• Śląsk Wrocław czy Puszcza Niepołomice?

            18.03.2024

            16 marca 2024r. uczniowie ZSCKR wybrali się na stadion Tarczyński Arena Wrocław, aby obejrzeć mecz Śląsk Wrocław - Puszcza Niepołomice. Spotkanie na pozór nie wzbudzało dużo emocji, jednak nie zabrakło nagłych zwrotów akcji, pojedynków "jeden na jeden". Młodzież wróciła zmotywowana do dalszej pracy nad sportową formą. Na pewno to nie pierwszy i nie ostatni wiosenny wyjazd na tego typu wydarzenie. (PC)

          • Rekolekcje dla młodzieży

            18.03.2024

            Młodzież naszej szkoły wzięła udział w rekolekcjach wielkopostnych zorganizowanych przez ks. Marcina Zawadę - katechetę i zarazem proboszcza parafii pw. św. Jadwigi w Mokrzeszowie. Na zaproszenie ks. Marcina odpowiedział ks. Sebastian Picur - wikariusz Sanktuarium św. Jana Pawła II w Krośnie (Archidiecezja Przemyska) Obecnie z wynikiem prawie pół miliona obserwujących jest najpopularniejszym księdzem na TikToku, gdzie zamieszcza wiele odpowiedzi na często pytanie, które nurtują młodych widzów, a także daje przez to świadectwo odważnego pójścia za Jezusem. Ksiądz Sebastian także regularnie prowadzi live’y na którym przez wspólną modlitwę, śpiew i grę na ukulele uwielbia Boga. (MZ)

            Więcej na: 

            https://parafia.mokrzeszow.info/rekolekcje-w-szkolach-w-mokrzeszowie-dzien-

          • Promocja szkoły

            18.03.2024

            Jesteśmy otwarci i chętni do współpracy. Staramy się spełniać oczekiwania zawodowe młodzieży i ich rodziców, dlatego w naszej szkole podejmujemy działania promocyjne przez cały rok, organizując szereg działań, imprez, warsztatów, szkoleń, spotkań, projektów, stażów zawodowych, wycieczek dydaktycznych, pozyskując nowych partnerów itp. Działamy na różnych płaszczyznach, aby nasi uczniowie bezpiecznie zdobywali doświadczenie zawodowe na jak największym poziomie, kształcąc się w nowoczesnej szkole, łącząc teorie z praktyką, na bazie bogatego zaplecza dydaktycznego, przy współpracy z najlepszymi specjalistami, oferując szerokie możliwości zawodowe.

            Działmy promocyjne także podczas prezentacji i spotkań na Giełdach Szkół Średnich i Gminnych Targach Edukacyjnych organizowanych na terenie naszej gminy np. Lutomia Górna oraz innych okolic (Żarów, Boguszów - Gorce, Strzegom). Aktywnie pracujemy nad dotarciem do jak najszerszego odbiorcy i pozyskania najlepszych uczniów, którzy z pasją będą kształcić się w nowoczesnej szkole rolniczej, zdobywać kwalifikacje zawodowe. Będą realizować się i spełniać swoje oczekiwania związane z przyszłym zawodem. 

            W marcu zakupiliśmy odzież promującą dane kierunki kształcenia  dla uczniów i nauczycieli, która posłuży m.in. jako strój ochronny podczas realizacji  praktyk zawodowych. Cieszy fakt, że uczniowie identyfikują się ze szkołą i chcą ją promować w różnych środowiskach.

            Zapraszamy Wszystkich Chętnych Kandydatów do odwiedzenia naszej szkoły, w celu zapoznania się z bogatą ofertą kształcenia, możliwością uczestnictwa w warsztatach szkolnych podczas zajęć, a także poznania największych atutów szkoły rolniczej w Mokrzeszowie.  (JH)

          • Spotkanie dolnośląskich grup operacyjnych

            18.03.2024

            W dniach 11 – 12 marca 2024 r. w hotelu Bacero we Wrocławiu odbyło się spotkanie dolnośląskich grup operacyjnych. Organizatorem wydarzenia był Dolnośląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego we Wrocławiu przy wsparciu Brokera innowacji Pana Zbigniewa Dąbrowskiego. Naszą szkołę reprezentowali: Pani Monika Kołakowska - kierownik praktycznej nauki zawodu, Pani Elwira Podhalicz - nauczyciel przedmiotów ekonomicznych i przedsiębiorczości oraz Uczniowie: Klaudia Ostrowska kl. IV CT - technik hodowca koni i Wojciech Krosnowski kl. IV PTM - technik agrobiznesu. Podczas wydarzenia odbyły się zajęcia z rozwoju kompetencji osobistych i społecznych w zakresie podejmowania wspólnych przedsięwzięć oraz wymagań dotyczących tworzenia grup producentów czy inkubatorów przedsiębiorczości. Spotkanie było również doskonałą okazją do podsumowania rezultatów działania ,,Współpraca”  i możliwości tworzenia nowych grup w ramach Interwencji 13.5 Współpraca Grup Operacyjnych EPI w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej 2023-2027. Ważnym celem była wymiana wiedzy i doświadczeń uczestników spotkania oraz promocja i upowszechnianie rezultatów działalności grup operacyjnych. Uczniowie zdobyli wiele nowych kontaktów i propozycji związanych z transferem wiedzy i umiejętności w zakresie kształcenia zawodowego. (Ko)

          • Uczniowie na targach AGROTECH

            18.03.2024

            Od 8 do 9 marca 2023r. uczniowie szkoły uczący się na kierunku Technik Agrobiznesu uczestniczyli w XXIX Międzynarodowych Targach Techniki Rolniczej AGROTECH w Kielcach. Wraz z opiekunem, Panem Lesławem Podhaliczem wraz z grupą uczniów odbyli szereg ciekawych spotkaniach ze znanymi osobowościami oraz z przedstawicielami wiodących firm w branży rolniczej na rynku polskim oraz europejskim. Młodzi ludzie mieli okazję zapoznać się z nowinkami techniki i technologii podczas zwiedzania hal wypełnionych wspaniałym sprzętem. Podczas targów była okazja na fotki z Youtuberami, ale również prowadzenie konstruktywnych rozmów i nawiązanie współpracy. I tak zawiązały się nowe znajomości i pojawiła się pierwsza wspólna inicjatywa - uczniowie szkoły wezmą udział w pokazach maszyn rolniczych w firmie McHale. Kolejne przedsięwzięcia przypadnie na wrzesień/październik i będzie to wizyta studyjna w firmie produkującej drony rolnicze na Węgrzech. Targi uważamy za bardzo ciekawie i wartościowe. (LP)

          • Warsztaty branżowe dla przyszłych hodowców koni

            12.03.2024

            Ponownie w naszej szkole udało nam się zgromadzić specjalistów zajmujących się branżą związaną z chowem i hodowlą koni na warsztatach branżowych promujących kierunek technik hodowca koni.

            7 marca 2024 r. gościliśmy p. Beatę Kapicę - dyrektor Dolnośląskiego Związku Hodowców Koni z Wrocławia, p. Katarzynę Konarską - właścicielkę SK Stragona z Morawy, p. Magdalenę Drozdowską - Pazik właścicielkę prywatnego gospodarstwa specjalizującego się w hodowli koni, a jednocześnie instruktorkę jazdy konnej i hipoterapii w stajni Zielone Wzgórze w Dziećmorowicach, p. Nicolę Jęsiak - pracownika SO Książ, p. Grzegorza Chyłka - hodowcę koników polskich ze Stankowic oraz dwóch pracowników zajmujących się marketingiem i organizacją imprez z Wrocławskiego Toru Wyścigów Konnych Partynice. 

            Tym razem celem warsztatów zawodowych było poznanie przez uczniów szerokiego spectrum możliwości wynikających z działalności w branży związanej z pracą z końmi. Goście przedstawili wiele ciekawych wariantów wynikających z różnych specjalizacji, którymi zajmują się na codzień. Ta wiedza i świadomość pozwoli młodzieży i szkole w dalszym ciągu rozwijać współpracę z danymi ośrodkami, stajniami i gospodarstwami. Ponadto podczas spotkania każdy z uczniów mógł indywidualnie porozmawiać z daną osobą, zapytać o możliwość współpracy, podjęcia praktyk zawodowych, stażu, wolontariatu, a także pracy.

            Na warsztatach młodzież mogła wzbogacić wiedzę zawodową słuchając wykładu p. Kapicy na temat zasad identyfikacji i rejestracji koniowatych, oceny wartości hodowlanej i użytkowej koni. Uczniowie zapoznali się z nowymi wzorami dokumentów hodowlanych, co znacznie wzbogaciło wartość merytoryczną spotkania.  

            Jeszcze raz dziękujemy wszystkim gościom za poświęcony czas i dzielenie się swoim bogatym doświadczeniem. (JH)

          • Dzień Kobiet w szkole

            18.03.2024

            Z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego Dzień Kobiet upłynął pod zankiem różanych mydełek i czekoladowych słodkości, którymi uraczone zostały wszystkie Panie w Dniu Ich Święta. (EP)

          • Obchody Dnia Kobiet w internacie

            08.03.2024

            7 marca 2024 roku w internacie świętowaliśmy Dzień Kobiet. Szczere życzenia złożone paniom przez męską część społeczności internatowej oraz słodki upominek były podziękowaniem za codzienną serdeczność, pomoc, opiekę i trud wychowania. W końcu, w myśl słów poetki: „Wie to ród męski i Ty, dobry Boże, choć z babą jest źle, bez niej jeszcze gorzej…”. (MS)

          • Zajęcia na Partynicach

            08.03.2024

            Uczniowie klasy 3 i 4 technikum w zawodzie hodowca koni uczestniczyli w treningach w dyscyplinie Working Equitation na WTWK Partynice. Klinikę prowadził jeden z najlepszych jeźdźców z Portugalii, David Oliveira – Mistrz Świata i wielokrotny medalista Europy Working Equitation. Skupia się na elementach ujeżdżeniowych oraz zręcznościowych, w tym technicznym podejściu do przeszkód WE.

            Davida cechuje ogromne doświadczenie i profesjonalizm. Od 2024 roku został powołany na trenera kadry narodowej WEP. Zajęcia były bardzo pasjonujące. Przy okazji uczniowie brali czynny udział w ustawianiu toru przeszkód w konkurencji oraz mieli możliwość porozmawiać z zawodnikami, ktorych konie startują w dyscyplinie. (IB-K)

          • Konkurs "Młodość wolna od papierosa rozstrzygnięty"

            04.03.2024

            Samorząd Uczniowski w ramach akcji profilaktycznej zorganizował konkurs "Młodość wolna od papierosa"

            Oto wyniki:

            • I miejsce - plakat pt. „Papierosem nie szpanuj, swoje zdrowie szanuj” autor: Julia Semeniuk, klasa IV CT,
            • II miejsce - plakat pt. „Nie pal sobie życia” autor: Lena Karczewska, klasa I CT
            • III miejsce - plakat “Młodość wolna od papierosa” autorzy: Oliwia Jelonek i Oliwia Wigura, klasa II CT]

            Wszystkim osobom gratulujemy kreatywności i zaangażowania w akcję profilaktyczną. (EP)

          • Warsztaty zielarskie w Ziołowej Zagrodzie Edukacyjnej Zielony Wulkan

            04.03.2024

            29.02.2024r. klasa II CT ksztzłcąca się w zawodzie technik hodowca koni uczestniczyła w warsztatach zielarskich w Ziołowej Zagrodzie Edukacyjnej Zielony Wulkan w Rzeszówku. Celem wyjazdu młodzieży na szkolenie było zapoznanie z właściwościami ziół stosowanych w żywieniu koni, poznanie domowych sposobów na wykonanie leczniczych i pielęgnacyjnych maści oraz balsamów dla koni, za także zapoznanie z działalnością i osiągnięciami zagrody edukacyjnej.

            Zielarskie ABC to warsztat podczas, którego poznaliśmy moc świata roślin, czyli podstawy zielarstwa. Rozpoznawaliśmy rośliny nieuprawne, okresy ich zbioru, sposoby przetwarzaniea. Wspólnie znaleźliśmy odpowiedź, w jaki sposób zadbać o zdrowie za pomocą roślin leczniczych. Szkolenie przeplatane było ciekawostkami o roślinach, ich właściwościach, smakach i zastosowaniach leczniczych. Podczas warsztatu mogliśmy poznać tajniki przygotowywania ziołowych preparatów np.: maści, olejków do nacierania, ziołowych herbat.

            Warsztaty pokazały także jak tworzyć naturalne kosmetyki przyjazne dla naszego ciała, naszych zwierząt i dla środowiska. Podczas zajęć uczniowie poznali różne składniki kosmetyczne, takie jak oleje roślinne, masła, woski, hydrolaty, olejki eteryczne, ekstrakty ziołowe. Każdy wykonał naturalny kosmetyk - maść dostosowaną do potrzeb swojej cery oraz maść leczniczą dla swojego konia, np.: na regenerację ścięgna, przeciwbólową, na gnijące strzałki, itp. 

            Polecamy wszystkim takie warsztaty wszystkim, którzy chcą żyć świadomiej i zdrowiej. (JH)

          • Spotkanie z absolwentką

            04.03.2024

            29 lutego 2024r. w murach naszej szkoły gościliśmy Nikolę Zarzycką - absolwentkę z roku 2020 (zawód: technik hodowca koni). Podczas spotkania z uczniami klasy I uczących się również na tym kierunku, Nikola wspominała czasy nauki szkolnej, opowiadała o ulubionych przedmiotach, uczących ją nauczycielach, a także o praktykach zawodowych odbywanych w Polsce i poza granicami kraju.

            Nikola jest obecnie studentką III roku zootechniki na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu. Opowiadała również o swojej ścieżce edukacji po ukończeniu szkoły. Na zakończenie spotkania odpowiedziała na pytania uczniów i obiecała przyjechać z prelekcją na temat badań, które prowadzi w ramach swojej pracy inżynierskiej pt. „Padok Paradise i jego wpływ na kopyta koni”.

            Serdecznie dziękujemy Nikoli za przybycie do szkoły na spotkanie z młodszymi kiolegami oraz za poświęcony czas i podzielenie się refleksją na temat szkoły. Jednoceśnie życzymy samych sukcesów. (EP)

          • Na zajęciach z mechanizacji

            27.02.2024

            Uczniowie na zajęciach z mechanizacji rolnictwa uczą się czynności związnaych z obsług urządzeń, maszyn i pojazdów rolnczych. Potrafią wykonać prace serwisowe i diagnostykę. Wiedzą, że dbanie o sprzęt to podstawa efektywnej pracy w polu. Poza tym można niewielkim nakładem sił uniknąć sporych kosztów, kiedy coś się zepsuje. Tym razem zajmowali się obsługą agragatu podorywkowego ścierniskowego gruber i kombaju zbożowego. (KH)

          • Cavaliada Kraków

            27.02.2024

            23.02.2024r. uczniowie technikum w zawodzie technik hodowca koni zakończyli cykl wyjazdów cavaliadowych 2023/2024 wizytą na największym wydarzeniu jeździeckim Cavaliada w Polsce na Tauron Arena w Krakowie, Piątek upłynął na podziwianiu najlepszych zawodników i ich koni podczas rywalizacji związanej z dyscypliną skoki przez przeszkody CSI4* (konkurs zwykły 140 cm, konkurs z rozgrywką 150 cm). Ja zawsze wyjątkowych wrażeń dostarczył SPEED&MUSIC - konkurs szybkości oraz emocjonujący Halowy Puchar Polski WKKW, konkurs dwunawrotowy o charakterze crossu, którego zwycięzcą został Jakub Wiraszka reprezentujący Ludowy Klub Sportowy Stragona w Strzegomiu. 

            Młodzież uczestniczyła w Meet the Stars podczas spotkania na żywo, co dało okazję do rozmowy ze znanymi „gwiazdami” jeździectwa w różnych dyscyplinach. Dodatkową atrakcją były pokazy ujeżdżeniowe oraz praca z koniem na wolności. Całości dopeniły zakupów podczas zwiedzania Targów Sprzętu i Akcesoriów Jeździeckich :) (JH)​​

          • Dolnośląska Olimpiada Młodych Producentów Rolnych

            25.02.2024

            22 lutego 2024 r. w sali konferencyjnej Dolnośląskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego we Wrocławiu odbył się XLI Finał Wojewódzki Olimpiady Młodych Producentów Rolnych. Organizatorem wydarzenia jest istniejący od 95 lat Związek Młodzieży Wiejskiej. Instytucjami wspierającymi Olimpiadę są jednostki terenowe ARiMR, KRUS, KOWR, DiR. Olimpiada skierowana jest do uczniów szkół rolniczych, studentów oraz młodych producentów rolnych od 16 do 40 roku życia.

            W tegorocznej edycji udział wzięło 40 osób. Naszą szkołę reprezentowało 7 uczniów technikum agrobiznesu: Wojciech Krosnowski, Jakub Jeżak, Patryk Matuszek, Kornel Mikoś, Patryk Palac, Edmund Sposób i Szymon Jakubowski. Olimpiada składała się z części pisemnej w formie testu (40 pytań/ 60 minut) oraz części ustnej, do której zakwalifikowało się tylko 10 osób z najwyższą liczbą punktów. Naszą drużynę w części ustnej reprezentował Patryk Matuszek - uczeń klasy II. Uczestnicy musieli odpowiedzieć na 3 pytania. Zakres tematyczny był bardzo obszerny. Trzeba było wykazać się dużą wiedzą teoretyczną i praktyczną w zakresie produkcji roślinnej, produkcji zwierzęcej, mechanizacji rolnictwa, ekologii oraz bieżących informacji dotyczących szeroko pojętego sektora rolniczego. Uczestników oceniała 5-osobowa komisja. Po zaciętej rywalizacji do finału krajowego zakwalifikowało się 5 osób, które uzyskały największą ilość punktów. To oni będą reprezentować województwo dolnośląskie już w marcu w czasie trwania targów Techniki Rolniczej AGROTECH w Kielcach. Zwycięzcom gratulujemy. Zbieramy siły, moce, wiedzę i umiejętności na przyszłoroczną edycję olimpiady. (Ko)

             

          • Prawo jazdy - mamy to:)

            16.02.2024

            Uczniowie ZSCKR w Mokrzeszowie w ramach dodatkowych umiejętności zawodowych mogą od tego roku szkolnego bezpłatnie odbyć kurs nauki jazdy samochodem osobowym. Mają do dyspozycji nową, odpowiednio przystosowaną Toyotę Yaris, plac manewrowy i świetnych nauczycieli - instruktorów. Zajęcia prowadzone są w dogodnym dla nich czasie, więc … sukces murowany. 14 lutego 2023r. dwie nasze uczennice, Lilka i Emilia, za pierwszym razem zdały egzamin zewnętrzny i mają już wymarzone prawo jazdy!

            Gratulujemy Dziewczętom i Panu Mielnikowi :)

            Możliwość zdobycia przez uczniów ZSCKR w Mokrzeszowie uprawnień do jazdy samochodem osobowym oraz ciągnikiem rolniczym z przyczepą, i to w ramach kształcenia - całkowicie za darmo (!), jest niewątpliwym atutem szkoły. (JM)

    • Kontakty

      • Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Wincentego Witosa, 58-160 Świebodzice
      • 74 850 87 36
      • Mokrzeszów 111 58-160 Świebodzice Świebodzice Poland
      • 74 850 87 00
      • ePUAP: zsckrmokrzeszow1
  • Galeria zdjęć

      brak danych