26 września 2024r. uczniowie klas 2 i 3 technikum w zawodzie technik agrobiznesu oraz klasy 2 szkoły branżowej wraz z nauczycielami Joanną Gorczyńską, Lesławem Podhaliczem i Aleksandrem Rakiem wzięli udział w warsztatach z zastosowania spektrometru służącego do analizowania składników gleby, paszy, kiszonek oraz liści rzepaku.
Wykład oraz część warsztatową przeprowadził Pan Mateusz Dygdoń przedstawiciel firmy AGROCARES. Skanery Agrocares umożliwiają badanie gleby, pasz i zbóż oraz uzyskanie wyniku na telefon, już w kilka minut po badaniu.
Analiza za pomocą skanera Agrocares opiera się na działaniu spektrometru NIR (niskiej podczerwieni). Jest to metoda oparta na zastosowaniu modeli predykcyjnych i bazie danych, która zawiera tysiące prób glebowych przebadanych tradycyjnymi metodami analizy chemicznej oraz widma spektralnego tych samych prób glebowych. Dzięki takiemu zabiegowi skaner jest w stanie przetworzyć widmo spektralne badanej próby glebowej (np. w terenie) na informacje odnośnie żyzności gleby. Jest to innowacyjna metoda, ale w pełni oparta na tradycyjnej analizie chemicznej gleby.
Zakres podstawowy badanej próbki:
- pH,
- zawartość procentowa materii organicznej,
- azot całkowity,
- fosfor całkowity,
- potas wymienny,
- udział procentowy iłu w badanej próbie,
- temperatura gleby ,
- pojemność wymiany kationów.
Dzięki szerokiej funkcjonalności Skanera AgroCares, który działa w połączeniu z różnymi bazami danych, uczniowie mogli sprawdzić zastosowanie skanera do analizowania gleby, paszy, kiszonki z kukurydzy, a także liści rzepaku. Skaner pozwala na ocenę wartości odżywczych dla 6 głównych komponentów paszowych z trzema kluczowymi składnikami odżywczymi (sucha masa, surowe białko i skrobia): jęczmień, kukurydza, pszenica, śruta sojowa, śruta słonecznikowa i rzepakowa.
Ocena wartości odżywczych w kiszonkach z kluczowymi składnikami (sucha masa, surowe białko i NDF) dla kiszonki z trawy i kukurydzy. Ponadto skaner pozwala na analizę składu liści roślin. (LP)