• Jak wygląda praca w branży rolniczej?

      21.04.2022

      20 kwietnia 2022 r. w naszej szkole odbyło się kolejne spotkanie przedstawicieli firmy OSADKOWSKI SA z uczniami i absolwentami kierunku technik agrobiznesu. Przedstawiciele Osadkowski S.A. w osobach: Pani Joanna Okrągły - specjalista do spraw HR i Pan Michał Tronina- menadżer do spraw organizacji sprzedaży zapoznali uczestników spotkania z organizacją firmy i jej działami. Omówili również drogę kariery zawodowej, jaką oferuje firma oraz etapy procesu rekrutacyjnego. Spotkanie było bardzo interesujące dla uczniów, szczególnie dla tegorocznych absolwentów - wkraczających za moment na rynek pracy. Indywidualne rozmowy były potwierdzeniem słuszności organizacji takich spotkań w ramach doradztwa zawodowego prowadzonego w szkole.(Ko)

     • # Łączy nas pamięć

      20.04.2022

      19 kwietnia odbyły się uroczystości związane z 79 rocznicą powstania w warszawskim getcie. Upamiętnienie bohaterów miało miejsce w plenerze oraz w sieci. Symbolem wydarzeń stały się żółte żonkile, które co roku składał swoim poległym kolegom jeden z przywódców powstania, Marek Edelman. W tym roku motywem przewodnim była miłość. Na lekcji zdalnej według scenariusza opracowanego przez Muzeum Polin można było dowiedzieć się więcej m.in. o miłości w getcie między Ireną Sendler a Adamem Celnikierem. (AS)

     • "Bądź dobry jak chleb" - Dzień Otwartych Drzwi

      13.04.2022

      We wtorek 12 kwietnia 2022r. gościliśmy uczniów szkół podstawowych wraz z nauczycielami, a także sporą grupę rodziców. Motywem przewodnim tegorocznego Dnia Otwartych Drzwi „Od pola do stołu” był chleb. Uczniowie brali udział w warsztatach tematycznych według następujących bloków: żywienie, agrobiznes, hodowla koni, architektura krajobrazu, mechanizacja. Niewątpliwie ciekawostką był pokazy dronów ("Kids Tech" Krzysztof Kaszuba), które służą nowoczesnemu rolnictwu jako sprawne narzędzie do kontroli upraw, szkód.

      Program imprezy obejmował:

      1. Wykład na temat „Jaki chleb jest dobry?” wygłoszony przez panią Małgorzatę Heredę zakończony konkursem z nagrodami ufundowanymi przez firmę Osadkowski SA.

      2. Warsztaty tematyczne związane z kierunkami ksztacenia ZSCKR w Mokrzeszowie.

      3. Degustację rozmaitych chlebów upieczonych przez naszych uczniów.

      Kiedy uczniowie brali udział w warsztatach i zwiedzaniu szkoły, opiekunowie mogli zapoznać się z możliwościami, jakie dają projekty międzynarodowe zarówno uczniom, jak i nauczycielom. Swoją wiedzą i doświadczeniem w dziedzinie składania wniosków Erasmus+ podzieliła się Pani Elwira Podhalicz - szkolny koordynator

      Na wysokości zadania stanęła ekipa uczniów naszej szkoły: Karolina Łukasik, Julia Kłodowska, Kinga Grabska, Weronika Czernik, Klaudia Ostrowska, Liliana Herba, Patrycja Bieruta, Ola Piłat, Mateusz Mach i Oskar Bełdo, którzy byli opiekunami grup młodszych kolegów z podstawówek. Towarzyszyli im w spacerze po szkole, zdradzali również różne sekrety z życia w ucznia Mokrzeszowie. 

      Słowa uznania należą się wszystkim nauczycielom i pracownikom szkoły za zaangażowanie, wkład pracy i stworzenie miłej atmosfery. (EM, MP)

     • Projekt ,,Start w Przyszłość”- szkolenia dla gastronomii

      14.04.2022

      Za nami już kolejny cykl tygodniowych szkoleń w branży gastronomicznej. Uczniowie Technikum w zawodzie: technik żywienia i usług gastronomicznych mieli okazję odbyć warsztaty w zakresie: barista, barman, kelner i sommelier. W tygodniu od 5 do 9 kwietnia 2022r. młodzież poznawała tajniki w/w zawodów. Szkolenie prowadził Pan Łukasz Ziarko – przedstawiciel Olsztyńskiej Szkoły Baristów Coffee4fun.

      Nabyte wiadomości i umiejętności na pewno wzbogaciły warsztat pracy naszych uczniów, a tym samym przyczyniły się do podniesienia ich wartości zawodowej na rynku pracy. Szkolenia przebiegały w bardzo miłej atmosferze, z dużym zaangażowaniem uczestników i ciekawą, barwną prezentacją efektów pracy. (Ko)

     • Szkolny etap konkursu "Sapere aude"

      12.04.2022

      7 kwietnia 2022r. odbył się I etap konkursu matematyczne “Sapere aude”. Konkurs składa się z 2 etapów: kwalifikacyjnego i finałowego. I etap konkursu został przeprowadzony w formie elektronicznej za pośrednictwem przeglądarki internetowej.

      CELE KONKURSU

      • Rozwijanie zainteresowań i uzdolnień matematycznych uczniów
      • Wskazywanie praktycznych zastosowań matematyki w życiu codziennym.
      • Wdrażanie uczniów do samodzielnej pracy nad pogłębianiem i rozszerzaniem wiadomości zdobytych na lekcjach.
      • Doskonalenie umiejętności logicznego i twórczego myślenia.
      • Umożliwienie uczniom i nauczycielom osiągnięcia satysfakcji z własnej pracy

      Zadania były łamigłówkami matematyczno – logicznymi. Jednym z rozwiązywanych problemów było wydostanie się ślimaka ze studni, który w ciągu dnia wspina się na wysokość 3 m, zaś w ciągu nocy ześlizguje się na 1 metr. (SG)

     • Wielkanoc tuż, tuż...

      11.04.2022

      Mieszkańcy internatu rozpoczęli przygotowania do Świąt Wielkanocnych. 

      Oprócz porządków w pokojach i pomieszczeniach wspólnych, wychowankowie postanowili poczuć zapach świątecznych wypieków. W nowo wyposażonej kuchni dziewczyny upiekły babeczki wielkanocne według receptury Babci Tereski :), a panowie w rytmie ulubionej muzyki i pogawędek o tradycjach Wielkiej Nocy dekorowali upieczone muffinki. W dekoracjach nie zabrakło kurczaczków, lukru i zielonych gałązek - symbolu nadziei i wieczności.

      Jak to w święta bywa i tym razem nie zabrakło prezentów. Zajączek Wielkanocny przyniósł wychowankom niespodziankę w postaci pachnącego jeszcze nowością klubiku - kolejnego miejsce do relaksu obok sali gier, pokoju telewizyjnego i ukochanej przez wszystkich strefy wyooczynku.

      Po warsztatach cukierniczych rozpoczęły się  zmagania sprawnościowe. Radości i emocji było wiele. Jedni rozegrali partyjkę w darts’a, inni w cymbergaja, a jeszcze inni przyglądali się rozgrywkom na wygodnych pufach i wiszących kokonach.

      Nie zabrakło też rozgrywki w kultowe szachy, a wychowawca Pan Marcin stoczył pojedynek z Basią w Jengę. Wygrał oczysiście lepszy/-a ;)

      Mieszkańcy i wychowawcy internatu składają całej społeczności szkolnej oraz gościom odwiedzającym szkolną stronę życzenia wielu radosnych chwil na Święta Wielkanocne, smacznego jajka oraz mokrego Dyngusa . (EP, MS)

     • Bonjour Francjo!

      11.04.2022

      W dniach 7-10 kwietnia 2022 r. Pani Karolina Czaplińska i Pan Krzysztof Hodel odbyli wizytę przygotowawczą, której celem było sprawdzenie potencjalnego miejsca - ośrodka we Francji, gdzie uczniowie technikum w zawodzie technik agrobiznesu mogliby realizować praktyki w ramach posiadanej przez naszą szkołę akredytacji Erasmus+.

      Ostatnio uczniowskie praktyki zawodowe odbywały się w Danii, Niemczech i Hiszpani.

      Już w marcu 2020 roku Pani Karolina Czaplińska wzięła udział w programie School Dating. W spotkaniu koordynowanym przez MRiRW uczestniczyło siedemnaście francuskichch szkół, spośród których na nasze zaproszenie do współpracy odpowiedziała Lycee Agricole HECTOR SERRES w południowo-zachodniej Francji usytuowana 80 km na południe od Bordeaux.

      Podczas wizyty przygotowczej nasi nauczyciele obejrzeli bazę szkoły, zaplecze socjalne, sprawdzili miejsca, w których mogą się odbywać praktyki, omówili program kulturowy i program merytoryczny oraz poznali nauczycieli i dyrektorów z 3 szkół rolniczych w okolicy Oeyreluy. 

      Nasi francuscy partnerzy również są zainteresowani współpracą i wymianą uczniów. Planują przyjechać do nas na podobna wizytę przygotowawczą już we wrześniu.

      Mamy nadzieję, że ostatnie spotkanie zaowocuje w przyszłości wartościowymi praktykami dla uczniów technikum w zawodzie technik agrobiznesu, a być może i nauczyciele w ramach swojego doskonalenia zawodowego także nie oprą się urokom południowej Francji (KC)

     • Finał Szkolnej Ligi Piłki Nożnej

      10.04.2022

      6 kwietnia 2022r. odbył się finał Ligi Piłki Nożnej o Puchar Dyrektora Zespołu Centrum Kształcenia Rolniczego w Mokrzeszowie. Turniej stał na bardzo wysokim poziomie, czego przykładem jest finał, w którym spotkała się klasa 3M4 z klasą 2PTM. Po regulaminowym czasie gry mecz musiała rozstrzygnąć złota bramka. 

      A tak przedstawiają się wyniki zawodów:

      1. miejsce 2PTM

      2. miejsce 3M4

      3. miejsce 3MT

      4. miejsce 1PTM

      5. miejsce 4PTM

      6. miejsce "Drużyna mieszana" 

      Najlepszym bramkarzem zawodów został Jakub Brudniak z klasy 3MT, ajlepszym strzelcem Alan Kołosowski z klasy 3M4, natomiast najbardziej wartościowym zawodnikiem (MVP) uczeń klasy 1PTM Adam Lubczyński.

      Puchary i nagrody ufundowała Rada Rodziców.

      Wszystkim uczestnikom turnieju gratulujemy wzorowej sportowej postawy. (MW, PC)

       

     • Najpierw książka, potem film :)

      06.04.2022

      Marzec był miesiącem Oskarów. Akademia Filmowa przyznała nagrody najlepszym produkcjom filmowym. Zwycięzcą została „Coda” w reżyserii Siana Hedera. 

      Wiele filmów opartych jest na powieściach, które stały się inspiracją do nakręcenia filmu. W naszej bibliotece też można znaleźć nie jedną książkę, na podstawie, której powstał film. Miłośnicy fikmu i literatury na regałach znajdą taki pozycje, jak: "Diuna”, „Gra o tron”, „Szkoła dla elity”, „Dawno temu w Hollywood”, „Filary Ziemi”, „Wiedźmin”, „After”, „Ciemno prawie noc” i inne.  

      Zapraszamy:) 

      (Ku. MD)

     • Półfinały Olimpiady „Polska wieś w Europie”

      06.04.2022

       W dniach 31.03. – 01.04.2022 roku uczniowie z klasy III M4 Oskar Bełdo, Serafin Lesiak i Piotr Wilczak pod opieką Pani Elwira Podhalicz wzięli udział w półfinale olimpiady ,,Polska wieś w Europie”. Olimpiada odbyła się w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Bobowicku. Organizatorem Olimpiady była Komisja Europejska - przedstawicielstwo w Polsce oraz Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

      W pierwszym dniu olimpiady uczestnicy brali udział w warsztatach COFE ("Konferencja w sprawie przyszłości Europy"), na których wspólnie z ekspertami rozpatrywali tematy dotyczące edukacji, kultury, młodzieży i sportu na poziomie europejskim. Spotkanie z przedstawicielami Komisji Europejskiej i Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, było okazją do rozmów na temat rolnictwa, co zaowocowało wieloma planów na przyszłość. 

      Obok nauki i zmagań olimpijskich nie zabrakło również atrakcji dla uczestników półfinału olimpiady przygotowanych przez organizatorów. Uczniowie mieli niepowtarzalną okazję zwiedzić podziemia Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego (MRU), który są cennym zabytkiem sztuki fortyfikacyjnej XX wieku i atrakcyjnym obiektem turystycznym regionu lubuskiego jako największe w Europie pozostałości fortyfikacji.

      Wieczorem  wspólnie z uczestnikami olimpiady, przedstawicielami Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Komisji Europejskiej uczestniczyliśmy w uroczystej kolacji w Willi Starosty.

      W drugi dzień półfinałów uczniowie rywalizowali na poziomie regionalnym drużynowo z uczniami z 10 szkół resortowych. Niestety nie udało się awansować do finału, ale drużyna wykazała się bardzo dużą wiedzą z zakresu rolnictwa w UE i programów unijnych. Głównym celem Olimpiady była promocja wiedzy o nowoczesnym rolnictwie w Unii Europejskiej i rozpowszechnianie wiedzy na temat polityki unijnej dotyczącej rolnictwa i programów unijnych skierowanych do rolników.  

      Czekając na wyniki półfinału mieliśmy okazję do zwiedzania szkoły gospodarzy, obejrzeliśmy pokaz weterynaryjny i jeździecki w wykonaniu uczniów ZSCKR w Bobowicku.

      Wróciliśmy do szkoły co prawda bez awansu, ale za to z nową wiedzą, doświadczeniem i nowymi przyjaźniami. (EP)

     • Kolejna odsłona współpracy z WTZ

      06.04.2022

      Miło nam oznajmić, ze nasza biblioteka zyskała nowych czytelników. W tym miesiącu uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej porwadzonych przez PSONI/koło Świdnica oficjalnie zostali włączeni do grona czytelników biblioteki szkolnej ZSCKR im. W. Witosa w Mokrzeszowie. Poznali historię naszej biblioteki oraz uzyskali informację na temat jej obecnego księgozbioru. Zapoznali się z regulaminem. Przy wsparciu opiekuna - pani Doroty Wójcikiewicz - wypożyczyli pierwsze książki i miło spędzili czas. (Ku, MD)

     • Co nowego na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu?

      04.04.2022

      31 marca 2022 r. odbyło się w naszej szkole spotkanie przedstawicieli Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu: Pani mgr inż. Weroniki Ptak (doktorantki 3-roku Szkoły Doktorskiej) oraz Pana dr hab. inż. Jarosława Czarneckiego z uczniami klas III i IV Technikum w zawodzie: technik agrobiznesu.

      Na początku Nasi Goście przedstawili rys historyczny UPWr oraz najważniejsze informacje dotyczące  funkcjonowania Uczelni na rynku edukacyjnym. Dowiedzieliśmy się m.in., że Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu w roku 2021 zajął I Miejsce w Rankingu PERSPEKTYW wśród Uniwersytetów Przyrodniczych, a 23 miejsce wśród wszystkich Uczelni Wyższych w kraju, zatrudnia 1600 pracowników (w tym 700 osób to kadra naukowa, a 280 osób to pracownicy samodzielni). Nauka prowadzona jest na 5 wydziałach.

      Nasi goście reprezentowali Wydział Przyrodniczo – Technologiczny, największy wydział na Uczelni, oferujący 11 kierunków studiów oraz 11 specjalności. Nowością Instytutu Inżynierii Rolniczej jest nowy kierunek: AGROINŻYNIERIA. Łączy on wiedzę w zakresie rolnictwa, gleboznawstwa, projektowania i konstruowania obiektów oraz urządzeń technicznych stosowanych w rolnictwie. W czasie prezentacji uczniowie mieli możliwość zapoznania się z działaniem nowoczesnego urządzenia - skanera umożliwiającego tworzenie modelu 3D obserwowanego obiektu oraz jego analizę. Uczniowie chętnie zadawali pytania, które były potwierdzeniem dużego zainteresowania Uczelnią. (Ko)

   • Kontakty

    • Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Wincentego Witosa, 58-160 Świebodzice
    • 74 850 87 36
    • Mokrzeszów 111 58-160 Świebodzice Świebodzice Poland
    • 74 850 87 00
    • ePUAP: zsckrmokrzeszow1
  • Galeria zdjęć

    brak danych