• "Znani nieznani Polacy" - wyjątkowa wystawa w ZSCKR w Mokrzeszowie

            05.09.2024

            Najbardziej rozpoznawalni Polacy na świecie to papież Jan Paweł II oraz współzałożyciel i pierwszy przewodniczący NSZZ „Solidarność”, laureat Pokojowej Nagrody Nobla w 1983 roku Lech Wałęsa, a także najwybitniejsza uczona świata Maria Skłodowska-Curie. Jednak na kartach naszej bogatej historii zapisało się złotymi zgłoskami wielu innych wybitnych, choć z różnych powodów zapomnianych w ojczyźnie rodaków. Żyli oni i pracowali na chwałę ludzkości w dalekich, obcych krajach, najczęściej z powodu zesłania lub przymusowej popowstaniowej lub powojennej emigracji. Część z nich, mimo niewątpliwych zasług dla świata, znana jest w naszym kraju tylko nielicznym zainteresowanym.

            Wystawa Znani nieznani Polacy wchodzi w skład cyklu przedsięwzięć zatytułowanych Polacy światu, realizowanych przez Departament Współpracy z Polonią i Polakami za Granicą  Ministerstwo Spraw Zagranicznych we współpracy z Archiwum Polskiej Akademii Nauk (poprzednie przedsięwzięcia z tego cyklu to kalendarze pt. Polacy na Syberii, Polacyw Ameryce, Polacy w krajach Azji i Pacyfiku). Składa się z 23 różnokolorowych plansz, na których są zaprezentowane dokonania 44 wybitnych Polaków, sławnych, docenianychi podziwianych na świecie, a zupełnie nieznanych lub prawie zapomnianych w Polsce. Są to m.in. Bronisław Malinowski, Antoni Patek, Ludwik Hirszfeld. (JM)

            ZAPRASZAMY DO OGLĄDANIA WYSTAWY W DNI PRACY SZKOŁY OD GODZ. 8.00 do 18.00.

          • Uroczystość rozpoczęcia roku szkolnego 2024/25

            02.09.2024

            W poniedziałek 2 września 2024r. rozpoczął się nowy rok szkolny. Uroczystość miała szczególny przebieg ze względu na fakt, że swoję dyrektorską kadencję rozpoczął Pan Krzysztof Hodel, któremu do 31 sierpnia 2029r. Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi powierzył funkcję dyrektora ZSCKR w Mokrzeszowie. Na początku apelu Pani Joanna Miłobóg jako ustępujący dyrektor przekazała Panu Hodelowi klucz do szkoły oraz tradycyjny ręczny dzwonek. Samorząd Uczniowski również przygotował dla Pana Hodela niespodziankę w postaci przedmitów - atrybutów, które mogą być pomocne w zarządzaniu szkołą:) Następnie Pan Hodel wygłosił przemówienie inauguracyjne. Zaakcentował, że priorytetami będą dla niego kwesie bezpieczeństwa oraz rozwój, kominikacja i współpraca pomiędzy wszystkimi podmiotami szkoły. Zapewnił, że będzie dążył do podniesienia poziomu kształcenia i wzmocnienia wizerunku placówki, zwłaszcza w środowiskach rolniczych. Szczególnie ciepło przywitał nowych nauczyci oraz uczniów klas I. Na koniec życzył wszystkim zgromadzonym sukcesów w nowym roku szkolnym.

            Podczas akademii nie zabrakło także nawiązań historycznych w związku z 85 rocznicą wybuchu II Wojny Światowej. Cała społeczność szkolna minutą ciszy uczciła pamięć bohaterów i poległych podczas zamagań wojennych. Podtrzymując tradycję szkoły odśpiewano hymn szkoły w obecności sztandaru. 

            Głos zabrała także Pani Wicedyrektor Elwira Podhalicz przekazują uczniom istotne informacje organizacyjne. Następnie uczniowie wraz z wychowawcami udali się do klas, aby już w miejszych gronach omówić szczególy związane z nowym rokiem szkolnym. (JM) 

          • Nauczyciele dzielą się wiedzą

            03.09.2024

            Podczas spotkania Rady Pedagicznej 29 sierpnia 2024r. nauczyciele - uczestnicy szkoleń zapisanych w projekcie nr 2023-1-PL01-SCH-000136546 (budżet projektu: 10.921 EUR) współfinansowanym przez Unię Europejską w ramach akredytacji Erasmus+ podzielili się swoją wiedzą i wrażeniami z resztą grona. 

            Celem głównym projektu jest podniesienie, wzmocnienie i rozwój umiejętności i kompetencji nauczycieli w zakresie: znajomości i posługiwania się językiem obcym, wykorzystywania nowoczesnych metod e-lerningu i pracy w trybie zdalnym; doskonalenia kompetencji cyfrowych i nowoczesnych metod nauczania sprzyjających rozwojowi kompetencji kluczowych u uczniów.

            W ramach projektu zrealizowane zostały trzy mobilności. 

            Agata Wójcik, Dorora Kuczut i Justyna Hupało - Hanak wzięły udział w szkoleniu z zakresu doskonalenia umiejętności posługiwania się językiem angielskim. Szkolenie zrealizowały w jednej z najlepszych szkół językowych na Malcie „EC Malta English School”, do której na stałe uczęszcza ok. 800 uczniów z całego świata. Uczestniczki mobilności podkreśliły, że opórcz doskonalenia umiejętości językowych związanych z posługiwaniem się językiem angielskim nawiązały kontakty z nauczycielami z innych państw, co sprzyjało wymianie doświadczeń także w zakresie dydaktyki i metodyki.

            Monika Kołakowska, Piotr Cichoński i Lesław Podhalicz w ramach job shadowingu poznali włoski system kształcenia, obserwowali lekcje pod kątem wykorzystywaia narzędzi cyfrowych i ich włączania w proces nauczania. Mieli okazję jak w Liceo Statale Alessandro Serpieri" pomaga się uczniom o specjanych potrzebach edukacyjnych i współpracuje ze środowiskiem.

            Karolina Czaplińska uczestniczyła w kursie metodycznym "Project Based Learning" opartym na metodzie PBL, której założenia przedsawiał w formie prezentacji. Nauczycielom podobały się zwłaszcza metody zmierzajęce do odblokowania komunikacji, a zaciekawinie wzbudziło zadanie: "Co małpa robi w twojej torebce?". Pani Czaplińska nawiązała kontakty zagraniczne. Miała też okazję poznać historię i zabytki hiszpańskiej Malagi. 

            Udział w projektach dla kadry pedagogicznej jest wyjątkowa, atrakcyjną i rozwijającą formą podnoszenia kompetencji nauczycieli, którzy będą mogli także dzięki posiadanej przez szkołę akredytacji Erasmus+ wyjeżdżać na szkolenia zagraniczne przez 3 kolejne lata. (EP, JM)

          • Kolejna okazja do doświadczenia nauki za granicą przez naszych nauczycieli

            29.08.2024

            W dniach 8 – 12 lipca 2024r. odbyła się kolejna mobilność naszych nauczycieli w ramach projektu współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Programu Erasmus + nr 2023-1-PL01-KA122-SCH-000136546. Tym razem swoje kompetencje językowe, zawodowe oraz społeczne podnosiła Pani Karolina Czaplińska - nauczycielka języka angielskiego. Uczestniczyła w kursie metodycznym „Project Based Learning” w Maladze w Hiszpanii. Kurs koncentrował się na praktycznym uczeniu języka angielskiego, opartego na metodzie PBL. Oprócz wiedzy teoretycznej nauczyciele mieli okazję wdrażać praktyczne umiejętności tworzenia lekcji opartych na projektach. Projektowa nauka angażuje uczniów w rozwiązywanie problemów, podejmowanie decyzji i przeprowadzanie badań na temat realnych problemów, co sprzyja rozwojowi kompetencji społecznych u uczniów.

            Oprócz wiedzy merytorycznej, zdobytej podczas kursu, Pani Czaplińska miała okazję poznać region Andaluzji, pracować w międzynarodowym i międzykulturowym zespole, dzieląc się dobrymi praktykami z innymi nauczycielami z Europy. (EP)

             

          • 10 lat „dyrektorowania”

            01.09.2024

            21 czerwca 2024r. podczas uroczystości zakończenia roku szkolnego pożegnano ustępującą ze stanowiska dyrektora Panią Joannę Miłobóg, która pełniła tę funkcję od 2014r. Pani Miłobóg jest związana ze szkołą od 2003 roku. Jest nauczycielem języka polskiego, doświadczonym pedagogiem i menedżerem. Podczas jej dwóch kadencji szkoła przeszła zmiany związane z wieloma remontami i inwestycjami, które znacznie wpłynęły na komfort uczenia się i nauczania. Stała się czołową placówką kształcącą w zawodach rolniczych na Dolnym Śląsku, gdzie uczniowie mogą zdobywać m.in. elitarny zawód technika hodowcy koni czy technika mechanizacji rolnictwa i agrotroniki, a słuchacze CKU uzyskują kwalifikacje rolnicze. Uczniowie i nauczyciele przez okres ostatnich 5 lat wzięli udział w kilkunastu wyjazdach zagranicznych w ramach projektów realizowanych ze środków POWER i Erasmus+. Podnosili też kompetencje zawodowe biorąc udział w projektach krajowych finansowanych z RPO dla Województwa Dolnośląskiego. Szkoła była miejscem spotkań i organizatorem przedsięwzięć o zasięgu ogólnopolskim (zawody w ujeżdżeniu i skokach przez przeszkody) i międzynarodowym (spotkania z nauczycielami i kadrą zarządzającą europejskich szkół). To wszystko znalazło wyraz z podziękowaniach i gratulacjach. Nie zabrało też filmu i zadedykowanej Pani Dyrektor części artystycznej przygotowanej przez uczniów i nauczycieli.

            Stanowisko dyrektor do 1 września 2024r. obejmie Pan Krzysztof Hodel – nauczyciel przedmiotów zawodowych w ZSCKR w Mokrzeszowie.

          • Zakończenie roku szkolnego 2023/24

            01.09.2024


            21 czerwca 2024r. zakończył się rok szkolny. Tym razem oprócz społeczności ZSCKR w Mokrzeszowie w uroczystym apelu wzięli udział przedstawiciele instytucji rolniczych, szkół wyższych oraz firm branży rolniczej. MRiRW (organ prowadzący szkołę) reprezentował Pan Zygmunt Balat – dyrektor OT Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa we Wrocławiu, który odczytał list od Pana Czesława Siekierskiego – Ministra Rolnictwa. Wśród zaproszonych gości zaleźli się także: Paweł Mazur p.o. z-cy dyrektora Krajowego Ośrodek Wsparcia Rolnictwa OR we Wrocławiu, Waldemar Jankowski - w-ce prezes Dolnośląskiej Izby Rolniczej we Wrocławiu, Katarzyna Jarczewska – dyrektor Dolnośląskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego we Wrocławiu, Urszula Dembińska - kierownik Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w Świdnicy, dr hab. inż. Jarosław Czarnecki - Uniwersytet Przyrodniczy, Zakład Inżynierii Systemów Agrotronicznych i Bezpieczeństwa Pracy, Jarosław Szandurski - dziekan Społecznej Akademia Nauk „SAN” oddział w Świdnicy, Małgorzata Studzińska - główny hodowca - Ośrodek Hodowli Zarodowej w Kamieńcu Ząbkowickim Sp. z o. o./Stado Ogierów Książ, Justyna Hupało – Hanak - koordynator ds. współpracy ze szkołą – firma Osadkowski Sp. z o. o. Bierutów oraz przedstawiciele mediów.

            Po przemówieniu Pani Dyrektor Joanny Miłobóg oraz zaproszonych gości przyszła kolej na wręczenie nagród i dyplomów najlepszym uczniom. Świadectwa z wyróżnieniem odebrali: Jaśmina Stachów, Maja Filipek, Julia Szydlarska, Igor Biernat, Alicja Ostrowska, Patryk Matuszek, Patryk Palac, Amelia Radwan, Klaudia Ostrowska, Julia Kurowska i Liliana Herba.

          • Dni Pola 2024

            01.09.2024

            14 czerwca 2024 r. uczniowie Technikum w zawodzie technik agrobiznesu wraz z opiekunem Panem Krzysztofem Hodelem uczestniczyli w wydarzeniu pt. ,,V Krajowe Dni Pola”. Organizatorem tegorocznych obchodów był Podkarpacki Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Boguchwale. Inicjatorem Krajowych Dni Pola jest Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. W tym roku wydarzenie odbywało się pod hasłem ,,Nowoczesne rolnictwo”. Program obejmował prezentacje ekspertów, panele dyskusyjne, debaty, warsztaty, wystawy oraz konkursy tematyczne. Uczniowie mieli okazję przyjrzeć się najnowszym trendom w dziedzinie agrotechniki, ochrony roślin, hodowli zwierząt, a także zrównoważonej produkcji żywności. Wydarzenie stanowiło doskonałe miejsce do nawiązania nowych, branżowych kontaktów, wymiany doświadczeń, promocji innowacyjnych rozwiązań. Uczestnicy Krajowych Dni Pola mogli poznać obraz współczesnej, polskiej wsi, a jednocześnie jej tradycji, kulturyi zwyczajów. Uczniowie powrócili do szkoły pełni pozytywnych wrażeń, nowej wiedzy i kontaktów zawodowych. (KH)

          • Rozwój kompetencji językowych nauczycieli na Malcie

            01.09.2024

            W związku z realizacją projektu nr 2023-1-PL01-SCH-000136546 współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach akredytacji Erasmus+ tym razem 3 do 7 czerwca 2024r. nauczycielki ZSCKR w Mokrzeszowie - Pani Agata Wójcik (j. polski) oraz Pani Dorota Koczut (j. niemiecki) poleciały na urokliwą Maltę, gdzie wzięły udział w szkoleniu z zakresu doskonalenia umiejętności posługiwania się językiem angielskim. 

            Szkolenie zrealizowały w jednej z najlepszych szkół językowych na Malcie „EC Malta English School”, do której na stałe uczęszcza ok. 800 uczniów z całego świata.

            Zajęcia doskonalące komunikację były prowadzone z podziałem na grupy utworzone pod kątem poziomu językowego. Opierały się głównie na konwersacjach z innymi uczestnikami kursu z państw takich, jak: Japonia, Szwajcaria, Brazylia, Francja, Kolumbia. Udział
            w szkoleniu to nie tylko rozwój kompetencji językowych, ale także możliwość poznania różnic kulturowych i społecznych różnych państw, co wpływa na przełamywanie barier
            w posługiwaniu się językiem angielskim.

            Oprócz części szkoleniowej, zaplanowana została również część kulturowa, co umozliwiło uczestniczkom odwiedzenie pięknych oraz ciekawych miejsc Malty: Valetty, St. Julian, Sliemy oraz Gozo, wchodzących w skład archipelagu maltańskiego. Nie zabrakło też innych atrakcji związanych z zajęciami dodatkowymi proponowanymi przez szkołę, np. w jogi prowadzonej oczywiście w języku angielskim. (EP)

          • ,,Drzwi otwarte” w instytucie inżynierii rolniczej – uniwersytet przyrodniczy we Wrocławiu

            01.09.2024

            17 maja 2024 r. 11 uczniów z klasy IV PTM - technik agrobiznesu wraz z opiekunem Panem Aleksandrem Rakiem – nauczycielem przedmiotów z zakresu mechanizacji rolnictwa, uczestniczyło w „Dniu Otwartych Drzwi” Instytutu Inżynierii Rolniczej Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Cały dzień obfitował w różnego rodzaju inicjatywy. Uczniowie zwiedzali instytut, laboratoria oraz warsztaty. Uczestniczyli w ciekawych wykładach tematycznych prowadzonych przez pracowników naukowych UPWr., np. „W głąb materii- znaczenie mikrotomografii w nauce i praktyce”, „Zdrowe, smaczne przekąski”, ,,Chcemy chronić siebie, to chrońmy rośliny”, „Jaka jest przyszłość energetyki”. Dodatkowo, uczniowie mieli okazję zapoznać się z nowoczesnym sprzętem rolniczym takim, jak: ciągniki, maszyny rolnicze, symulatory pracy, cybernetyczne dojarki, ekraniki, czujniki, wszystko na miarę Rolnictwa 4.0. Współpraca Szkoły i Uczelni owocuje wspólnymi wydarzeniami, które wzbogacają i rozwijają wiedzę i umiejętności zawodowe uczniów. (AR_

          • Nawiązujemy współpracę zagraniczną z europejskim szkołami

            01.09.2024

            Dzięki realizacji akredytowanych projektów finansowanych przez Unię Europejską w ramach programu Erasmus+, akcji „Edukacja Szkolna” nr 2023-1-PL01-SCH-000136546 mamy możliwość rozwijania kompetencji językowych, kulturowych i społecznych nauczycieli. Rezultaty tych projektów przekładają się na doskonalenie warsztatu pracy kadry pedagogicznej podczas wymiany doświadczeń i dobrych praktyk z innymi nauczycielami z Europy.
            W czwartek mieliśmy okazję gościć w szkole nauczycieli ze szkoły rolniczej CIFP Agrario Arkaute (Kraj Basków), wymienić doświadczenia, a przede wszystkim nawiązać współpracę
            i porozmawiać o wspólnych planach na przyszłość. Szkoła CIFP Agrario Arkaute to ośrodek szkolenia zawodowego z zakresu rolnictwa i hodowli zwierząt, ogrodnictwa i kształtowania krajobrazu. Szkoła posiada 10 hektarów gruntów z szeroką gamą ekstensywnych upraw,
            z czego 5 hektarów jest przeznaczonych na rolnictwo ekologiczne certyfikowane przez ENEEK; 2 hektary ogrodów w różnych stylach. Szkoła posiada warsztat rolniczy do upraw ekstensywnych oraz laboratorium chemiczne. Koordynator projektów Erasmus ze strony naszej szkoły i koordynator ze strony hiszpańskiej rozmawiali o przyszłości planując wspólne działania w ramach realizowanych projektów. (EP)

          • Upowszechnianie rezultatów projekt

            01.09.2024

            12 czerwca 2024r. gościliśmy w szkole nauczycieli z hiszpańskiej Szkoły Rolniczej CIFP Agrario Arkaute  (Kraj Basków). Nasi uczniowie (uczestnicy praktyk w ramach programu Erasmus+ nr 2023-1-PL01-KA121-VET-000136617) przeprowadzili zajęcia pokazowe, na których zaprezentowali zdobytą wiedze i umiejętności z zakresu Rolnictwa 4.0. Zajęcia dotyczyły wykorzystania dronów w rolnictwie precyzyjnym, które było tematem przewodnim praktyk zrealizowanych w kwietniu bieżącego roku w „Green Academy” w Danii. Oprócz kompetencji zawodowych, uczniowie mieli okazję zaprezentować wysoki poziom kompetencji językowych i społecznych. (EP)

          • Podsumowanie praktyk zagranicznych w ramach akredytowanego projektu Erasmus +

            01.09.2024

            11 czerwca 2024 roku uczestnicy projektu Erasmus+ nr 2023-1-PL01-KA121-VET-000136617 odbywający praktyki w Danii i we Włoszech zaprosili społeczność szkolną na spotkanie podsumowujące zrealizowany projekt. Spotkanie miało na celu podzielenie się doświadczeniem i rezultatami odbytych mobilności. Budżet projektu wyniósł 57.785 euro i był współfinansowany przez Unię Europejską. Spotkanie podsumowujące rozpoczęło się prezentacją przygotowaną przez uczestników praktyk, podczas której uczestnicy podzielili się z uczniami, nauczycielami swoimi refleksjami na temat odbytych mobilności. Opowiadali
            o miejscach odbywania praktyk, zadaniach, czynnościach, które wykonywali, prezentowali efekty pracy, a także opowiadali o programie kulturowym i przyjaźniach zawartych podczas realizacji projektu. Po zakończonych prezentacjach odpowiadali na pytania publiczności.
            Po części oficjalnej uczestnicy mobilności w Danii i we Włoszech poprowadzili bardzo ciekawe warsztaty, podczas których podzielili się zdobytym doświadczeniem i umiejętnościami zdobytymi podczas mobilności zagranicznych. (EP)

          • Wizyta w WORD

            01.09.2024

            Uczniowie i słuchacze kursu ROL.04 – prowadzenie produkcji rolniczej w ZSCKR w Mokrzeszowie bezpłatnie w ramach praktycznej nauki zawodu zdobywają umiejętność prowadzenia ciągnika rolniczego z przyczepą – kat T. Najpierw kursanci przechodzą szkolenie teoretyczne z przepisów ruchu drogowego. Następnie indywidualnie 20 godzin jeżdżą specjalnie przystosowanymi do tego celu ciągnikami. Szkoła posiada własny plac manewrowy i doskonałą kadrę nauczycieli – instruktorów, którzy skutecznie przystosowują do egzaminów zewnętrznych. Uzupełnieniem tego kształcenia była wizyta w Wałbrzyskim Ośrodku Ruchu Drogowego, gdzie uczniowie i słuchacze mogli przejść instruktarz i prześledzić zadania egzaminacyjne na tamtejszym placu, co na pewno przełoży się na utrzymanie wysokiej zdawalności egzaminów. (JM)

          • Wyjątkowa wycieczka dydaktyczna do SK Michałów

            01.09.2024

            Klasa 2 CT technikum w zawodzie technik hodowca koni od 3 do 5 czerwca uczestniczyła w wycieczce edukacyjnej w SK Michałów. Pierwszego dnia uczennice zwiedziły stadninę. Uczestniczyły w sprowadzaniu 400 koni z pastwiska. Zwiedzały muzeum i poznały historię hodowli koni czystej krwi arabskiej. W ramach zajęć praktycznych spędzały konie z pastwiska. Miały okazję obserwować wyłączanie ze stada, zadawanie paszy, wiązanie, zabiegi pielęgnacyjne, badanie i inseminację klaczy oraz zabiegi weterynaryjne. Następnie brały udział w przygotowaniu koni do Pride of Poland. Poznały zasady pielęgnacji koni wystawowych oraz pracy pokazowej.

            W SK Michałów hodowane są krowy rasy Jersey, natomiast w gospodarstwie w Lubczy Holsztyno-Fryzy. Uczennice miały zatem również okazję zobaczyć stado podstawowe, karmić mlekiem cielęta i zapoznać się z komputerowym systemem zarządzania produkcją mleczną. (IB-K)

          • Towarzyskie Familijne Ujeżdżenie i Towarzyskie Familijne Podskoki

            13.06.2024

            02.06.2024r. nasza uczennica z klasy I CT Wiktoria Nowak kształcąca się w zawodzie technik hodowca koni, wzięła udział w II edycji wydarzenia jeździeckiego pn.Towarzyskie Familijne Ujeżdżenie i Towarzyskie Familijne Podskoki w formie treningów na terenie Stajni Familia w Szczedrzykowicach. Wiktoria jadąc na  koniu Mrok (sp.) reprezentowała Ośrodek Jeździecki Zielone Wzgórze z Dziećmorowic, w którym na co dzień jeździ konno i spędza czas z końmi. Para wystąpiła w debiutach zajmując pierwsze miejsce w podskokach i piąte miejsce w ujeżdżeniu.

            Mamy nadzieję, że aktywność Wiktorii rozbudzi w innych chęć do rozpoczęcia przygód związanych z pracą z koniem, a w przyszłości - startów w zawodach jeździeckich. (JH)

          • Razem łatwiej

            11.06.2024

            Przypominamy, że 30.01.2024r. nasza szkoła przystąpiła do „Programu polityki zdrowotnej w zakresie profilaktyki zaburzeń psychicznych, w tym depresji oraz zapobiegania samobójstwom dla dzieci i młodzieży na terenie Województwa Dolnośląskiego – RAZEM ŁATWIEJ”.

            Osoby, które maja potrzebę uzyskania wsparcia, pomocy, kontaktu mają do dyspozycji podane numery telefonów. Zapewniona jest 100% dyskrecja. (MP)

          • Europejska wymiana doświadczeń z Liceo Statale "Alessandro. Serpieri" we Włoszech

            06.06.2024

            W dniach 13-17 kwietnia 2024 r. miała miejsce pierwsza z mobilności zaplanowanych w projekcie nr 2023-1-PL01-SCH-000136546. Projekt jest realizowany przez naszą szkołą w ramach posiadanej akredytacji Erasmusa w sektorze Edukacja szkolna, akcja „Mobilność kadry – job shadowing”

            W szkoleniu wzięło udział 3 nauczycieli przedmiotów ogólnokształcących: Piotr Cichoński (w-f),  Monika Kołakowska (biologia) i Lesław Podhalicz (informatyka). Koordynatorką ze strony włoskiego partnera szkoły Liceo Statale "Alessandro. Serpieri" w Rimini była Fabiola Perazzini.

            Celem zorganizowanego szkolenia w ramach job shadowing było:

            • poznanie włoskiego systemu kształcenia,
            • obserwacja lekcji prowadzonych przez włoskich nauczycieli,
            • zdobycie wiedzy na temat metod pracy z uczniem zdolnym i mającym trudności w nauce, 
            • wykorzystania kompetencji cyfrowych i ich włączania w proces nauczania, systemu oceniania oraz metod i form pracy z uczniami o specyficznych trudnościach w uczeniu, 
            • organizacji współpracy ze środowiskiem lokalnym i instytucjami.

            Job shadowing trwał 5 dni i polegał na towarzyszeniu i obserwacji pracy nauczycieli włoskiej szkoły, zbieraniu doświadczeń w celu wzbogacenia warsztatu pracy oraz podniesieniu kompetencji zawodowych i kluczowych nauczycieli biorących udział w mobilności. 

            Dzięki spotkaniom i rozmowom z nauczycielami partnerskiej szkoły, nasi nauczyciele poznali włoski system edukacji, wewnętrzną organizację pracy Liceo Statale "Alessandro. Serpieri", organizację zajęć, zastępstw, zasad rozliczania absencji i spóźnień, a także podstawy programowe, sposoby oceniana, formy wsparcia dla uczniów z dysfunkcjami, zasady rekrutacji do szkół średnich we Włoszech, organizację dni otwartych, zajęć pozalekcyjnych i wyjazdów szkolnych oraz zasady współpracy z rodzicami  i innymi instytucjami. (EP)

            Więcej o projekcie na stronie projektu: https://zsckr2024.wixsite.com/home/blog

    • Kontakty

      • Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Wincentego Witosa, 58-160 Świebodzice
      • 74 850 87 36
      • Mokrzeszów 111
        58-160 Świebodzice Świebodzice
        Poland
      • 74 850 87 00
      • ePUAP: zsckrmokrzeszow1
  • Galeria zdjęć

      brak danych