• Już są… Już je mamy:)

      28.12.2021

       

      Pragniemy powiadomić, że właśnie dotarły do biblioteki szkolnej - nowości wydawnicze zakupione w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa na lata 2021-2025. Razem 95 pozycji książkowych z różnych dziedzin.

      Teraz trzeba je tylko ostemplować i można wypożyczać !!!

      Zapraszamy ☺ (Ku, MD)

      LISTA NOWOŚCI Lista_zakupionych_ksiazek.pdf

     • Współpraca z firmą Osadkowski S.A.

      28.12.2021

      16 grudnia 2021 roku na terenie Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Wincentego Witosa w Mokrzeszowie miało miejsce  podpisanie umowy o współpracy pomiędzy Naszą Szkołą a firmą Osadkowski S.A. W uroczystości uczestniczyli przedstawiciele firmy: Pan Prezes Wojciech Osadkowski, Pan Michał Tronin i Pani Justyna Hupało-Hanak oraz przedstawiciele szkoły: Pani dyrektor Joanna Miłobóg, Pani wicedyrektor Luiza Kępińska, Pani kierownik praktycznej nauki zawodu Monika Kołakowska. Świadkami tego wydarzenia byli przedstawiciele społeczności uczniowskiej (klasa III M4 - technik agrobiznesu) wraz z nauczycielami kształcenia zawodowego: Panią Elwirą Podhalicz i Panem Krzysztofem Hodelem.

      Celem podpisanego porozumienia jest rozwój kształcenia praktycznego, możliwość odbywania staży zawodowych, wycieczek dydaktycznych do wybranych oddziałów Osadkowski S.A., organizacja webinariów, pokazów polowych oraz przybliżenie kształcenia teoretycznego do rzeczywistych warunków pracy.

      Firma Osadkowski S.A.  z dniem podpisania umowy zostaje firmą partnerską i patronacką Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Wincentego Witosa w Mokrzeszowie. (Ko)

     • Pomoc dla zwierzaków

      28.12.2021

      Jak co roku, tak i tym razem okresie przedświątecznym społeczność internatu zaangażowała się  w akcję wolontariatu. Uczniowie zorganizowali zbiórkę dla bezdomnych zwierząt ze schroniska „AZYL” w Dzierżoniowie.

      Mamy nadzieję, że przekazane smakołyki i inne dary choć trochę umilą zwierzakom czas wyczekiwania na swoich nowych właścicieli. (MS)

     • Umieć się dzielić

      20.12.2021

      Uczniowie klasy 3 PTC pokazali, że dla nich określenie "mieć wielkie serce" nie jest tylko pustym frazesem. Z własnej inicjatywy postanowili zorganizować w naszej szkole akcję zbiórki zabawek, gier, książek, artykułów szkolnych i higienicznych przeznaczonych dla dzieci z domu dziecka w Wałbrzychu. Zrezygnowali także z upominków, które mieli wręczyć sobie nawzajem na klasowym spotkaniu przedświątecznym. Fundusze w ten sposób zebrane przeznaczyli na zakup prezentów dla dzieci, które wraz z wychowawczynią, Panią Natalią Kinast, zawieźli w piątek 17 grudnia 2021r. do wałbrzyskiej placówki. W nagrodę zobaczyli na twarzach dzieci uśmiechy, a te przecież są bezcenne...

      Jesteśmy z Was dumni:) (JM)

     • Cavaliada Poznań 2021

      28.12.2021

      W ramach projektu pt. „Start w przyszłość” współfinansowanego przez UE ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego nasza młodzież z technikum w zawodzie technik hodowca koni  miała możliwość wyjazdu na Międzynarodowe Zawody Jeździeckie Cavaliada Poznań 2021 r. Wyjazd na Cavaliadę odbył  się 16.12.2021 r. , gdzie na terenie Międzynarodowych Targów poznańskich uczniowie mieli możliwość oglądać program zawodów jeździeckich w dyscyplinie skoki przez przeszkody CSI3*, KHalowy Puchar Polski w Powożeniu Zaprzęgami Czterokonnymi oraz CSI3* Venus vs. Mars – konkurs z wyboru przeszkód. Oprócz zawodów konnych zwiedzaliśmy Targi Sprzętu i Akcesoriów Jeździeckich, gdzie uczniowie mogli zapoznać się z nowymi technologiami wykorzystywanymi w hodowli i sporcie jeździeckim oraz zakupić potrzebny sprzęt jeździecki dla swoich koni. 

      Cavaliada, jak zawsze, dostarczyła nam wiele wrażeń i emocji, na której mogliśmy poobserwować obecne umiejętności zawodników, poziom wyszkolenia koni oraz wzajemną współpracę koń-jeździec.

      Z niecierpliwością oczekujemy na kolejne wydarzenie sportowe Cavaliada Sopot styczeń 2022r. (JH)

     • Magia Świąt

      20.12.2021

      Bardzo nastrojowo i przyjemnie było w naszej szkole w piątek 17 grudnia 2021r. W czasie przerw rozbrzmiewały kolędy, szkoła była pięknie, świątecznie udekorowana, odbywały się spotkania klasowe. Czuło się już Magię Świąt;-))

      Tę magię stworzyli również uczniowie poszczególnych klas, którzy własnoręcznie przygotowali stroiki świąteczne na konkurs międzyklasowy połączony z akcją charytatywną. Dodatkowo klasa 1PTM i 3PTC technikum w zawodzie technik żywienia i usług gastronomicznych, przy pomocy Pani Brygidy Kowalczyk i Pani Natalii Kinast upiekły wspaniałe świąteczne pierniki.

      Cały dochód ze sprzedaży stroików i pierników zostanie przekazany dla Olgi i Damiana - uczniów  ZSCKR w Jabłoniu, którzy ulegli poważnemu wypadkowi. 

      Zebraliśmy 320 zł. 

       Wszystkim osobom zaangażowanym w tą piękną akcję serdecznie dziękuję.

      Miło mi poinformować wszystkich, że rozstrzygnięty został konkurs na najpiękniejszy stroik świąteczny.

      Miejsce I zajęła klasa 3 MT

      Miejsce II klasa III P4C

      Miejsce III  klasy 1CT i 2 PTM

      Zwycięzcy otrzymali dyplomy  oraz  dodatkowo 

      I miejsce - 3 dni bez pytania w II semestrze, 

      II miejsce - 2 dni bez pytania w II semestrze,  

      III miejsce - 1 dzień bez pytania w II semestrze.

      Serdecznie gratulujemy! (KC)  

     • Przy wspólnym stole

      20.12.2021

      16 grudnia 2021 r. w internacie naszej szkoły odbyła się uroczysta kolacja. Przy pięknie nakrytych świątecznych stołach spotkali się uczniowie, wychowawcy i panie dyrektor.

      Zgodnie z tradycjami były życzenia i piękne prezenty. Szczególnie cieszyły te z listu do św. Mikołaja. Do późnych godzin wieczornych z uśmiechami na twarzach biesiadowaliśmy zajadając pyszne potrawy wigilijne. Czuć było atmosferę tego magicznego dnia.

      Wesołych Świąt życzy cała społeczność interntu! (MS)

     • Warto brać udział w konkursach:)

      16.12.2021

      15 grudnia 2021 roku nasi uczniowie biorący udział w październikowym Teście Wiedzy o Rolnictwie Ekologicznym otrzymali dyplomy i nagrody za udział w konkursie. Nagrodami rzeczowymi dla uczestników konkursu były powerbanki. Opiekun uczniów otrzymał pendrive.

      W teście wzięło udział 8 uczniów naszej szkoły. Uczniowie przygotowywali się do testu bazując na materiałach  dotyczących rolnictwa ekologicznego i żywności ekologicznej.

      Celem konkursu było:

      • zwiększenie poziomu wiedzy uczniów szkół sektora rolno-spożywczego na temat rolnictwa ekologicznego oraz żywności ekologicznej,

      • zainteresowanie młodzieży rolnictwem ekologicznym i kierunkami jego rozwoju,

      • popularyzacja żywności jakości ekologicznej oraz problematyki ekologii w aspekcie ekologicznego systemu gospodarowania,

      • kształtowanie świadomości na temat pozytywnego oddziaływania rolnictwa ekologicznego na środowisko,

      • kształtowanie właściwych postaw młodzieży wobec środowiska przyrodniczego

      Udział w konkursie był dla uczniów nie tylko szansą do pogłębienie i rozszerzenia wiedzy niezbędnej do przygotowania i wdrożenia we własnych gospodarstwa strategii „zielonego ładu”, ale również  stał się okazją do zdobycia cennych nagród, które tuż przed świętami cieszyły najbardziej☺

      Uczniowie, którzy zajęli I,II,III miejsce oraz dwa wyróżnienie za IV i V miejsce otrzymali nagrody pieniężne:

      I miejsce Maciej Greń klasa II PTM – 1.620 zł

      II miejsce Oskar Bełdo klasa III M4 – 1.260 zł 

       III miejsce Bartosz Międzybrocki II PTM – 900 zł

      Wyróżnienia: Piotr Wilczak klasa III M4 i Vanessa Świstuń I CT po 450 zł.

      Organizatorem Testu było Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie Odział w Radomiu we współpracy z Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Krajowym Centrum Edukacji Rolniczej. (EP)  

     • Święta tuż, tuż...

      14.12.2021

      Magia zbliżających się Świat, to nie tylko oczekiwanie, to także miło spędzony czas na przykład z dobrą książką….

      Na długie grudniowe wieczory biblioteka szkolna z przyjemnością poleca wiele ciekawych pozycji o tematyce świątecznej i nie tylk:) (Ku)

     • 40 rocznica wprowadzenia stanu wojennego

      14.12.2021

      Pamiętając o datach ważnych dla każdego Polaka w 40 rocznicę wprowadzenia stanu wojennego na lekcjach historii Pani Agnieszka Stalmach przeprowadziła warszty poświęcone temu wydarzeniu. Uczniowie podzieleni na grupy dokonali opisu stanu wojennego według relacji swoich dziadków pt. "W pracy i na ulicy", wyjaśnili pojęcia: internowanie, kopalnia "Wujek", pacyfiakcja wykoali infogram Wojciecha Jaruzelskiego, wykonali infogram stanu wojennego. 

      Zajęcia stały się okazją do ciekawych rozmów i refleksji nad istotą wolności i suweronności, a także pozwoliły młodemu pokoleniu zetknąć się z relacjami bezpośrednich świadków, którzy pamiętają smutny klimat tamtych czasów. (AS)

     • Porządki nie tylko przedświąteczne:)

      10.12.2021

      Uczniowie klas techniku w zawodzie technik agrobiznesu wraz z Panem Hodelem postanowili zrobić gruntowne porządki w pracowni mechanizacji rolnictwa. Do działania zmotywował ich nie tylko przdświąteczny klimat, ale i fakt, że pracownia wkrótce wzbogaci się o nowe narządzia, a także maszyny i urządzenia rolnicze, z czego wszyscy bardzo się cieszą :) (KH)

     • Święto Chleba

      10.12.2021

      "Powinno się być dobrym jak chleb.

      Powinno się być jak chleb,

      Który dla wszystkich leży na stole,

      Z którego każdy może kęs dla siebie ukroić

      I nakarmić się, jeśli jest głodny" (A.Chmielowski)

      Okrągły, podłużny, razowy, pszenny, na zakwasie, na drożdżach, rumiany i pachnący - taki jest właśnie chleb.Może on kryć w sobie mnóstwo różnych dodatków: suszone pomidory, bazylię, szczypiorek, czosnek cebulę, sery, ziarna. Chleb niejedną ma formę i doczekał się nawet swojego święta. 

      W ramach promocji kierunku żywieniowego uczniowie klas 1-3 technikum w zawodzie Technik Żywienia i Usług Gastronomicznych 30 listopada 2021 sprawili, że w naszej szkole obchodził swoje święto król stołu - chleb.Cała społeczność szkolna mogła spróbować 10 rodzajów chleba samodzielnie sporządzonego przez uczniów w szkolnej pracowni. Zapach świeżo upieczonego chleba unosił się długo na szkolnych korytarzach, a do degustacji ustawiały się kolejki. Przedsięwzięcie cieszyło się olbrzymim zainteresowaniem wśród uczniów
      i nauczycieli. (K_)

     • Mikołajki w internacie

      07.12.2021

      W Dzień Świętego Mikołaja mieszkańcy internatu rozpoczęli przygotowania do Świąt Bożego Narodzenia. Jednym  z tych przygotowań było wspólne ubieranie choinki przy dźwiękach świątecznych utworów. Choinka kojarzy się z prezentami, a kto nie lubi ich dostawać? Wszyscy to lubimy, a wychowankowie internatu na pewno. I w tym roku Mikołaj o nich nie zapomniał. Z racji tego, że byli wyjątkowo grzeczni i przestrzegali Regulaminu Internatu :), wszyscy dostali od Świętego słodkie upominki. Mikołaj przybył do internatu na kolację. To wyjątkowe spotkanie przebiegło w wesołej i przyjaznej atmosferze, która z pewnością zapadnie wszystkim  głęboko w pamięci i sercach, nie tylko ze względu na słodkości.

      Mikołajkowe spotkanie zakończyło się wykonaniem pamiątkowych zdjęć. (EP, MS)

     • Pokaz sprzętu Makita

      03.12.2021

      W środę 1 grudnia 2021r. odwiedził nas przedstawiciel firmy Makita, który zaprezentował uczniom możliwości sprzętu potrzebnego nie tylko rolnikom. W pokazie uczestniczyły wszystkie klasy technikum w zawodzie technik agrobiznesu. Podczas pierwszej części spotkania poznaliśmy historię firmy, która rozpoczynała swoją działalność od stworzenia i wprowadzenia do sprzedaży strugu elektronicznego w 1958r. Następnie pan Piotr opowiedział nam o konstrukcji silników w elektronarzędziach w urządzeniach marki Makita. Po instruktażu młodzież miała okazję poznać możliwości sprzętu od strony praktycznej. Największym zainteresowaniem cieszył się samobieżny wózek transportowy z misą. Poruszanie się pojazdu umożliwiała technologia XPT (18v). Uwagę także zwróciła wkrętarka udarowa, której budowa wykorzystuje technologię XGT (40v) ukierunkowaną na zastąpienie urządzeń napędzanych silnikiem spalinowym, od którego firma odchodzi. 

      Były również pytania dla uczniów, które pozwalały im wygrać nagrody. Uczniowie mieli możliwość także wypróbowania niektórych spośród zaprezentowanych urządzeń. 

      Już teraz planowane jest kolejne spotkanie praktyczne. Wtedy uczniowie będą mogli wypróbować sprzęt w warunkach, do których są on przystosowany. (KH)

     • Pszenica na szkolnym poletku

      02.12.2021

      W ostatnim czasie na naszych szkolnych poletkach zasialiśmy pszenicę ozimą RGT 𝗗𝗘𝗣𝗢𝗧, która w ramach rozpoczynającej się współpracy otrzymaliśmy od firmy OSADKOWSKI.

      Dlaczego postawiliśmy na tę odmianę?

      - odmiana w typie „pojedynczego kłosa”, tworzy mniej źdźbeł kłosonośnych, ale za to lepiej wykształconych,
      rzadszy łan efektywniej wykorzystuje dostępne zasoby wody, stąd bardzo wysoki potencjał plonu nawet w suszy,
      tworzy grube, wyrównane ziarno o wysokiej i stabilnej jakości

      - dobra ogólna zdrowotność oraz możliwość uprawy na wszystkich stanowiskach oraz przedplonach, w tym tych trudniejszych,

      - średniowysokie rośliny o dużej odporności na wyleganie,

      elastyczność terminu siewu.

      Dodatkowym atutem tej odmiany było wysokie plonowanie jakie osiągała w tym roku, jej plony oscylowały od 76,8 dt/ha do 111 dt/ha w zależności od lokalizacji doświadczeń.

      16 grudnia 2021r. ZSCKR w Mokrzeszowie podpisze oficjalną umowę o współpracy z firmą Osadkowki S.A., o czym będziemy informować w kolejnym poście. (KH,HH)

   • Kontakty

    • Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Wincentego Witosa, 58-160 Świebodzice
    • 74 850 87 36
    • Mokrzeszów 111 58-160 Świebodzice Świebodzice Poland
    • 74 850 87 00
    • ePUAP: zsckrmokrzeszow1
  • Galeria zdjęć

    brak danych