Aleksandra Piłat i Julia Dusza reprezentowały naszą szkołę w powiatowym konkursie ‚,Dbam o zdrowie - HIV AIDS”. Organizatorem konkursu był Oddział Rejonowy PCK w Świdnicy. Opiekę merytoryczną nad uczennicami sprawował Pan Marcin Wójciak. Nasza drużyna zajęła 6 miejsce wśród wszystkich szkół średnich powiatu świdnickiego. Gratulujemy występu i w przyszłym roku liczymy na podium. (MW)
Kwalifikacje absolwenta a potrzeby pracodawców w zakresie umiejętności i kompetencji na rynku pracy
01.12.202230 listopada odbyła się uroczysta konferencja podsumowująca realizację projektu programu Erasmus+ w ramach sektora Kształcenie i szkolenie zawodowe, akcja 1 Mobilność edukacyjna – Wyjazdy uczniów i kadry edukacyjnej. Projekt współfinansowany był przez Unię Europejską, a budżet projektu wyniósł 68.009,00 Euro. Celem głównym projektu było podniesienie umiejętności, kwalifikacji i kompetencji zawodowych nauczycieli przedmiotów zawodowych oraz zdobycie doświadczenia zawodowego uczniów i przygotowanie ich do realiów współczesnego rynku pracy. W projekcie wzięło udział 37 uczniów odbywających praktyki zagraniczne w Turcji, Danii i Rumunii oraz 4 nauczycieli kształcenia zawodowego realizujących szkolenie branżowe w stadninie Vilhelmsborg w Danii i Hotelu Titanic Mardan Palace w Antaly. Dzięki udziałowi w projekcie zarówno nauczyciele, jak i uczniowie zdobyli praktyczne umiejętności i doświadczenie zawodowe, rozwinęli kompetencje językowe, kulturowe, personalne oraz społeczne potwierdzone odpowiednimi certyfikatami Europass,
Na spotkanie zostało zaproszonych wielu gości z zaprzyjaźnionych instytucji, z którymi szkoła na codzień współpracuje. Konferencję otworzyła Pani Dyrektor Joanna Miłobóg witając gości, nauczycieli oraz uczniów. Pani Monika Kołakowska kierownik praktycznej nauki zawodu zaprezentowała podstawowe cele zintegrowanej strategii umiejętności 2030, natomiast koordynator projektu Elwira Podhalicz omówiła poszczególne etapy realizacji projektu Erasmus +. Uczestnicy praktyk zaprezentowali miejsca odbywania praktyk oraz omówili korzyści z udziału w projekcie prezentując rezultaty projektu, a przede wszystkim zdobyte umiejętności i rozwinięte kompetencje. Uczestnicy projektu podczas swoich wystąpień potwierdzili, że udział w projekcie przyczynił się nie tylko do zdobycia nowych umiejętności i kompetencji, ale był również dla nich ciekawym i ważnym doświadczeniem zarówno życiowym, jak i zawodowym.
Bardzo ważnym punktem konferencji był panel dyskusyjny z udziałem nauczycieli przedmiotów zawodowych, uczniów oraz zaproszonych gości - przedstawicieli firm i instytucji z branży rolniczej, gastronomicznej i hodowli koni w celu określenia zapotrzebowania na umiejętności i kompetencje niezbędne na rynku pracy oraz współpracy szkoły z pracodawcami.
Uczestnicy konferencji w podsumowaniu byli zgodni, że nabyte przez uczniów w trakcie kształcenia praktycznego umiejętności i kompetencje w połączeniu z wiedzą w przyszłości zaowocują nie tylko lepszymi wynikami w nauce, ale będą znaczące podczas poszukiwania ciekawej i atrakcyjnej pracy.
Na zakończenie Pani Dyrektor podziękowała wszystkim uczestnikom za udział w konferencji, a koordynator projektu zapowiedziała, że od stycznia 2023 roku rozpocznie się rekrutacja do nowego projektu w ramach otrzymanej akredytacji, do udziału której już teraz serdecznie zaprasza. Spotkanie zakończyły rozmowy, wspomnienia oraz oglądanie rezultatów, wystaw i galerii zdjęć z projektu. (EP)
7
Wizyta w Maciejowym Sadzie
01.12.202229 listopada 2022r. uczniowie klasy 4MT (technik agrobiznesu) wzięli udział w sadowniczych warsztatach „Jesienna pielęgnacja drzew owocowych”. Organizatorem był Dolnośląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego z siedzibą we Wrocławiu. Uczestnicy dowiedzieli się jakie zabiegi pielęgnacyjne wykonuje się jesienią, żeby przygotować sad do zimy. Poznali procesy przetwórstwa owoców zebranych w sadzie: tłoczenia soków, tworzenia octów, suszenia owoców. Sok jabłkowy z "Maciejowego Sadu" jest produktem wpisanym na listę Produktów Tradycyjnych prowadzoną przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Sok jest tłoczony na zimno, pasteryzowany, naturalnie mętny, bez dodatku wody i cukru, bez konserwantów. (WK)
Adwentowe drzewko dobroci
01.12.2022W tym roku po raz pierwszy w parafii pw. Św. Jadwigii w Mokrzeszowie z inicjatywy ks. Marcina Zawady jest organizowana akcja charytatywna pod nazwą "Adwentowe drzewko dobroci". Nasi uczniowie aktywnie właczyli się w jej przygotowanie i oprawę.
Więcej na https://parafia.mokrzeszow.info/adwentowe-drzewko-dobroci-2/
Archiwum Aktualności