli zwolennikami dotychczasowego porządku „złotej wolności” szlacheckiej. Akt konstytucji przyjęto w atmosferze zamachu stanu, przez aklamację. Do archikatedry św. Jana miał być wniesiony król oraz Kazimierz Nestor Sapieha, marszałek litewski. Wydarzeniu towarzyszyły skandowane przez tłum warszawiaków hasła „wiwat król, wiwat szlachta, wiwat wszystkie stany”!

      Dni poprzedzające nasze narodowe święto to 1 Maja, Międzynarodowy Dzień Pracy, przez lata kojarzony z pochodami i zgromadzeniami, w których udział był obowiązkowy. Geneza święta jest jednak związana z walką o ośmiogodzinny dzień pracy, którą rozpoczęły na ulicach Chicago tysiące pracowników, w tym emigranci z Polski. Pierwsze obchody Święta Pracy odbyły się już w 1890 roku. Były organizowane zarówno przez lokalne związki zawodowe, jak i przez partie polityczne, którym prawa pracownicze były szczególnie bliskie. 

      2 Maja to w tym roku data związana z 17 rocznicą wstąpienia Polski w struktury UE. Ale szczególnie bliskie naszemu sercu jest obchodzone w ten dzień Święto Flagi. Pamiętajmy o nim wszyscy  i… wywieśmy flagę, tym samym śwętując patriotycznie wszystkie majowe daty. (AS)

     • Uczeń klasy 2M4 w finale ogólnopolskiego konkursu matematycznego "Sapere aude"

      28.04.2021

      Oskar Beudo zakwalifikował się do finału ogólnopolskiego konkursu matematycznego "Sapere aude" organizowanego przez ZSCKR w Jabłoniu pod patronatem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Znalazł się w grupie 65 osób uzyskując wysoki wynik 85% (średni wynik mieścił się w przedziale 60%–65%)..

      Należy wspomnieć, że z naszej szkoły oprócz Oskara do wcześniejszego II etapu zakwalifikowali się również: Aleksandra Piłat z klasy 1PTM, Eryk Kobylański  z klasy 2MT, Karolina Łukasik z klasy 2PTC. To dobry wynik biorąc pod uwagę, że w I etapie konkursu brało udziłał aż 357 uczniów z 28 szkół z całej Polski, którzy rozwiązywali rozmaite zagadki logiczne i matematyczne.

      Gratulajemy Oskarowi i życzymy powodzenia podczas zmagań finałowych. (SG)

     • Morawa Strzegom Spring Open

      22.04.2021

      W dniach 15-18.04.2021r. nasi uczniowie technikum w zawodzie technik hodowca koni uczestniczyli w Międzynarodowych Zawodach Jeździeckich WKKW w Morawie Strzegom Spring Open. Mimo obecnej sytuacji epidemiologicznej oraz trudnych warunków pogodowych, intensywnych opadów deszczu ze śniegiem, niskiej temperatury i dużej wilgotności powietrza, uczennice oraz i ich rodzice (!) udowodniły swoją postawą i zaangażowaniem, że pasja do koni i zdobywanie wiedzy na ich temat nie stanowi dla nich żadnych przeszkód. 

      Praca uczennic i zdobywanie przez nie nowych doświadczeń, polegała głównie w części ujeżdżeniowej na asyście sędziowskiej, a w części crossowej na kontroli, monitoringu i pomiarze czasu zawodników na danej przeszkodzie terenowej. Udział młodzieży w asyście podczas zawodów był kolejnym powodem do doskonalenia umiejętności i wiedzy w zawodzie technik hodowca koni.

      Współpraca szkoły z OJ Stragona ułatwia uczniom nabyciem kompetencji zawodowych, społecznych, językowych, a także za każdym razem, daje możliwość spędzenia miłego czasu w gronie rówieśników oraz  profesjonalnych jeźdźców i koni. 

      Kolejne zawody już za dwa tygodnie i wszyscy uczniowie zgłosili chęć udziału w ich obsłudze, co świadczy, że chcą wiedzieć na temat koni jak najwięcej i wiążą przyszłość z tym zawodem. (JH)

     • KRAJOWE DNI POLA 2021

      20.04.2021

      Tegoroczne Krajowe Dni Pola 2021 odbędą się stacjonarnie w dniach 19 i 20 czerwca 2021 w Minikowie pod hasłem: "Europejski Zielony Ład na pol@ch w Polsce”. Będzie to wspólne przedsięwzięcie Kujawsko- Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Minikowie i Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy przy współpracy Centralnego Ośrodka Badania Odmian Roślin Uprawnych oraz Polskiej Izby Nasiennej. Patronat nad imprezą objął Pan Grzegorz Puda - Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Celem wydarzenia jest prezentacja nie tylko odmian roślin uprawnych, ale również systemów ochrony, nawożenia, nawadniania, różnych technologii uprawy, systemów wspomagania decyzji rolników, sposobów wdrażania innowacji w uprawie roślin.

      Osoby, które nie będą mogły przyjechać do Minikowa, będą mogły śledzić wydarzenie online, poprzez relację na żywo dostępną na stronie internetowej Krajowych Dni Pola oraz w mediach społecznościowych.

      Krajowe Dni Pola 2021 gwarantują także możliwość zdobycia cennej wiedzy podczas telekonferencji zaplanowanych od 14 do 17 czerwca 2021 r. W ramach  telekonferencji zaplanowano debaty oraz cykle bloków tematycznych.

      Wszelkich informacji na temat wydarzenia udziela Komisarz Krajowych Dni Pola – pan Dawid Skotnicki, tel. 723-692-565, e-mail: dawid.skotnicki@kpodr.pl   (Ko)

      Więcej na https://dnipola.kpodr.pl/?p=4633                                                                                                              

     • ZSCKR w Mokrzeszowie w TVP3

      08.04.2021

      W piątek 9 kwietnia o godz. 11:15 i o godz. 17.15 (powtórka) w TVP3 zostanie wyemitowany odcinek programu "Szkoła z zawodem" przygotowany przez Telewizję Polską na zlecenie MRiRW. W cyklicznych audycjach nadawanych do 4 czerwca ostatecznie zaprezentuje się 59 szkół, dla których organem prowadzącym jest Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Zapraszamy do oglądania! 

   • Kontakty

    • Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Wincentego Witosa, 58-160 Świebodzice
    • 74 850 87 36
    • Mokrzeszów 111 58-160 Świebodzice Świebodzice Poland
    • 74 850 87 00
    • ePUAP: zsckrmokrzeszow1
  • Galeria zdjęć

    brak danych